Рішення № 89631854, 28.05.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
28.05.2020
Номер справи
234/637/20
Номер документу
89631854
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/637/20

Провадження № 2/234/1361/20

Заочне рішення

іменем України

28 травня 2020 року місто Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі судді Ткачової С.М., за участю секретаря Коніної К.Е.

№234/637/20, номер провадження №2/234/1361/20

за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради

до ОСОБА_1

про стягнення переплати бюджетних коштів

учасники справи:

позивач: Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, представник не з`явився

відповідач: ОСОБА_1 не з`явилася

1. Стислий виклад позиції позивача та заперечення відповідача:

Позивач звернувся з позовом до відповідача з вимогою про стягнення переплати бюджетних коштів, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 06.12.2017 року із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям звернулася громадянка ОСОБА_1 . За інформацією УПЗСН Краматорської міської ради, як одержувач різних видів державної допомоги, ОСОБА_1 , як представник сім`ї, перебуває з січня 2014 року. Відповідачка неодноразово зверталась за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Державна соціальна допомога згідно наданих заяв призначена своєчасно та виплачена в повному обсязі. Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державними соціальними інспекторами 01.10.2019 року за № 1413-19 встановлено, що сім`я відповідача з 27.12.2016 року володіє будинком площею 77,9 кв.м по АДРЕСА_1 та будинком АДРЕСА_2 . Заявник не вказав наявне житло при звернені за соціальною допомогою, що є порушенням, тому підлягає перегляду нарахування допомоги. Заявнику було направлено повідомлення № 07-20/558 від 19.07.2019 року для уточнення інформації, станом на 01.10.2019 року заявник на прийом не з`явився. Виходячи із вищезазначеного, сім`я відповідача за період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року та з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на загальних підставах, а заява для розгляду на міській комісії по розгляду питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з зазначеного питання від відповідача до УПСЗН не надходила. Розпорядженням управління від 02.10.2019 року сім`я відповідача позбавлена права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року. Рішенням управління від 02.10.2019 року розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 01.12.2017 року по 31.10.2019 року, яка склала 2074,00 грн. У жовтні 2019 року спеціалістом управління було повернуто 67,00 грн. нарахованої та не виплаченої допомоги ОСОБА_1 як малозабезпеченій сім`ї. У зв`язку з чим, розмір переплати на теперішній час складає – 2007,00 грн. На даний час відповідачем добровільно кошти не повернуто. Просить стягнути з відповідача 2007,00 грн. надмірно виплачену соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та сплачений судовий збір в розмірі 2102,00 грн..

Відповідач письмові заперечення суду не надала.

2. Заяви (клопотання ) учасників справи.

28.05.2020 року від представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника позивача. Позовні вимоги підтримує, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

3. Процесуальні дії у справі

28.05.2020 року на підставі наявних у справі доказів, відповідно вимог ст. ст. 280, 281 ЦПК України, суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

4. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

В судовому засіданні встановлено, що 06.12.2017 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Умови, порядок призначення та право отримання та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям регулюються Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» (далі - Порядок).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Частиною 4 ст.7 Закону та п. 12 Порядку встановлено випадки припинення виплати допомоги у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру. Виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Причиною повернення виплаченої суми допомоги послужило надання відповідачем недостовірної інформації при зверненні до органу соціального захисту населення за одержанням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 (далі-Порядок), Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Пунктом 14 Порядку передбачено, що розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї, середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Відповідно до п. 10 Порядку № 250 Соціальна допомога не призначається у разі, коли:

-працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);

-під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо);

-особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;

-у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли: у складі сім`ї є особа з інвалідністю; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Рішенням від 23.11.2017 року відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року в розмірі 249,33 грн.

Рішенням від 05.04.2018 року відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 51,67 грн.

Рішенням від 22.10.20178 року відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року в розмірі 67,00 грн.

Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державними соціальними інспекторами 01.10.2019 року за № 1413-19 встановлено, що у відповідача з 27.12.2016 року у власності перебуває житловий будинок площею 77,9 кв.м по АДРЕСА_1 та з 05.08.2003 року будинок площею 54,8 кв.м по АДРЕСА_3 . При зверненні за соціальної допомогою відповідачка у своїй декларації не вказала наявне житло, що є порушенням і підлягає перегляду нарахування допомоги. Заявнику було направлено повідомлення № 07-20/558 19.07.2019 для уточнення інформації. Станом на 01.10.2019 року заявник на прийом не з`явився.

Розпорядженням УПСЗН від 02.10.2019 року сім`я відповідача позбавлена права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року, у зв`язку з наданням недостовірних даних.

Відповідно до довідок УПСЗН від 02.10.2019 року та 03.10.2019 року в результаті недостовірних відомостей виникла переплата за період 01.12.2017 року по 31.10.2019 року в розмірі 2074,00 грн..

Відповідно до протоколу змін від 16.10.2019 року була погашена сума в розмірі 67,00 грн. Таким чином, розмір переплати на теперішній час складає 2007,00 грн.

Відповідач листом № 04-40/2547 від 15.10.2019 року повідомлена про наявність у неї заборгованої переплати державних коштів. Однак, до теперішнього часу, заборгованість відповідачем не погашена.

5. Позиція суду

Суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, у зв`язку із чим з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгована переплата державних коштів.

6. Розподіл судових витрат між сторонами.

У відповідності до положень ст. ст. 133, 141 ЦПК України з відповідача в доход держави слід стягнути судовий збір в сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст. ст. 5, 12-13, 19, 89, 263-268, 273, 280-283 ЦПК України, Порядком про призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у сумі 2007,00 грн. на користь Управління праці та соціального захист населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, р/р № НОМЕР_2 в УДК Донецької області.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 грн. на користь Управління праці та соціального захист населення Краматорської міської ради на р/р UA308201720344220001000022516 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ: 25953617.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення ухвалено та надруковано в єдиному примірнику в нарадчій кімнаті.

Суддя С.М. Ткачова