
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
26 травня 2020 року м. Київ№ 826/5621/17Окружний адміністративний суд м.Києва у складі головуючого судді Смолія І.В., при секретарі судового засідання Палій Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про закриття провадження в адміністративній справі
за позовом Народного депутата України ОСОБА_1
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
треті особи ОСОБА_2 , АТ "Укртрансгаз"
про визнання протиправною, незаконною та скасування постанови в частині
за участю представників сторін:
від позивача: Ярошенко С.М.
від відповідача: Смикалов В.Р.
від третіх осіб: Ярошенко С.М., Болдін В.В.
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Народний депутат України ОСОБА_1 (надалі також - позивач) з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі також - відповідач), треті особи ОСОБА_2 (надалі також - третя особа-1), АТ "Укртрансгаз" (надалі також - третя особа-2) про визнання протиправною, незаконною та скасування постанови в частині.
Представником позивача та третьої особи на адресу суду подано клопотання про закриття провадження у справі згідно п.8 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відповідач фактично виправив оскаржувані порушення шляхом визнання такою, що втратила чинність оскаржувана постанова відповідача від 28.03.2017 року №348.
Присутніми сторонами в судовому засідання надано пояснення щодо заявленого клопотання.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, з огляду на наступне.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.08.2017 року у справі № 826/5621/17 за позовом Народного депутата України ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною, незаконною та скасування постанови №494 від 10.04.2017 року в частині посилання в пункті 1 Переліку деяких Постанов НКРЕКП, що скасовуються, на «рядки 8-52 додатку до» адміністративний позов задоволено повністю, а саме скасовано з моменту прийняття формулювання «рядки 8-52 додатку до» в пункті 1 Переліку деяких постанов НКРЕКП, що скасовуються, затвердженого Постановою НКРЕКП від 10.04.2017 року № 494.
Крім того, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.04.2017 року було вжито заходи забезпечення позову, а саме зупинено дію Постанови НКРЕКП від 28.03.2017 року №348 "Про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і виходу для ПАТ "Укртрансгаз".
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції від 22.08.2017 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та ПАТ «Укртрансгаз» оскаржили постанову Окружного адміністративного суду у апеляційному порядку. Так, 18.02.2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд виніс постанову, якою у задоволенні апеляційних скарг було відмовлено, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва залишено без змін.
Постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.11.2019 року Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.08.2017 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2019 року по справі №826/5621/17 було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2019 року адміністративну справу № 826/5621/17 прийнято до провадження.
Об`єктом дослідження в адміністративній справі є пункт 1 Переліку постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що скасовуються, затвердженого постановою НКРЕКП від 10.04.2017 року № 494, яким скасовано частково постанову НКРЕКП від 28.03.2017 року № 348 "Про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і точок виходу для ПАТ "Укртрансгаз".
Варто зазначити, що Постановою від 21.12.2018 року № 2001 «Про встановлення тимчасових тарифів для AT «Укртрансгаз» на послуги для точок входу і виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП» пункт 1 Переліку постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що скасовуються, затвердженого постановою НКРЕКП від 10.04.2017 року № 494, виключено.
Відтак, наразі відсутній предмет спору, оскільки оскаржуваний пункт було виключено із оскаржуваної постанови НКРЕКП.
Крім того, суд зазначає, що пунктом 2 Додатку 3 до Постанови від 21.12.2018 року № 2001 Постанова НКРЕКП від 28.03.2017 року № 348 "Про встановлення тарифів на послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і точок виходу для ПАТ "Укртрансгаз" визнана такою, що втратила чинність.
Статтею 238 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Так, беручи до уваги викладене можна дійти висновку, що Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг самостійно виправила порушення прав та інтересів позивача шляхом прийняття постанови НКРЕКП від 21.12.2018 року № 2001 «Про встановлення тимчасових тарифів для AT «Укртрансгаз» на послуги для точок входу і виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП».
Також, варто звернути увагу, що дія Постанови НКРЕКП від 28.03.2017 року №348 була зупинена відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.04.2017 року, а відтак зупинена можливість і застосовувати тарифи на послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і виходу для ПАТ "Укртрансгаз", які визначені у Постанові НКРЕКП від 28.03.2017 року №348. Таким чином, нарахування будь-якої плати за попередні періоди на послуги транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і виходу для ПАТ "Укртрансгаз" із застосуванням тарифів зупиненої Постанови НКРЕКП від 28.03.2017 року №348 є таким, що не відповідає законодавству України.
Крім того, функція з надання послуг транспортування природного газу для споживачів України для точок входу і виходу передана від ПАТ "Укртрансгаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" відповідно до Постанови KM України від 18.09.2019 року №840 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи», що в свою чергу додатково вказує можливість повного відновлення законних прав та інтересів позивача без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Керуючись п.8 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі № 826/5621/17 за позовом Народного депутата України ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною, незаконною та скасування постанови №494 від 10.04.2017 року в частині формулювання «рядки 8-52 додатку до» в пункті 1 Переліку деяких постанов НКРЕКП, що скасовуються, затвердженого Постановою НКРЕК від 10.04.2017 року №494.
Згідно із п.8 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Керуючись статтями 238, 241, 242 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ухвалив:
Клопотання представника позивача про закриття провадження у справі №826/5621/17 задовольнити.
Провадження у адміністративній справі №826/5621/17 за позовом Народного депутата України ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи ОСОБА_2 , АТ "Укртрансгаз" про визнання протиправною, незаконною та скасування постанови в частині, - закрити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими статями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій
Повний текст ухвали виготовлено 01.06.2020 року.