
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 червня 2020 р. Справа № 480/1814/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування вимог,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд визнати протиправним та скасувати вимоги Головного управління ДФС у Сумській області від 16.05.2019 за № Ф-4558-54 в сумі 5211,36 грн та від 11.11.2019 за № Ф-4558-54 на суму 5508,36 грн, повернути їй незаконно утримані кошти по виконавчому листі в сумі 1000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірними вимогами ОСОБА_1 нараховано суми боргу по єдиному внеску. При цьому позивач з 01.10.1993 є адвокатом, зареєстрована як самозайнята особа. Крім того з 25.09.2002 позивач є пенсіонером, отримує пенсію. Позивач вважає спірну вимогу протиправною, оскільки відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" вона набула права на довічну пенсію і припинила участь в загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванні, у зв`язку з чим не повинна сплачувати страхові внески.
Ухвалою від 20.03.2020 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Також зазначив, що згідно облікових даних фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - з 01.10.1993 та по теперішній час - вона здійснює незалежну професійну діяльність, є адвокатом.
Відповідно до норм Протоколу № 10/1 про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб-підприємців (платників єдиного внеску), які будуть відповідати всім вимогам, зазначеним в частині четвертій ст. 4 Закону № 2164, та які є пенсіонерами за віком або інвалідністю належить виключно ПФУ. Відповідно до інформації ПФУ, отриманої органами ДПС ОСОБА_1 є пенсіонером за віком з 25.09.2002.
Згідно до картки особового рахунку платника станом на 31.03.2020 рахується заборгованість по платежу "Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (код бюджетної класифікації 71040000) в сумі 29084 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи зміни до Закону № 2464, нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2017 рік та щоквартальні нарахування цього єдиного внеску у 2018- 2019 роках в інтегровані картки платників єдиного внеску проводяться автоматично на центральному рівні.
Так, відповідно інтегрованої картки платника податків єдиного внеску проведені нарахування по строку сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування як платнику незалежної професійної діяльності та сформовані оскаржувані вимоги.
Ухвалою від 20.03.2020 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд задовольняє частково позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.1993 зареєстрована як самозайнята особа.
ОСОБА_1 є пенсіонером за віком.
У листопаді 2018 року ОСОБА_1 отримала вимогу ГУ ДФС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) від 19.11.2018 № Ф-4558-54 на суму 15819,54 грн єдиного внеску.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.04.2019 по справі 480/1814/20, залишеним без змін ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2019, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Сумській області про визнання дій неправомірними та скасування вимоги – задоволено частково і визнано протиправною та скасовано вимогу ГУ ДФС у Сумській області від 19.11.2018 № Ф-4558-54 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 15819,54 грн.
19.09.2019 державним виконавцем Ковпаківського відділу ДВС міста Суми ГТУЮ у Сумській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 60114962 з виконання вимоги відповідача від 16.05.2019 за № Ф-4558-54 в сумі 5211,36 грн (а.с. 9).
У лютому 2020 ОСОБА_1 стало відомо, що на виконанні державного виконавця знаходяться вимоги ГУ ДФС у Сумській області від 16.05.2019 за № Ф-4558-54 в сумі 5211,36 грн та від 11.11.2019 за № Ф-4558-54 на суму 5508,36 грн (а.с. 7-8).
Вказані вимоги сформована відповідачем з огляду на те, що ОСОБА_1 є самозайнятою особою, займається адвокатською діяльністю та не підпадає під категорію осіб, які звільняються від сплати єдиного внеску відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
За п. 2 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Як встановлено судом, позивач зареєстрована як самозайнята особа та є пенсіонером, отримує пенсію за віком, тобто є особою, яка звільняється від сплати за себе єдиного внеску відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
У даному випадку позивач може бути платниками єдиного внеску виключно за умови її добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Щодо посилання представника відповідача на те, що оскаржувана вимога сформована відносно ОСОБА_1 як самозайнятої особи, суд зазначає, що дана вимога сформована згідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в якому у будь-якому випадку міститься умова сплати єдиного внеску пенсіонером, який отримує пенсію за віком, при наявності договору на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування. Добровільна участь особи, яка виявила бажання бути платником єдиного внеску, передбачає укладення договору на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Однак жодної інформації про наявність таких договорів, укладених з позивачем матеріали справи не містять та не були надані представником відповідача.
Оскільки ОСОБА_1 є особою, яка звільняється від сплати за себе єдиного внеску, у відповідності до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", суд вважає спірну вимогу такою, що не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України та такою, що підлягає скасуванню.
При цьому вимоги ОСОБА_1 щодо повернення незаконно утриманих коштів по виконавчому листі в сумі 1000 грн не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 13 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Так, наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6 затверджено Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів (далі - Порядок № 6).
Згідно з п. 2 Порядку цей Порядок визначає процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - Платник), надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Кошти).
Повернення Коштів здійснюється у випадках: 1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719; 2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719; 3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету; 4) помилкової сплати податкових зобов`язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719 (пункт 5 Порядку).
Згідно з п. 6 повернення Коштів здійснюється на підставі заяви Платника про таке повернення (далі - Заява).
У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, Заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено Кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.
У випадку, передбаченому підпунктом 3 пункту 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів за місцем обліку помилково сплачених Коштів у довільній формі із зазначенням суми та напряму повернення.
Помилково сплачені суми у випадках, передбачених підпунктами 3 та 4 пункту 5 цього Порядку, підлягають поверненню з урахуванням положень статті 43 Податкового кодексу України та пункту 12 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
У разі надходження Заяви про повернення Коштів, що надміру сплачені страхувальниками, які беруть добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, Платник додає оригінал або завірену ним копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), що підтверджує сплату Коштів на рахунок 3719.
У разі надходження Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації (пункт 7).
У разі задоволення Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає Заяву з відміткою про підтвердження повернення Коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності.
Підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання Заяви з відміткою про підтвердження повернення Коштів, на підставі даних інформаційної системи готує висновок за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку (далі - Висновок) та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Реєстр висновків) за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку та протягом одного робочого дня від дати їх реєстрації разом з примірником Реєстру висновків передаються до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку.
Відповідно до п. 8 Порядку на підставі Висновку та у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення Коштів з рахунку 3719, на який їх було сплачено, та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства).
Управління (відділення) Казначейства на підставі розрахункового документа органу доходів і зборів нижчого рівня перераховує Кошти за рахунок поточних надходжень за день з відповідного рахунку 3719 на рахунок Платника, зазначений у Заяві, відкритий у банку або органі Казначейства.
Крім того, за ч. 3 ст. 26 вказаного Закону суми коштів, безпідставно стягнені податковими органами з юридичних і фізичних осіб, підлягають поверненню з рахунків податкового органу в триденний строк з дня прийняття рішення податковими органами або судом про безпідставність їх стягнення з одночасною сплатою нарахованої на ці суми пені, що визначається виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування вимог задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати вимоги Головного управління ДФС у Сумській області видані ОСОБА_1 : від 16 травня 2019 за № Ф-4558-54 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 5211,36 грн та від 11 листопада 2019 за № Ф-4558-54 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі суму 5508,36 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 43144399) в рахунок повернення судового збору 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя М.М. Шаповал