
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття провадження у справі
10 липня 2019 року м. Київ№ 640/2107/19Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Сом П.А., розглянув у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) учасників справи питання про закриття провадження в справі за позовом приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Державного підприємства "Національні інформаційні системи", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Поліс", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Пермус", про визнання незаконним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
за участю представників:
третьої особи ТОВ "Фінансова компанія "Поліс" - адвокат Скирда В.Є.;
третьої особи ТОВ "Пермус" - Сидоренко О.В.,
ВСТАНОВИВ:
Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом:
- визнати незаконним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 25.10.2018 №3348/5 "Про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", яким було вирішено тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 6 місяців;
- зобов`язати Державне підприємство "Національні інформаційні системи" відновити доступ державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У судове засідання 10.07.2019 прибули представники третіх осіб, сторони, участі повноважних представників у судовому засіданні не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Вирішуючи питання про юрисдикцію спору щодо вимог до Державного підприємства "Національні інформаційні системи", суд ураховує таке.
Відповідно до статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України): суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7); публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2).
Статутом Державного підприємства "Національні інформаційні системи", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.01.2019 №79/5 передбачено: Державне комерційне підприємство "Національні інформаційні системи" засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства юстиції України (пункт 1.1); основними завданнями підприємства є: адміністрування Систем; здійснення заходів зі створення, розробки, впровадження, супроводження та модернізації програмного забезпечення Системи; технічне і технологічне забезпечення, супроводження, збереження та захист даних; здійснення технічних та технологічних заходів з надання, блокування та анулювання доступу до Системи; інші заходи (дії) передбачені законодавством (пункт 2.2).
Згідно з частиною третьою статті 37-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV технічний адміністратор Державного реєстру прав у день надходження рішень, передбачених пунктами 1 і 2 частини другої цієї статті, забезпечує їх негайне виконання.
На думку суду, між позивачем та ДП "Національні інформаційні системи" не виникло публічно-парового спору в розумінні КАС України, оскільки внесення інформації в реєстр здійснюється ДП "Національні інформаційні системи" на підставі рішення суб`єкта владних повноважень - Міністерства юстиції України. При цьому функція з внесення запису є за своє суттю технічною, яка полягає в адмініструванні відповідного реєстру.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що ДП "Національні інформаційні системи" не є суб`єктом владних повноважень у спірних відносинах, що виключає можливість таких вимог за правилами адміністративного судочиснтва.
За практикою Великої Палати Верховного Суду поняття спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а також тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду, а тому суд першої інстанції правомірно не роз`яснив позивачу, до суду якої юрисдикції він має звертатися з таким позовом. Таку правову позицію викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.03.2018 справа № 800/559/17, від 03.04.2018 справа №9901/152/18, від 30.05.2018 справа № 9901/497/18.
Пунктом 1 частини першої статті 238 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Оскільки суд дійшов висновку про відсутність між позивачем та ДП "Національні інформаційні системи", відповідно провадження підлягає закриттю. При цьому суд не роз`яснює право зварення до суду іншої юрисдикції з такими вимогами.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Закрити провадження в адміністративній справі №640/2107/19 у частині позовних вимог про зобов`язання Державного підприємства "Національні інформаційні системи" відновити доступ державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно зі статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відповідно до пункту 3 Розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України (зі змінами згідно з Законом України від 30.03.2020 №540-IX) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст ухвали складено 29 травня 2020 року.
Суддя В.А. Донець