Рішення № 89625651, 03.06.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2020
Номер справи
620/1811/20
Номер документу
89625651
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1811/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністраці Чернігівської області до Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Суми) в особі: Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправною та скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області звернулось до суду з адміністративним позовом до Північно-Східного міжрегіональне Управління Міністерства юстиції (м. Суми) в особі: Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) та просить: визнати протиправною та скасувати постанову ВП № 54986841 від 12.05.2020, старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_1 , про накладення штрафу в подвійному розмірі 6800 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що не виконання рішення суду, в межах виконавчого провадження ВП № ВП № 54986841, в частині виплати грошових коштів, пов`язане з відсутністю відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів і не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактична відсутність коштів для виконання рішення суду є поважними причинами невиконання судового рішення, а отже постанова про накладення штрафу ВП № ВП № 54986841 від 12.05.2020 є протиправною та підлягає скасуванню.

В судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що згідно вимог частини третьої статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.

Судом встановлено, що на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ( надалі- відділ примусового виконання рішень) знаходиться виконавчий лист № 728/419/15-а виданий 04.06.2015 про зобов`язання начальника управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області Фурсову Зою Володимирівну забезпечити проведення нарахування та виплату ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі трьох мінімальних заробітних плат у відповідності до положень статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії.

Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації (надалі- Управління) 20 вересня 2018 року отримало постанову ВП № 54986841 від 18.09.2018 про накладення штрафу вперше в розмірі 5100 грн., у зв`язку з невиконанням рішення суду без поважних причин.

Управлінням 21 вересня 2018 року на дану постанову направлено заяву про скасування постанови про накладення штрафу до Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Чернігівській області.

Начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Бондаревим І.В., 25 вересня 2018 року було винесено постанову про скасування процесуального документу ВП №54986841 та винесено нову постанову про накладення штрафу від 25.09.2018, за невиконання рішення суду без поважних причин, в розмірі 3400 грн.

До Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області 04.10.2018 на дану постанову була подана скарга № 01-21/2523 від 02.10.2018 на рішення та дії державного виконавця щодо винесення постанови про накладення штрафу (ВП №54986841) від 25.09.2018.

23.10.2018 надано відповідь в.о. начальника головного територіального управління юстиції у Чернігівській області щодо відсутності підстав для скасування постанови про накладення штрафу від 25.09.2018 ( ВП № 54986841).

Постанова була винесена з порушенням вимог ст.ст.4,6, 26, 63,75 Закону України «Про виконавче провадження».

Умови та порядок виконання рішень судів визначаються законами України «Про виконавче провадження», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а також Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5.

Відповідно до пункту 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання.

Відповідно до ч.І ст.3 зазначеного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень, шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Разом з тим, згідно з ч.1 та 2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим Кодексом.

В п.1 ст.48 Бюджетного кодексу зазначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами , враховуючи необхідне виконання бюджетних зобов`язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Бюджетні призначення на забезпечення виконання судових рішень у державному бюджеті на 2014-2020 роки не передбачались, видатки на зазначені цілі не затверджувались у кошторисі розпорядника бюджетних коштів та у відповідному паспорті бюджетної програми.

Відповідно до статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державних та місцевих бюджетів або бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 визначено, що рішення про стягнення коштів державних та місцевих бюджетів, або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів ( про стягнення коштів державних та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишок коштів на рахунках підприємств, установ та організацій).

Відповідно до чинного бюджетного законодавства головним розпорядником коштів КПКВ 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є Міністерство соціальної політики України.

Управління соціального захисту населення, як розпорядник коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Департаментом соціального захисту Чернігівської облдержадміністрації( розпорядник коштів другого рівня), обсягів бюджетних призначень за напрямками та розмірами, визначеними Паспортом бюджетної програми.

Отже, саме від бюджетних призначень на відповідний рік цілком залежить виконання рішень судів, за якими боржником виступає орган державної влади. Відсутність належних бюджетних асигнувань або коштів та відсутність відповідних процедур, які б дозволяли забезпечити фінансування одразу ж, як тільки постала проблема відповідних виплат, призводить до невиконання або тривалого виконання судових рішень.

Крім того, слід зазначити, що бюджетні кошти, які спрямовуються Міністерством соціальної політики щомісяця відповідно до помісячного розпису асигнувань на відкриті в органах Державної казначейської служби України рахунки органів соціального захисту населення, повинні використовуватись для проведення поточних соціальних виплат, передбачених пільгових категоріям громадян.

Окремого рахунка, з якого виплачуються кошти по судовим рішенням в Державній Казначейській службі немає.

У відповідності до ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Таким чином, Управління лише здійснює фактичну виплату громадянам коштів, які надходять із державного бюджету.

У зв`язку з цим можна дійти до висновку, що ненадходження відповідних коштів із державного бюджету є поважною причиною невиконання позивачем судового рішення у вказаному виконавчому провадженні.

Розпорядженням управління соціального захисту населення Бахмацької райдержадміністрації від 20.08.2015 нараховано кошти ОСОБА_2 в розмірі 3579 грн., згідно постанови відділу примусово виконання рішень від 25.06.2015.

Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації не наділене повноваженнями здійснювати розподіл бюджетних коштів.

Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2015 частково виконана.

Окрім того, Управління листами №01-21/1385 від 09.07.2015, № 01-21/103 від 16.02.2016, №01-21/2208 від 29.08.2018, №01-20/2423 від 20.09.2018 повідомляло відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про поважність причин невиконання судового рішення: про часткове виконання рішення суду та відсутність коштів для здійснення відповідних виплат.

Однак, 14.05.2020 Управлінням було отримано постанову про накладення штрафу на начальника Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації ОСОБА_3 , у подвійному розмірі 6800 грн, винесену старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) ОСОБА_1 (ВП № 54986841 від 12.05.2020) .

Відповідно до статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» - у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на посадових осіб -200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі.

Не погодившись з вказаною постановою, позивач оскаржив її до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути застосовано лише при умові, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 47978643 від 25.06.2015, начальника Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Фурсову Зою Володимирівну зобов`язано особисто забезпечити проведення нарахування та виплату ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік, в розмірі встановленому Законом України «Про статус і соціальний захистгромадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії.

Однак, суд зазначає, що Положенням про управління соціального захисту населення, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 12.06.2018 № 261 не передбачено функціональними обов`язками начальника управління особистого забезпечення виплати соціальних допомог.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Отже, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку, виконати судове рішення.

Окрім того, згідно висновків Верховного Суду України, викладених у постановах від 24.03. 2015 та 30.03.2016 за №, № 21-5118а15 та 21-318а16 відповідно, невиконання судового рішення зобов`язаною особою, в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право на отримання бюджетних коштів.

Отже, невиконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Дослідивши наявні в справі докази, суд встановив наявність поважних причин невиконання судового рішення, а отже постанова про накладення штрафу ВП № 54986841 від 12.05.2020 є протиправною та повинна бути скасована.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Управління соціального захисту населення Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області (вул. Соборності, 42, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область,16500) до Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Суми) в особі: Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (вул. Герасима Кондратьєва, 28, м. Суми, Сумська область,40003) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову ВП № 54986841 від 12.05.2020, старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) ОСОБА_1 , про накладення штрафу в подвійному розмірі 6800 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 03 червня 2020 року.

Суддя С.Л. Клопот