
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2020 року справа № 580/1122/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
01.04.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України, в якій просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №1462439/2780407378 від 20.02.2012 про відмову в реєстрації: податкової накладної №20 від 28.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №20 від 28.01.2020, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
2) визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №1462438/2780407378 від 20.02.2012 про відмову в реєстрації податкової накладної №21 від 29.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних і зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати: в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №21 від 29.01.2020, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
3) визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №1462440/2780407378 від 20.02.2012 про відмову в реєстрації податкової накладної №22 від 29.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних і зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №22 від 29.0І.2020, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
4) визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №1462437/2780407378 від 20.02.2012 про відмову в реєстрації податкової накладної №23 від 30.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних і зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №23 від 30.01.2020, складену Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкових накладних №20 від 28.01.2020, №21 від 29.01.2020, 22 від 29.01.2020 та № 23 від 30.01.2020 є необґрунтованими і такими, що суперечать положенням Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 та Наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520. Позивач вказує на те, що відповідач Головне управління ДПС у Черкаській області у своїх рішеннях не зазначив конкретних підстав для відмови у реєстрації поданих податкових накладних, а тому просить визнати їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 06.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, встановлено відповідачу строк тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
22.04.2020 у встановлений судом строк від відповідачів надійшов відзив на позовну заяву в якому просили у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. Представник відповідачів зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваних рішень стала обставина ненадання письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій просив позов задовольнити в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
Позивач як суб`єкт підприємницької діяльності є платником податку на додану вартість з 01.07.2019. У ході провадження своєї господарської діяльності уклав договір поставки № 20/01/20 з ПП "ФЕНІКС АГРО" про передачу у власність останнього кукурудзи в розмірі 240, 00 тонн +/- 10 %, вирощеної позивачем на орендованих угіддях протягом 2019 року. Позивач здійснив поставку товару у кількості 115 тон 940 кілограм, що підтверджується видатковими накладними №ФОП-20 від 28.01.2020, №ФОП-21 від 29.01.2020, №ФОП-22 від 29.01.2020 та №ФОП-23 від 30.01.2020, а покупець в свою чергу провів оплату згідно з платіжними дорученнями № 336739, № 8847, № 336965.
За наслідками здійснених операцій позивачем, у визначений положеннями п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, строк складені податкові накладні №20 від 28.01.2020, №21 від 29.01.2020, №22 від 29.01.2020 та № 23 від 30.01.2020 та передані на реєстрацію до контролюючого органу.
07.02.2020, 10.02.2020 та 12.02.2020 позивачеві через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" направлені квитанції, в яких зазначено, що податкові накладні прийнято, але їх реєстрацію зупинено. В результаті обробки виявлено, що "Коди УКТЕЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій" та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження зазначеної інформації.
Позивачем 12.02.2020 та 13.02.2020 до податкового органу направлено повідомлення про надання пояснень та копії документів, щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем під час здійснення господарських операцій надано достатню кількість доказів на підтвердження реальності господарських операцій. Так, до податкового органу позивачем надані договір поставки посівного матеріалу для вирощування зернових культур № 3 від 22.03.2019, довідку видану Виконавчим комітетом Безпечнівської сільської ради про те, що він використовує 28 земельних часток, площею 92, 8673 га, довідку видану Виконавчим комітетом Соколівської сільської ради про те, що він обробляє 89, 1482 га землі, свідоцтво про реєстрацію трактору колісного за реєстраційним номером НОМЕР_3, свідоцтво про реєстрацію комбайну зернозбирального за реєстраційним номером НОМЕР_4 , договори про придбання сільськогосподарської техніки № 6 від 03.02.2020 та №42 від 28.10.2019, накази про прийняття на роботу № 1 від 13.07.2018, № 2 від 30.08.2019, № 3 від 30.08.2019 та інші докази.
Однак, відповідач 1 20.02.2020 прийняв рішення №1462439/2780407378, №1462438/2780407378, №1462440/2780407378 та 1462437/2780407378 про відмову в реєстрації поданих податкових накладних.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно п. 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 № 520 (далі - Порядок № 520) прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 9 Порядку № 520 встановлено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Відповідно до пп. 201.16 ст.201 та 201.16.1. ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пункт 5 Порядку № 520 встановлює перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі:
1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
2) договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
3) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
4) розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
5) документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Зі змісту Квитанцій № 20, №21, №22, №23 по податкових накладних №20 від 28.01.2020, №21 від 29.01.2020, №22 від 29.01.2020 та № 23 від 30.01.2020 вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок в якому не вказаний вичерпний перелік копій документів, які необхідно надати податковому органу для прийняття рішення.
Згідно п. 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
В п. 7 Порядку № 520 зазначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Так, позивачем до контролюючого органу надані повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних № 1 від 12.0.2.2020, № 2 від 13.02.2020, № 3 від 13.02.2020, № 4 від 13.02.2020. Додатками до яких були договори поставки, специфікації, товарно-транспортні накладні, договори перевезення, акт надання послуг перевезення, видаткові накладні.
Згідно п. 3 Порядку № 520 комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Згідно п. 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Пункт 11 Порядку № 520 говорить, що Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Судом встановлено, що рішення контролюючого органу не містять чіткої підстави їх прийняття, оскільки не вказано, конкретних документів, які необхідно надати платнику податків та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Тому суд приходить до висновку про необґрунтованість рішень суб`єкта владних повноважень.
Суд звертає увагу на те, що зазначене рішення контролюючого органу є актом індивідуальної дії, адже виданий суб`єктом владних повноважень, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов`язкових правил поведінки та стосується прав і обов`язків лише чітко визначеного суб`єкта (суб`єктів), якому (яким) він адресований.
Головною рисою таких актів є чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових обов`язків, обумовлених цими актами; при цьому за умов відповідності такого акту нормам чинного законодавства.
Натомість, оскаржувані рішення податкового органу не відповідають вищезазначеним критеріям акта індивідуальної дії, та породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №1462439/2780407378 від 20.02.2012 про відмову в реєстрації податкової накладної №20 від 28.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України ( Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №20 від 28.01.2020, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (с. Конела, Жашківський район, Черкаська область, 19251, ІПН НОМЕР_1 ).
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №1462438/2780407378 від 20.02.2012 про відмову в реєстрації податкової накладної №21 від 29.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України ( Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №21 від 29.01.2020, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (с. Конела, Жашківський район, Черкаська область, 19251, ІПН НОМЕР_1 ).
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №1462440/2780407378 від 20.02.2012 про відмову в реєстрації податкової накладної №22 від 29.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України ( Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №22 від 29.0І.2020, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області №1462437/2780407378 від 20.02.2012 про відмову в реєстрації податкової накладної №23 від 30.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України ( Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №23 від 30.01.2020, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (с. Конела, Жашківський район, Черкаська область, 19251, ІПН НОМЕР_1 ).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 43142920) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Конела, Жашківський район, Черкаська область, 19251, ІПН НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Конела, Жашківський район, Черкаська область, 19251, ІПН НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн 00 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складене 04.06.2020.
Суддя В.П. Тимошенко