
Справа № 420/4578/20
УХВАЛА
02 червня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, прокуратури Одеської області, кадрової комісії №1 з атестації прокурорів регіональних прокуратур про визнання протиправними та скасування рішення №189 від 10.04.2020 року, наказу №767к від 29.04.2020 року про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 28 травня 2020 надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, прокуратури Одеської області, кадрової комісії №1 з атестації прокурорів регіональних прокуратур, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення кадрової комісії №1 від 10.04.2020 року №189 «Про неуспішне проходження прокурором атестації за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування з використанням комп`ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора»;
- визнати протиправним та скасувати наказ прокурора Одеської області від 29.04.2020 року №767к про звільнення ОСОБА_1 з посади прокурора відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів прокуратури Одеської області та органів прокуратури на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» з 28.04.2020 року;
- поновити ОСОБА_1 на посаді прокурора відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів прокуратури Одеської області ( код ЄДРПОУ 03528552) з 30.04.2020 року. У разі початку діяльності обласної прокуратури (відповідно до редакції Закону-113-ІХ від 19.09.2019 року) на час постановлення рішення - поновити на рівнозначній посаді (відповідно до редакції Закону-113-IX від 19.09.2019 року);
- стягнути з прокуратури Одеської області (вул. Пушкінська, 3, м. Одеса, 65д26, код ЄРДПОУ: 03528552) на користь ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 30.04.2020 року по дату винесення судового рішення;
- допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді в органах прокуратури та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за весь час вимушеного прогулу.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Пред`явлена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
У пункті четвертому прохальної частини позовної заяви позивач просить поновити ОСОБА_1 на посаді прокурора відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів прокуратури Одеської області (код ЄДРПОУ 03528552) з 30.04.2020 року. У разі початку діяльності обласної прокуратури (відповідно до редакції Закону-113-ІХ від 19.09.2019 року) на час постановлення рішення - поновити на рівнозначній посаді (відповідно до редакції Закону-113-IX від 19.09.2019 року).
Суд звертає увагу позивача, що прохальна частина позовної заяви не може містити будь-які припущення, що призводить до неоднозначного трактування змісту позовних вимог та, як наслідок, робить неможливим виконання рішення суду у майбутньому.
Таким чином, позивачу необхідно привести пункт 4 прохальної частини позовної заяви у відповідності до ч.1 ст.5 КАС України.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Судом встановлено, що в якості відповідача, позивачем, крім інших, зазначено Офіс Генерального прокурора.
Однак, з прохальної частини позовної заяви не вбачається будь-яких вимог ОСОБА_1 пред`явлених до Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, позичу необхідно обґрунтувати підстави зазначення Офісу Генерального прокурора відповідачем або визначити чи є Офіс Генерального прокурора належним відповідачем по справі та/або зазначити вимоги, які пред`являються до такого відповідача.
Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви надається документу про сплату судового збору, або документ, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У свою чергу, правові засади справляння судового збору, платники, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір» (далі – Закон).
Згідно ч.1 ст.2 Закону, платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч.1 ст.3 Закону).
З матеріалів справи вбачається, що позивачкою заявлено 3 вимоги немайнового характеру та 1 вимогу майнового характеру, саме: стягнути з прокуратури Одеської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 30.04.2020 року по дату винесення судового рішення.
Суд звертає увагу позивача, що майнові вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є таким, що обкладається судовим збором. Зазначене відповідає висновкам Верховного Суду в ухвалі від 25 січня 2019 року по справі №554/5350/17.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою – підприємцем судовий збір становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З 1 січня 2020 року 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить -2102,00 грн.
Таким чином, з урахуванням положень пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою – підприємцем необхідно сплатити суму судового збору з розрахунку суми, яку заявник просить стягнути. При цьому, оскільки зі змісту позовних вимог суму середнього заробітку встановити неможливо, заявник має сплатити судовий збір, визначивши його розмір відповідно до вищезазначеної норми закону, або надати суду позовну заяву з розрахунком середнього заробітку.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом уточнення прохальної частини позовної заяви, зазначення позовних вимог, які пред`являються до Офісу Генерального прокурора та надання до суду доказів сплати судового збору.
Суд вважає за доцільне також зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв`язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв`язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів до суду, оскільки згідно з п.1 та п.2 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013 року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об`єкті поштового зв`язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 294 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, прокуратури Одеської області, кадрової комісії №1 з атестації прокурорів регіональних прокуратур про визнання протиправними та скасування рішення №189 від 10.04.2020 року, наказу №767к від 29.04.2020 року про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - залишити без руху.
Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали (з урахуванням строку дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)).
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Стефанов