Ухвала суду № 89625229, 03.06.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2020
Номер справи
420/278/20
Номер документу
89625229
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А3519
Державний герб України

Справа № 420/278/20

УХВАЛА

03 червня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участі секретаря Захарчук О.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Абросимової Ю.Г.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України за вхід. №20503/20 по справі №420/278/20,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в порядку ст. 383 КАС України, по справі №420/278/20, в якій заявник просить:

визнати протиправними дії військової частини А3519 щодо виплати не в повному обсязі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року включно;

зобов`язати військову частину А3519 провести перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення на користь ОСОБА_1 за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року включно з урахуванням січня 2008 року як базового місяця.

Заява обґрунтована наступним.

Одеським окружним адміністративним судом розглянута справа №420/278/20 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Рішенням суду від 16.03.2020 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини А3519 в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року.

Зобов`язано військову частину А3519 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року.

Відмовлено в задоволенні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Військової частини А3519 щодо не проведення 05.02.2018 року із ОСОБА_1 остаточного розрахунку при виключенні зі списків військової частини А3519.

Відмовлено в задоволенні вимоги про стягнення із Військової частина А3519 на користь ОСОБА_1 середнього розміру грошового забезпечення за час затримки розрахунку за період із 06 лютого 2018 року по день фактичного розрахунку з розрахунку 346,57 грн за календарний день.

Відмовлено в задоволенні вимоги про зобов`язання військової частини А3519 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, а саме - порушення строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року.

Військова частина А3519 виконала рішення суду від 16.03.2020 року, виплативши ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у сумі 1794,16 грн.

Однак, позивач вважає, що індексація грошового забезпечення виплачена не у повному обсязі через порушення приписів Постанови КМУ №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Відповідач при розрахунку належної позивачу суми індексації грошового забезпечення неправильно встановив місяць для обчислення індексу споживчих цін (далі - базовий місяць) та нарахував суму, яка не відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідач встановив базовий місяць січень 2016 року, в той час як відповідно до вимог Постанови №1078 базовим місяцем є січень 2008 року.

Тобто, Відповідач виконав рішення суду на власний розсуд, що спричинило протиправні дії.

Пунктом 5 Порядку № 1078 (редакції від 15.12.2015 року, вступив в дію з 01 грудня 2015 року) визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів, пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Також пунктом 5 Порядку № 1078 в редакції від 15.12.15 р. встановлено, що місяцем з якого починається нарахування індексації грошового забезпечення є місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (далі - базовий місяць). Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених тарифних ставок.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців (тарифних сіток), яка набрала чинності 01 січня 2008 року.

Тобто, січень 2008 року є місяцем підвищенням тарифних ставок (посадових окладів), а тому відповідно до Порядку № 1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців.

03.06.2020 року військова частина А3519 надала пояснення на заяву, які обґрунтовано наступним.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 року по справі №420/278/20, військовою частиною А3519 на картковий рахунок ОСОБА_1 19.05.2020 року перераховано індексацію грошового забезпечення у сумі 1794,16 грн.

У зв`язку із відсутністю у грошовому атестаті ОСОБА_1 відомостей щодо базового місяця, військовою частиною А3519 надіслано телеграму до військової частини А1032.

Згідно наданої відповіді, базовий місяць для обчислення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 є січень 2016 року.

Саме з урахуванням цього і розрахована сума індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Суд, розглянувши заяву ОСОБА_1 , в порядку ст.383 КАС України, за вхід № 20503/20 по справі № 420/278/20, виходить з наступного.

Статтею 383 КАСУ визначено порядок та підстави подання заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Судом встановлені наступні обставини.

Одеським окружним адміністративним судом розглянута справа №420/278/20 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Рішенням суду від 16.03.2020 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини А3519 в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року.

Зобов`язано військову частину А3519 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року.

Відмовлено в задоволенні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Військової частини А3519 щодо не проведення 05.02.2018 року із ОСОБА_1 остаточного розрахунку при виключенні зі списків військової частини А3519.

Відмовлено в задоволенні вимоги про стягнення із Військової частина А3519 на користь ОСОБА_1 середнього розміру грошового забезпечення за час затримки розрахунку за період із 06 лютого 2018 року по день фактичного розрахунку з розрахунку 346,57 грн за календарний день.

Відмовлено в задоволенні вимоги про зобов`язання військової частини А3519 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, а саме - порушення строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року.

Військова частина А3519 виконала рішення суду від 16.03.2020 року, виплативши 19.05.2020 року ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у сумі 1794,16 грн.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Порядок та правила проведення індексації заробітної плати (оплати праці) працівників встановлені Законом України від 03.07.1991 р. №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» у редакції від 06.02.2003 р. №491-IV (далі Закон) і постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі Порядок №1078).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі – Постанова №1013) були внесені значні зміни в Порядок у зв`язку з чим з 1 грудня 2015 року вступили в дію нові правила індексації заробітної плати.

Крім того, Законом України від 24.12.2015 р. № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було підвищено поріг індексації грошових доходів населення з 101% до 103%.

Заробітна плата визначена Законом як одна з основних складових доходів населення, що підлягає підвищенню у зв`язку з індексацією грошових доходів населення.

Порядок та правила проведення індексації заробітної плати працівників є обов`язковими до виконання для всіх підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Перед безпосереднім проведенням індексації заробітної плати працівників передують дії з обчислення індексу споживчих цін, а також величини приросту індексу споживчих цін.

Індекс споживчих цін — це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання.

Він є найважливішим показником, який характеризує інфляційні процеси в економіці країни і використовується для вирішення багатьох питань державної політики, в тому числі і для індексації заробітної плати працівників.

Індекс споживчих цін обчислюється Державною службою статистики України щомісяця по відношенню до попереднього місяця і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується на його офіційному сайті і в офіційних періодичних виданнях України.

Крім того, на основі щомісячних даних Держстату, індекс споживчих цін обчислюється бухгалтерськими службами підприємств, установ та організацій для визначення порогу індексації і величини приросту індексу споживчих цін.

В системі державного управління, а також місцевого самоврядування обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати працівників проводилось безперервно наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. (з місяця оприлюднення Закону) і до грудня 2015 року.

У грудні 2015 рок Кабінет Міністрів України, з метою припинення в подальшому виплат сум індексації заробітної плати в розмірах, що склалися станом на грудень 2015 року і відновлення індексації доходів з 1 січня 2016 року, але за умови – після перевищення індексу споживчих цін над порогом індексації у розмірі 103 %, видав Постанову № 1013, зобов`язавши всіх роботодавців здійснити в грудні місяці упорядкування структури заробітної плати своїх працівників шляхом підвищення всіх складових заробітної плати для того, щоб сума цього підвищення перевищила суму індексації, яка склалась у цьому місяці.

Таким чином, з 1 січня 2016 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати працівників було запроваджене знову, але за дещо зміненими правилами.

До грудня 2015 року при обчисленні індексу споживчих цін для індексації заробітної плати працівників відповідно до пункті 5 Порядку використовувався такий термін як “базовий місяць”. Базовий місяць визначався для кожного працівника окремо.

Після внесення останніх змін в Порядок, в тому числі і в його пункт 5, офіційне використання цього терміну було відмінено, а за новим змістом пункту 5 Порядку під цим терміном став використовуватись термін – “місяць підвищення тарифних ставок (окладів)”.

Підвищення тарифних ставок (окладів) – не в сенсі підвищення тарифної ставки (окладу) працівнику індивідуально у зв`язку з: призначенням його на більш високу за оплатою посаду; підвищенням його кваліфікаційної категорії, педагогічного звання, педагогічного навантаження тощо, а в сенсі підвищення, що здійснюється відповідно до законодавства.

Тепер за новими правилами місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремо взятого працівника не визначається індивідуально і, зокрема, для новоприйнятого працівника не залежить від дати прийняття його на роботу (пункт 10І Порядку), а встановлюється єдиним для всієї категорії працівників, об`єднаних єдиним спільним законодавчим актом останнього підвищення їх тарифних ставок (окладів).

Надалі, відповідно до абзацу другого пункту 5 та пункту 10І Положення, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації заробітної плати передбачено здійснювати з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (окладів) за посадами, які займають працівники.

Обчислення індексу споживчих цін для визначення порогу індексації і величини приросту індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати працівників провадиться щомісяця наростаючим підсумком шляхом множення місячних індексів споживчих цін.

Обчислення індексу споживчих цін таким чином проводиться до тих пір, поки він не перевищить поріг індексації, який встановлено в розмірі 103 відсотка.

Поріг індексації — це величина індексу споживчих цін, перевищення якої надає підстави для індексації заробітної плати працівника.

Після перевищення такого порогу індексації, з метою проведення подальшої індексації заробітної плати працівників, обчислення індексу споживчих цін починається знову, з місяця наступного за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив цей поріг індексації.

При цьому величина приросту індексу споживчих цін для проведення кінцевої індексації, розрахована між цими проміжками, обчислюється як добуток сум проміжних індексів споживчих цін перевищення порогу індексації помножений на коефіцієнт 100.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації заробітної плати здійснюється таким чином до місяця підвищення тарифних ставок (окладів) працівників.

Індекс споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (окладів), приймається за 1 або 100 відсотків.

Відповідно до пункту 1№ Порядку визначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка у квітні 2016 року.

З квітня 2016 року до лютого 2018 року поріг інфляції у 103% не перевищувався.

Відтак, коефіцієнт індексації у спірний період наступний:

вересень 2017 року – 20,3, сума індексації – 341,85 грн.;

жовтень – 20,3, сума індексації – 341,85 грн.;

листопад – 20,3, сума індексації – 341,85 грн.;

грудень – 24, сума індексації – 422,88 грн.;

січень 2018 р. – 24, сума індексації – 422,88 грн.

лютий – 24, сума індексації – 422,88 грн.

При цьому, нарахування за вересень 2017 року здійснюється з 12 числа, тому сума індексації складає 216,51 грн. За лютий місяць 2018 року нарахування індексації здійснюється за 5 днів, тому сума індексації складає 75,51 грн.

Відповідно до положень Порядку індексації підлягає заробітна плата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на рік.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в бюджеті на 2017 рік закладені такі розміри прожиткових мінімумів:

для працездатних осіб:

з 1 січня 2017 року – 1600 гривень;

з 1 травня 2017 року - 1684 гривні;

з 1 грудня 2017 року - 1762 гривні.

Частина заробітної плати, яка перевищує прожитковий мінімум, індексації не підлягає.

Сума індексації заробітної плати працівника визначається як результат множення суми оплати праці, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Як встановлено судом, відповідачем по справі здійснено нарахування індексації ОСОБА_1 починаючи з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року включно.

Разом з цим, в судовому засіданні позивач не заперечував щодо математичного розрахунку суми індексації грошового забезпечення, здійсненого відповідачем.

Заперечення позивача базується виключно на визначення базового місяця, який, на його думку, повинен бути 01.01.2008 року.

Однак, системний аналіз викладених вище правових норм спростовує твердження позивача щодо застосування базового місяця 01.01.2008 року.

Оцінюючи викладене в сукупності, суд вважає, що заява ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України за вхід.№20503/20 по справі №420/278/20 в частині вимог про визнання протиправними дії військової частини А3519 щодо виплати не в повному обсязі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року включно задоволенню не підлягає, оскільки Рішення ООАС від 16.03.2020 року виконано відповідачем в повному обсязі, а тому ознаки протиправних дій відсутні.

Разом з цим, вимога про зобов`язання військової частини А3519 провести перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення на користь ОСОБА_1 за період з 12.09.2017 року по 05.02.2018 року включно з урахуванням січня 2008 року як базового місяця є похідною (ст.4 КАСУ), задоволення якої залежить від задоволення основної вимоги. Відтак, вказана вимога задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 44, 383, 256, 295, 297 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 , в порядку ст. 383 КАС України, за вхід.№20503/20 по справі №420/278/20 – відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.

Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя Потоцька Н.В.