
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2020 року м.Кропивницький Справа № 340/1296/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого судді Пасічника Ю.П.
за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.
представники позивача Попов В.С., Сторчоус О.В.
представника відповідача Колтуцький М.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Олександрівське лісове господарство" (вул.Магістральна, 4, смт.Олександрівка, Олександрівський район, Кіровоградська область, 27300, код ЄДРПОУ 05396899) до Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (вул. В. Чміленка 84/37, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 38037110) про визнання протиправним та скасування пункту припису,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Олександрівське лісове господарство" (надалі - позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати пункт 9 припису №б/н від 13.03.2020р. Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (надалі - відповідач).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами відповідача було проведено позапланову перевірку позивача щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища. Результати перевірки оформлені актом №169/20 від 28.02.2020р., відповідно до пункту 10 якого зафіксовано порушення: в кварталі 104 кв. 4/1 Червоно-Нерубаївського лісництва від рубки, інша господарська рубка (пов`язана із веденням лісового господарства) здійснена на підставі дозволу, виданого з порушенням чинного законодавства. При вивченні матеріалів відводу, проведення натурного обстеження та контрольного переліку на лісовій ділянці виявлені порушення лісового законодавства, які перелічені в доповненні до акту перевірки від 11.03.2020р.
Позивач вказує, що на думку посадових осіб відповідача порушено Методичні вказівки із відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів», затверджені наказом Держлісагентства України від 21.01.2013 за №9.
На підставі акут перевірки видано припис №б/н від 13.03.2020р., пунктом 9 якого зобов`язано анулювати за рішенням органу, видано квиток з порушенням чинного законодавства.
Позивач не погоджуючись з вимогами припису вказує, що відповідачем в якості порушення яке на його думку допустив позивач посилається на Методичні вказівки із відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів», затверджені наказом Держлісагентства України від 21.01.2013 за №9, але при цьому позивач вказує, що вказаний нормативний документ не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, а тому не підлягає застосуванню. Крім того, позивач вказує, що анулювання лісорубного квитка у спосіб зазначений відповідачем у приписі, призведе до припинення рубки лісу не тільки на спірній ділянці, а й на інших визначених у квитку, при цьому, що будь-яких порушень пов`язаних з рубкою лісу на інших ділянках в ході перевірки не встановлено.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
14.05.2020р. відповідачем надано відзив на позов, вимоги якого не визнаються з тих підстав, що внесення оскаржуваного припису здійснено на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у зв`язку з порушення положень Методичних вказівок із відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів», затверджені наказом Держлісагентства України від 21.01.2013 за №9 (а.с.61-66).
Ухвалою суду від 27.04.2020р. справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначено на 22.05.2020р.
22.05.2020р. в судовому засіданні оголошено перерву до 02.06.2020р. (а.с.89,90).
02.06.2020р. в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту відкладено до 07.06.2020р. (а.с.102).
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877- V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством (ст.2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-XII - далі по тексту Закон №1264-XII).
Відповідно до ч.3 ст.16 Закону №1264-XII, державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.
Згідно з ч.1 ст.20-2 Закону №1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про використання та охорону земель.
Відповідно до ст.34 Закону №1264-XII завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст.7 Закону №877- V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону №877- V, органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов`язані, зокрема, повно, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом та дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб`єктами господарювання, утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності поведінки суб`єктів господарювання вимогам законодавства, неправомірного та необґрунтованого застосування санкцій до суб`єктів господарювання.
В ході розгляду справи судом встановлено, що на підставі направлення від 28.02.2020р. №169/20 в період з 02.03.2020р. по 13.03.2020р. посадовими особами відповідача проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України державним підприємством «Олександрівське лісове господарство», що знаходиться за адресою: Олександрівський район, смт. Олександрівка, вул. Магістральна, 4. (а.с.26).
За результатами перевірки складено акт №9/11-/20 від 13.03.2020р. (а.с.12-22).
Згідно Опису виявлених порушень вимог законодавства (порядковий номер 10), встановлено порушення Методичних вказівок із відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів, затверджені наказом Держлісагентства України від 21.01.2013 за №9; ст. 69,78, абз. 1 ст. 105 Лісового кодексу України: «у кварталі 104 в. 4/1 Червоно-Нерубаївського лісництва вид рубки: інша господарська рубка (пов`язана з веденням лісового господарства) здійснена на підставі дозволу виданого з порушенням чинного законодавства. При вивчені матеріалів відводу, проведення натурного обстеження та контрольного обліку на лісовій ділянці виявлені порушення лісового законодавства, які перелічені в доповненні до акту перевірки від 11.03.2020р. (до акту додається 4 аркушах)».
На підставі акту перевірки відповідачем видано припис від 13.03.2020р. б/н, пунктом 9 якого зобов`язано позивача в термін до 19.03.2020р.: «у зв`язку із виявленими порушеннями лісового законодавства при вивчені матеріалів відводу рубки (іншої господарської діяльності) у кварталі 104 в. 4/1 Червоно-Нерубаївського лісництва забезпечити виконання п. 14 Порядку спеціального використання лісових ресурсів (затверджений ПКМУ від 23.05.2007р. №761), а саме анулювати за рішенням органу яким видано квиток з порушенням чинного законодавства» (а.с.27-29).
Позивач вимоги припису не виконав, натомість звернувся до суду з даним позовом.
Надіючи оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню використання на всій території України.
Відповідно до ст.3 Лісового кодексу України (надалі ЛК України) лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Лісові відносини, що виникають при використанні землі, надр, вод, а також відносини щодо охорони, використання й відтворення рослинного та тваринного світу, не врегульовані цим Кодексом, регулюються відповідними законодавчими актами.
Стаття 2 ЛК України визначає поняття лісових відносин. Такими є суспільні відносини, які стосуються володіння, користування та розпоряджання лісами і спрямовуються на забезпечення охорони, відтворення та стале використання лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.
Статтею 16 ЛК України передбачено право користування лісами. Таке здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування.
Згідно з ст.65 ЛК України, використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Положеннями ст.69 ЛК України передбачено нормативне регулювання лісових відносин, які стосуються спеціального використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці. Таке використання проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток або лісовий квиток), який видається безоплатно.
Нормами цієї статті щодо спеціального дозволу передбачено наступне.
Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов`язаних і не пов`язаних із веденням лісового господарства.
Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.
Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» №761 від 23.05.2007.
Цей Порядок визначає умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка, як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.
Лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого:
- здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів;
- ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню;
- ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем 28.02.2020р., як постійним лісокористувачем, оформлено лісорубний квиток для спеціального використання лісових ресурсів на наступних ділянка лісу: № кварталу 83, ділянки 1.1, 2.1, 5.1, 9.1, № кварталу 104, ділянка 4.1 (а.с.41).
За результатами проведеної посадовими особами відповідача перевірки, встановлено порушення вимог Методичних вказівок із відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів, затверджені наказом Держлісагентства України від 21.01.2013 за №9 при вивчені матеріалів відводу рубки (іншої господарської діяльності) у кварталі 104 в. 4/1 Червоно-Нерубаївського лісництва.
Щодо вказаних доводів суд дійшов висновку про їх протиправність враховуючи наступне.
Відповідно до Указу Президента України від 03.10.92р. №493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» з метою впорядкування видання міністерствами, іншими органами виконавчої влади нормативно-правових актів, забезпечення охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, підприємств, установ та організацій встановлено обов`язкову реєстрацію нормативно-правових актів, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю. Відповідно до п. 2 вказаного Указу органом державної реєстрації нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю є Міністерство юстиції України.
Відповідно до п. 15 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. № 731 міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Враховуючи вищевикладене та зважаючи на те, що Методичні вказівки із відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів, затверджені наказом Держлісагентства України від 21.01.2013 за №9 не пройшли державної реєстрації у Міністерстві юстиції України, то вони не можуть бути застосовані у спірних правовідносинах.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до інформації Міністерства юстиції України від 06.05.2020р., наказ Держлісагентства України від 21.01.2013 за №9, яким затверджено Методичні вказівки із відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів, скасовано наказом Держлісагентства України від 25.09.2013р. №272 (а.с.79).
Отже, станом на час проведення перевірки позивача, посадові особи відповідача не мали правових підстав перевіряти діяльність позивача у сфері лісових відносин на відповідність нормативному документу, який не тільки не зареєстрований Міністерством юстиції, а й втратив чинність на момент проведення перевірки.
Також, як вже встановлено судом, зміст лісорубного квитка від 28.02.2020р. вказує на те, що ним передбачено право здійснювати рубку лісу не тільки у кварталі 104, ділянка 4.1, а й на інших ділянках лісу, щодо оформлення права рубки на яких відповідачем порушень не виявлено, а тому анулювання лісорубного квитка в цілому, як того вимагає п. 9 припису б/н від 13.03.2020р., суперечить меті його видачі та призводить до порушення прав позивача.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що пункт 9 припису б/н від 13.03.2020р. є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 9 припису Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області від 13.03.2020 року №б/н., виданий державному підприємству "Олександрівське лісове господарство.
Присудити на користь Державного підприємства "Олександрівське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 05396899) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 38037110).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 04.05.2020р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник