Рішення № 89624798, 01.06.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2020
Номер справи
340/3317/19
Номер документу
89624798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/3317/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного (письмового) провадження справу

за позовом:

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , національний паспорт серії НОМЕР_1 виданий Кіровським РІВ УМВС України в Кіровоградській області 23.10.1998 року; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 )

до відповідача:

Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802; адреса: вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009)

про зобов`язання вчинити дії та стягнення суми недоплаченої пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення (зменшення) позовних вимог (а.с.26-27), просить суд:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у період з 01.06.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 80% суми грошового забезпечення (6868,79 грн. - згідно перерахунку ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року по справі №1140/2424/18);

- з метою поновлення порушених особистих майнових прав щодо недоотримання частини перерахованого основного 100% розміру пенсії у 2018-2019 роках, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 суми недоплаченої пенсії в загальному розмірі 57896,76 грн., а саме: за 2018 рік - 3216,49 грн. х 12 = 38597,88 грн.; за 2019 рік - 1608,24 грн. х 12.

В обґрунтування своїх позовних вимог, вказує, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років по лінії Державної податкової служби України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Вказує, що станом на 01.01.2018 року основний розмір його пенсії, після перерахунку на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, склав 11928,00 грн. = 14910,00 грн. (грошове забезпечення) *80% (за вислугу 30 років). До липня 2018 року основний розмір пенсі, з урахуванням підвищення в сумі 726,00 грн. на неповнолітню дитину 2000 р.н., становив 12 654,00 грн. У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103, суми підвищення пенсії у 2018-2019 роках до основного розміру пенсії (5495,03 грн. (6221,03грн. з урахуванням підвищення в сумі 726,00 грн. на неповнолітню дитину 2000 р.н.)), визначеного станом на 01.03.2018 року, фактичного становили та становлять: з 01.01.2018 року до 31.12.2018 року - 6432,97 грн.*50%=3216,49 грн., з 01.01.2019 року до 31.12.2019 року - 6432,97*75% = 4824,73 грн. Вказує, що було зменшено виплату основного розміру перерахованої пенсії на 3216,49 грн. протягом 2018 років та на 1608,24 грн. у 2019 році щомісячно. Так, позивач вказує, що звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року із включенням до грошового забезпечення за аналогічною посадою всіх його основних та додаткових щомісячних видів (надбавки, доплати, підвищення) і премії передбачених постановою №704 у розмірі 80% вказаного грошового забезпечення, та здійснити виплату суми недоплаченої частини перерахованого основного 100% розміру пенсії, без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №103. Однак, позивачу ГУПФУ в Кіровоградській області листом відмовлено у задоволенні такого звернення з посиланням на відсутність іншого порядку перерахунку та виплати пенсії, незважаючи на чинність рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 14.01.2020 року по справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін (а.с.29).

Вказана ухвала направлена учасникам справи за правилами визначеними Кодексом адміністративного судочинства України, та учасниками справи отримана, про що свідчать відповідні поштові рекомендовані повідомлення про вручення судової кореспонденції (а.с.30-32).

Представник відповідача своїм правом на подання відзиву на адміністративний позов скористався подавши його до суду, за змістом якого відповідач не погоджується із поданим адміністративним позовом, наполягає на правомірності дій посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області; також наголошено на пропуску позивачем строку звернення із даним адміністративним позовом до суду. Також, зазначає, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, згідно якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Відповідач вважає, що включення до грошового забезпечення позивача одноразових додаткових видів грошового забезпечення для перегляду розміру його пенсії суперечать нормам чинного законодавства. Разом з тим, відповідач вказав, що виплата пенсії проводиться відповідно до п.2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103, яким встановлено виплату перерахованих підвищених пенсій, зокрема, з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, що і здійснюється відповідачем. Тому, вважає, що вимоги позивача, викладені в позовній заяві, є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.34-36).

Згідно до ст. ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , національний паспорт серії НОМЕР_1 виданий Кіровським РІВ УМВС України в Кіровоградській області 23.10.1998 року; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як пенсіонер та отримує пенсію за вислугу років по лінії Державної податкової служби України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.18-20).

З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" №2262-XII від 09.04.1992р. - у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсію позивача обчислено від грошового забезпечення, до якого включено посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі: робота з таємними виробами носіями док. 15%, 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія - 30% (а.с.38-50).

Як встановлено з відомостей інформаційної системи «Діловодство спеціалізованого суду», рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року у справі №1140/2424/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із урахуванням складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (на підставі довідок про додаткові види грошового забезпечення (надбавки) Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 02.05.2018р. №245 та Новоукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 24.05.2018р. №15/Д): сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із урахуванням складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (на підставі довідок про додаткові види грошового забезпечення (надбавки) Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 02.05.2018р. №245 та Новоукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 24.05.2018р. №15/Д): сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 01.06.2017р. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 граничним розміром у 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, виходячи із розміру 80 % відповідних сум грошового забезпечення.

У відповідності до положень ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Тобто, обставини, встановлені вказаними судовими рішеннями судів, є преюдиціальними при вирішенні даної справи по суті.

Судом встановлено, що на момент призначення розмір пенсійного забезпечення позивача становив 80% від суми грошового забезпечення у сумі 5011,06 грн., при цьому, відповідно до протоколу за пенсійною справою 1105003712 від 31.05.2013 року ОСОБА_1 така пенсія у вказаному розмірі грошового забезпечення призначена згідно із Законом України №2262-ХІІ з 31.05.2013 року по 31.07.2018 року (а.с.38 зворот.)

Судом встановлено, що з 01.06.2017 року позивачу був здійснений перерахунок грошового забезпечення позивача у розмірі 70% грошового забезпечення (а.с.16).

З 01.01.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду у Кіровоградській області здійснено перерахунок його пенсійного забезпечення виходячи із 80% грошового забезпечення на підставі судового рішення (а.с.48).

Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідка від 10.12.2019 року згідно з якою розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.12.2018 року за відповідною посадою, склав 47645,05 грн. До вказаної довідки включено: посадовий оклад - 8460,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 4970,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (100%) - 14910,00 грн., надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 1269,00 грн., премія (195,69%) - 16556,05 грн. (а.с.17).

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, на виконання вимог Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наданої Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с.10).

Зі змісту вказаного вище перерахунку пенсії вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перераховано основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 11928,00 грн., та з урахуванням надбавок розмір пенсії становить 10319,76 грн., а також вказано, що згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 3359,80 грн. та з них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення - 3216,49 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення - 4824,73 грн.; з 01.01.2020 року щомісячно 100% від підвищення - 6432,73 грн.

Не погодившись із таким обрахунком та виплатою власного пенсійного забезпечення у вказаному розмірі ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та виплати пенсії в повному розмірі без врахування розстрочки у 100% розмірі (а.с.11-12).

Відповідач листом від повідомив, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року. Іншого порядку не передбачено (а.с.13).

Разом з тим, позивач звернувся із відповідним зверненням до Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області із вимогою надати правове обґрунтування зниження з 01.06.2017 року основного розміру його пенсії до 70% грошового забезпечення при перерахунку пенсії по пенсійній справі на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року у справі №1140/2424/18 (а.с.14).

25.04.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області листом №240/ВП/О-11 повідомило позивачу, що оскільки на момент проведення перерахунку Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, в органів Пенсійного фонду немає правових підстав для здійснення перерахунку пенсії виходячи із розміру вищому ніж 70% грошового забезпечення. Пенсія призначена відповідно до статті 13 Закону, а отже на час здійснення перерахунку пенсії застосуванню підлягає саме ця стаття в редакції, яка є чинною. Положень, які б закріплювали можливість перерахунку раніше призначених пенсій у відсотках, встановлених на час первинного призначення пенсії, жодна стаття Закону не містить. Застосування іншої редакції цієї статті (не чинної) суперечитиме нормам статті 58 Конституції України, тому перерахунок пенсії на виконання рішення суду проведено відповідно до норм чинного законодавства (а.с.15).

Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо періоду виплати його обрахованого пенсійного забезпечення та звуження пенсійного забезпечення до 70% розміру у період з 01.06.2017 року по 31.12.2017 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Предметом спору в даній справі є встановлення правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року по справі №1140/2424/18 та правомірності здійснення нарахування пенсії у 2018-2019 роках на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Спірні правовідносини врегульовані: Конституцією України; Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45; постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд зазначає, що згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Україна 17.07.1997 року прийняла Закон України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» за № 475/97-ВР (далі-Конвенція).

Пунктом 1 цього Закону визначено, що Україна повністю визначає на своїй території дію статті 46 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

23.02.2006 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про виконання та застосування практики Європейського суду з прав людини». Згідно з цим законом, при розгляді справ судами України, Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практика Європейського суду з прав людини повинні використовуватися як джерела права. Дане положення спрямоване на реалізацію вищевказаної конституційної норми і норм Закону України «Про міжнародні договори та угоди».

Відтак, Конвенція є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України. При цьому, на законодавчому рівні діє принцип примату норм міжнародного права у випадку, якщо вони суперечать нормам національного законодавства України.

Таким чином, норми Конвенції та практика Європейського суду з прав людини повинні застосовуватися національними судами, так само, як внутрішнє законодавство, і як норми прямої дії.

Частиною 1 ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно з ч. 1 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон №2262-ХІІ має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 1 ст. 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ст. 51 Закону №2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Так, пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

- з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

- з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 р., визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункт у 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14.08.2019 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.

Норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не містять приписів щодо виплати призначеної/перерахованої пенсії частками або у будь-яких відсотках від суми підвищення пенсії внаслідок її перерахунку.

Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та від 14.08.2019 року №804 містять положення, які регулюють процес виплати вже перерахованої пенсії, однак Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» делегував Кабінету Міністрів України лише право встановлювати умови, порядок та розмір проведення перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Суд наголошує, що нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не уповноважено Кабінет Міністрів України встановлювати відстрочку виплати вже перерахованих пенсій.

Крім того, 10.02.2020 р. рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №640/19648/19, визнано протиправною та не чинною постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 804, з тих самих підстав, що слугували для скасування п.1 та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

З вказаних підстав, суд робить висновок, що постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та від 14.08.2019 року №804, в частині встановлення порядку виплати перерахованих пенсій, не відповідають Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як нормативно - правовому акту вищої сили, та фактично звужують право позивача на отримання пенсії в розмірі, який встановлений внаслідок проведеного перерахунку, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Водночас, досліджуючи спірні правовідносини в частині нарахування у спірному періоді пенсійного забезпечення ОСОБА_2 у 2018 році виходячи із 50% підвищення пенсії, у 2019 році у розмірі 75% від суми підвищеної пенсії, в контексті діючих в такому періоді законодавчих норм, суд вважає за потрібним вказати наступне.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Як вбачається зі змісту пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.

У зв`язку з чим суд зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям "порядок проведення перерахунку пенсії".

До вказаного висновку дійшов Верховний суд у рішенні від 06.08.2019 р. у зразковій справі №160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19).

Матеріалами справи встановлено, що наразі вказане рішення Верховного суду набрало чинності відповідно до постанови Великої палати Верховного суду від 11.03.2020 року (а.с.72-74).

Між тим, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зазначений у довідці ГУ ДФС в Кіровоградській області, перевищував розмір грошового забезпечення, визначений у попередній довідці, що подавалася відповідачем для перерахунку пенсії позивача за вислугу років у 2015 році. На підставі довідки від 10.12.2019 року Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснено перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Внаслідок такого перерахунку, розмір пенсії позивача збільшився у порівнянні з розміром раніше призначеної та перерахованої йому пенсії.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року по справі №826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року по справі №826/12704/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а часткове рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 - без змін.

За правилами ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, пункт 3 постанови КМУ №103, який передбачав поетапну виплату певній категорії пенсіонерів (осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)) суми підвищення перерахованої пенсії, визнаний протиправним та нечинним.

Однак, на момент видачі ГУ ДФС в Кіровоградській області довідки від 10.12.2018 року спірні норми постанови КМУ №103 та Порядку №45 були чинними і підлягали застосуванню у правовідносинах, пов`язаних з перерахунком пенсій, призначених за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Суд зазначає, що у 2018 році та до 19.11.2019 року п.3 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року був діючим та таким, що підлягав обов`язковому застосуванню в межах даних правовідносин, оскільки встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, є обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі, який є учасником цих відносин та на якого розповсюджується дія цього нормативно-правового акту, та є обов`язком для виконання. Діяти у інший спосіб, ніж це встановлено на законодавчому рівні для відповідача, останній немає правової можливості, а тому не можна вважати, що ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснюючи до 19.11.2019 року виплати перерахованої пенсії позивачу в порядку встановленому пункту 3 постановою КМУ №103, діяв протиправно.

Разом з тим, враховуючи, що пункт 3 постанови КМУ №103 втратив чинність з 19.11.2019 (з дня набрання рішенням суду по справі №826/12704/18 законної сили), тому і обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 19 листопада 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Суд вважає, необґрунтованими посилання відповідача на те, що пенсія позивача була виплачена у визначеному законом порядку, а відсутність бюджетних асигнувань як підставу відмови у виплаті пенсії позивачу у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.

Відмова пенсійного органу у проведенні позивачу виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).

Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

До вказаного висновку дійшов Верховний суд у рішенні від 06.08.2019 р. у зразковій справі №160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19).

З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії у 2019 році, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262- XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».

У зв`язку з чим, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати у період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року виходячи з визначеної 75 відсоткової суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, на думку суду є протиправними.

Матеріалами справи підтверджено здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області перерахунку позивачу його пенсійного забезпечення на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року по справі №1140/2424/18, з 01.01.2018 року виходячи із розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Проте, судом встановлено, що з моменту призначення пенсійного забезпечення позивача розмір його пенсії склав виходячи із 80% його грошового забезпечення (а.с.38 зворот.).

Водночас, з матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що з 01.06.2017 року основний розмір грошового забезпечення пенсії позивача склав 70% грошового забезпечення (а.с.16).

Проте, з 01.01.2018 року розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становив 80% грошового забезпечення, підстава для перерахунку рішення суду (а.с.9).

Отже, у період з 01.06.2017 року по 01.01.2018 року фактично відбулось звуження обсягу прав позивача на отримання його пенсійного забезпечення у розмірі, що був встановлений на момент призначення такого пенсійного забезпечення, з 80% на 70%.

Тому, з огляду на встановлені фактичні обставини справи у взаємозв`язку із вищевказаними приписами чинного законодавства, у суду наявні підстави для зобов`язання здійснення перерахунку пенсійного забезпечення у період з 01.06.2017 року по 31.12.2017 року виходячи із 80% розміру грошового забезпечення.

За приписами пункту 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (ч. 3 ст. 291 КАС України).

Щодо сумарного обчислення, пенсійного забезпечення позивача, що на його думку підлягає стягненню на за рахунок вчинених протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області, то у даному випадку суд вбачає дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень.

Тобто, дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Суд зазначає, що не може перебрати на себе повноваження відповідача в частині обрахунку пенсійного забезпечення позивача з урахуванням всіх його складових та раніше здійснених перерахунків, оскільки визначальною є лише та обставина, що відповідач мав приймати рішення з урахуванням чинних приписів законодавства без звуження обсягу та змісту прав позивача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин та з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі №160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19), суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на пропуск ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 та 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість, спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно з ч.3 ст.51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 №614, який набрав чинності 01.01.2016р.) перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тому, право позивача щодо перерахунку пенсії у є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В матеріалах справи містяться докази щодо понесення ОСОБА_1 витрат по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. (а.с.8).

Отже, відшкодуванню підлягають вказані витрати понесені позивачем за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , національний паспорт серії НОМЕР_1 виданий Кіровським РВ УМВС України в Кіровоградській області 23.10.1998 року; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802; адреса: вул. Соборна, 7а, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009) про зобов`язання вчинити дії та стягнення суми недоплаченої пенсії - задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у період з 01.06.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 80% суми грошового забезпечення (6868,79 грн. - згідно перерахунку ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року по справі №1140/2424/18).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% суми грошового забезпечення з 19.11.2019 року до 31.12.2019 року в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 та постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Допустити до негайного виконання суду в межах стягнення платежу у розмірі за один місяць пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько