Рішення № 89624688, 29.05.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2020
Номер справи
320/6424/19
Номер документу
89624688
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2020 року справа №320/6424/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Київській області), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нарахування ОСОБА_1 надбавки, як непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї - дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 надбавку, як непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї - дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи з 03.01.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІ). Вказує, що при оформленні пенсії ним було подано заяву з відповідними документами для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї - його неповнолітніх доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Однак в липні 2019 року ним було встановлено, що надбавку на непрацездатних членів сім`ї він отримує лише на доньку ОСОБА_4 , яка зареєстрована з ним за однією адресою, у той час як доньки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстровані разом із дружиною за місцем фактичного проживання. У зв`язку з цим позивач 05.09.2019 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсійного забезпечення в період з 03.01.2019 в частині доплати надбавки до пенсії на двох непрацездатних членів сім`ї неповнолітніх доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Проте листом від 03.10.2019 №2042/Б-01 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії через ненадання довідки до заяви про те, що діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживають з батьком та перебувають на його утриманні.

На думку позивача, відмова відповідача у листі від 03.10.2019 №2042/Б-01 є протиправною, оскільки Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, не передбачено надання довідок, вказаних у листі відповідача.

Крім того, позивач посилається на пп. «а» ч. 1 ст. 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якого надбавка виплачується непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї, до яких у відповідності до вимог ст. 30 Закону віднесені діти, та які у відповідності до вимог ст. 3 СК України входять до складу сім`ї в незалежності від спільного проживання.

Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву (а.с.36-39), в якому зазначив, що позивач звернувся із заявою про отримання надбавки на неповнолітніх дітей, доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . У той же час, відповідач зазначив, що у пакеті документів, наданих позивачем для отримання надбавки на трьох неповнолітніх дітей є довідка, видана на ім`я ОСОБА_5 про те, що діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мешкають з матір`ю, а не з батьком.

Відповідач у відзиві на позовну заяву вказав, що відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для отримання надбавки на неповнолітніх утриманців надається довідка уповноваженого органу за місцем проживання про те, що дитина проживає з батьком, у випадку, якщо живуть окремо, то довідка, що дитина перебуває на утриманні батька. При цьому, позивачу до основного розміру пенсії виплачується надбавка як учаснику АТО (УБД) у розмірі 431,00 грн. та надбавка на непрацездатну дитину віком до 18 років (дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3) у розмірі 782,00 грн., а тому, на думку відповідача, Головне управління діяло в межах чинного законодавства.

Отже Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області жодних порушень прав та законних інтересів позивача не здійснювало, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Також відповідач зазначив про те, що позивачем було пропущено шестимісячний строк звернення до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

Розпочато підготовку справи до судового розгляду. Призначено підготовче засідання на 23.01.2020.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.01.2020 №9/108-02 повернуто без розгляду, оскільки не містить підпису уповноваженої на підписання відзиву на позовну заяву особи.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 повторно витребувано докази по справі від відповідача та нові докази від відповідача. Зупинено провадження в адміністративній справі №320/6424/19 у зв`язку з необхідністю надання відповідачу часу для надання доказів у справі - до 13.02.2020. Призначено наступне підготовче судове засідання у справі на 13.02.2020.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 поновлено провадження у справі №320/6424/19.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про закриття провадження у справі від 28.01.2020 №1000-0802-7/2827 та про долучення до матеріалів справи доказів у справі від 28.01.2020 №1000-0802-7/2831, підписані представником Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області Колгановим І.В., - повернуто Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області без розгляду. Повторно витребувано докази по справі від відповідача. Зупинено провадження в адміністративній справі №320/6424/19 у зв`язку з необхідністю надання відповідачу часу для надання доказів у справі - до 17.03.2020, призначено наступне підготовче судове засідання у справі на 17.03.2020.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 поновлено провадження у справі №320/6424/19.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 07.04.2020.

При цьому, 21.01.2020 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження (а.с.44).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з приписами частини третьої статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а також відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянином України, що зареєстрований та проживає з 26.07.2016 в м. Тетіїв Київської області, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , виданого Тетіївським РВ ГУ МВС України в Київській області 15.01.1999 (а.с.7-8).

Згідно із свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 від 10.08.2002, виданого Тетіївським районним управлінням юстиції Київської області, ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 (а.с.11).

Від шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_5 мають трьох неповнолітніх дітей, а саме: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого Відділом РАГС Тетіївського РУЮ Київської області від 29.10.2003 (а.с.11), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого Відділом державної РАЦС Тетіївського РУЮ у Київській області від 16.02.2016 (а.с.12); ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого Тетіївським РВ державної РАЦС Головного ТУЮ у Київській області від 29.07.2017 (а.с.13).

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, призначену відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_6 від 30.04.2020 (а.с.10).

Так, наказом начальника Головного управління Національної поліції в Київській області від 29.12.2018 №664 о/с (по особовому складу) капітана поліції ОСОБА_1 , інспектора сектору моніторингу Сквирського відділу поліції, звільнено зі служби в поліції за п.п. 2 п. 1 ст. 77 (через хворобу) (а.с.77).

11.04.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності 2 групи, вказавши у заяві трьох утриманців (а.с.76).

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи №1013022187, на підставі вказаної заяви позивачу з 03.01.2019 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 60% грошового забезпечення з наступними складовими видами грошового забезпечення: посадовий оклад - 2400,00 грн., оклад за військове звання - 1800,00 грн., 40% надбавки за вислугу років - 1680,00 грн. та премія у розмірі 84,956%.

При цьому, до основного розміру пенсії позивачу призначено надбавку як учаснику АТО (УБД) у розмірі 431,00 грн. та надбавку на одну непрацездатну дитину віком до 18 років - дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 748,50 грн., відповідно до п. «а» ст. 16 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.95).

19.08.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою від 08.08.2019 про перерахунок пенсії за встановленою формою, в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням надбавок до пенсії на трьох утриманців (а.с.147).

05.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми, в якій просив провести перерахунок пенсії за період з 03.01.2019 по 02.05.2019 в частині доплати надбавки до пенсії на двох непрацездатних дітей віком до 18 років, ОСОБА_2 , 2003 року народження та ОСОБА_3 , 2017 року народження (а.с.14).

Документи, необхідні для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї були подані позивачем ще разом із заявою про призначення пенсії від 11.04.2019 (а.с.76), зокрема:

- копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей - доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- копію свідоцтва про шлюб;

- довідки з навчальних закладів;

- копію трудової книжки;

- довідка від 06.08.2019 №2373, видана виконавчим комітетом Тетіївської міської ради на ім`я ОСОБА_5 про зареєстроване місце проживання матері разом із доньками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.157);

- довідка від 06.08.2019 №2374, видана виконавчим комітетом Тетіївської міської ради на ім`я ОСОБА_1 про зареєстроване місце проживання батька разом із донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.158).

Проте, листом від 03.10.2019 №1042/Б-01, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача, що в пакеті документів, наданих ОСОБА_1 , для отримання надбавки на трьох неповнолітніх дітей, є довідка, видана на ім`я ОСОБА_5 про те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мешкають з матір`ю, а інформація про батька відсутня.

У листі від 03.10.2019 №1042/Б-01 Головним управлінням повідомлено, що для призначення надбавки до пенсії на неповнолітніх доньок ОСОБА_2 та ОСОБА_3 потрібно надати довідку, видану на ім`я батька про те, що позивач проживає разом із ними, навіть якщо прописані за іншою адресою, або про те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 знаходяться на утриманні батька. При наявності вказаної довідки надбавка ще на двох неповнолітніх утриманців буде призначена (а.с.16).

Також судом встановлено, що у подальшому ОСОБА_1 було подано до пенсійного органу акт №812 обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 06.11.2019, складений уповноваженою особою, спеціалістом служби у справах дітей та виконавчого комітету Тетіївської міської ради, відповідно до якого подружжя ОСОБА_1 разом із трьома неповнолітніми дітьми - доньками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 ., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживають однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.162-163), а також довідку від 06.11.2019 №359, видану Тетіївською міською радою про те, що на утриманні ОСОБА_1 знаходяться троє неповнолітніх доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.164).

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача № 1013022187 , 01.12.2019 позивачу здійснено перерахунок пенсії та нараховано надбавку на трьох непрацездатних дітей віком до 18 років - на доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 819,00 грн. на кожну дитину, відповідно до п. «а» ст. 16 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.112).

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо нарахування до пенсії по інвалідності надбавки на трьох неповнолітніх утриманців, починаючи з дня призначення пенсії - з 03.01.2019, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом, з приводу чого суд зазначає таке.

Перевіряючи обґрунтованість відмови відповідача у призначенні позивачу надбавки до пенсії по інвалідності на двох непрацездатних членів сім`ї, судом встановлено таке.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).

Так, цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 10 Закону №2262-ХІІ передбачено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Також, відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У відповідності до п. «а» ч.1 ст.24 Закону №2262-ХІІ до пенсії по інвалідності, що призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується: надбавка непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім`ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку до пенсії по інвалідності на непрацездатного члена сім`ї за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім`ї надбавку. За наявності в сім`ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім`ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором;

Згідно з п. «а» ст. 30 Закону №2262-ХІІ непрацездатними членами сім`ї вважаються: діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків.

Отже, позивач, на утриманні якого на момент призначення пенсії по інвалідності перебувало троє непрацездатних членів сім`ї (неповнолітніх дітей), згідно з п. «а» ч.1 ст.24 Закону №2262-ХІІ має право як непрацююча особа на надбавку до пенсії в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - на кожного непрацездатного члена сім`ї.

Судом встановлено, що позивач має на своєму утриманні трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

При цьому судом встановлено та не заперечується сторонами, що з 03.01.2019 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 60% грошового забезпечення, і до основного розміру пенсії позивачу призначено надбавку з-поміж іншого на одну непрацездатну дитину віком до 18 років - дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 748,50 грн., відповідно до п. «а» ст. 16 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.95).

В подальшому з 01.12.2019 позивачу здійснено перерахунок пенсії та нараховано надбавку на трьох непрацездатних дітей віком до 18 років - на доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 819,00 грн. на кожну дитину, відповідно до п. «а» ст. 16 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.112).

При цьому підставою для здійснення перерахунку зазначено: зміна сімейного стану/збільшення кількості утриманців.

Спірним у даній справі є питання щодо права позивача як непрацюючої особи на отримання надбавки до пенсії по інвалідності на непрацездатних членів сім`ї (трьох неповнолітніх дітей) з моменту призначення позивачу пенсії по інвалідності - 03.01.2019, які перебували на його утриманні.

Відповідач, обґрунтовуючи правомірність відмови у призначенні надбавок на двох неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , мотивував своє рішення тим, що позивачем не надана довідка, яка б підтверджувала, що діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживають разом із батьком, а якщо діти не проживають разом із батьком то довідка, що діти перебувають на його утриманні, посилаючись при цьому на постанову Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», відповідно до якої для отримання надбавки на неповнолітніх утриманців надається довідка уповноваженого органу за місцем проживання про те, що дитина проживає з батьком, у випадку якщо живуть окремо, то довідка, що дитина перебуває на утриманні у батька.

Згідно з постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 (далі - Порядок №3-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".

Відповідно до п.1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно з п.9 Порядку №3-1 для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї (відповідно до пункту "а" статті 16 та пункту "а" статті 24 Закону) подаються такі документи:

заява;

довідка уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім`ї;

копія свідоцтва про народження дитини;

копія свідоцтва про шлюб;

довідка з навчального закладу про навчання;

копія трудової книжки або довідка органів державної податкової служби про облік платника податків - суб`єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до п.16 Порядку №3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії:

перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів;

перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до п.17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Аналізуючи норми Порядку №3-1, суд констатує, що даний Порядок чітко визначає перелік документів, які необхідно подати для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї відповідно до пункту "а" ч.1 статті 24 Закону, який є вичерпним та містить такі документи: заява; довідка уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім`ї; копія свідоцтва про народження дитини; копія свідоцтва про шлюб; довідка з навчального закладу про навчання; копія трудової книжки або довідка органів державної податкової служби про облік платника податків - суб`єкта підприємницької діяльності.

Даний Порядок не містить вимог, на які посилається пенсійний орган у своїй відмові, яка оформлена листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.10.2019 №1042/Б-01, а саме про необхідність надання довідки, яка б підтверджувала, що діти проживають разом із особою, яка звернулась із заявою про призначення пенсії, а якщо діти з такою особою разом не проживають, то довідку, що діти перебувають на утриманні такої особи.

Суд акцентує увагу, що пункт 9 Порядку №3-1 для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї відповідно до пункту "а" ч.1 статті 24 Закону передбачає надання довідки уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім`ї.

Визначення поняття «сім`я» міститься у статті 3 Сімейного кодексу України, відповідно до якої сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Права члена сім`ї має одинока особа. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Суд зауважує, що пункт 9 Порядку №3-1 визначає необхідність для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї відповідно до пункту "а" статті 24 Закону надання довідки уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім`ї, не встановлюючи при цьому ким з подружжя може бути подана така довідка, як не обмежуючи й кількість зареєстрованих місць проживання членів сім`ї.

Суд, аналізуючи зміст поданих позивачем разом із заявою про призначення пенсії довідок, необхідних для призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї відповідно до пункту "а" ч.1 статті 24 Закону, зазначає, що довідка від 06.08.2019 №2373, видана виконавчим комітетом Тетіївської міської ради на ім`я ОСОБА_5 про зареєстроване місце проживання матері разом із доньками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 та довідка від 06.08.2019 №2374, видана виконавчим комітетом Тетіївської міської ради на ім`я ОСОБА_1 про зареєстроване місце проживання батька разом із донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_2 , - в повній мірі відповідають визначеним у пункті 9 Порядку №3-1 вимогам щодо змісту довідки уповноваженого органу за місцем проживання про склад сім`ї.

Суд зазначає, що жодних вимог про необхідність надання довідок, які свідчать про спільне проживання дітей разом із особою, яка звертається із заявою про призначення пенсії по інвалідності, або в разі якщо проживають окремо, то надання довідки про перебування на утриманні особи, яка звертається із заявою про призначення пенсії по інвалідності, непрацездатного члена сім`ї, чинне законодавство і, зокрема, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - не містить.

За вказаних обставин, відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нарахування ОСОБА_1 надбавки, як непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї - дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , , викладена у листі від 03.10.2019 №1042/Б-01, є протиправною, а позов в цій частині підлягає задоволенню.

Суд звертає увагу на неточності, які виявлені судом під час розгляду даної справи, зокрема, при призначенні позивачу спірних надбавок непрацездатних членів сім`ї, які полягають у тому, що підставою для їх призначення в документах пенсійного органу вказано п. «а» ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка стосується питання призначення пенсії за вислугу років, тоді як позивачу призначено пенсію по інвалідності, призначення якої здійснюється відповідно до п. «а» ч.1 ст.24 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Втім вказані неточності не вплинули на розмір призначеної надбавки на непрацездатних членів сім`ї позивача.

Щодо вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 надбавку, як непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї - дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , починаючи з 03.01.2019, суд зазначає таке.

Згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб`єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов`язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб`єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що оскаржувані дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб`єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов`язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

При цьому суд враховує, що під час розгляду справи відповідач виправив свою помилку та провів перерахунок пенсії, нарахувавши і виплативши з 01.12.2019 року позивачу надбавку на трьох непрацездатних дітей віком до 18 років - на доньок ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 ., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 819,00 грн. на кожну дитину, відповідно до п. «а» ст. 16 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення вимог щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку, як непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї - дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , починаючи з 03.01.2019, з урахуванням вже виплачених сум.

Суд зауважує, що не є спірним у даній справі питання щодо нарахування та виплати позивачу спірної надбавки в період працевлаштування позивача з 02.05.2019 по 31.07.2019, оскільки така надбавка нараховується та виплачується тільки непрацездатним особам, проти чого позивач не заперечує.

Крім того, суд зазначає, що в прохальній частині позову позивач вказує датою народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , в той час як згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , виданого Тетіївським РВ державної РАЦС Головного ТУЮ у Київській області від 29.07.2017, датою народження дитини є 28.07.2017, отже суд дійшов висновку про допущення позивачем описки при викладенні позовних вимог.

Щодо пропуску позивачем строку звернення до суду за захистом відповідних прав, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.

Суд зазначає, що пенсія за своєю правовою природою є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), суд переконаний, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати частину першу статті 122 КАС України та при визначенні права позивача на звернення до адміністративного суду керуватися строками, визначеними в інших законах, зокрема, законах України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати". Такий висновок суд робить, виходячи з наступного.

В Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).

Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державою і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

Відповідно до статті 46 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.

Оскільки судом встановлено, що не призначення позивачу надбавки до пенсії по інвалідності,починаючи з 03.01.2019, на утримання трьох доньок ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є наслідком протиправних дій суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, то відповідно до спірних правовідносин має застосовуватися друга умова - виплата пенсії за минулий час без обмеження строку.

В свою чергу, відповідно до статті 2 Закону України від 19.10.2000 №2050-III "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Системний аналіз наведених правових норм дозволяє дійти висновку, що адміністративний суд не може застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, як підставу для відмови у задоволенні позову, у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою компенсаторної складової доходу, та у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою доходу як складової конституційного права на соціальний захист, до якого належить, зокрема, й пенсія.

З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у рішенні від 15.10.2013 № 8-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_6 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1,12 Закону України "Про оплату праці" і у рішенні від 15.10.2013 № 9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_7 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 122 КАС України в системному зв`язку з положенням частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17 та від 19.06.2018 у справі №646/6250/17.

Таким чином, позивач не пропустив строк звернення до суду з позовною заявою.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки є звільненим від сплати судового збору як особа з інвалідністю другої групи на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нарахування ОСОБА_1 надбавки, як непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї - дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , викладену у листі від 03.10.2019 №1042/Б-01.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м.Київ, вул.Ярославська, буд.40) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_8 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) надбавку, як непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї - дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , починаючи з 03.01.2019 року, з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення суду складено 29.05.2020.

Суддя Кушнова А.О.