Рішення № 89624551, 04.06.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2020
Номер справи
260/630/20
Номер документу
89624551
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 червня 2020 року м. Ужгород№ 260/630/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Поп Н.В.

за участю:

позивача: ОСОБА_1 , представник - Подинський Я.Ф.

відповідача: Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано- Франківськ) , представник -Федорчак М.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано- Франківськ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області , яким просить:

1.Заявлений Адміністративний позов на невиконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року по справі №260/808/19, яке набуло законної сили 11 вересня 2019 року взяти до свого провадження та розглянути по суті, що доказано доданими доказами.

2. Дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області визнати неправомірними.

3.За умисне невиконання рішення суду, яке набуло законної сили 11.09.2019 року та рішення про призначення страхових виплат передбачених Законом України 23.09.1999 р. №1105- XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та надання соціальних послуг на медичну реабілітацію та санаторно-курортне лікування зобов`язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області стягнути з боржника суму 464691,00 гривень згідно розрахунку за період з 15 березня 2018 року по березень 2020 року включно, де порушено ч.5. ст. 124 Конституції України.

4.Контроль за виконанням прийнятого рішення взяти на контроль Закарпатському окружному адміністративному суду.

5.Прийняти Окрему Ухвалу та зобов`язати прокурора Закарпатської області провести розслідування у невиконанні рішення суду та винуватців притягнути до кримінальної відповідальності згідно ст. 382 КК України.

6.Позов задовольнити у повному обсязі.

Позиції сторін.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 07 серпня 2019 року Закарпатським окружним адміністративним судом по справі №260/808/19 ухвалено рішення, яке набуло законної сили 11 вересня 2019 року.

17.09.2019 року Закарпатським окружним адміністративним судом виданий Виконавчий лист по справі №260/808/19, який станом на 16 березня 2020 року не виконаний. На всі звернення ОСОБА_1 та ГО «Говори правду народу» до керівників органів державної влади одержані відповіді, у яких зазначено про вжиття необхідних заходів реагування та надання відповіді в установленому порядку по виконанню рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі №260/808/19 від 07 серпня 2019 року. Зазначає, що Боржник не виплачує інваліду трудового каліцтва ІІ-ої групи у якого 44 (сорок чотири) роки робочого стажу страхових виплат передбачених Законом України 23.09.1999 р. №1105- XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та просить Суд взяти на контроль у виконанні оплати даної суми.

03 червня 2020 року, представником відповідача подано відзив на даний адміністративний позов, відповідно до якого зазначено, що 23.03.2020 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) з метою з`ясування щодо правильності виконання рішення суду надіслано Фонду соціального страхування України листа з проханням перевірити правильність розрахунків сум страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 , відповідно до рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/808/19 від 07.08.2019.

Так, 06.05.2020 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) отримано листа від Фонду соціального страхування України щодо правильності розрахунків сум страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 . Виходячи з викладеного зазначає, що державним виконавцем вживалися всі заходи щодо примусового виконання виконавчого листа в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження». Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову просив відмовити з мотивів викладених вище.

Заслухавши пояснення сторін, встановивши обставини справи на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, проаналізувавши норми права, які підлягають або не підлягають застосуванню до даних правовідносин, надавши оцінку кожному аргументу сторін та мотиви суду, з яких суд дійшов до висновків у справі, констатує наступне.

Обставини встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється інвалідом ІІ групи з приводу трудового каліцтва, що стверджується Висновком МСЕКта посвідченням Серії НОМЕР_1 (а.с.84,86).

07 серпня 2019 року Закарпатським окружним адміністративним судом по справі №260/808/19 ухвалено рішення, яким:

1. позовну заяву ОСОБА_1 до Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, буд. 10, оф. 16, код 41416119) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнано протиправними дії Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 страхових виплат.

3. Визнати протиправною відмову Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області у призначенні ОСОБА_1 страхових виплат, оформлену листом №07-01/09-456 від 24.05.2019 року.

4. Зобов`язати Тячівське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області прийняти за заявою ОСОБА_1 від 16.05.2019 року рішення про призначення страхових виплат, передбачених Законом України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», з урахуванням висновків суду.

5. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити. (а.с.11-19).

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року по справі №260/808/19 набрало законної сили 11 вересня 2019 року.

17 вересня 2020 року Закарпатським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист №260/808/19. (а.с.61).

Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) знаходиться виконавче провадження АСВП 60111196 з примусового виконання виконавчого листа № 260/808/19 від 17.09.2019, виданого Закарпатським окружним адміністративним судом, про:

" 1. Визнати протиправними дії Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області щодо -відмови у призначенні ОСОБА_1 страхових виплат;

2. Визнати протиправною відмову Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області у призначенні ОСОБА_1 страхових виплат, оформлену листом № 07-01/09-456 від 24.05.2019 року.

3. Зобов`язати Тячівське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області прийняти за заявою ОСОБА_1 від 16.05.2019 року рішення про призначення страхових виплат, передбачених Законом України від 23.09.1999 № 1105-ХІУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», з урахуванням висновків суду".

23.09.2019 начальником відділу примусового виконання рішень, керуючись п. 6 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання.(а.с.56).

11.01.2020 заступником начальника Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - начальником Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Гайданка М.М. з метою перевірки своєчасності, повноти та законності вчинених виконавчих дій, керуючись ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» та розділу XII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції`України № 512/5 від 02.04.2012 ( у редакції наказу Міністерства юстиції України № 2832/5 від 29.09.2016), винесено постанову про витребування з відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області' Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) виконавче провадження № 60111196. (а.с.45-48).

За наслідками перевірки виконавчого провадження № 60111196, заступником начальника Південно -Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - начальником Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Гайданка М.М., винесено постанову від 11.01.2020 про перевірку виконавчого провадження №03-10/1, якою:

- визнано дії начальника відділу примусового виконання рішень Секерня В.М. такими, що вчинені з порушенням п. 4 ч.І та ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження»;

- скасувати повідомлення про повернення виконавчого документа стягувану без прийняття до виконання від 23.09.2019.

Разом із цим, заступнику начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Ярош С.І. вжити заходів щодо відновлення виконавчого провадження АСВП № 60111196 у строк до 13.01.2020.(а.с.46-48)

21.01.2020 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Ярош Сергієм Івановичем , керуючись аб. 4 ч. З ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про скасування документу «Повідомлення про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття До виконання» від 23.09.2019, що видав Секерня Валерій Миколайович (не діє) при примусовому виконанні виконавчого листа № 260/808/19 від 17,09.2019 виданого Закарпатським окружним адміністративним судом.(а.с.211-212)

21.01.2020 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Ярош Сергієм Івановичем , керуючись аб. 4 ч. З ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про передачу виконавчого документа до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).

У подальшому, 22.01.2020 старшим державним виконавцем, керуючись ст.ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, яку надіслано сторонам виконавчого провадження рекомендованим листом з повідомленням.(а.с.214-216).

22.01.2020 старшим державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору, якою стягнуто з боржника : Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області виконавчий збір у розмірі 188892,00 грн. (а.с.217-218).

Цього ж дня, 22.01.2020 старшим державним виконавцем винесено постанову про стягнення мінімальних витрат виконавчогго провадження , якою визначено та стягнуто з Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області загальної суми мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 169,47 грн. (а.с.220-221).

Окрім цього, 22.01.2020 року старшим державним виконавцем надіслано Вимогу виконавця стягувачу щодо надання оригіналу виконавчого документу до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно- Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).(а.с.223-224)

06.02.2020 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) отримано повідомлення від боржника про те, що рішення суду виконати буде не можливим. (а.с.225-232).

Однак, у подальшому, 19.03.2020 року відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) отримано повідомлення Управління виконавчої дирекції фонду в Закарпатській області № 10-06-265 від 17.03.2020 про виконання рішення суду у справі № 260/808/19 від 07.08.2019 та додано постанову № 0716/242/242/2 від 10.03.2020 про призначення потерпілому (стягувану) ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати у розмірі 0 грн. 00 коп. (а.с.233-237).

23.03.2020 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального-управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) з метою з`ясування щодо правильності виконання рішення суду надіслано Фонду соціального страхування України листа з проханням перевірити правильність розрахунків сум страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 , відповідно до рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/808/19 від 07.08.2019. (а.с.238)

06.05.2020 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) отримано листа від Фонду соціального страхування України від 29.04.2020 року №1183-08-1 щодо правильності розрахунків сум страхових виплат потерпілому ОСОБА_1 (а.с.239-241).

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 та ГО «Говори правду народу» письмово зверталися щодо захисту права на належне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 року по справі №260/808/19 до Уповноваженого ВПУ з прав людини, Президента України Зеленського В.О. , Міністра юстиції України, Голови ВРУ, Генеральному прокурору України, прокуратуру Закарпатської області(а.с.4-42).

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» ( далі- Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 3 Закону встановлено, що Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів:1) виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України;

Пункт 5 ч. 1 ст. 4 Закону встановлює вимоги до виконавчого документа, який серед іншого повинен містити резолютивну частину рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень.

Відповідно до статті 18 Закону. України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно ч.4 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи).

Як встановлено судом вище, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 року по справі №260/808/19, Управління виконавчої дирекції фонду в Закарпатській області № 10-06-265 від 17.03.2020 винесено постанову № 0716/242/242/2 від 10.03.2020 про призначення потерпілому (стягувану) ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати у розмірі 0 грн. 00 коп. та повідомило про це листом державного виконавця. Відтак, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 року по справі №260/808/19 вважається виконаним виконаним.

Позивач в разі з незгодою з рішенням боржника має право його оскаржити .

Виходячи з викладеного вбачається, що державним виконавцем вживалися всі заходи щодо примусового виконання виконавчого листа в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження».

Щодо вимоги про зобовязання відповідача стягнути з боржника суму 464691,00, то дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки виконавчий лист, виданий згідно рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 року по справі №260/808/19 не містить в резолютивній частині даного зобовязання, а повноважень виходити за межі виконавчого листа у відповідача ЗУ "Про виконавче провадження" не допускається.

Щодо вимоги про прийняття Окремої Ухвали та зобов`язати прокурора Закарпатської області провести розслідування у невиконанні рішення суду та притягнути винних осіб до кримінальної відповідальності згідно ст. 382 КК України, суд зазначає наступне.

Статтею 382 КК України передбачено невиконання судового рішення, є злочином із преюдицією, під яким розуміють таке посягання, кримінальна відповідальність за які настає за умови попереднього притягнення цієї ж особи до юридичної відповідальності іншого виду (наприклад, цивільно-господарської, адміністративної, дисциплінарної).

Відповідно до статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Окрема ухвала суду є процесуальним засобом судового впливу на виявлені під час судового розгляду грубі порушення законності, а також причини та умови, що цьому сприяли. Вирішення питання щодо постановлення окремої ухвали є правом, а не обов`язком суду.

При цьому, окрема ухвала суду є одним із інструментів механізму стримувань і противаг, превенції вчинення порушень закону, які адміністративний суд не може самостійно усунути шляхом вжиття належних заходів.

Однак, в ході судового розгляду судом не встановлено порушень, які б викликали необхідність у реагуванні шляхом винесення окремої ухвали .

Як вбачається з наданих суду документів, представник позивача скористався своїм правом щодо подання заяви до органів прокуратури щодо можливого скоєння кримінального правопорушення, що стверджується листом від 23.05.2020 року першого заступника Прокурора Закарпатської області .

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили; суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Так, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень було доведено належними та допустимими доказами законність своїх дій та рішень.

Керуючись статтями 246-248,287 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (пл. Ш. Петефі,14, м.Ужгород, 88008, код ЄДРПОУ 43316386) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення через Закарпатський окружний адмінсуд до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова