Рішення № 89624493, 04.06.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2020
Номер справи
240/238/20
Номер документу
89624493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/238/20

категорія 113070000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Попової О. Г.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс" з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області про застосування адміністративного-господарського штрафу №147743 від 26.11.2019 року;

- стягнути за рахунок відповідача на користь ТОВ "Юнігран-Сервіс" судовий збір в сумі 2102,00 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що 26.11.2019 року Управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області було винесено постанову № 14773 про застосування адміністративно-господарського штрафу. Даною постановою було накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнігран-Сервіс» адміністративного-господарський штраф у сумі 34 000 грн. за порушення вимог ст. 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт». В ході проведення вказаного вагового контролю Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області було виявлено факт перевищення нормативно вагових параметрів, які полягають у тому, що фактична маса автомобіля - 30.45 т. (нормативно допустима - 40 т.), осьові навантаження - фактично 9,05 т. (допустима 11т.), 21,40 т. (допустима - 16т.). Позивач вважає, що підстави для застосування штрафу відсутні, так як відповідне зважування (габаритно - ваговий контроль) проводилось із порушення Постанови КМУ від 27.06.2007 року за № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування». Позивач вказує, що відсутність затвердженої методики свідчить про неможливість встановлення факту порушення вагових параметрів.

Позивач вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм діючого законодавства України, що є підставою для її скасування.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.

10.02.2020 року Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області подано до суду відзив на позовну заяву (вх.№3267/20) відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи тим, що під час перевірки позивача встановлено порушення Закону України «Про автомобільний транспорт». Перевізник здійснював рух без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами, уповноваженими особами Укртрансбезпеки було здійснено нарахування плати за проїзд. Відповідач зазначає, що розрахунок плати за проїзд визначається за наслідком габаритно-вагового контролю, у тому числі шляхом визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті, а тому відомості зазначені у документах наданих позивачем (Договір № 37.17-ВМ, Наряд накладна № 649, видаткова накладна № 395, Акт № 604) не можуть спростувати встановлені під час такого контролю показники. Оскаржувана постанова, на думку відповідача, винесена на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений законодавством України.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року замінено первісного відповідача Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області на Державну службу України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області.

Протокольною ухвалою суду від 30.04.2020 року закрито підготовче засідання в адміністративній справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 26.05.2020 року.

Сторони в судове засідання призначеного на 26.05.2020 року не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутність.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 травня 2020 року суд перейшов до розгляду адміністративної справи №240/238/20 у порядку письмового провадження.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс" зареєстровано як юридична особа 22.01.2007 року, ідентифікаційний код 34082463. Вид діяльності: 08.11 Добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю, 09.90 Надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин і розроблення кар`єрів, 20.51 Виробництво вибухових речовин, 43.11 Знесення, 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику, 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у., 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткований та товарів, н. в. і. у., 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами, 71.11 Діяльність у сфері архітектури, 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н. в. і. у., 42.21 Будівництво трубопроводів (а.с.37-39, 40).

Відповідно до ліцензії Держгірпромнагляду України серії АГ №578984 від 23.01.2015 року ТОВ "Юнігран-Сервіс" здійснює господарську діяльність: виробництво вибухових матеріалів промислового значення (а.с.15).

Ні підстава дозволу Управління Держпраці у Житомирській області №716.19.18 від 16.10.2019 року ТОВ "Юнігран-Сервіс" дозволено виконувати роботи підвищеної небезпеки - вибухові роботи та роботи, пов`язані з використанням енергії вибуху. Дозвіл діє з 16.10.2019 по 16.10.2024р. (а.с.14).

Встановлено, що 16.10.2019 року під час проведення рейдової перевірки на підставі направлення на перевірку № 009661 від 14.10.2019 р., на автомобільній дорозі Київ-Одеса 210км.+450м. Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області було здійснено перевірку (габаритно-вагового контролю) транспортного засобу VOLVO FМ 400 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Вказаний транспортний засіб VOLVO FМ 400 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 належить на праві приватної власності товариству з обмеженою відповідальністю «Юнігран-Сервіс» (а.с.28-27)

В ході перевірки посадовими особами Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області було виявлено факт перевищення нормативно вагових параметрів, які полягають у тому, що фактична маса автомобіля - 30.45 т. (нормативно допустима - 40 т.), осьові навантаження - фактично 9,05 т. (допустима 11т.), 21,40 т. (допустима - 16т.).

В зв`язку з виявленням порушень, Управлінням Укртрансбезпеки у Черкаській області складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №035581 від 16.10.2019 року, Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №178199 від 16.10.2019 року, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 044803 від 16.10.2019 року та проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 923 від 16.10.2019 та нараховано плату за проїзд у розмірі 1 138,41 євро.

26.11.2019 відповідачем винесено постанову про застосування адміністративного-господарського штрафу №147743 в розмірі 34000 грн., в зв`язку з порушенням вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Не погоджуючись із винесеною постановою №147743від 26.11.2019 про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п.8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Відповідно до пп.15 п.5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, крім іншого, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Згідно з п.п.3-4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п.15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансінспекція», та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п.2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306.

Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

При цьому пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30, передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Тобто, безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю покладено Укртрансбезпекою на її територіальні органи спільно із відповідними підрозділами Національної поліції.

Згідно із пунктом 12 Порядку №879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Відповідно до пункту 13 Порядку №879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.

28 липня 2016 року наказом Міністерства інфраструктури України №255 затверджено Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування (далі - Наказ №255).

Зазначений Наказ №255 встановлює вичерпний перелік облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування.

Згідно з матеріалами справи габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, належного позивачу, був здійснений на пересувному пункті габаритно-вагового контролю.

Як встановлено судом з розрахунку №923 від 16.10.2019 року, акту №035581 від 16.10.2019 року та довідки №044803 від 16.10.2019 року за результатами зважування транспортного засобу встановлено перевищення встановлених параметрів навантаження на здвоєну вісь на 33,75%.

При цьому, перевізник здійснював рух без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами. Про відсутність дозволу не заперечує позивач.

Суд враховує, що в матеріалах справи міститься сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки №UA-M1/1-2195-2007 від 21.11.2007 року та Свідоцтво №34-00/2000 про повірку законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме: вага пересувна автомобільна типу CHEKLODE FREEWEIGH зав.№008208, за результатами якої встановлено, що зазначених засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ГОСТ 29329-92 «Весы для статического взвешивания Общие технические требования» (а.с. 61,62).

Щодо здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів

Повторне вимірювання і зважування - будь-яке наступне вимірювання транспортного засобу, що перебуває в межах одного стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю, з часу в`їзду такого транспортного засобу на територію пункту до виїзду з неї. Не є повторним вимірювання, яке проводиться через технічні перебої в роботі вимірювального і зважувального обладнання, що не суперечить вимогам затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології методики (п. 2 Порядку № 879).

Суд зазначає, що в акту від 16.10.2019 року №178199 водій надав пояснення, що не згоден з зважуванням, оскільки під час зважування вантаж знаходився в русі по цистерні. З приводу повторного зважування не зазначено.

Крім того, нормами законодавства не передбачено підстав для проведення обов"язкового повторного зважування.

Також, позивачем не наведено жодних правових підстав, з яких позивач вважає, що саме з наведених позивачем документів законодавчо обов"язково має встановлюватись, на яких вагах (якої марки, моделі, з якими характеристиками, можливими чи допустимими похибками) проводилося зважування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 р. №385 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30 і від 27 червня 2007 р. №879» пункт 19 Порядку №879 викладено в такій редакції: «Під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансінспекція або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку». При цьому змін до п.п.2 п.2 Порядку №879 внесено не було.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №671 «Про внесення змін до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні» виключено пункт 19 Порядку №879.

З огляду на виключення п.19 Порядку №879, наявність у терміні «вимірювання» посилання на методику, затверджену спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, не розцінюється судом як наявність у відповідача обов`язку під час здійснення габаритно-вагового контролю керуватися методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Отже, доводи позивача з приводу відсутності відповідної методики при здійсненні габаритно-вагового контролю, суд не бере до уваги за підставу для скасування оскаржуваної постанови.

Позивач у позові також посилається на той факт, що якщо б позивачем дійсно було перевищено вагові параметри транспортного засобу, то йому було б затримано та подальший рух заборонено, проте таких дій з боку працівників відповідача не вчинено.

З приводу вищевказаних посилань позивача, суд зазначає, що відповідно до пункту 22 Порядку 879, у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до статті 265-2 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбаченого статтею 132-1 (порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами) цього Кодексу, працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або транспортний засіб розміщений на місцях, призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Після тимчасового затримання транспортного засобу працівник відповідного уповноваженого підрозділу Національної поліції зобов`язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та його місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених у процесі його огляду, або до демонтажу спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

З огляду на зазначене вище, у відповідача відсутні повноваження щодо заборони руху великовагового транспортного засобу.

Суд критично оцінює, доводи позивача, що зважування транспортного засобу проходило шляхом поосного заїзду на ваги, без дотримання часу необхідного для врівноваження рідкого вантажу, що знаходився в цистерні та як наслідок рідкий вантаж постійно переміщується (цистерна не була повною) по всім осям автомобіля під час його руху/зважування, що у свою чергу не дозволяє визначити точну масу (навантаження на осі).

Навіть у випадку доведення можливості переміщення рідкого вантажу у цистерні під час зважування, ця обставина не спростовує встановленого під час зважування перевищення допустимого осьового навантаження.

Суд звертає увагу, що здійснювалось перевезення вибухового вантажу, а тому під час руху по дорозі можливе переміщення вантажу та зміна ваги по осям, адже перевізник повинен дотримуватись технічних характеристик, не навантажувати на автомобіль більше його технічних можливостей і не допускати перевантаження.

Навантажуючи транспортний засіб, позивач повинен враховувати переміщення маси рідного вибухового вантажу, оскільки його переміщення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу при гальмуванні, а також порушує стійкість транспортного засобу. Вказані негативні переміщення вантажу під час руху можуть призвести до непередбачуваних катастрофічних наслідків та є загрозою для безпеки дорожнього руху, іншим учасникам дорожнього руху.

Відповідно до пункту 32 Порядку 879, перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов`язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту. Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту видається уповноваженим підрозділом Національної поліції через центри надання адміністративних послуг.

Оскільки вказаного дозволу не було надано, було проведено зважування транспортного засобу та складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №035581 від 16.10.2019 року, Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №178199 від 16.10.2019 року, Довідка про результати здійснення габаритно - вагового контролю № 044803 від 16.10.2019 року та проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 923 від 16.10.2019.

Отже, матеріалами справи підтверджено перевищення позивачем вагового габаритного нормативного параметра автомобіля, що є складом правопорушення, за який абз. 16 ч. 1 ст. 60 Законом України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність у вигляді штрафу.

На підставі викладеного, 26 листопада 2019 року Управлінням Укртрансбезпеки в Житомирській області за наявності підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, винесено постанову №147743 про застосування до ТОВ "Юнігран-Сервіс" адміністративного-господарського штрафу у розмірі 34 000 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, оцінивши докази, які є у справі, суд дійшов висновку, що оскаржена постанова Управління Укртрансбезпеки в Житомирській області про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірною, тому підстави для її скасування у суду відсутні.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 205, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України,

вирішив:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігран-Сервіс" (вул. Шевченка, 15,Гранітне, Малинський район, Житомирська область,11634. Код ЄДРПОУ 34082463) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області (майдан С.П. Корольова, 12,Житомир,10014. Код ЄДРПОУ: 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеномустаттею 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленимистаттями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 04 червня 2020 року.

Суддя О.Г. Попова