Рішення № 89616363, 03.06.2020, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
03.06.2020
Номер справи
645/7864/19
Номер документу
89616363
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 645/7864/19

Провадження № 2/645/582/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2020 року місто Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - Сілантьєвої Е.Є.

за участю секретаря судового засідання - Ятлової Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -

ВВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на його користь неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 2400,00 грн.та витрати на сплату судового збору у розмірі 1921,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського (Фрунзенського) району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Згідно з рішенням Позивача від 26.03.2019 було призначено відповідачу допомогу з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 3233,95 грн., щомісячно, ураховуючи доходи відповідача та членів його родини. Згідно з поданою Відповідачем Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу членів сім`ї Відповідача входили: ОСОБА_2 (чоловік Відповідачки ) , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (син відповідачки), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (син відповідачки), ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (донька відповідачки), ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (син відповідачки). Допомога призначалась з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками. Відповідно до поданої відповідачем Декларації від 15.01.2019 вбачається, що ОСОБА_2 (чоловік відповідачки) мав джерела доходів: листопада 2018 року - 12,000, грудень 2018 року - 7800 грн., інших доходів не має (за період з 01.07.2018 по 3.12.2018).

Державними соціальними інспекторами під час здійснення вибіркової перевірки особової справи одержувача Допомоги було встановлено, що Відповідач приховав обставини, які впливають на право отримання самої Допомоги та її розміру, а саме: згідно з довідкою ДФС про доходи гр. ОСОБА_2 встановлено, що останній також отримав дохід у липні 2018 року у розмірі 3000 грн. ( у ФОП ОСОБА_8 ), про що не було зазначено Відповідачем у поданій заяві, та безпосередньо вплинуло на розмір призначеної допомоги. Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка склала 2400,00 грн. 04.09.2019 р. на адресу відповідача було направлено вимогу про повернення коштів. Проте повідомлення про врученняя поштового відправлення було повернуто позивачу у зв*язку з закінченням терміну зберігання. В зв*язку з зазначеним УПСЗНА Немишлянського району ХМР просить суд стягнути на свою користь для подальшого перерахування до Державного бюджету України.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 13.12.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.

Представник позивача ОСОБА_9 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, 20.02.2020 року через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.

Відповідач яка повідомлялася рекомендованими листами, направленими їй судом на адрес останнього відомого місця проживання, останні не вручені, не повідомила про причини неявки в судове засідання, будь-яких заяв по суті справи чи з процесуальних питань не подавала, заперечень проти позову або заяви про розгляд справи без її участі не надала, не подавала відзиву на позов. Згідно ч.2 ст.43 ЦПК України відповідач зобов`язаний добросовісно здійснювати процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки, що відповідно до принципу юридичної визначеності, як складової частини конституційного принципу верховенства права, зобов`язує відповідача самостійно цікавитися перебігом розгляду судом пред`явленого до нього позову. Тривала відсутність такого інтересу з боку відповідача свідчить про його небажання захищати свої процесуальні права.

Також, про час та місце судового засідання він був повідомлений у відповідність до ст. 128 ЦПК України через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.

Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Так як, відповідач належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, не з`явилася в судове засідання та не подала відзиву, а представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи, то відповідно до ч.1 ст.281 ЦПК України суд постановив розглядати справу в заочному порядку.

У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Враховуючи неявку належним чином повідомленого відповідача в судове засідання, яка не повідомила про причини неявки та не подала відзив, відповідно до статті 280 ЦПК України суд, за згодою представника позивача, вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані позивачем письмові докази, суд встановив наступне.

15.01.2019 року ОСОБА_1 звернувся до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Рішенням УПСЗНА Немишлянського району ХМР від 26.03.2019 року ОСОБА_1 за зверненням було призначено Допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в розмірі 3233,95 грн. щомісячно.

Згідно з поданою Відповідачем Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу членів сім`ї ОСОБА_1 входили: ОСОБА_2 (чоловік), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (син); ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (син); ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (донька); ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (син).

Допомога призначена з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно зі ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону, якщо малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.

Під час здійснення перевірки особових справ одержувачів Допомог, державними інспекторами було встановлено, що з поданої відповідачем декларації від 15.01.2019 вбачається, що ОСОБА_2 (чоловік відповідача) мав джерела доходів: листопад 2018 року - 12,000 грн., грудень 2018 року - 7800 грн., інших доходів не має ( за період з 01.07.2018 по 31.12.2018).

Крім того, державними соціальними інспекторами під час здійснення вибіркової перевірки особової справи одержувача допомоги було встановлено, що відповідач приховав обставини, які впливають на право отримання самої допомоги та її розміру, а саме: згідно з довідкою ДФС про доходи ОСОБА_2 встановлено, що останній також отримав дохід у липні 2018 року у розмірі 3000 грн. (у ФОП ОСОБА_8 ), про що не було зазначено відповідачем у поданій заяві, та безпосередньо вплинуло на розмір призначеної Допомоги.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" передбачено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка склала 2400,00 грн.

04.09.2019 на ОСОБА_1 було направлено вимогу про повернення коштів (вимога № 4371/0/534/19 від 04.09.2019).

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 2400,00 грн. надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 2400,00 грн. (дві тисячі чотириста гривень нуль копійок)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн. (одна тисяч дев*ятсот двадцять одна гривень нуль копійок).

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

позивач - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (УПСЗНА Немишлянського району ХМР), юридична адреса просп. Льва Ландау,48, м. Харків, 61060 код ЄДРПОУ 03196653,

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення складено 03.06.2020 року.

Головуючий суддя -