Рішення № 89598549, 01.06.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2020
Номер справи
520/3460/2020
Номер документу
89598549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2020 р. № 520/3460/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудних С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 10 сектору з питань призначення та перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійною законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05 вересня 2019 року;

- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 19.02.2018, зарахувавши додатково до визнаного страхового стажу невизнаний стаж роботи за періоди роботи з 01.05.1992 по 30.09.1992, з 01.04.1993 по 31.10.1993, з 01.01.1994 по 31.01.1994, з 01.04.1994 по 30.09.1994, з 01.12.1994 по 31.12.1994, з 01.06.1995 по 31.07.1995, з 01.10.1995 по 31.12.1995, з 01.04.1996 по 31.10.1996, з 01.12.1996 по 31.12.1996, з 01.01.1997 по 31 03 1997, з 01.05.1997 по 31.05.1997, з 01.10.1997 по 31.12.1997, з 01.01.1998 по 31.03 1998, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.07.1998 по 30.11.1998, з 01.10.1999 по 31.10.1999, з 01.01.2000 по 31.01.2000, з 01.03.2000 по 31.05.2000, з 01.08.2000 по 31.12.2000, з 01.02.2001 по 31.03.2001, з 01.05.2001 по 31.05.2001, з 01.08.2001 по 31.08.2001, з 01.10.2001 по 30.11.2001, з 01.03.2002 по 31.03.2002 в КСП "Червоний Партизан" за договорами цивільно-правового характеру, підтверджених уточнюючими довідками СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 112, від 21.06.2019 №113, від 21.06.2019 № 114, від 21.06.2019 № 115.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком є протиправними та такими, що порушують право позивача на вільне володіння своїм майном у вигляді пенсії, оскільки відповідачем протиправно не включено до страхового стажу період роботи в КСП "Червоний Партизан" за договорами цивільно-правового характеру через те, що довідки СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 112, від 21.06.2019 №113, від 21.06.2019 № 114, від 21.06.2019 № 115 не враховані для розрахунку підтвердження стажу роботи, оскільки відсутні дані про членство ОСОБА_1 в колгоспі. Трудовий (страховий) стаж під час роботи за цивільно-трудовими договорами в СТОВ "Червоний Партизан" становить 5 років 6 місяців. Отже, загальний трудовий (страховий) стаж складає 26 років 4 місяці 12 днів, а тому рішення є незаконним, протиправним, необґрунтованим та таким, що порушує конституційні права позивача на соціальний захист, а тому підлягає скасуванню.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що відсутні підстави для включення до страхового стажу період роботи в КСП "Червоний Партизан" за договорами цивільно-правового характеру, оскільки договори не збереглись, а трудова книжка колгоспника відсутня. Таким чином, підтверджений страховий стаж позивача складає 20 років 10 місяців 12 днів, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

18 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком.

22 серпня 2018 року рішенням комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовлено ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку із тим, що довідки СТОВ "Червоний Партизан" № 43, 44 викликають сумніви та не можуть бути врахована для розрахунку підтвердження стажу роботи.

02 вересня 2019 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням сектору з питань призначення та перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійною законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05 вересня 2019 року № 10 відмовлено ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку із недостатністю трудового стажу, оскільки довідка СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 112 не може бути врахована для розрахунку підтвердження стажу роботи, так як відсутні дані про членство в колгоспі.

Позивач, не погодившись з винесеним рішенням звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку доводам позову і заперечень проти нього, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 11 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об`єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно частини 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У законодавстві, що діяло до набрання чинності Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема у Законі України "Про пенсійне забезпечення" йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).

Зміст поняття "загальний трудовий стаж" є ширшим, ніж поняття "страховий стаж", оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов`язковому соціальному страхуванню.

Так, згідно статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Також, згідно статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Пунктом 1 даного Порядку визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Основним спірним питанням у даній справі, з огляду на підстави відмови позивачу у призначенні пенсії за віком є не зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи за періоди роботи з 01.05.1992 по 30.01.1992, з 01.04.1993 по 31.10.1993, з 01.01.1994 по 31.01.1994, з 01.04.1994 по 30.09.1994, з 01.12.1994 по 31.12.1994, з 01.06.1995 по 31.07.1995, з 01.10.1995 по 31.12.1995, з 01.04.1996 по 31.10.1996, з 01.12.1996 по 31.12.1996, з 01.01.1997 по 31 03 1997, з 01.05.1997 по 31.05.1997, з 01.10.1997 по 31.12.1997, з 01.01.1998 по 31.03 1998, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.07.1998 по 30.11.1998, з 01.10.1999 по 31.10.1999, з 01.01.2000 по 31.01.2000, з 01.03.2000 по 31.05.2000, з 01.08.2000 по 31.12.2000, з 01.02.2001 по 31.03.2001. з 01.05.2001 по 31.05.2001, з 01.08.2001 по 31.08.2001, з 01.10.2001 по 30.11.2001, з 01.03.2002 по 31.03.2002 в КСП "Червоний Партизан".

Так, з матеріалів справи встановлено, що позивачем разом із заявою про призначення пенсії надано відповідачу наступні документи: трудову книжку НОМЕР_1 записи щодо періодів роботи ОСОБА_1 у КСП "Червоний Партизан" відсутні.

Поряд із тим, позивачем надано до органу пенсійного фонду та до суду довідки СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 112, від 21.06.2019 №113, від 21.06.2019 № 114, від 21.06.2019 № 115.

Суд зазначає, що відповідно до довідки № 111 від 21.06.2019 СТОВ "Червоний Партизан" є правноступником КСП "Червоний Партизан".

Так, відповідно до довідки СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 112 ОСОБА_1 працював в КСП "Червоний Партизан" за договорами, які були укладені на виконання об`єму робіт та йому нараховувалась заробітна плата за період з 01.05.1992 по 30.09.1992, з 01.04.1993 по 31.10.1993, з 01.01.1994 по 31.01.1994, з 01.04.1994 по 30.09.1994, з 01.12.1994 по 31.12.1994, з 01.06.1995 по 31.07.1995, з 01.10.1995 по 31.12.1995, з 01.04.1996 по 31.10.1996, з 01.12.1996 по 31.12.1996, з 01.01.1997 по 31.03.1997, з 01.05.1997 по 31.05.1997, з 01.08.1997 по 31.08.1997, з 01.10.1997 по 31.12.1997, з 01.01.1998 по 31.03.1998, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.07.1998 по 30.11.1998, з 01.10.1999 по 31.10.1999.

Відповідно до довідки СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 113 ОСОБА_1 працював в СТОВ "Червоний Партизан" та йому нараховувалась заробітна плата за період з 01.01.2000 по 31.01.2000, з 01.03.2000 по 31.05.2000, з 01.08.2000 по 31.12.2000, з 01.02.2001 по 31.03.2001, з 01.05.2001 по 31.05.2001, з 01.08.2001 по 31.08.2001, з 01.10.2001 по 30.11.2001, з 01.03.2002 по 31.03.2002.

Крім того, згідно довідок СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 114 та № 115 за період роботи в КСП "Червоний Партизан" ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата. На всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок).

Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області безпідставно не взято до уваги період роботи позивача в КСП "Червоний Партизан" за період з 01.05.1992 по 30.09.1992, з 01.04.1993 по 31.10.1993, з 01.01.1994 по 31.01.1994, з 01.04.1994 по 30.09.1994, з 01.12.1994 по 31.12.1994, з 01.06.1995 по 31.07.1995, з 01.10.1995 по 31.12.1995, з 01.04.1996 по 31.10.1996, з 01.12.1996 по 31.12.1996, з 01.01.1997 по 31.03.1997, з 01.05.1997 по 31.05.1997, з 01.08.1997 по 31.08.1997, з 01.10.1997 по 31.12.1997, з 01.01.1998 по 31.03.1998, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.07.1998 по 30.11.1998, з 01.10.1999 по 31.10.1999, з 01.01.2000 по 31.01.2000, з 01.03.2000 по 31.05.2000, з 01.08.2000 по 31.12.2000, з 01.02.2001 по 31.03.2001, з 01.05.2001 по 31.05.2001, з 01.08.2001 по 31.08.2001, з 01.10.2001 по 30.11.2001, з 01.03.2002 по 31.03.2002 при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, враховуючи вищевказані період загальний трудовий (страховий) стаж ОСОБА_1 складає 26 років 4 місяці 12 днів.

Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Відповідач не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06.03.2018 р. у справі №754/14898/15-а провадження № К/9901/11030/18 та від 17.07.2018 у справі №220/989/17, провадження № К/9901/3158/17.

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що рішення № 10 сектору з питань призначення та перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійною законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05 вересня 2019 року є протиправним та таким що не підлягає скасуванню, а тому, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення № 10 підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 19.02.2018, зарахувавши додатково до визнаного страхового стажу невизнаний стаж роботи за періоди роботи з 01.05.1992 по 30.09.1992, з 01.04.1993 по 31.10.1993, з 01.01.1994 по 31.01.1994, з 01.04.1994 по 30.09.1994, з 01.12.1994 по 31.12.1994, з 01.06.1995 по 31.07.1995, з 01.10.1995 по 31.12.1995, з 01.04.1996 по 31.10.1996, з 01.12.1996 по 31.12.1996, з 01.01.1997 по 31 03 1997, з 01.05.1997 по 31.05.1997, з 01.10.1997 по 31.12.1997, з 01.01.1998 по 31.03 1998, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.07.1998 по 30.11.1998, з 01.10.1999 по 31.10.1999, з 01.01.2000 по 31.01.2000, з 01.03.2000 по 31.05.2000, з 01.08.2000 по 31.12.2000, з 01.02.2001 по 31.03.2001, з 01.05.2001 по 31.05.2001, з 01.08.2001 по 31.08.2001, з 01.10.2001 по 30.11.2001, з 01.03.2002 по 31.03.2002 в КСП "Червоний Партизан" за договорами цивільно-правового характеру, підтверджених уточнюючими довідками СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 112, від 21.06.2019 №113, від 21.06.2019 № 114, від 21.06.2019 № 115, суд зазначає, що дана позовна вимога підлягає задоволенню, оскільки, як встановлено судом, на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії, підтверджений належними доказами загальний стаж позивача складає більше 26 років 4 місяці 12 днів, що є достатнім для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа..

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення № 10 сектору з питань призначення та перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійною законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05 вересня 2019 року.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 19.02.2018, зарахувавши додатково до визнаного страхового стажу невизнаний стаж роботи за періоди роботи з 01.05.1992 по 30.09.1992, з 01.04.1993 по 31.10.1993, з 01.01.1994 по 31.01.1994, з 01.04.1994 по 30.09.1994, з 01.12.1994 по 31.12.1994, з 01.06.1995 по 31.07.1995, з 01.10.1995 по 31.12.1995, з 01.04.1996 по 31.10.1996, з 01.12.1996 по 31.12.1996, з 01.01.1997 по 31 03 1997, з 01.05.1997 по 31.05.1997, з 01.10.1997 по 31.12.1997, з 01.01.1998 по 31.03 1998, з 01.05.1998 по 31.05.1998, з 01.07.1998 по 30.11.1998, з 01.10.1999 по 31.10.1999, з 01.01.2000 по 31.01.2000, з 01.03.2000 по 31.05.2000, з 01.08.2000 по 31.12.2000, з 01.02.2001 по 31.03.2001, з 01.05.2001 по 31.05.2001, з 01.08.2001 по 31.08.2001, з 01.10.2001 по 30.11.2001, з 01.03.2002 по 31.03.2002 в КСП "Червоний Партизан" за договорами цивільно-правового характеру, підтверджених уточнюючими довідками СТОВ "Червоний Партизан" від 21.06.2019 № 112, від 21.06.2019 №113, від 21.06.2019 № 114, від 21.06.2019 № 115.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2, поверх 3, м. Харків, 61022, код 14099344).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О.Чудних