Рішення № 89598360, 29.05.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2020
Номер справи
500/2875/19
Номер документу
89598360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2875/19

29 травня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо неврахування до пільгового стажу по Списку №1 періодів з 01.09.1981 по 18.10.1982, з 16.10.1982 по 25.10.1984 та щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 довідки про заробітну плату №138 від 22.08.2018 та №139 від 22.08.2018 з 23.05.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до пільгового стажу по Списку №1 періоди з 01.09.1981 по 18.10.1982, з 16.10.1982 по 25.10.1984 та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату №138 від 22.08.2018 та №139 від 22.08.2018 починаючи з 23.05.2019.

Ухвалою суду від 20.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.04.2020 №20 здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи №606/2875/20 у зв`язку із тривалою відсутністю головуючого судді та не можливістю продовжити ним розгляд справи у строки, встановлені КАС України.

Відповідно до витягу із протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю по справі - Осташа А.В.

Ухвалою суду від 24.04.2020 прийнято справу до розгляду та ухвалено повторно розпочати розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що позивач 23.05.2019 звернувся до відповідача із заявою про зарахування до пільгового стажу в кратності періодів навчання з 01.09.1981 по 18.10.1982 та періоду з 16.10.1982 по 25.10.1984, та здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок про заробітну плату №138 від 22.08.2018 та №139 від 22.08.2018. У відповідь на звернення позивача, відповідач надав роз`яснення, що пенсія ОСОБА_1 призначена згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за Списком №1 згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.05.2018 №819/234/18 з 17.10.2017 в сумі 1373,00 грн. Згідно поданих документів загальний стаж роботи становить 22 роки 02 місяці 28 днів. Робота за Списком №1 становить 12 років 00 місяців 00 днів. Також зазначено, що позивач представив 2 довідки про заробітну плату №138,139 від 22.08.2018 за період роботи з грудня 1984 по 31.12.1989 та 01.01.1990 по листопад 1993 року на шахті ім. 60-років Великої Жовтневої соціалістичної революції в/о "Донбасантрацит" м.Красний Луч, завірені печаткою Луганської Народної Республіки до перерахунку не беруться, оскільки довідки чи документи підготовлені або видані ораними фонду з території непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню.

Враховуючи вищевикладене, та той факт, що до відповідача надано всі необхідні документи, позивач був вимушений звернутися до суду для захисту своїх прав та інтересів.

Відповідач позов не визнав, 05.02.2020 на адресу суду надав відзив на адміністративний позов (аркуш справи 69-71), у якому зокрема, вказує, що пенсія ОСОБА_1 призначена згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за Списком №1 згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.05.2018 №819/234/18 з 17.10.2017 в сумі 1373,00 грн. Згідно поданих документів загальний стаж роботи позивача становить 22 роки 02 місяці 28 днів. Робота за Списком №1 становить 12 років 00 місяців 00 днів. Також зазначено, що позивач представив 2 довідки про заробітну плату №138 та №139 від 22.08.2018 за період роботи з грудня 1984 року по 31.12.1989 та з 01.01.1990 по листопад 1993 року на шахті ім. 60-років Великої Жовтневої соціалістичної революції в/о "Донбасантрацит" м.Красний Луч, завірені печаткою Луганської Народної Республіки, які до перерахунку не беруться, оскільки довідки чи документи підготовлені або видані ораними фонду з території непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню. Таким чином, на думку відповідача, у зв`язку із неможливістю перевірити достовірність інформації, яка міститься в довідках про розмір заробітної плати позивача, жодних порушень вимог чинного законодавства не було. Ураховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Як випливає із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Лановецькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та з 17.10.2017 йому призначена пенсія згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за Списком №1 згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.05.2018 №819/234/18.

Позивач 23.05.2019 звернувся до відповідача із заявою про зарахування до пільгового стажу в кратності періодів навчання з 01.09.1981 по 18.10.1982 та періоду з 16.10.1982 по 25.10.1984, та здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок про заробітну плату №138 від 22.08.2018 та №139 від 22.08.2018.

Як вбачається з відповіді на звернення від 14.06.2019 №3296/02 наданої Лановецьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області, зазначено, що позивачу призначена пенсія згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за Списком №1 згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.05.2018 №819/234/18 з 17.10.2017 в сумі 1373,00 грн. Згідно поданих документів загальний стаж роботи позивача становить 22 роки 02 місяці 28 днів. Робота за Списком №1 становить 12 років 00 місяців 00 днів. Також зазначено, що позивач представив 2 довідки про заробітну плату №138 та №139 від 22.08.2018 за період роботи з грудня 1984 року по 31.12.1989 та 01.01.1990 по листопад 1993 року на шахті ім. 60-років Великої Жовтневої соціалістичної революції в/о "Донбасантрацит" м.Красний Луч, завірені печаткою Луганської Народної Республіки, які до перерахунку не беруться, оскільки довідки чи документи підготовлені або видані ораними фонду з території непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню.

Вважаючи відмову у проведенні перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.

Зі змісту ст. 22 Конституції України випливає, що конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатним.

У ст.2 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Як зазначено у п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. (…) За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: (…) з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; (…). Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; (…).

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон №1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Частиною 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу по Списку №1 періоди з 01.09.1981 по 18.10.1982, з 16.10.1982 по 25.10.1984, суд зазначає наступне.

Відповідно до рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.05.2018 №819/234/18 (яке набрало законної сили), зобов`язано Лановецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення":

період навчання в ПТУ № 36 за професією "Машиніст електровозу підземний" з 01.09.1981 року по 18.10.1982 року;

період проходження строкової військової служби з 12.11.1982 року по 02.10.1984 року;

період роботи на шахті "60 річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції" Донбаського виробничого об`єднання по добуванню антрациту "Донбасантрацит" з 10.12.1984 року по 15.11.1993 року.

Крім того, відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що у позивача 12 років 00 місяців 00 днів страхового стажу роботи за Списком №1 (в який включено періоди навчання та проходження військової служби), до наявного страхового стажу 22 роки 02 місяці 29 днів додатково зараховано 12 років за Списком №1, відтак страховий стаж становить 34 роки 2 місяці 29 днів, що підтверджується довідкою з підсистеми призначення та виплати пенсії (аркуш справи 73).

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу по Списку №1 періоди з 01.09.1981 по 18.10.1982, з 16.10.1982 по 25.10.1984 не підлягають до задоволення, оскільки вони вже зараховані відповідачем.

Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії на підставі довідок, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» (далі - Порядок), орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплат раніше призначеної пенсії, також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, передбачено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Оглянувши матеріали справи, судом встановлено, що позивач представив 2 довідки про заробітну плату №138 та №139 від 22.08.2018 за період роботи з грудня 1984 року по 31.12.1989 та з 01.01.1990 по листопад 1993 року на шахті ім. 60-років Великої Жовтневої соціалістичної революції в/о "Донбасантрацит" м.Красний Луч, завірені печаткою Луганської Народної Республіки (аркуш справи 31-32).

Проте, відповідачем до перерахунку не врахував, оскільки довідки чи документи підготовлені або видані ораними фонду з території непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню.

Суд зауважує, що вказані довідки містять суму заробітної плати з розшифруванням за період роботи позивача на шахті та видані на підставі особових рахунків.

Жодних недоліків щодо наявності обов`язкових реквізитів вказані довідки не містять.

Період роботи позивача на шахті ім. 60-років Великої Жовтневої соціалістичної революції в/о "Донбасантрацит" м.Красний Луч, за який було нараховано заробітну плату, підтверджується трудовою книжкою та врахований відповідачем для призначення та нарахування пенсії, тобто факт наявності страхового стажу не заперечується.

Єдиною підставою для відмови у врахуванні довідок про заробітні плату, виданих філіалом "Шахта "Новопавловськая" ГУП ЛНР "Центруголь" від 22.08.2018 №138 та №139, є те, що довідки чи документи підготовлені або видані органами фонду з території непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню.

Суд зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Місцезнаходження шахти "60 річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції" Донбаського виробничого об`єднання по видобуванню антрациту "Донбасантрацит" є м.Хрустальний ( до 2016 року - м. Кра?сний Луч), яке вказано у Розпорядженні КМУ від 07.11.2014 року № 1085-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення .

Положеннями КМУ від 07.11.2014 року № 595 Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей передбачено, що будь-які запити, звернення, довідки чи інші документи, видані органами фонду або підприємствами, які непідконтрольні українській владі вважаються недійсними і не можуть прийматися до розгляду.

Крім того, Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі Ковач проти України від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі Мельниченко проти України від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі Чуйкіна проти України від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі Швидка проти України від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав. Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що позивачем подано відповідачу необхідні документи на підтвердження заробітної плати, яку він отримував з 12.12.1984 по 31.12.1989 та з 01.01.1990 по 15.11.1993, а саме: трудову книжку, довідки про розмір заробітної плати, а тому є всі законні підстави для зарахування позивачу доходів, які він отримував на шахті. Суд звертає увагу на те, що довідка про розмір заробітної плати оформлена відповідно до вимог законодавства, факт роботи позивача на шахті ім. 60-років Великої Жовтневої соціалістичної революції в/о "Донбасантрацит" м.Красний Луч в цей період підтверджується первинними документами.

Проведення перевірки достовірності первинних документів з причин знаходження підприємства на непідконтрольній українській владі території в м.Красний Луч Луганської Народної Республіки є неможливою з незалежних від позивача обставин, а тому судом не вбачається підстав для відмови позивачу у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З урахуванням приписів частини другої статті 9 КАС України суд вважає, що у даному випадку належним засобом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним рішення Лановецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області викладене в листі від 14.06.2019 №3296/02 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок №138 та №139 від 22.08.2018 виданих філіалом "Шахта "Новопавловськая" ГУП ЛНР "Центруголь" та зобов`язання останнього здійснити відповідний перерахунок пенсії позивача.

Разом з цим, суд вважає за необхідне щодо визначення дати, з якої слід проводити перерахунок пенсії відмітити наступне.

Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.

Як встановлено частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Судом встановлено, що за перерахунком пенсії позивач звернувся 23.05.2019. Отже, перерахунок пенсії позивачу слід проводити з 01.06.2019.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним рішення Лановецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області викладене в листі від 14.06.2019 №3296/02 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок №138 та №139 від 22.08.2018 виданих філіалом "Шахта "Новопавловская" ГУП ЛНР "Центруголь".

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доходів вказаних у довідках №138 та №139 від 22.08.2018 виданих філіалом "Шахта "Новопавловская" ГУП ЛНР "Центруголь", починаючи з 01 червня 2019 року.

В іншій частині позову відмовити.

Реквізити сторін:

- позивач ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

- відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області: 46001, м.Тернопіль, майдан Волі, 3, код ЄДРПОУ 14035769.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29 травня 2020 року.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.