
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/1053/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» про визнання протиправним та скасування пункту протоколу, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт 22 протоколу міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», від 13.02.2020 № 3 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у зв`язку з призначенням одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про Національну поліцію»;
- зобов`язати міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що протокол від 13.02.2020 № 3 є протиправним, оскільки в ньому не зазначені підстави відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, які передбачені пунктом 17 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 336 від 29.04.2016, а також відсутні посилання на підстави, передбачені підпунктом 1-6 пункту 5 розділу V Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого наказом Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України від 07.11.2019 № 76.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що позивачу вперше було встановлено ІІ групу інвалідності 31.10.2018 із причиною інвалідності: «захворювання, так пов`язане з проходженням служби в поліції» і позивач отримав одноразову грошову допомога у зв`язку із встановленням інвалідності відповідно до Закону України «Про Національну поліцію». Після чого інвалідність позивачу вже не встановлювалася та група інвалідності не змінювалась, а лише було змінено причину інвалідності на «захворювання, так одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення». Таким чином, оскільки позивачу вже була виплачена одноразова грошова допомога у зв`язку із встановленням інвалідності відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» міжвідомча комісія, враховуючи частину сьому статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», прийняла рішення про відмову у призначенні ще однієї одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивачем було подано до суду відповідь на відзив в якій вказав, що на час звільнення з поліції він одночасно не мав права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої частиною сьомою статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисну» та статтею 97 Закону України «Про Національну поліцію», у зв`язку з відсутністю у нього на той час статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, який він отримав тільки 21.11.2019. Вважає, що відмова міжвідомчої комісії у призначенні йому одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є необґрунтованою та безпідставною, що порушує його конституційне право на соціальну допомогу.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення від 02.06.2015 серії НОМЕР_1 (а.с. 13).
Відповідно до копії свідоцтва про хворобу № 66(у) від 11.09.2018 Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» визнала позивача непридатним до служби в поліції, в результаті захворювання пов`язаного з проходженням служби в поліції (а.с. 14).
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернігівській області № 249 о/с від 11.09.2018 ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с. 15).
31.10.2018 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності в результаті захворювання пов`язаного з проходженням служби в поліції, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВА № 068631 від 31.10.2018 (а.с. 16).
В зв`язку з встановленням інвалідності, на підставі пункту 4 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу по інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в поліції, що підтверджується копією листа Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 11.03.2020 № 21/М-122 (а.с. 17).
11.10.2019 Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» постановою № 8 відмінила постанову Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» про причинний зв`язок захворювання у свідоцтві про хворобу № 66(у) від 11.09.2018 та встановила, що на день звільнення позивача зі служби в поліції 11.09.2018 - захворювання позивача одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (а.с. 18).
Як слідує з копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 498388 від 19.11.2019, що ІІ група інвалідності позивача з 17.10.2018 настала в результаті захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Інвалідність встановлена на строк до 01.11.2019, дата чергового переогляду - 31.10.2019 (а.с. 19).
20.11.2019 під час повторного огляду позивачу було встановлено (підтверджено) з 01.11.2019 ІІ групу інвалідності безстроково, в наслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, що підтверджується копію довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ № 498401 від 20.11.2019 (а.с. 20). В результаті чого позивач отримав посвідчення особи з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни серії НОМЕР_2 від 21.11.2019 (а.с. 21).
Позивач звернувся із заявою від 28.11.2019 до Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, у зв`язку з захворюванням одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (а.с. 46).
Листом від 20.02.2020 за вих. № 1621/02/07.1-20 Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України повідомило позивача, що протоколом засідання міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 13.02.2020 № 3 позивачу було відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у зв`язку з призначенням одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» (лист Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 12.12.2019 № 5221/29/2/03-2019) (а.с. 22-24).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Відповідно до пунктів 11-13 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:
- військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
За приписами частини сьомої статті 13 Закону № 3551-XII особам, зазначеним у пунктах 11-14 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв`язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом «б» пункту 1 статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Якщо особа у зв`язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей» затверджено Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який визначає механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, деяких категорій осіб (надалі - Порядок).
Згідно підпункту 2 пункту 3 Порядку одноразова грошова допомога призначається та виплачується у разі встановлення інвалідності особам, зазначеним в абзацах другому, третьому, четвертому та п`ятому пункту 2 цього Порядку, - з дати, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що особи, зазначені в абзацах другому, третьому, четвертому та п`ятому пункту 2 цього Порядку, подають міжвідомчій комісії заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності. До заяви додаються копії таких документів: посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни; довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я, по батькові та місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відповідну відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Міжвідомча комісія розглядає подані документи, запитує інформацію в органах, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», стосовно виплати або невиплати такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит, а також у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких подані документи, заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів і в місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову в її призначенні (пункт 9 Порядку).
Вказана норма міститься також в пункті 3 розділу V Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого наказом Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України від 07.11.2019 № 76 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1244/34215.
Так, під час розгляду документів позивача була отримана інформація, викладена в листі Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 12.12.2019 вих. № 5221/29/2/03-2019 про те, що позивачу у 2019 році Головним управлінням Національної поліції в Чернігівській області призначена та виплачена одноразова грошова допомога у зв`язку із встановлення II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в поліції у сумі 172890,00 грн. (а.с. 50).
В силу вимог пункту 4 Порядку у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
Таким чином, враховуючи той факт, що позивач реалізував своє право на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», ІІ група інвалідності була встановлена позивачу 31.10.2018, а у подальшому не встановлювалась, а лише змінилась причина її настання з «захворювання, пов`язаного з проходженням служби в поліції» на «захворювання, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», суд приходить до висновку, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Посилання позивача, що на час звернення за отримання одноразової грошової допомоги не сплинув дворічний строк між первинним оглядом МСЕК та повторним оглядом МСЕК під час якого було змінено причину виникнення інвалідності не заслуговують на увагу, з огляду на таке.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 6 Порядку у разі повторного встановлення (зміни) групи інвалідності, причин її виникнення або ступеня втрати працездатності понад дворічний строк після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.
Отже, до даних спірних правовідносин не підлягає застосуванню абзац сьомий пункту 6 Порядку, оскільки обчислення дворічного строку з часу первинного встановлення інвалідності стосується випадку отримання одноразової грошової допомоги вперше.
При вказаних обставинах, суд приходить до висновку, що рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оформлене протоколом від 13.02.2020 № 3 прийнято в межах наданих законом повноважень, а тому відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пров. Музейний, буд. 12, м. Київ 01001, код ЄДРПОУ 42657144) про визнання протиправним та скасування пункту протоколу, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 03.06.2020.
Суддя В.О. Непочатих