
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1029/20
28 травня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.
представника позивача: Півторака В.М.;
представника відповідача: Мацали Б.Т.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, в якому просить визнати бездіяльність Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області протиправною та зобов`язати Золотниківську сільську раду Теребовлянського району Тернопільської області, прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, площею 1,9700 га., для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту, на території Семиківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125087300:01:001:0224.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з метою затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки позивач 13.04.2017 року отримала дозвіл на розроблення документації із землеустрою, складено та підписано акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 21.08.2017 року та всіх інших необхідних документів. Враховуючи дані обставини, 05.03.2020 року позивачем зареєстровано у Золотниківській сільскій раді заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 1,9700 га., для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6125087300:01:001:0224. До заяви додано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також витяг з Державного земельного кадастру. 26 березня 2020 року листом №113, Золотниківська сільська рада повідомила ОСОБА_1 про те, що заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 1,9700 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Семиківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125087300:01:001:0224 розглянуто 12.03.2020 року на сорок третій сесії сьомого кликання однак рішення не було прийнято. Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача суперечить вимогам Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
21 травня 2020 року відповідачем подано до суду відзив у якому, серед іншого, зазначено, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 1,9700 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території с.Семиківці Теребовлянського району Тернопільської області Золотниківською сільською радою не було залишено без розгляду, а розглядалось на 43 сесії 7 скликання, також рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 не приймалось.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів наведених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив у зв`язку з їх безпідставністю.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступні обставини.
Наказом Головного управління Дергеокадастру у Тернопільській області від 13 квітня 2017 року № 19-2465/14-17-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,97 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Семиківської сільської ради, яка увійшла до Золотниківської територіальної громади.
Наказом Головного управління Дергеокадастру у Тернопільській області від 22 грудня 2018 року № 19-4390/14-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» Золотниківській сільській раді Теребовлянського району Тернопільської області передано земельні ділянки державної власності площею 2528,2614 га, в тому числі земельну ділянку з кадастровим номером 6125087300:01:001:0224 площею 1,97 га, цільове призначення 01.03-для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до витягу із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 170042873 від 11 червня 2019 року земельна ділянка з кадастровим номером 6125087300:01:001:0224 перебуває у комунальній власності Золотниківської сільської ради.
05 березня 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6125087300:01:001:0224. До заяви ОСОБА_1 долучила проект землеустрою та витяг із Державного земельного кадастру.
26 березня 2020 року листом №113, Золотниківська сільська рада повідомила ОСОБА_1 про те, що заяву розглянуто 12.03.2020 року на сесії сільської ради, проте рішення не було прийнято.
Не погоджуючись із такими діями відповідача позивачка звернулася до суду із відповідним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом ч.ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Стаття 64 Конституції України визначає, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, окрім випадків, передбачених самою Конституцією.
Згідно зі ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Положеннями частини третьої статті 22 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до частини 8 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно із частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Частиною 10 статті 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно із частиною 11 статті 118 Земельного кодексу України у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Таким чином, рішення про затвердження проекту землеустрою, або про відмову у затвердженні проекту землеустрою оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - рішенням Золотниківської сільської ради. Відповідно, такі рішення не може оформлятися листом у відповідь на заяву позивача. Тим більше з підстав неприйняття сільською радою жодного рішення.
Зазначена правова позиція узгоджується із висновком Верховного Суду наведеного в постанові від 11 квітня 2018 року у справі №806/2208/17.
Враховуючи наведене, суд вважає, що лист сільської ради 26 березня 2020 року №113 у відповідь на заяву позивача, яким повідомлено про неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки за змістом та формою не може вважатися рішенням у розумінні статті 118 Земельного кодексу України.
За викладених обставин, оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені Земельним кодексом України, у визначений законом строк, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно нерозгляду у встановлений законом спосіб заяви позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 1,9700 га., для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6125087300:01:001:0224, зобов`язання повторно розглянути зазначену заяву та прийняти відповідне рішення.
Додатково суд звертає увагу на те, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішення повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Згідно із ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідачем не доведено правомірність вчинених дій.
З урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 02 березня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,9700 га у власність.
Зобов`язати Золотниківську сільську раду Теребовлянського району Тернопільської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 березня 2020 року та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Реквізити сторін:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - Золотниківська сільська рада Теребовлянського району Тернопільської області (вул. Містечко, 25, с. Золотники, Теребовлянський район, Тернопільська область, 48115, код ЄДРПОУ 04394585).
Повне судове рішення складено 29 травня 2020 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.