
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
01 червня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1167/20
Луганський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Петросян К.Є.,
за участю: секретаря судового засідання – Грищенко М.І.,
представника позивача – Дядько Г.П.,
представника відповідача – Карташової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправною та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
18.03.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (далі КП «Лисичанськтепломережа» або позивач) до Головного управління ДПС в Луганській області (далі ГУ ДПС у Луганській області або відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, в обґрунтування якого зазначено наступне.
10.03.2020 позивачем отримано податкове повідомлення-рішення від 06.03.2020 № 0002885004 ГУ ДПС у Луганській області про зобов`язання сплатити суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 97 464 грн та штрафну санкцію у розмірі 48 732 грн, всього на суму 146 196,00грн.
Дане податкове повідомлення-рішення винесене на підставі акта про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість КП «Лисичансьтепломережа» за грудень 2019 року № 112/12-32-50- 04/13401321 від 18.02.2020. Актом перевірки встановлено, що позивачем порушено пункт 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено податковий кредит на 97 464 грн, що призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету, на 97 464,00 грн.
Висновок контролюючого органу мотивований тим, що податковий кредит за грудень 2019 року підприємство сформувало на підставі податкової накладної від 21.10.2013 та лютий 2014 року, виписаної НАК "Нафтогаз України", тобто поза межами 1095 днів.
Позивач вважає, що повідомлення-рішення від 06.03.2020 № 0002885004 прийняте ГУ ДПС у Луганській області з порушенням чинного законодавства України, а відтак є незаконним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
КП «Лисичанськтепломережа» при складанні податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2019 року, включено до складу податкового кредиту суму ПДВ по податковим накладним за жовтень 2013 року у розмірі 45970,78 грн та за лютий 20104 pоку в розмірі 51493,02 грн по контрагенту НАК «Нафтогаз України», на підставі проведеної оплати за спожитий природний газ у розмірі 584 782,82 грн.
Позивач як підприємство, що відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України при визначенні дати виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту при постачанні теплової енергії фізичним особам, бюджетним установам застосовує касовий метод.
Пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що тимчасово, до 1 січня 2019 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.
Отже, на думку позивача, дана норма Перехідних положень Податкового кодексу України стосується спеціального суб`єкта господарювання – платника податків, який здійснює постачання, передачу, розподіл, зокрема теплової енергії, якому визначається окремий порядок формування податкового кредиту до 01 січня 2022 року на відміну від загальних положень пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України щодо строку віднесення податкового кредиту суми податку на додану вартість, а саме дотримання ними строків реєстрації податкових накладних, на підставі яких платником податку формується податковий кредит відповідного звітного періоду.
Податкові накладні НАК «Нафтогаз України» виписані 21.10.2013 № 17624 на суму 3 468 243,01 грн та від 28.02.2014 № 6585 на суму 3 100 461,73 грн і № 6631 на суму 485 498,88 грн вчасно зареєстровані у відповідності до Податкового кодексу України.
На виконання графіку погашення заборгованості за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з опалення та постачання гарячої води, що виникла станом на 01.07.2016 та не погашена до 31.12.2016, який є додатком до договору, позивачем сплачено НАК «Нафтогаз України» грошові кошти згідно платіжних доручень.
На підставі здійснених платежів КП «Лисичанськтепломережа» сформувало податковий кредит у грудні 2019 року в розмірі 2 683 751 грн, до складу якого увійшла сума ПДВ за податковими накладними від 21.10.201З № 17624 на суму 3 468 243,01 грн та від 28.02.2014 № 6585 на суму 3 100 461,73 грн і № 6631 на суму 485 498,88 грн, та відобразило його в податковій декларації з ПДВ за грудень 2019 року.
На підставі викладеного просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06 03.2020 № 0002885004, винесене Головним управлінням ДПС у Луганській області, яким КП «Лисичанськтепломережа» збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 97 464 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 48 732 грн.
Ухвалою суду від 20.03.2020 позовну заяву КП «Лисичанськтепломережа» залишено без руху.
Ухвалою суду від 01.04.2020 відкрито провадження у справі та призначено розгляд в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 27.05.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд по суті на 01.06.2020.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні пред`явленому позову та просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог КП «Лисичанськтепломережа» заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову. Відповідно до відзиву на адміністративний позов суду пояснив наступне (а.с.48-56).
КП «Лисичанськтепломережа» зареєстровано платником податку на додану вартість 07.07.1997, основний вид економічної діяльності: код КВЕД 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.
Головним управлінням на підставі підпунктів 19-1.1.1 та 19.1.1.2. пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 54.3 статті 54, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 з статті 75, пунктів 76.1 та 76.3 статті 76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість КП «Лисичанськтепломережа» за грудень 2019 року, за результатами якої складено акт від 18.02.2020 №112/12-32-50-04/13401321.
Перевіркою встановлено, що 17.01.2020 КП «Лисичанськтепломережа» до ДПІ у м. Лисичанську ДПС у Луганській області подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.01.2020 № 9331310772 за грудень 2019 року, на підставі проведеної оплати за спожитий природний газ у розмірі 584 782,82 грн, в якій до складу податкового кредиту віднесено суми податку на додану вартість за жовтень 2013 року у розмірі 45 192,05 грн на підставі податкової накладної контрагента НАК «Нафтогаз України» від 21.10.2013 № 17624; за лютий 2014 року у сумі 51 493,02 грн (45 192,05+6300,97) на підставі податкових накладних контрагента НАК «Нафтогаз України» від 28.02.2014 № 6585 та від 28.02.2014 №6631.
Податкові накладні НАК «Нафтогаз України виписані: від 21.10.2013 № 17624 на суму 3 468 243,01 грн, від 28.02.2014 № 6585 - 3 100 461,73 грн та від 28.02.2014 № 6631 - 485 498,88 грн.
Вищевказані податкові накладні НАК «Нафтогаз України» зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкова накладна від 21.10.2013 № 17624 на суму 3 468 243,01 грн зареєстрована 05.11.2013; від 28.02.2014 № 6585 на суму 3 100 461,73 грн - 15.03.2014; від 28.02.2014 № 6631 на суму 485 498,88 грн - 15.03.2014.
У КП «Лисичанськтепломережа» перед Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - ПАТ «НАК «Нафтогаз України»), станом на 01 липня 2016 року, виникла заборгованість за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з опалення та постачання гарячої води, та яка не була погашена до 31 грудня 2016 року.
З метою реструктуризації заборгованості за спожитий природний газ між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (кредитор) та КП «Лисичанськтепломережа» (боржник) укладено договори від 19.12.2017 №122/1/І730-Р3, від 19.12.2017 № 122/2/1730-РЗ, від 19.12.2017 №122/3/1730- РЗ, по яким боржником було здійснено наступні оплати за спожитий природний газ.
10.12.2019 КП «Лисичанськтепломережа» платіжним дорученням від 10.12.2019 № 338 сплатило на користь кредитора грошові кошти відповідно до договору від 19.12.2017 № 122/1/1730-P3 у сумі 271 152,28 грн (в тому числі ПДВ - 45 192,05 грн), на підставі податкової накладної кредитора за лютий 2014 року від 28.02.2014 № 6585 на суму 3 100 461,73 грн.
10.12.2019 КП «Лисичанськтепломережа» платіжним дорученням від 10.12.2019 № 340 сплатило на користь кредитора грошові кошті відповідно до договору від 19.12.2017 № 122/3/1730-РЗ у сумі 37 805,84 грн (в тому числі ПДВ - 6 300,97 грн), на підставі податкової накладної кредитора за лютий 2014 року від 28.02.2014 № 6631 на суму 485 498,88 грн.
10.12.2019 КП «Лисичанськтепломережа» платіжним дорученням від 10.12.2019 № 339 сплатило на користь кредитора грошові кошті відповідно до договору від 19.12.2017 № 122/2/1730-РЗ, у сумі 275 824,70 грн (в тому числі ПДВ - 45 970,78 грн), на підставі податкової накладної кредитора за жовтень 2013 року від 21.10.2013 № 17624 на суму 3 468 243,01 грн.
ГУ ДПС у Луганській області в ході проведення камеральної перевірки КП «Лисичанськтепломережа» здійснено звіряння показників податкової звітності з ПДВ за грудень 2019 року та виявлено розбіжності.
На думку відповідача, якщо платник податку (і який застосовує касовий метод, і який не застосовує касовий метод), не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Тому по зазначеним податковим накладним НАК «Нафтогаз України», виписаним та зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних, спливом строку 1095 календарних днів є наступні дати:
податкова накладна виписана від 21.10.2013 № 17624 на суму З 468 243,01 грн, зареєстрована 05.11.2013, сплив строку - 21.10.2016;
податкова накладна від 28.02.2014 № 6585 на суму З 100 461,73 грн, зареєстрована 15.03.2014 , сплив строку - 28.02.2017;
податкова накладна виписана від 28.02.2014 № 6631 на суму 485 498,88 грн, зареєстрована 15.03.2014, сплив строку - 28.02.2017.
Таким чином, у КП «Лисичанськтепломережа» у поданій податковій декларації з податку на додану вартість від 17.01.2020 № 9331310772, податковий кредит за грудень 2019 року, відсутнє право на включення до складу податкового кредиту сум сплати за природний газ, отриманий на підставі податкових накладних за жовтень 2013 року та лютий 2014 року та виписаних контрагентом НАК «Нафтогаз України», поза межами 1095 календарних днів.
Отже вважає, що ГУ ДПС у Луганській області, за результатами виявлених камеральною перевіркою порушень, на підставі акта від 18.02.2020 № 112/12-32-50-04/13401321, стосовно КП «Лисичанськтепломережа» правомірно, з урахуванням норм законодавства, винесено повідомлення-рішення від 06.03.2020 № 0002885004, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 97 464,00 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 48 732,00 грн, а всього на суму 146 196,00 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд дійшов до такого.
Судом встановлено, що КП «Лисичанськтепломережа», код ЄДРПОУ 13401321, в установленому законом порядку зареєстроване як юридична особа, місцезнаходження: 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Тепла, буд. 17, перебуває на обліку як платник податків у ДПІ в м. Лисичанську Лисичанське управління ГУ ДПС у Луганській області, основний вид економічної діяльності: код КВЕД 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 20.03.2020 за № 1006482101 (а.с. 31-35).
Головним управлінням на підставі підпунктів 19-1.1.1 та 19.1.1.2. пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 54.3 статті 54, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 з статті 75, пунктів 76.1 та 76.3 статті 76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість КП «Лисичанськтепломережа» за грудень 2019 року.
За наслідками камеральної перевірки складено акт від 18.02.2019 № 112/12-32-50-04/13401321, згідно з висновками якого дані камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість за грудень 2019 року КП «Лисичанськтепломережа» свідчать про порушення пункту 198.6 статті 198 розділу V ПК України, що призвело до завищення податкового кредиту і відповідно до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету на 97464 грн. Таким чином, збільшується сума ПДВ, яка за результатами декларації за грудень 2019 року підлягає сплаті платником податку до бюджету у сумі 97464 грн, відповідальність платника передбачена пунктом 123.1 статті 123 глави 11 розділу ІІ ПК України (а.с. 4-5).
На підставі акта від 18.02.2020 №112/12-32-50-04/13401321 ГУ ДПС у Луганській області винесено податкове повідомлення - рішення від 06.03.2020 № 0002885004, яким комунальному підприємству «Лисичанськтепломережа» збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 14010100 на суму 146 196,00), в тому числі за податковими зобов`язаннями 97 464,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 48 732,00 грн, яке отримано позивачем 10.03.2020 (а.с. 6).
Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомлення-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Відповідно до абзацу першого пункту 187.10 статті 187 ПК України платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.
Пунктом 44, яким підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнено згідно із Законом від № 812-VIII від 24.11.2015 визначено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом (пункт 44 зі змінами, внесеними згідно із Законами № 1797-VIII від 21.12.2016, № 2628-VIII від 23.11.2018 ).
Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 цього Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2022 року (абзац другий цього пункту).
Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України касовий метод повинен застосовуватися на всіх етапах постачання до кінцевого споживача (незалежно від кола споживачів) всіма платниками податку (в тому числі й виробниками), оскільки інше законом не встановлено.
За визначенням підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 ПК України касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов`язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Згідно з пунктом 198.2 статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Отже, якщо платник податку формує податковий кредит за касовим методом, отримана ним податкова накладна включається до складу податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, в якому відбулася оплата товару (послуги) (надання інших видів компенсації вартості поставлених товарів (послуг), при постачанні якого була складена така податкова накладна (якщо постачання товару (послуги) і оплата за товар (послугу) були в різних податкових (звітних) періодах).
Згідно з абзацом третім пункту 198.6 статті 198 ПК України податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Нормами абзаців третього та четвертого цього пункту в редакції Закону № 2755-VІ від 02.12.2010, яка діяла станом на жовтень 2013 року, було передбачено, що у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 198.6 статті 198 ПК України (у редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 №1797, із змінами, внесеними згідно із Законом № 2198-VІІІ від 09.11.2017 (набрав чинності з 1 січня 2018 року) у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод (абзац пятий пункту 198.6 статті 198 в зазначеній редакції).
Норми абзаців четвертого, п`ятого пункту 198.6 статті 198 та норми пункту 44 підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України мають окремі об`єкти регулювання і не конкурують одна з одною.
Таким чином, застосування норм пункту 187.10 статті 187, абзаців третього, четвертого та п`ятого пункту 198.6 статті 198 ПК, пункту 44 підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України при вирішенні питання про право на податковий кредит платника ПДВ, який згідно з чинним законодавством застосовує касовий метод податкового обліку, дає підстави для висновку, що податковим (звітним) періодом, в якому у платника податку виникає право на податковий кредит, є період, в якому здійснюється оплата за товар (послугу) (або інші види компенсації їх вартості). Сума ПДВ, яка включається до податкового кредиту, повинна бути підтверджена податковою накладною, зареєстрованою в ЄРПН. Якщо податкова накладна зареєстрована в ЄРПН своєчасно (відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК), а оплату за товар (послугу) здійснено у межах 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної, право на податковий кредит виникає в податковому (звітному) періоді оплати і діє до закінчення 1095 календарних днів; якщо ж оплату здійснено після 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної - право на податковий кредит виникає в податковому (звітному) періоді, в якому здійснена оплата, а продовження строку не діє. У разі коли податкова накладна зареєстрована з порушенням строку реєстрації право на податковий кредит виникає: а) оплата здійснена до реєстрації податкової накладної в ЄРПН - в період реєстрації податкової накладної в ЄРПН і діє до закінчення 1095 календарних днів з дня складення податкової накладної; б) оплата здійснена після реєстрації податкової накладної в ЄРПН - в період оплати і діє до закінчення 1095 календарних днів з дня складення податкової накладної; в) оплата здійснена після реєстрації податкової накладної в ЄРПН і після закінчення 1095 календарних днів - в період оплати, а продовження строку не діє.
Зазначене відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 23.01.2020 по справі № 360/1805/19.
Як встановлено матеріалами справи, КП "Лисичанськтепломережа" як платник ПДВ та постачальник теплової енергії відповідно до пункту 187.10 статті 187 ПК застосовує особливий порядок податкового обліку (касовий метод).
НАК "Нафтогаз України" за наслідками операцій з постачання та транспортування природного газу на користь КП "Лисичанськтепломережа" виписало податкову накладну від 21.10.2013 № 17624 на загальну суму 3 468 243,01 грн (в тому числі ПДВ – 578 040,50 грн), яка була зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних своєчасно (документ доставлено до Міністерства доходів і зборів України 05.11.2013 о 18:36:21), що підтверджується квитанцією від 12.05.2014 №1 (а.с. 20-21).
Також, НАК "Нафтогаз України" за наслідками операцій з постачання та транспортування природного газу на користь КП "Лисичанськтепломережа" були виписані податкові накладні від 28.02.2014 № 6585 на загальну суму 3 100 461,73 грн (в тому числі ПДВ – 516 743,62 грн) та від 28.02.2014 № 6631 на загальну суму 485 498,88 грн (ПДВ - 80916,48 грн), які зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних своєчасно 15.03.2014, що підтверджується витягом з кабінету платника про реєстрацію податкових накладних (а.с.17-19).
З метою реструктуризації заборгованості за спожитий природний газ між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (кредитор) та КП «Лисичанськтепломережа» (боржник) укладено договори від 19.12.2017 №122/1/І730-Р3, від 19.12.2017 № 122/2/1730-РЗ, від 19.12.2017 №122/3/1730- РЗ, по яким боржником було здійснено наступні оплати за спожитий природний газ:
10.12.2019 КП «Лисичанськтепломережа» платіжним дорученням від 10.12.2019 № 338 сплатило на користь кредитора грошові кошти відповідно до договору від 19.12.2017 № 122/1/1730-P3 у сумі 271 152,28 грн (в тому числі ПДВ - 45 192,05 грн), на підставі податкової накладної кредитора за лютий 2014 року від 28.02.2014 № 6585 на суму 3 100 461,73 грн (а.с.7-10);
- 10.12.2019 КП «Лисичанськтепломережа» платіжним дорученням від 10.12.2019 № 339 сплатило на користь кредитора грошові кошті відповідно до договору від 19.12.2017 № 122/2/1730-РЗ, у сумі 275 824,70 грн (в тому числі ПДВ - 45 970,78 грн), на підставі податкової накладної кредитора за жовтень 2013 року від 21.10.2013 № 17624 на суму 3 468 243,01 грн (а.с.7, .11-13);
- 10.12.2019 КП «Лисичанськтепломережа» платіжним дорученням від 10.12.2019 № 340 сплатило на користь кредитора грошові кошті відповідно до договору від 19.12.2017 № 122/3/1730-РЗ у сумі 37 805,84 грн (в тому числі ПДВ - 6 300,97 грн), на підставі податкової накладної кредитора за лютий 2014 року від 28.02.2014 № 6631 на суму 485 498,88 грн (а.с.7, 14-16).
На підставі здійснених платежів позивач сформував податковий кредит у грудні 2019 року в розмірі 2 683 751,00 грн, до складу якого увійшла сума ПДВ за податковими накладними від 21.10.2013 № 17624 на суму 3 468 243,01 грн, від 28.02.2014 № 6585 на суму 3 100 461,73 грн та від 28.02.2014 № 6631 на суму 485 498,88 грн, та відобразив його в податковій декларації з ПДВ за грудень 2019 року (а.с.22-24).
Оскільки податкові накладні від 21.10.2013 № 17624, від 28.02.2014 № 6585 та 28.02.2014 № 6631, на підставі яких позивач у податковій декларації за грудень 2019 року, що відповідає податковому (звітному) періоду, в якому відбулося списання коштів з банківського рахунку за поставлений газ, сформував податковий кредит, зареєстровані в ЄРПН своєчасно, суд важає висновок ГУ ДПС про порушення КП "Лисичанськтепломережа" норми пункту 198.6 статті 198 ПК України таким, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Як наслідок, прийняте на підставі акта камеральної перевірки ГУ ДПС в Луганській області податкове повідомлення-рішення від 06 03.2020 № 0002885004, яким КП «Лисичанськтепломережа» збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 97 464 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 48 732 грн, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача щодо порядку проведення камеральної перевірки КП «Лисичанськтепломережа», оскільки позивачем з цих підстав прийняте за наслідками перевірки податкове повідомлення-рішення не оскаржується.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у загальному розмірі 2192,94 грн.
Оскільки суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог КП «Лисичанськтепломережа», судовий збір у сумі 2192,94 грн підлягає стягненню з бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправною та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 06 03.2020 № 0002885004 про збільшення комунальному підприємству «Лисичанськтепломережа» суми грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 146 196,00 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями 97 464,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 48 732,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746, вул.Енергетиків, 72, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, 93401) на користь комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (код ЄДРПОУ 13401321, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Тепла, буд. 17) судовий збір у розмірі 2192,94 грн (дві тисячі сто дев`яносто дві грн 94 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено та підписано 02.06.2020.
Суддя К.Є. Петросян