Постанова № 89586215, 28.05.2020, Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
28.05.2020
Номер справи
210/2607/20
Номер документу
89586215
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/2607/20

Провадження № 3/210/1298/20

П О С Т А Н О В А

іменем України

"28" травня 2020 р.

Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Сільченко В. Є., при секретарі Семко Н.А,. прокурора Коптєва І.С., особи щодо якої розглядається справа ОСОБА_1 , розглянувши матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посада, яка зумовила викнання обов`язків директор ДП «Криворізьке лісове господарство», місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 29 квітня 2020 року за №383, встановлено, що відповідно до контракту, підписаного 26.11.2014 між Головою Державного агентства лісових ресурсів України та ОСОБА_1 , останній призначений директором Державного підприємства «Криворізьке лісове господарство» строком на 5 років на термін з 22.12.2014 по 21.12.2019.

Державне підприємство «Криворізьке лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991628, юридична адреса: Дніпропетровська область, Криворізький район, смт. Радушне, вул. Нікопольська, 1, фактична адреса: Дніпропетровська область, м, Кривий Ріг, вул. Лісоводів, б. 6), є Державним підприємством, створеним на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 № 133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством», тому відповідно до абз. 2 ч.2 ст. 81 Цивільного кодексу України віднесено до юридичної особи публічного права.

Відповідно до контракту, підписаного 26.11.2014 між Головою Державного агентства лісових ресурсів України та ОСОБА_1 , та Статуту «Державне підприємство «Криворізьке лісове господарство» останній наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.

Таким чином, на підставі підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.

Наказом заступника голови Державного агентства лісових ресурсів України від 17.09.2018 №408-К рядового внутрішньої служби ОСОБА_1 було звільнено з посади директора Державного підприємства «Криворізьке лісове господарство» з 27.09.2018 за власним бажанням.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 29.03.2017, 20.02.2018 ОСОБА_1 були подані щорічні декларації, а 27.09.2018 декларація перед звільненням, що вказує на обізнаність роботи системи реєстру та положень ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

27.09.2018 ОСОБА_1 було звільнено з посади директора Державного підприємства «Криворізьке лісове господарство» за власним бажанням. У зв`язку з чим на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» він повинен був не пізніше 01.04.2019 подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно даних в реєстрі декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави та органів місцевого самоврядування на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, а також відомостей в сертифікаті електронного цифрового підпису АЦСК АТ КБ «Приватбанк» встановлено, що ОСОБА_1 почав виконувати дії спрямовані на заповнення декларації та опублікувала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільненням) лише 04.06.2019, що є датою отримання електронного цифрового підпису.

Згідно офіційної відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

ОСОБА_1 займаючи посаду директора Державного підприємства «Криворізьке лісове господарство», відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальностіна якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ст. 45 даного Закону, порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016, №3, що зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за № 959/29089,

27.09.2018 припинивши діяльність особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом подачі та заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, без поважних причин несвоєчасно, тобто 05.06.2019 подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, наступного року після припинення діяльності.

Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 з протоколом не погодився, пояснив суду, що не мав можливості подати декларацію вчасно, оскільки виїхав мешкати до сільської місцевості, де не мав інтернет-зв`язку. Клопотань в судовому засіданні не заявляв, правової допомоги не потребував.

Під час судового засідання прокурор вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв`язку з чим просив накласти на правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції відповідної статті.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На підставі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі по тексту Національне агентство) від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, зокрема другий етап починається з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 Рішення НАЗК від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, перший етап - з 00 годин00 хвилин 01 вересня 2016 року та другий етап — з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року.

Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати декларацію за минулий рік в встановленими ч. 1 цієї статті термінами та порядком.

Згідно з роз`ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.02.2020 № 1, декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, що подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Разом з тим інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов`язок подання такої декларації.

Подання декларацій здійснюється згідно з Законом України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, письмовими матеріалами справи про адміністративне правопорушення встановлено, що 26.11.2014 року ОСОБА_1 призначено директором Державного підприємства «Криворізьке лісове господарство» строком на 5 років на термін з 22.12.2014 по 21.12.2019, що підтверджується Наказом №718-к.

Згідно Наказу від 17.09.2018 року за №408-к трудовий договір ОСОБА_1 припинено, останнього звільнено з його посади за власним бажанням.

Державне підприємство «Криворізьке лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991628, юридична адреса: Дніпропетровська область, Криворізький район, смт. Радушие, вул. Нікопольська, 1, фактична адреса: Дніпропетровська область, м, Кривий Ріг, вул. Лісоводів, б. 6 ), є Державним підприємством, створеним на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 № 133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством», тому відповідно до абз. 2 ч.2 ст. 81 Цивільного кодексу України віднесено до юридичної особи публічного права.

Як вбачається із роздруківок з Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 29.03.2017, 20.02.2018 ОСОБА_1 були подані щорічні декларації. Крім того, 27.09.2018 була подана декларація перед звільненням. Вказана інформація вказує на обізнаність роботи системи реєстру та положень ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Як раніше було зазначено, 27.09.2018 ОСОБА_1 було звільнено з посади директора Державного підприємства «Криворізьке лісове господарство» за власним бажанням, а отже на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» він повинен був не пізніше 01.04.2019 подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Однак, ОСОБА_1 05.06.2019 подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, наступного року після припинення діяльності.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Примітка до ст. 172-6 КУпАП, вміщуючи вказівку на суб`єкт цього правопорушення, відсилає до ч.1,2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», який є спеціальним законом в антикорупційному законодавстві. Для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Тобто, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності посадові особи, які винні у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування без поважних на те причин.

Аналіз вказаної норми закону дає підстави дійти висновку, що саме по собі невчасне подання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Склад вказаного адміністративного правопорушення утворюється лише в разі поєднання двох факторів в сукупності, зокрема невчасне подання декларації та відсутність поважних причин невчасного подання цієї декларації, які повинні бути виявлені.

Згідно до роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

При цьому, ОСОБА_1 не надано доказів щодо наявності у нього поважних причин на несвоєчасне подання електронної декларації.

Пояснення гр. ОСОБА_1 щодо його перебування у сільській місцевості та відсутність інтернету судом не може бути визнано як об`єктивну причину неможливості подання декларації, а отже не є поважною причиною порушення вимог Закону.

Згідно з іншими матеріалами перевірки та письмовими матеріалами справи також відсутні поважні причини несвоєчасного подання декларації.

Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст.. 23 КУпАП).

Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, під час розгляду даного матеріалу судом не встановлено.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, враховуючи умови та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника: вік, соціальне положення, ступінь його вини та ставлення до вчиненого, вважаю за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати адміністративне стягнення, в межах санкції вказаної статті у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП, підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.

Керуючись ст.172-6, ст.ст. 33, 283, 284, 40-1 КУпАП, Закон України «Про запобігання корупції» суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у скоєні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850,00 (вісімсот п`ятдесят) гривень в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 420,40 гривень (чотириста двадцять гривень сорок копійок).

Роз`яснити, що штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці з дня винесення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення у вигляді арешту, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 185-3 КУпАП.

Суддя: В. Є. Сільченко