Рішення № 89584008, 22.05.2020, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
22.05.2020
Номер справи
128/445/20
Номер документу
89584008
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 128/445/20

РІШЕННЯ

Іменем України

22 травня 2020 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

судді Ганкіної І.А.,

за участю секретаря Жигарової Д.О.,

без участі сторін по справі,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно перерахованої суми житлової субсидії внаслідок подання громадянином документів із недостовірними відомостями,-

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулось до суду з вищевказаним позовом, який обґрунтовує тим, що 28.11.2018 року ОСОБА_1 звернувсь до УПСЗН Вінницької РДА для призначення житлової субсидії. Відповідно до вимог п. 13 Положення згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 , з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

ОСОБА_1 був повідомлений про обов`язок у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), у місячний термін повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, що підтверджується її особистим підписом в заяві (копії заяви / декларації додаються, оригінали в управління).

Відповідно до абз. 10 п. 14 Положення, після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Відповідно до абз. 7 п. 13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

В ході проведення управлінням верифікації та моніторингу достовірної інформації поданої фізичними особами для нарахування та отримання субсидії було виявлено те, що у ОСОБА_2 , який є особою, яка входить до складу домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , наявний транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і дати випуску якого минуло менше 5 років.

У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 приховав відомості про право власності на транспортний засіб ОСОБА_2 , з дати випуску якого минуло менше 5 років, він надмірно отримав 11 899,95 грн житлової субсидії.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не мав права на призначення житлової субсидії, добровільно відмовляється повернути зайво нараховану та виплачену грошову допомогу, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Відповідач ОСОБА_1 23.03.2020 подав відзив відповідно до якого позовні вимоги не визнаються, мотивуючи тим, що вказаний у позові транспортний засіб, випуск якого менший ніж 5 років, є автомобільним причепом. Вказує також на те, що в положенні і в ПДР України відсутній будь-який перелік механізмів та пристроїв, які можна вважати транспортним засобом. Вказує також, що позивачем не надано жодних належних доказів, щодо доведення вини відповідача. Просить врахувати наявність рішення ВС/КСС від 01.03.2018 за № 278/3362/15-к, щодо надання в ньому висновку причепа, який не транспортним засобом на його користь.

Позивачем УПСЗН Вінницької РДА в свою чергу було надано відповідь на відзив, відповідно до якого зазначають, що в Положенні про порядок призначення житлових субсидій не має бути визначення терміну «транспортний засіб» та перелік механізмів, які слід вважати транспортними засобами, оскільки даний термін визначено у ПДР України та в постанові КМ України від 10.10.2001 року за № 1306. Відповідно до ПДР України, транспортний засіб це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Причіп це транспортний засіб, призначений для руху тільки в з`єднанні з іншими транспортним засобом. До цього виду транспортних засобів належить також напівпричепи і причепи-розпуски. Відповідно до ЗУ «Про автомобільний транспорт» автомобільний транспортний засіб - колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій; транспортний засіб загального призначення - транспортний засіб, не обладнаний спеціальним устаткуванням і призначений для перевезення пасажирів або вантажів (автобус, легковий автомобіль, вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу). ОСОБА_1 приховав відомості про право власності на транспортний засіб ОСОБА_2 , оскільки в розділі IV декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії ОСОБА_1 зазначив що транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) немає. Також звертаємо увагу суду на те, що ОСОБА_1 підписався під тим, що він усвідомлює, що у разі подання ним неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства та членів сім`ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі ОСОБА_1 зобов`язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, що підтверджується підписом під зазначеним у декларації. Враховуючи, що на момент подання ОСОБА_1 документів для призначення житлової субсидії у ОСОБА_2 - особи, яка входить до складу домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , був у наявності транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менше 5 років, ОСОБА_1 та всі громадяни, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , не мали права на призначення житлової субсидії, а приховання відомостей, що впливають на призначення субсидії, призвело до надмірного перерахування ОСОБА_1 житлової субсидії, яка підлягає поверненню до державного бюджету.

В судове засідання сторони не з`явились, надали суду заяви про розгляд справи без їх участі.

Представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації - Блошенкіна М.П. в судове засідання не з`явився, попередньо надавши суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, позов підтримує, змін та доповнень не має, просить його задоволити, в разі неявки відповідача не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 надав суду заяву, згідно якої позовні вимоги не визнає, в задоволені позову просить відмовити, розгляд справи просять провести у його відсутність.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації підлягає до задоволення.

Такого висновку суд дійшов з наступного.

Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року (в редакції постанови КМУ від 22.09.1997 року № 1050 - дана редакції діяла на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу, зі змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ) визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до абз. 1 п. З Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п. 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).

28.11.2018 року ОСОБА_1 звернувсь до УПСЗН Вінницької РДА для призначення житлової субсидії. Відповідно до вимог п. 13 Положення згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 , з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 9).

ОСОБА_1 був повідомлений про обов`язок у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), у місячний термін повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, що підтверджується його особистим підписом в заяві (копії заяви / декларації додаються, оригінали в управління).

Відповідно до абз. 10 п. 14 Положення, після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Відповідно до абз. 7 п. 13 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

В ході проведення управлінням верифікації та моніторингу достовірної інформації поданої фізичними особами для нарахування та отримання субсидії було виявлено те, що у ОСОБА_2 , який є особою, яка входить до складу домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , наявний транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і дати випуску якого минуло менше 5 років, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру МВС України від 25.07.2019 року (а.с.14-15).

Відповідно до розрахунку заборгованості суми надмірно нарахованої субсидії гр. ОСОБА_1 від 08.10.2019 року, заборгованість складає 11 899,95 грн (а.с.16).

25.11.2019 року УПСЗН Вінницької РДА були вжиті заходи досудового врегулювання спору, у виді звернення з вимогою про повернення надміру виплачених коштів до ОСОБА_1 , яка станом на день звернення із позовом до суду залишена без реагування (а.с.17,18).

Відповідно до абзацу 8 пункту 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до абзацу третього пункту 20 Положення (в редакції на момент подання відповідачем заяви та декларації) надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно абзацу восьмого, дев`ятого пункту 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Наказу Мінпраці, Мінфіну, Мінюсту України «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» №39/283/90/5 від 29.12.1997 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 31.12.1997 року за №634/2438 повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Згідно п.2 Наказу в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни).

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Враховуючи викладене, та те, що відповідач в заяві про призначення субсидії від 28.11.2018 року вказав недостовірні дані про доходи та майновий стан, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 11 899,95 грн. за виплачену надміру субсидію.

Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та той факт, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі зазначеного та керуючись На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунально-житлових послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, ст. ст. 1212, 1213, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 76, 141, 264, 265, 268, 273 - 274, 280 - 283 ЦПК України, суд ,-

в и р і ш и в:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , кошти в сумі 11 899,95 грн., як таких, що виплачені з Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, з яких:

-6 876,23 грн. стягнути на рахунок UA498201720343110018000016956, одержувач: управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, МФО 820172, ЄДРПОУ 03191928, банк: Держказначейслужба України м. Київ, в призначенні платежу вказати: переплачена сума за використану субсидію у попередніх періодах, прізвище, ім`я, по-батькові, село;

-5 023,72 грн. стягнути на рахунок НОМЕР_2 , одержувач Міністерство соціальної політики України, МФО 820172, ЄДРПОУ 37567866, банк ДКСУ, в призначені платежу вказати: переплачена сума за використану субсидію за попередній період, прізвище, ім`я, по-батькові.

Судові витрати по сплаті судового збору компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Повний текст судового рішення виготовлено 25.05.2020.

Учасники судового провадження:

позивач - УПСЗН Вінницької РДА, м. Вінниця, вул. Грибоєдова, 10а, Вінницької області;

відповідач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .

СУДДЯ І.А. Ганкіна