Рішення № 89572667, 25.05.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
520/106/20
Номер документу
89572667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2020 р. № 520/106/20

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання - Суховарової О.А.,

представника позивача - Ушакова Е.В.,

представника відповідача - Білокінь С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення , -

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00000010514 від 13.09.2019 р. про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на прибуток на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та за штрафними санкціями на загальну суму 1160390,41 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00000010514 від 13.09.2019 р. про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на прибуток на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та за штрафними санкціями на загальну суму 1160390,41 грн., прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, є незаконним та таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства, отже підлягає скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 р. відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.01.2020 р. о 10:45 год.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 р. закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 07.04.2020 р. об 11:45 год. За клопотаннями сторін про відкладення судових засідань та у зв`язку із запровадженням на усі території України карантину судові засідання були відкладені на 05.05.2020 та 25.05.2020.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити. Згідно наданого до суду відзиву на позовну заяву пояснив, що оскаржуване в даній справі податкове повідомлення-рішення №00000010514 від 13.09.2019 р. є цілком законним та обґрунтованим, відповідає чинному податковому законодавству України, а позовні вимоги позивача є безпідставними, оскільки щоб мати можливість скористатися звільненням від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, Товариство з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" потрібно відповідати таким вимогам, зокрема: бути сільськогосподарським товаровиробником; будівлі повинні бути призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності; мати у власності будівлі, призначені для сільськогосподарської діяльності, що належать до класу 1271. Оскільки за результатами перевірки встановлено, що позивач не є сільськогосподарським товаровиробником та не використовує нежитлові будівлі у сільськогосподарській діяльності, тому немає підстав для користування пільгою.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що ТОВ «Східний альянс УК» згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, є власником нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, розташованого за адресою: Харківська область, Красноградський район, сел. Балки, вул. Молодіжна, будинок 3 , а саме: реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 339533963233, дата державної реєстрації 22.03.2017 - комплекс загальною площею 35588,2 кв.м., до складу якого входить контора з прохідною (А-1) площею 296,7 кв.м.; зерносклад літ. «М-1» площею 3680,7 кв.м., зерносклад № 1 літ. «М-4» площею 49,0 кв.м.; склад літ. «Д» площею 4276,7 кв.м., башта літ. «Д-4» площею 48,8 кв.м.; башта, склад №3 з баштою літ. «Р, Р-4» 4291,1 кв.м.; майстерня літ. «Г» площею 771,5 кв.м.; елеватор № 1 літ. «К-3» площею 1863,7 кв.м.; елеватор літ. «Е» площею 2070,4 кв.м.; елеватор №1 літ. «И» площею 555,1 кв.м.; нежитлова будівля літ. «Х-3» площею 2091,5 кв.м.; нежитлова будівля літ. «Ф-6» площею 645,6 кв.м.; вагова літ. «Б» площею 166,6 кв.м.; насосна літ. «Я» площею 115,2 кв.м.; візірна лабораторія «В» площею 19,2 кв.м.; нежитлова будівля літ. «Ц» площею 4268,7 кв.м., нежитлова будівля літ. «Ц-4» площею 51,0 кв.м., нежитлова будівля літ. «З» площею 22,1 кв.м.; нежитлова будівля, ГУАР літ. «Ш» площею 63,2 кв.м.; пильна камера літ. «С» площею 22,8 кв.м.; зерносушарка-ВТІ-15 літ. «Т-4» площею 220,1 кв.м.; матеріальний склад літ. «Г-2» площею 204,0 кв.м.; зерносушарка-ВТІ-15 літ. «П-2» площею 220,1 кв.м.; нежитлова будівля, топочна літ. «Ж» площею 37,2 кв.м.; нежитлова будівля, гараж для мотовозу літ. «Д-2» площею 58,3 кв.м.; елеватор № 2 літ. «П-3» площею 2104,3 кв.м., нежитлова будівля літ. «Н» площею 2164,5 кв.м.; нежитлова будівля літ. «О» площею 660,4 кв.м.; нежитлова будівля, літ. «К-2» площею 37,2 кв.м.; нежитлова будівля, (одноповерхова будівля) літ. «Ж-2» площею 37,4 кв.м.; нежитлова будівля, літ. «З-2» площею 29,1 кв.м.; нежитлова будівля, склад №4 літ. «Л» площею 4433,50 кв.м.; нежитлова будівля, башта до складу №4 літ. «Л-4» площею 46,8 кв.м.

Фахівцями Головного управління ДФС у Харківській області на підставі направлень від 22.07.2019 №6866, №6867 та наказу від 19.07.2019 №5098 проведено позапланову документальну виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за період з 01.01.2017 по 30.06.2019.

Результати перевірки викладені в акті №2679/20-40-14-14-09/33050967 від 05.08.2019 року.

За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" п.п.266.2.1 п.266.2, п.266.3.3 п.266.3, п.п.266.7.5 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України, а саме: допущено заниження податку на майно, відмінне від земельної ділянки, на загальну суму 928312,33 грн., в тому числі за 2017 рік - 233922,93 грн., за 2018 рік - 325764,70 грн., за січень-червень 2019 року - 368624,70 грн.

Не погоджуючись із висновками акту перевірки позивач надав до Головного управління ДФС у Харківській області заперечення, проте висновки акту перевірки залишені без змін.

На підставі зазначених висновків контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення №00000010514 від 13.09.2019 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки всього у розмірі 1160390,41 грн., в т.ч. за податковими зобов`язаннями в сумі 928312,33 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 232078,08 грн.

Позивач оскаржив зазначене податкове повідомлення-рішення до Державної податкової служби України, проте рішенням ДПС України від 25.11.2019 №10659/6/99-00-08-05-05 скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення №00000010514 від 13.09.2019 року - без змін.

Позивач, не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Судом встановлено, що підставою для встановлення вказаних висновків та прийняття спірного податкового повідомлення-рішення слугував висновок контролюючого органу, що позивач не є сільськогосподарським товаровиробником та не використовує нежитлові будівлі у сільськогосподарській діяльності.

При цьому, як встановлено в ході розгляду справи, при обчисленні суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначеному в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні №00000010514 від 13.09.2019 року, контролюючим органом застосовано рішення Красноградської міської ради LXXII сесії VI скликання від 24.06.2015 №2557-VI «Про внесення змін до рішення №2360-VI «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», рішення Красноградської міської ради VI сесії VІI скликання №106-VІI від 25.01.2016 «Про внесення змін до Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», рішення Красноградської міської ради XIV позачергової сесії VІI скликання №441-VІI від 24.06.2016 «Про встановлення місцевих податків і зборів, ставок земельного та акцизного податків на території міста Краснограда на 2017 рік», рішення Красноградської міської ради ХХVІ сесії VІI скликання №770-VІI від 27.01.2017 «Про внесення змін до рішення міської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів, ставок земельного та акцизного податків на території міста Краснограда на 2017 рік», рішення Красноградської міської ради ХХVІІ сесії VІI скликання №840-VІI від 16.02.2017 «Про внесення змін до Положення «Про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», рішення Красноградської міської ради ХХХІV сесії VІI скликання №1018-VІI від 21.06.2017 «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2018 рік», рішення Красноградської міської ради L сесії VІI скликання №1658- VІI скликання від 21.06.2018 р. (т.2 а.с.121-134).

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу спірних правових актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд наголошує на такому.

Відповідно до приписів ст.265 Податкового кодексу України, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

Згідно п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

При цьому, об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп.266.2.1п. 266.2 ст.266 Податкового кодексу України), а базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 ПК України).

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об`єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об`єкт. (підпункт 266.3.3 ПК України).

Відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об`єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об`єктом оподаткування.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта житлової та/або нежитлової нерухомості інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України, ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Згідно з підпунктом 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем розташування об`єкта/об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Відповідно до вимог п.п. 266.7.2. п. 266.7. ст. 266 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

За приписами статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно положень ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні та міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ч.1 ст.69 зазначеного вище Закону, органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.

Згідно з п.24 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях відповідної місцевої ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Тобто, сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи суд приходить до висновку, що ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування таких об`єктів нерухомості.

Суд звертає увагу, що згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно - об`єкт нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки (комплекс загальною площею 35588,2 кв.м.), власником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК", розташований за адресою: Харківська область, Красноградський район, сел. Балки, вул. Молодіжна, будинок 3.

Судом встановлено, що згідно територіального устрою селище Балки підпорядковано Петрівській сільській раді (Красноградського району). (т.2 а.с.167).

Отже, при обчисленні суми податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки за об`єкт нерухомого майна (комплекс загальною площею 35588,2 кв.м.), що належить ТОВ "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" та розташований за адресою: Харківська область, Красноградський район, сел. Балки, вул. Молодіжна, будинок 3 контролюючому органу необхідно застосовувати рішення Петрівської сільської ради, якими встановлено місцеві податки і збори, зокрема, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017, 2018 та 2019 роки.

Всупереч вищенаведеним приписам податкового законодавства відповідачем було застосовано для нарахування податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки за об`єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: Харківська область, Красноградський район, сел. Балки, вул. Молодіжна, будинок 3 - рішення Красноградської міської ради щодо встановлення податків і зборів на території міста Красноград, що також підтверджено відповідачем в ході розгляду справи. (т.2 а.с.121-134).

Таким чином, в порушення пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України відповідачем було безпідставно донараховано позивачу за 2017, 2018 та січень-червень 2019 року податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за податковим повідомленням-рішенням №00000010514 від 13.09.2019 р. на загальну суму 1160390,41 грн.

Крім того, щодо доводів контролюючого органу, що позивач не є сільськогосподарським товаровиробником та не використовує нежитлові будівлі у сільськогосподарській діяльності, тому немає підстав для користування пільгою, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпунктів 266.3.1 та 266.3.2 ПК базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК встановлено перелік об`єктів нерухомості, які не є об`єктами оподаткування. Так, підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що не є об`єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.

Правовий аналіз цієї норми дає підстави для висновку, що її застосування передбачає наявність двох умов, перша з яких - власник об`єкта нерухомості (будівлі, споруди) є сільськогосподарським товаровиробником, а друга - об`єкт нерухомості (будівля, споруда) призначений для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.

За визначенням підпункту 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.

Застереження в підпункті 14.1.235 щодо цілей глави 1 розділу ХIV ПК не означає, що у інших випадках, передбачених цим Кодексом, термін «сільськогосподарський товаровиробник» має інше змістовне навантаження.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" є сільськогосподарським товаровиробником. Основними видам її діяльності є вирощування зерняткових і кісточкових фруктів (КВЕД 01.24), вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11), вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників (код КВЕД 01.25), складське господарство (код КВЕД 52.10), розведення тварин та ін.

Об`єкти нерухомості, які належить позивачу на праві приватної власності і щодо яких контролюючим органом донараховані податкові зобов`язання, є будівлями/спорудами, призначеними для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.

Так, відповідно до «Державного класифікатора будівель та споруд. ДК 018-2000», затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 17.08.2000р. №507, клас «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» включає: будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси.

На балансі Товариства перебуває об`єкт нерухомого майна - комплекс, який складається із зерносховищ, складів, елеваторів та іншим будівель сільськогосподарського призначення. Перелік об`єктів нерухомого майна та їх опис, наведений в акті перевірки №2679/20-40-14-14-09/33050967 від 05.08.2019 року, визнається сторонами, а отже, судом окремо не встановлюється. (а.с.118 т.2). Спірним між сторонами є питання щодо тлумачення норми підпункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК, а саме: чи встановлює ця норма обов`язок сільськогосподарського товаровиробника безпосередньо використовувати такі будівлі/споруди у сільськогосподарській діяльності, чи достатньо того, що вони відповідають критерію здатності такого об`єкта слугувати цілям сільськогосподарського товарного виробництва.

Звільнення від сплати податку та збору - це одна із форм надання податкової пільги (підпункт «г» пункту 30.9 статті 30 ПК).

Відповідно до пункту 30.2 цієї статті 30 ПК підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об`єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Пільга, встановлена підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК, стосується сільськогосподарських товаровиробників і направлена на створення сприятливих умов для здійснення сільськогосподарської діяльності, стимулювання такої діяльності та досягнення її збалансованого податкового навантаження.

Виходячи із буквального тлумачення цієї норми, з урахуванням значення слова «призначення» як «мета використання чого-небуть», «відповідати меті», можна зробити висновок, що будівлі і споруди, про які йдеться в цій нормі, повинні відповідати меті, способу та критеріям використання у сільськогосподарській діяльності. Вимоги, що будівлі і споруди повинні використовуватися (експлуатуватися) у сільськогосподарській діяльності текст цієї норми не містить.

На користь висновку, що норма підпункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК не ставить у залежність право на податкову пільгу від фактичного використання об`єкта нерухомості у сільськогосподарській діяльності, свідчить і подальше законодавче уточнення правового регулювання. Законом України від 23.11.2018 №2628-VIII, підпункт «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК викладено в новій редакції, згідно з якою не є об`єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку. Як і Законом України від 28.12.2014 №71-VIII, законодавець не встановив обов`язку сільськогосподарського товаровиробника безпосередньо використовувати будівлі/споруди у сільськогосподарській діяльності, а умовою звільнення таких об`єктів від оподаткування визначив цільове призначення їх використання та встановив вичерпний перелік підстав, коли податкова пільга не надається, а саме: у випадках, коли нерухомість здається власниками в оренду, лізинг, позичку.

У справі відсутні докази, що Товариство з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" впродовж 2017-2019 років використовувало належні йому на праві власності об`єкти нерухомості у будь-якій іншій, відмінній від сільськогосподарської, діяльності.

Відтак, помилковими є доводи відповідача, що позивач не має права на пільгу, встановлену зазначеною нормою, оскільки не використовував об`єкт нерухомості за цільовим призначенням.

Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 01.10.2019 року по справі №0340/1905/18.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване в дані справі податкове повідомлення - рішення №00000010514 від 13.09.2019 р., яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та за штрафними санкціями на загальну суму 1160390,41 грн., прийняте Головним управлінням ДПС України у Харківській області всупереч приписів чинного податкового законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" (вул. Молодіжна, буд. 3, с. Балки, Красноградський район, Харківська область, 63341, код 33060967) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код 43143704) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00000010514 від 13.09.2019 р. про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на прибуток на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та за штрафними санкціями на загальну суму 1160390,41 грн. (один мільйон сто шістдесят тисяч триста дев`яносто гривень 41 копійка).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СХІДНИЙ АЛЬЯНС УК" (вул. Молодіжна, буд. 3, с. Балки, Красноградський район, Харківська область, 63341, код 33060967) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код 43143704) суму сплаченого судового збору у розмірі 17405,87 грн. (сімнадцять тисяч чотириста п`ять гривень 87 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 02 червня 2020 року.

Суддя Д.А. Волошин