
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2020 року Справа № 160/13071/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
23 грудня 2019 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просять:
- стягнути суму податкового боргу у розмірі 8754,25 грн. з платника податків фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в інтегрованих картках платника податків ОСОБА_1 обліковується податковий борг на загальну суму 8754,25 грн., а саме: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500) у сумі 6790,57 грн., з військового збору (код платежу 11011001) в сумі 1963,68 грн., який виник внаслідок несплати грошових зобов`язань, донарахованих за актом документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 року від 19.09.2018 №53619/04-36-13-04/ НОМЕР_1 . У зв`язку з виявленням в ході проведення перевірки заниження позивачем податкових зобов`язань, контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення від 01.11.2018: №0560221304 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем військовий збір у сумі 1460,55 грн.; №0560211304 про застосування штрафу у сумі 170,00 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування; №0560201304 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 4868,49 грн. У добровільному порядку заборгованість не сплачена, а тому податковий орган звернувся до суду із позовом про стягнення боргу.
Ухвалою суду від 21 січня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 24 лютого 2020 року о 12:00 год. Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
У судовому засіданні 24 лютого 2020 року відповідач визнав позовні вимоги.
Ухвалою суду від 24.02.2020 провадження у справі було зупинено до 25.03.2020 та призначено судове засідання на 25 березня 2020 року о 14 год. 00 хв.
На підставі ухвали суду від 25 березня 2020 року було поновлене провадження у справі.
24 березня 2020 року від відповідача на електронну адресу суду надійшла заява про доручення до матеріалів справи квитанції про оплату заборгованості за даним позовом.
25 березня 2020 року сторони у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно зі статтею 258 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
На підставі п.п.19-1.1.1, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового Кодексу України та наказу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №4609-п від 14.08.2018 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 » відповідачем проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2015 по 31.12.2015.
За наслідками перевірки складено акт від 19.09.2018 №53619/04-36-13-04/ НОМЕР_1 , в якому встановлено, що згідно з відомостями центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, у період з 01.01.2015 по 31.12.2015 платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 отримано дохід у спадщину від фізичної особи, що не є членом сім`ї першого ступеня споріднення (ознака доходу 114) в розмірі 77 895,83 грн., які згідно з п.п.164.2.10 п.164.2 ст.164, п.174.3 ст.174 Податкового кодексу України, підлягають включенню до загального річного оподатковуваного доходу та відображенню в річній податковій декларації про майновий стан і доходи.
Податкова декларація про майновий стан і доходи за 2015 рік платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 до Дніпровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області не надавалась.
Документальною позаплановою невиїзною перевіркою фізичної особи ОСОБА_1 встановлені наступні порушення:
1) п.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.176.1 ст.176, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу внаслідок неподання податкової декларацій про майновий стан і доходи за 2015 рік;
2) п.п.164.2.10 п.164.2 ст.164, п.п.174.2.2 п.174.2, п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168 та з урахуванням п.167.2 ст.167 Податкового кодексу України у зв`язку з отриманням доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого від фізичної особи, що не є членом сім`ї першого ступеня споріднення, в результаті чого донараховано податку на доходи фізичних ос за 2015 рік в розмірі 3894,79 грн.;
3) п.п.1.2, п.п.1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України у зв`язку з отриманням доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого від фізичної особи, що не є членом сім`ї першого ступеня споріднення, в результаті чого донараховано військовий збір за 2015 рік в розмірі 1168,44 грн.
Акт перевірки від 19.09.2018 №53619/04-36-13-04/ НОМЕР_1 направлений на адресу відповідача та отриманий 22.10.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
01 листопада 2018 року контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №0560221304 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем військовий збір у сумі 1460,55 грн., з яких 1168,44 грн. - сума грошового зобов`язання за податковими зобов`язаннями, 292,11 грн. - сума грошового зобов`язання за штрафними (фінансовими) санкціями;
- №0560211304 про застосування штрафу у сумі 170,00 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;
- №0560201304 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 4868,49 грн., з яких 3894,79 грн. - сума грошового зобов`язання за податковими зобов`язаннями, 973,70 грн. - сума грошового зобов`язання за штрафними (фінансовими) санкціями.
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, вказані податкові повідомлення-рішення отримані ОСОБА_1 13.11.2019.
Докази оскарження вказаних податкових повідомлень - рішень матеріали справи не містять.
Відповідно до вимог статті 59 Податкового кодексу України у зв`язку з несплатою до бюджету сум податкового боргу Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області сформована податкова вимога форми «Ф» від 15.03.2019 №21358-53/17 на суму 8754,25 грн. яку надіслано на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано нею 13.04.2019.
У зв`язку із несплатою відповідачем узгодженої суми грошових зобов`язань, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України(далі по тексту - ПК України).
Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктами 36.1 - 36.3 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Як передбачено пунктом 49.2 статті 49 ПК України, платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Положенням пункту 38.1 статті 38 ПК України визначено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 ПК України платниками податку є фізична особа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно з підпунктом 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 ПК України об`єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідно до підпункту 164.2.10. пункту 164.2. статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом.
Пунктом 174.3 статті 174 ПК України визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов`язані сплатити податок до нотаріального оформлення об`єктів спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об`єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об`єктів спадщини.
Ставки податку на доходи фізичних осіб, за якими оподатковуються об`єкти спадщини, передбачено пунктами 174.2 та 174.6 статі 174 ПК України.
Відповідно до пункту 174.2 статті 174 ПК України об`єкти спадщини оподатковуються:
174.2.1. за нульовою ставкою: а) вартість власності, що успадковується членами сім`ї спадкодавця першого ступеня споріднення; б) вартість власності, зазначеної в підпунктах "а", "б", "ґ" пункту 174.1 цієї статті, що успадковується особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності, зазначеної в підпунктах "а", "б" пункту 174.1, що успадковуються дитиною-інвалідом; в) грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов`язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992-1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем;
174.2.2. за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу, вартість будь-якого об`єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім`ї спадкодавця першого ступеня споріднення;
174.2.3. за ставкою, визначеною у пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу, для будь-якого об`єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об`єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.
При цьому, відповідно до пункту 179.7 статті 179 ПК України фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. Сума податкових зобов`язань, донарахована контролюючим органом, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 53 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Таким чином, оскільки відповідачем отримано дохід у вигляді успадкування майна в розмірі 77 895,83 грн., який підлягав оподаткуванню за ставками, визначеними пунктом 167.2 статті 167 ПК України, відповідач зобов`язаний був сплатити податок на доходи фізичних осіб.
У відповідності до пункту 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, платниками військового збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу, зокрема, фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу, а саме загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Відтак, з огляду на вищенаведені приписи, дохід у вигляді успадкування майна позивача підлягав оподаткуванню військовим збором.
Разом з цим, відповідно до квитанції №20659 від 23.03.2020 ОСОБА_1 сплачено військовий збір у розмірі 1963,70 грн. та відповідно до квитанції №20622 від 23.03.2020 сплачено податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 6790,60 грн.
Вказані докази спростовують наявність у відповідача податкового боргу у розмірі 8754,25 грн. на час розгляду справи.
Зважаючи, що надані відповідачем докази, які не заперечувались і не оспорювались позивачем, спростовують наявність заявленого до стягнення податкового боргу, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його стягнення з відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 вказаного Кодексу.
Враховуючи викладене та беручи до уваги, що відповідачем добровільно погашено податковий борг в повному обсязі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 205, 241-246, 372 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-а; код ЄДРПОУ 43145015) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева