
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2020 року ЛуцькСправа № 140/6463/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо відмов у зарахуванні періодів роботи до страхового стажу, призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 3акону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», скасування рішення від 03.03.2020 року №032350008142, зобов`язання призначити та виплачувати пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дня досягнення пенсійного віку, a саме з 10 лютого 2020 року, зарахувавши у страховий стаж роботу за періоди з 06.01.1981 року по 07.01.1986 року у Волинському спеціалізованому автопідприємстві «Трансільгосптехніка», з 04.01.1987 pоку по 01.09.1991 року у Луцькому головному ATП 0201 об`єднання «Волиньагропромтранс», з 02.09.1991 pоку по 01.06.1996 pоку у державному виpoбничo-впроваджувальному малому підприємстві «АМО».
В обґрунтування позову позивач вказав, що 28 лютого 2020 року звернувся до відповідача із необхідними документами та заявою про призначення пенсії за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», так як досяг відповідного пенсійного віку для призначення пенсії за віком (60 років) та має загальний трудовий (страховий) стаж більше 27 років.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 01.04.2020 року №0300-0315-8/7838 позивачу повідомили, що у зв`язку з невиконанням однієї із умов призначення пенсії, передбаченої ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме наявність у 2020 році не менше 27 років страхового стажу, прийнято рішення №032350008142 від 03.03.2020 року про відмову у призначенні пенсії за віком.
Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що порушує його законні права та інтереси.
ОСОБА_1 стверджує, що періоди роботи зазначені в його трудовій книжці дають йому право на призначення пенсії, а наявність сумнівів у відповідача відповідно до зазначеного законодавства, може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу, однак не можуть нівелювати відомості трудової книжки та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.
Позивач зазначає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації, а допущенні порушення з вини адміністрації підприємства не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку на загальних підставах.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05 травня 2020 року відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), як це визначено статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
У відзиві від 20 травня 2020 року №0300-0802-7/13907 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області заперечує проти позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що за наданими позивачем документами для призначення пенсії період роботи з 06.01.1981 по 07.01.1986 в головному АТП «Волиньтранссілдгосптехніка» та період з 04.01.1987 по 01.09.1991 в Луцькому головному АТП 0201 не зараховані, оскільки записи про звільнення не завірені печатками, період з 02.09.1991 по 01.06.1996 у Державному виpoбничo-впроваджувальному малому підприємстві «АМО» не зараховано, оскільки в трудовій книжці наявні виправлення у записі про прийняття на роботу.
Відповідач зазначає, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Для підтвердження спірного періоду стажу у Порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 637, позивач до органу Пенсійного фонду України не звертався.
Таким чином, відповідач вважає даний позов передчасним, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області не приймало будь-яких рішень про відмову у зарахуванні періодів стажу.
З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Суд, з урахуванням мотивів, викладених у позові та відзиві, дослідивши докази та письмові пояснення, дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28 лютого 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про призначення йому пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №032350008142 від 03.03.2020 року про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 28 лютого 2020 року йому відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №0300-0315-8/7838 від 01.04.2020 страховий стаж ОСОБА_1 згідно з даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, становить 26 років 9 місяців 13 днів. Відповідно до записів трудової книжки період роботи з 06.01.1981 по 07.01.1986 в головному АТП «Волиньтранссілдгосптехніка» та період з 04.01.1987 по 01.09.1991 в Луцькому головному АТП 0201 не зараховані, оскільки записи про звільнення не завірені печатками, період з 02.09.1991 по 01.06.1996 у Державному виpoбничo-впроваджувальному малому підприємстві «АМО» не зараховано, оскільки в трудовій книжці наявні виправлення у записі про прийняття на роботу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також статтею 46 Конституції України гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII та частини першої статті 48 Кодексу законів про працю України (КЗпП України) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні положення містяться у пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок): основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 23 Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Згідно з трудовою книжкою, ОСОБА_1 06 січня 1981 року зарахований водієм з-го класу у Головному АТП Волиньтрансільгосптехніка та звільнений 07 січня 1986 року (а. с. 16) на підставі Пр. №1 від 07.01.1986 року, 04 січня 1987 року прийнятий на роботу водієм 3 класу у Луцькому головному АТП 0201, де пропрацював до 01 вересня 1991 року. З 02 вересня 1991 року прийнятий слюсарем по ремонту автомобілів у Державному виpoбничo-впроваджувальному малому підприємстві «АМО», де пропрацював до 01.06.1996 року. Зазначене підтверджене трудовою книжкою серії НОМЕР_1 (15-19).
Суд також звертає увагу, що відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), який набув чинності з 01 січня 2004 року, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років при наявності страхового стажу не менше 27 років.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Відтак, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є підставними, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», його страховий стаж становив більше 27 років, страховий стаж підтвердив трудовою книжкою, тому рішення від 03.03.2020 року №032350008142 про результати розгляду заяви від 28 лютого 2020 року про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та його слід скасувати.
Суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача призначити та виплачувати пенсію за віком з 10 лютого 2020 року відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши у страховий стаж роботу за періоди з 06.01.1981 року по 07.01.1986 року у Волинському спеціалізованому автопідприємстві «Трансільгосптехніка», з 04.01.1987 pоку по 01.09.1991 року у Луцькому головному ATП 0201 об`єднання «Волиньагропромтранс», з 02.09.1991 pоку по 01.06.1996 pоку у державному виpoбничo-впроваджувальному малому підприємстві «АМО».
Відповідно до вимог статей 139, 244, 246 КАС України, суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, слід присудити на користь позивача здійснені ним і документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а. с. 11).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 03.03.2020 року №032350008142 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вул. Кравчука 22В, код ЄДРПОУ 13358826) призначити та виплачувати з 10 лютого 2020 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши страховий стаж роботу за періоди з 06.01.1981 року по 07.01.1986 року у Волинському спеціалізованому автопідприємстві «Трансільгосптехніка», з 04.01.1987 pоку по 01.09.1991 року у Луцькому головному ATП 0201 об`єднання «Волиньагропромтранс», з 02.09.1991 pоку по 01.06.1996 pоку у державному виpoбничo-впроваджувальному малому підприємстві «АМО».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук