Рішення № 89568068, 28.05.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2020
Номер справи
120/2479/19-а
Номер документу
89568068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

28 травня 2020 р. Справа № 120/2479/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Богоноса М.Б.,

за участю секретаря судового засідання Волинець В.М.

представника позивача: Безкоровайного О.М.

представника відповідача: Дзіся А.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

УСТАНОВИВ

У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Вінницькій області). У позовній заяві позивачка просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку та виплату пенсії в неповному обсязі без урахування всіх складових грошового забезпечення;

- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недорахованої частини основного розміру пенсії однією сумою;

- зобов`язати відповідача відновити в електронній базі пенсійну справу з урахуванням всіх складових грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 23 червня 2003 року звільнена з військової служби у запас за станом здоров`я. З 2003 року отримує пенсію по інвалідності, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

05.07.2019 позивачка звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Листом відповідача від 22.07.2019 № 1977/Л-12 позивачку повідомлено, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» від 21.02.2018 № 103 затверджено вичерпний перелік складових грошового забезпечення на підставі яких проводиться перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, зокрема виходячи з розміру окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років.

Також у листі зазначено, що станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови № 103 були чинними та правомірно застосовувалися з метою перерахунку пенсії, а відтак відсутні підстави для здійснення виплати пенсії в іншому порядку, оскільки Урядом України після скасування п. 1, 2, Постанови № 103 іншого регулювання не встановлено.

Не погоджуючись із отриманою відмовою у перерахунку пенсії у спосіб вказаний в заяві, позивачка з метою захисту свої прав та законних інтересів, звернулася з цим адміністративним позовом до суду.

Ухвалою від 05.08.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків позовної заяви.

12.08.2019 до суду надійшла заява про усунення, вказаних в ухвалі від 05.08.2019, недоліків.

12.08.2019 на адресу суду надійшло клопотання позивачки про витребування пенсійної справи у ГУ ПФУ у Вінницькій області.

Ухвалою від 14.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін та призначено до судового розгляду на 17.09.2019 о 13:30 год. Також витребувано за ініціативою суду у відповідача оригінал пенсійної справи № 0201007270-Міноборони ОСОБА_1

20.08.2019 на адресу суду надійшла заява представника позивачки про уточнення позовних вимог, у якій викладено п. 4 прохальної частини позовної заяви в такій редакції: «зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недонарахованої частини основного розміру пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення».

20.08.2019 на адресу суду від представника позивачки надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи постанов Верховного Суду у справах № 522/2738/17 від 06.02.2019 та № 160/3586/19 від 06.08.2019.

02.09.2019 на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, у якій відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідач зазначає, що пунктом 1 постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) передбачено проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704). На виконання Постанови № 704 та № 103 Вінницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку, про розмір грошового забезпечення яка й стала підставою для перерахунку пенсії.

Крім того відповідач зазначає, що на органи Пенсійного фонду України покладені функції з призначення та виплати пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходять за межі їх компетенції. Визначення підстав та порядку встановлення розмірів грошового забезпечення належить до виключної компетенції силових міністерств та відомств.

Тому відповідач вважає, що Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу та не наділено повноваженнями оцінювати та коригувати складові грошового забезпечення, які включені в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із аргументами позивачки про те, що 05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, якою залишив в силі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 про визнання нечинними п.1,2 Постановою КМУ № 103, відповідач зазначає, що Верховний Суд у рішенні в зразковій справі Пз/9901/1/19 (240/6263/18) від 13.03.2019 зазначив, що скасування п.1,2 постанови КМУ № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, чим визначив, що головні управління діють в межах наділених повноважень.

Тому, вимоги позивачки щодо зобов`язання Головним управлінням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, які не передбачені Постановою № 103 та не включені до довідки, на думку відповідача, не ґрунтуються на нормах матеріального права.

17.09.2019 на адресу суду від представника позивачки надійшли пояснення щодо уточнення, обґрунтування пояснень по суті спору з посиланням на правову позицію Верховного Суду у справі № 160/3586/19 від 06.08.2019.

У судовому засіданні 17.09.2019, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання відкладено розгляд справи на 24.09.2019 о 12:30 год. у зв`язку із неприбуттям відповідача.

17.09.2019 на адресу суду від відповідача надійшла витребувана судом пенсійна справа ОСОБА_1 № 0201007270 Міністерства оборони України.

19.09.2019 на адресу суду від представника позивачки надійшла відповідь на відзив. Обґрунтовуючи відповідь на відзив представник зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

На думку сторони позивача, відповідач визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою протиправно не врахував всі види грошового забезпечення, вичерпний перелік яких встановлений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

24.09.2019 року відповідачем подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18.

У судовому засіданні 24.09.2019, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання задоволено клопотання представника позивачки про уточнення позовних вимог.

Ухвалою від 24.09.2019 задоволено клопотання відповідача про зупинення провадження у справі № 120/2479/18-а до набрання чинності рішеннями Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18 та від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19.

Не погоджуючись із ухвалою від 24.09.2019 позивачка оскаржила її в апеляційному порядку.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2019 апеляційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 24.09.2019 без змін.

Не погоджуючись із ухвалою від 24.09.2019 та постановою від 12.11.2019 позивачка оскаржила їх в касаційному порядку.

Постановою Верховного Суду від 28.01.2020 касаційну скаргу залишено без задоволення, а ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 24.09.2019 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2019 без змін.

23.12.2019 за клопотанням ГУ ПФУ у Вінницькій області повернуто оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 № 0201007270 .

Ухвалою від 09.04.2020 задоволено клопотання представника ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі. Призначено розгляд справи на 21.05.2020 о 10:00 год.

Цією ж ухвалою витребувано у відповідача оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 № 0201007270 .

15.04.2020 та 21.05.2020 на адресу суду від представника позивачки надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із карантинними обмеженнями.

У судовому засіданні 21.05.2020, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання відкладено розгляд справи на іншу дату.

21.05.2020 на адресу суду від ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшла витребувана судом пенсійна справа ОСОБА_1 № 0201007270 .

28.05.2020 на адресу суду від представника позивачки надійшли пояснення по суті спору.

У судовому засіданні 28.05.2020 представник позивачки підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Зазначив, що відповідач визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначеної пенсій не врахував всі види грошового забезпечення, вичерпний перелік яких встановлений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

У судовому засіданні 28.05.2020 представник відповідача проти позову заперечив. Зазначив, що Головне управління здійснює перерахунок та виплату пенсії виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де позивачка проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивачка з 05.07.2003 перебуває на обліку в Пенсійному фонді та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.02.1992 № 2262-ХІІ (матеріали пенсійної справи арк.1).

01.10.2017 позивачці проведено перерахунок пенсії під час якого відповідачем враховувалося грошове забезпечення ОСОБА_1 , а саме: посадовий оклад - 685,00 грн., оклад за військове звання 65,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30 % - 225,00 грн., надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф. 3 10 % - 68,50 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50 % - 487,50 грн. та премія у розмірі 10 % - 68,50 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав 3702,60 грн. (а.с.22).

В подальшому, на виконання Постанови № 103 та у зв`язку із надходженням з Вінницького обласного військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, територіальним пенсійним органом з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії позивачки з урахуванням виключно таких складових грошового забезпечення: посадового окладу у розмірі 3260,00 грн., окладу за військове звання - 1020,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45 % - 1926,00 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав 5269,70 грн. (а.с.23).

05.07.2019 позивачка звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Вінницькій області про здійснення їй перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.02.1992 № 2262-ХІІ (а.с.15-16).

Листом відповідача від 22.07.2019 № 1977/Л-12 позивачку повідомлено, що Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» від 21.02.2018 № 103 затверджено вичерпний перелік складових грошового забезпечення на підставі яких проводиться перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, зокрема виходячи з розміру окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років.

Також повідомили, що станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови № 103 були чинними та правомірно застосовувалися, а отже відсутні підстави для здійснення виплати пенсії в іншому порядку, оскільки Урядом України після скасування п. 1, 2, Постанови № 103 іншого регулювання не встановлено.

Крім того відповідач повідомив, що на органи Пенсійного фонду України покладені функції з призначення виплати пенсії, а функції визначення розміру грошового забезпечення та окремих його складових для обчислення пенсії виходять за межі їх компетенції (а.с.17-18).

Вважаючи відмову у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, необґрунтованою та протиправною, а також не погоджуючись із встановленими на 2019 рік обмеженнями у виплаті пенсії у розмірі 75% від підвищення, позивач звернулася з позовом до суду.

Виходячи із досліджуваних аргументів сторін, спір у справі виник щодо складових грошового забезпечення, які підлягають врахування при проведені перерахунку пенсії призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, а також щодо наявності законних підстав для встановлення обмеження на рівні 75 % у виплаті суми підвищення перерахованої пенсії.

При розгляді аргументів позивача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі без урахування всіх складових грошового забезпечення та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення суд зазначає наступне.

Надаючи оцінку окресленим вище питанням, суд відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, повинен врахувати правові висновки у зразковій справі № 240/6263/18, що містяться у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020, оскільки ця адміністративна справа є типовою (відповідачем у є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги).

Верховний Суд зазначив, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон від 09.04.1992 № 2262-XII).

Частина 18 ст. 43 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції, чинній станом на день виникнення спірних правовідносин) визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Приписами частин 3 та 4 ст. 63 Закон від 09.04.1992 № 2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, статтею 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII делеговано Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до норм п. 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом від 09.04.1992 № 2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Отже, врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Постанова № 45)

Відповідно до п. 1, 2, 3 Постанови № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Велика Палата Верховного Суду, дійшла висновку, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.

Постанова № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Постанови № 45.

Також Велика Палата Верховного Суду зазначила, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45). Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, Пенсійний фонд України та його головні управління не мають.

Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що органи пенсійного фонду здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила військову службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складового грошового забезпечення, які мають бути включені, як складові у довідку про розмір грошового забезпечення перерахунку пенсії.

Судом встановлено, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення згідно Закону від 09.02.1992 № 2262-ХІІ.

Однак відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми Постанови № 103 про перелік складових грошового забезпечення на підставі яких проводиться перерахунок пенсії з 01.01.2018 року виходячи з розміру окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років на час перерахунку пенсії були чинними та правомірно застосовувалися.

Крім того відповідач повідомив, що на органи Пенсійного фонду України покладені функції з призначення виплати пенсії, а функції визначення розміру грошового забезпечення та окремих його складових для обчислення пенсії виходять за межі їх компетенції.

Суд зазначає, що на виконання Постанови № 103 Вінницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку № ХЛ 65502 на підставі якої управління пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2018 (матеріали пенсійної справи арк. 28).

Відповідно до вимог п. 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2, 3 ст. 51 Закону від 09.02.1992 № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Приписами п. 5 Порядку № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Судом досліджено довідку Вінницького обласного військового комісаріату для перерахунку пенсії позивачки та встановлено, що до неї включено: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років (матеріали пенсійної справи а.с.28).

Отже, складові довідки узгоджуються з вимогами п. 1 Постанови № 103 (в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин).

Окрім того, суд звертає увагу, що розмір пенсії позивачки до 31.12.2017 становив 3702,60 грн., а із 01.01.2018 - 5269,70 грн (а.с.23).

Разом з тим, суд вважає за необхідне вказати, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивачки з 01 січня 2018 року) на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії ГУ ПФУ у Вінницькій області відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства.

Щодо аргументів позивачки про наявність підстав для врахування іншої довідки із складовими грошового забезпечення яка видана 01.04.2012 року (а.с. 50), то суд оцінює їх критично, адже вказана довідка оформлялася за правилами які були чинними задовго до виникнення спірних правовідносин, та була підставою для перерахунку пенсії позивачки у 2012 році (арк. 79-80 пенсійної справи). Тому, після зміни правового регулювання перерахунку пенсії особам, до категорії яких належить ОСОБА_1 , у відповідача не було законних підстав для врахування зазначеної довідки та перерахунку на її підставі пенсії позивачці.

Також суд враховує, що після вступу в законну силу рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) інших довідок із складовими грошового забезпечення відмінними від тих, що враховувались при перерахунку пенсії ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду не надходило. Спорів між позивачкою та органом уповноваженим на видачу довідок не виникало, відтак на момент прийняття рішення у справі відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачки із урахуванням вказаних нею у позові складових грошового забезпечення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога позивачки щодо визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо проведення перерахунку та виплату пенсії в неповному обсязі без урахування всіх складових грошового забезпечення не ґрунтуються на нормах матеріального права та задоволенню не підлягає. Відтак, не підлягають задоволенню і похідні від неї вимоги зобов`язального характеру ("зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення; зобов`язати відповідача відновити в електронній базі пенсійну справу з урахуванням всіх складових грошового забезпечення").

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату недонарахованої частини основного розміру пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Відносно вимоги позивачки про "урахуванням усіх складових грошового забезпечення", то як зазначено вище, така задоволенню не підлягає.

Оцінюючи правомірність поетапної виплати підвищення перерахованої позивачці пенсії (у 2019 році - 75 %), суд враховує наступне.

Як вже встановлено судом рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 1 Постанови № 103 визнано нечинним.

Відтак суд враховує, що 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 Постанови № 704 із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, ця постанова набирає чинності з 01.01.2018.

Постанова № 103 в частині внесення змін до Постанови № 704 та власне Постанова № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством [крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом]) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Таким чином, у зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачці підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Крім цього суд враховує, що досліджуване питання було предметом розгляду Верховного Суду у зразковій справі. Постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.08.2019 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та зобов`язали здійснити перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Так, приймаючи рішення у зразковій справі на користь пенсіонера, Верховний Суд дійшов висновку, що дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.

Частиною п`ятою статті 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

З огляду на викладене та беручи до уваги висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/3586/19, суд доходить висновку, що відповідач безпідставно з 05.03.2019 зменшив розмір пенсії позивачки до 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Відтак позовні вимоги у цій частині підлягають частковому задоволенню. При цьому суд враховує спосіб захисту порушених прав, обраний судом касаційної інстанції у вищезазначеній зразковій справі.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору, а витрат, пов`язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України Законом України від 30.03.2020 № 540-IX, суд

ВИРІШИВ

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п. 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX, строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Позивач: ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ;

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області - вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403.

Суддя Богоніс Михайло Богданович