Ухвала суду № 89568061, 26.05.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2020
Номер справи
120/1541/19-а
Номер документу
89568061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

про заміну неналежної сторони

м. Вінниця

26 травня 2020 р. Справа № 120/1541/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Кобильняк А.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представник відповідача 1: не з`явився,

представник відповідача 2: Бешлея І.В.,

представник відповідача 3: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про заміну відповідача в адміністративній справі

за позовом: ОСОБА_1

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідач 1), Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області (відповідач 2), Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" (відповідач 3)

про: визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Відповідно до ухвали суду від 25.02.2020 вирішено залучити до участі у справі в якості співвідповідача Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області".

18.05.2020 від Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019, визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

З огляду на викладене, на думку співвідповідача, залучення судом до справи Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області", як відповідача, є безпідставним.

У черговому судовому засіданні, яке призначено на 26.05.2020, позивачем подано клопотання про заміну відповідача, в якому зазначено, що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019 в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Враховуючи, що до функцій сектора із соціально-гуманітарних питань належить лише направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ, що мають право отримувати пенсію, тощо, державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" не є належним відповідачем у справі.

На підставі викладеного, позивач просить суд замінити неналежного відповідача - Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" на належного - Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Представник відповідача 2 при розгляді зазначеного клопотання поклався на розсуд суду.

Представники відповідачів 1 та 3 у судове засідання 26.05.2020 не з`явились, хоча були належним чином повідомленні про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується матеріалами справи. Крім того, від представника Пенсійного фонду 27.04.2020 надійшла заява, в якій він просив проводити розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Визначаючись щодо заявленого клопотання, суд виходив із наступного.

Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25 лютого 2019 року "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" визначено в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

Відповідно до пп. 10 п. 1 розділу ІІ Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №440 від 24.05.2018 (далі - Положення №440), до основних засад вказаного Департаменту відноситься загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій та отримання пільг пенсіонерами з числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, звільнених зі служби у зв`язку з виходом на пенсію.

Згідно з пп. 53 п. 2 розділу ІІ Положення №440 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України відповідно до покладених на нього завдань організовує та координує роботу в апараті МВС, територіальних органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з пп. 55 п. 2 розділу ІІ Положення №440 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України оформляє та подає до територіальних органів Пенсійного фонду України документи для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України є структурним підрозділом, відповідальним за подання до органів, що призначають пенсію, документів для призначення (перерахунку) пенсії.

Разом з тим, відповідно до положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24.05.2018 № 440, Департамент є структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до частини 1 статті 43 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Згідно з частинами 3, 6 та 7 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та заміну неналежного відповідача - Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" на належного - Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Разом з тим, судом встановлено, що, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України №787 від 25 вересня 2018 року "Про організаційно-штатні зміни у МВС" при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, до функцій яких належить, зокрема, надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо.

Таким чином, Сектор із соціально-гуманітарних питань при ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України в Вінницькій області" уповноважений лише на зберігання документів щодо пенсійного забезпечення колишніх співробітників органів внутрішніх справ та надання до уповноваженого структурного підрозділу, яким є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, матеріалів щодо призначення (перерахунку ) пенсій пенсіонерам ОВС, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення, а відтак не уповноважений вчиняти самостійні дії щодо виготовлення та направлення до управління Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що судове рішення в даній справі може вплинути на права та обов`язки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області", а тому суд вважає за необхідне залучити вказану особу до участі в справі як третю особу, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

За наведених обставин судовий розгляд справи належить відкласти з метою належного повідомлення відповідача та третьої особи про залучення до участі в справі.

Керуючись ст.ст. 46, 48, 49, 223, 248, 256 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача задовольнити.

Замінити неналежного відповідача - Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" на належного - Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Встановити відповідачу - Міністерству внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" в особі сектору з соціально - гуманітарних питань.

Встановити третій особі строк для подання пояснень щодо позову протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду, копія пояснень та доданих документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Відкласти судовий розгляд справи до 13:00 год. 22.06.2020 в залі судового засідання № 6 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.

Копію ухвали направити учасникам справи, а Міністерству внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України ( вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601 ) та Державній установі "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" в особі сектору з соціально - гуманітарних питань ( 1 - ий пров. Ботанічний, 38, м. Вінниця) також копію позовної заяви з додатками.

Ухвала суду першої інстанції окремому оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено 01.06.2020.

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна