Рішення № 89568058, 02.06.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2020
Номер справи
120/1485/20-а
Номер документу
89568058
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

02 червня 2020 р. Справа № 120/1485/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Калинівської місцевої прокуратури до Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії

в с т а н о в и в :

01.04.2020 року керівник Калинівської місцевої прокуратури звернувся в суд з адміністративним позовом до Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор вказав, що Іванівською сільською радою, як органом управління дошкільними закладами на території Іванівської сільської ради, не забезпечено вимог ч. 5 ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту", в частині обов`язку встановлення пільгових умов оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах з багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області щодо не встановлення законодавчо визначених умов звільнення від плати за харчування дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах Іванівський дошкільний навчальний заклад "Малятко" та Гущинецький дошкільний навчальний заклад "Теремок" Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області;

- зобов`язати Іванівську сільську раду Калинівського району Вінницької області вчинити дії, спрямовані на розроблення порядку звільнення від плати за харчування батьків дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах Іванівський дошкільний навчальний заклад "Малятко" та Гущинецький дошкільний навчальний заклад "Теремок" Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області.

Ухвалою суду від 06.04.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

08.04.2020 року відповідачем подано заяву про визнання позову.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з такого.

Судом встановлено, що 11.09.2018 року Іванівською сільською радою Калинівського району Вінницької області прийнято рішення №171 "Про організацію харчування дітей у закладах освіти Іванівської сільської об`єднаної територіальної громади".

Пунктами 1.1, 1.2 вказаного рішення встановлено в дошкільних закладах Іванівської ОТГ розмір плати для батьків за перебування дітей у дошкільному навчальному закладі 50 відсотків від вартості харчування на день.

Надано пільги на оплату за харчування дітям з багатодітних та малозабезпечених сімей 50%; дітям з сімей учасників бойових дій АТО 100%; дітям сиротам та дітям позбавлених батьківського піклування 100%.

Згідно листа Іванівської сільської ради №02-40-1-370 від 02.03.2020 року, на території Іванівської ОТГ є два дошкільних навчальних заклади, засновниками яких є сільська рада та здійснює управління ними, а саме Іванівський дошкільний навчальний заклад "Малятко" та Гущинецький дошкільний навчальний заклад "Теремок".

В цьому ж листі вказано, що у підпорядкованих ДНЗ навчаються 34 дитини із багатодітних сімей, 23 дитини із сімей учасників АТО та 3 дитини із малозабезпечених сімей.

Прокурор вважаючи, що відповідач своєю протиправною бездіяльністю порушує визначені та гарантовані державною зобов`язання щодо забезпечення безкоштовним харчуванням соціально незахищених верств дітей, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти. Кожен громадянин має право на освіту.

В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. (п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року)

Статтею 1 Закону України “Про дошкільну освіту” від 11.07.2001 № 2628 (далі - Закон № 2628), визначено, що законодавство України про дошкільну освіту базується на Конституції України і складається із Закону України "Про освіту", цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ст. 6 Закону № 2628, одним із принципів реалізації дошкільної освіти є доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти.

Стаття 33 Закону № 2628 передбачає, що держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей. Дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, гарантовано право на збереження родинних стосунків, утримання у державних і комунальних закладах дошкільної освіти за рахунок держави, а також на захист їх особистих, майнових і житлових прав згідно із законодавством України.

Відповідно ч. 5 ст. 35 Закону № 2628, батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.

Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.

Аналогічні приписи закріплені в ч. 3 ст. 56 Закону України “Про освіту” від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі – Закон № 2145), відповідно до якої, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти; осіб інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.

Крім того, пунктом 2.4 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України № 667 від 21.11.2002 визначено, що від плати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям". Підставою для звільнення є довідка про призначення такої допомоги, видана органами праці та соціального захисту.

Плата з батьків не справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу, у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, в інших випадках, передбачених законодавством України (діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім`ях, діти з інвалідністю, діти працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов`язків, тощо). (п. 2.6 Порядку).

Судом враховано, що на території та в управлінні Іванівської сільської ради перебувають 2 дошкільних навчальних заклади, які відвідують, в тому числі і діти з сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” та багатодітних сімей.

Разом з тим, Іванівська сільська рада, будучи органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, повинна забезпечити реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території, організувати харчування у закладах освіти та встановити у відповідності вимог законодавства розмір плати за харчування дітей у відповідних навчальних закладах, проявляючи бездіяльність у цій сфері, не забезпечила пільговим харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям”.

Отже, суд погоджується з доводами прокурора щодо бездіяльності Іванівської сільської ради в зв`язку з не встановлення умов звільнення від плати за харчування дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах на території сільської ради, яка в свою чергу суперечить вимогам ст. 56 Закону № 2145, ст. 35 Закону № 2628 та п. 2.4, 2.6 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України № 667 від 21.11.2002.

Крім того, суд враховує заяву відповідача про визнання позову.

Згідно частини 4 статті 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного, суд, за правилами, встановленими ст. 90 КАС України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для стягнення з відповідача суми судового збору, сплаченого позивачем при подачі позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області щодо не встановлення законодавчо визначених умов звільнення від плати за харчування дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах Іванівський дошкільний навчальний заклад "Малятко" та Гущинецький дошкільний навчальний заклад "Теремок" Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області.

Зобов`язати Іванівську сільську раду Калинівського району Вінницької області вчинити дії, спрямовані на розроблення порядку звільнення від плати за харчування батьків дітей пільгових категорій у дошкільних навчальних закладах Іванівський дошкільний навчальний заклад "Малятко" та Гущинецький дошкільний навчальний заклад "Теремок" Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: керівник Калинівської місцевої прокуратури (вул. В.Нестерчука, 39, м. Калинівка, Вінницька область, код ЄДРПОУ 02909909);

Відповідач: Іванівська сільська рада Калинівського району Вінницької області (вул. Свинаря, 17, с.Іванів, Калинівський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04328565).

Рішення у повному обсязі виготовлене 02.06.2020 року.

Суддя Дончик Віталій Володимирович