
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/1265/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Чернігівського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області у видачі замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого у травні 1996 року Новозаводським ВМ УМВС України в Чернігівській області, нового паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503;
- зобов`язати Чернігівський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503, замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого у травні 1996 року Новозаводським ВМ УМВС України в Чернігівській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач втратив паспорт громадянина України і, як наслідок, звернувся до відповідача для отримання нового паспорта громадянина України, де просив видати паспорт у формі книжечки зразка 1994 року, зважаючи, що він є православним священиком і за своїми релігійними переконаннями не бажає отримувати паспорт у вигляді пластикової картки. На підтвердження обґрунтованості своїх вимог, він надав рішення Новозаводського районного суду м. Чернігова від 24.09.2003, ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 23.12.2003 та ухвалу Верховного Суду України від 26.07.2004. Проте, на своє звернення я отримав лист-відповідь №7410-156/7410.-20 від 06.03.2020 про відмову у видачі нового паспорта громадянина України замість втраченого, яку вважає протиправною.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 у справі відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У встановлений ухвалою суду строк, представник відповідача подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки посадові особи Чернігівського РВ УДМС України в. Чернігівській області не мали правових підстав для здійснення оформлення паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого, оскільки позивачем не було надано заяву встановленої форми та необхідний перелік документів, передбачених пунктом 1 Розділу VI «Видача паспортів замість утрачених або викрадених» Тимчасового порядку. Також вказує, що у даній адміністративній справі спірні правовідносини виникли внаслідок ненадання адміністративної послуги у вигляді оформлення і видачі паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого у зв`язку із неналежною формою звернення позивача до суб`єкта владних повноважень.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
28.02.2020 позивач особисто звернувся до Чернігівського РВ УДМС України в Чернігівській області із заявою довільної форми, в якій просив видати йому паспорт громадянина України у формі книжечки замість викраденого. Разом із заявою позивач подав копію паспорта та копії судових рішень, згідно яких, позивач відмовився від ідентифікаційного номера по релігійним переконанням.
Вищезазначене звернення позивача було розглянуте Чернігівським РВ УДМС України в Чернігівській області у порядку і строки, визначені Законом України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР), внаслідок чого 06.03.2020 позивачу була надана відповідь за вихідним №7410-156/7410.1-20, в якій відмовлено позивачу в задоволенні вимог його заяви і роз`яснено порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки з посиланнями на відповідні норми законодавства.
Позивач вважає, що така відмова порушує його права та інтереси, оскільки внаслідок таких протиправних дій відповідачів він позбавлений можливості отримати паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки та позбавлений можливості отримувати свою мінімальну пенсію, а отже, позбавлений засобів для існування.
Внаслідок вкладеного позивач звернувсь до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
В силу прямої дії ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 5 Закону України від 18.01.2001 №2235-III "Про громадянство України" (далі - Закон №2235) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України. Відповідно до ст.5 Закону №2235 постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80х60мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Водночас, Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон №5492) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.
Згідно ст. 13 Закону №5492 до документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення, відноситься, зокрема, паспорт громадянина України.
Відповідно до ч.2, ч.4, ч.6 ст.14 Закону №5492 документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Отже, вказаним Законом також передбачена можливість видачі документа, як у формі книжечки, так і у вигляді картки.
Крім того, п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" також передбачено можливість оформлення паспорта громадянина України з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.
Зокрема зазначено, що державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Тобто, особа, звернувшись до уповноваженого суб`єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України.
Згідно п.2 і п.3 Розділу І «Загальні положення» Тимчасового порядку паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353 «Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України». Оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто. Заява є згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Під час заповнення заяви особою або її законним представником працівник територіального підрозділу ДМС інформує заявника про вимоги Закону України «Про захист персональних даних».
Відповідно до пункту 7 Розділу І «Загальні положення» Тимчасового порядку заяву заповнює особисто заявник від руки розбірливим почерком без скорочень та виправлень та власним підписом підтверджує правильність внесених до неї відомостей, а також надання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального підрозділу ДМС робить відмітку про неможливість такого підтвердження.
Пунктом 1 Розділу VI «Видача паспортів замість утрачених або викрадених» Тимчасового порядку передбачено, що для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає:
заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку; рішення суду; заяву; дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Таким чином, законодавець чітко визначив, що для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого особа подає особисто заповнену встановленої форми заяву та вичерпний перелік документів, який визначений пунктом 1 Розділу VI «Видача паспортів замість утрачених або викрадених» Тимчасового порядку.
Суд вважає, що посадові особи Чернігівського РВ УДМС України в Чернігівській області не мали правових підстав для здійснення оформлення паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого, оскільки позивачем не було надано заяву встановленої форми та необхідний перелік документів, передбачених пунктом 1 Розділу VI «Видача паспортів замість утрачених або викрадених» Тимчасового порядку.
Частина третя ст.3 Закону №393/96-ВР дає визначення, що заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Статтею 15 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) (частина перша). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки (частина третя). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку. оскарження прийнятого рішення (частина четверта).
Згідно приписів ч.1 ст.20 цього ж Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Отже, розгляд звернення позивача був здійснений Чернігівським РВ УДМС України в Чернігівській області у порядку та строки, визначені Законом №393/96-ВР, а відповідь по суті розгляду цього звернення, в якій відмовлено у наданні адміністративної послуги у вигляді оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі книжечки замість втраченого або викраденого, не містить жодних порушень норм вітчизняного і міжнародного законодавства.
Таким чином, розглянувши звернення позивача у порядку та строки, визначені Законом №393/96-ВР, і надавши за результатами його розгляду роз`яснення щодо порядку оформлення паспорта замість втраченого або викраденого, суб`єкт владних повноважень не вчинив протиправних дій, рівно як і не порушив жодних прав, свобод та законних інтересів позивача.
Відповідно до змісту позовної заяви, позивач вважає дану справу типовою, а його правова позиція ґрунтується, зокрема, на застосуванні висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 19.09.2018 за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/2/18 (№806/3265/17).
З огляду на зазначене необхідно звернутися до змісту самої постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018, згідно якої Висновки Великої Палати Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Водночас, у даній адміністративній справі спірні правовідносини виникли внаслідок ненадання адміністративної послуги у вигляді оформлення і видачі паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого у зв`язку із неналежною формою звернення позивача до суб`єкта владних повноважень.
З огляду на викладене, дана адміністративна справа не має ознак зразкової, а тому висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 19.09.2018 за результатами розгляду зразкової справи №806/3265/17, не підлягають застосуванню під час розгляду даної справи.
Суд звертає увагу, що заява позивача від 28.02.2020 викладена в довільній формі та до неї не додано жодного необхідного документа з вищезазначеного переліку, окрім рішень судів про відмову від ідентифікаційного номеру, яка може сприйматися судом, виключно як не надання згоди на обробку персональних даних, що за релігійними переконаннями позивача є правомірною вимогою та не може бути підставою для відмови у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки.
Враховуючи все вищевикладене, у позові ОСОБА_1 до Чернігівського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові ОСОБА_1 до Чернігівського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу"Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Управління Державної міграційної служби України у Чернігівській області (вул. Шевченка, 51-а, м.Чернігів, Чернігівська область,14013, код ЄДРПОУ 37804450).
Відповідач - Чернігівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (вул..Шевченка, 116-А, м.Чернігів, 14013)
Повний текст рішення суду складено 01.06.2020.
Суддя Л.О. Житняк