Рішення № 89542443, 29.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.05.2020
Номер справи
640/21453/19
Номер документу
89542443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2020 року м. Київ № 640/21453/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) з позовом до Міністерства юстиції України (далі - відповідач), у якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України, що полягає у ненаданні ОСОБА_1 безоплатної первинної допомоги у вигляді консультацій та роз`яснень з правових питань, зазначених у зверненні від 24.09.2019;

- зобов`язати Міністерство юстиції України надати ОСОБА_1 безоплатну первинну правову допомогу у вигляді консультацій та роз`яснень з правових питань, наведених у зверненні (заяві) від 24.09.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами розгляду його звернення про надання безоплатної первинної правової допомоги Міністерством юстиції України надано неякісну безоплатну правову допомогу з питань зазначених у зверненні від 24.09.2019, чим порушено право ОСОБА_1 на якісну безоплатну первинну правову допомогу, з урахуванням верховенства права та законності, відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

За результатами повторного автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Добрянської Я.І.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2019 відкрито спрощене провадження у справі № 640/21453/19 без повідомлення учасників справи.

12 грудня 2019 року суддя Добрянська Я.І. подала заяву про самовідвід.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2019 (суддя Добрянська Я.І.) заяву судді Добрянської Я.І. про самовідвід - задоволено. Матеріали позовної заяви передано до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва суду для визначення складу суду в порядку частини 1 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

За результатами повторного автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Балась Т.П.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2019 адміністративну справу № 640/21453/19 прийнято до провадження.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві на позовну заяву зазначає, що звернення позивача про надання безоплатної правової допомоги розглянуто Міністерством юстиції України з урахуванням вимог чинного законодавства, в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами.

Позивач надав відповідь на відзив, у якому зазначає, що доводи відповідача є необґрунтованими та безпідставними.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

24 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Міністерства юстиції України із заявою про надання безоплатної первинної допомоги, у якій просив надати роз`яснення на наступні питання:

1. Хто є належним відповідачем у справі про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі, внаслідок іншої незаконної дії або бездіяльності чи незаконного рішення суду (судді);

2. Який/які саме орган/органи державної влади уповноважений/уповноважені представляти державу Україна як відповідача у справах про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі, внаслідок іншої незаконної дії або бездіяльності чи незаконного рішення суду (судді) (а.с.7)

Листом від 23.10.2019 № 38572/М-17430/11.1.1 Міністерством України повідомлено, що Міністерство юстиції України як центральний орган виконавчої влади, що діє відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228, організовує розгляд звернень громадян та надає роз`яснення лише з питань, пов`язаних з діяльністю міністерства, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, а також стосовно актів, які ним видаються.

Разом з цим зазначено, що можливість відшкодування державою шкоди, завданої особі незаконними рішенням діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду передбачена статтею 1176 Цивільного кодексу України.

Відповідно до положень частини сьомої вказаної статті вищезазначеного Кодексу Порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, органу досудового розслідування, прокуратури або суду, встановлюється законом.

Так, нормами Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» визначено шкоду, яка підлягає відшкодуванню громадянинові особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду та порядок подання заяви про відшкодування такої шкоди (а.с.9).

Не погоджуючись з такою відповіддю відповідача, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги визначені Законом України «Про безоплатну правову допомогу» від 02.06.2011 №3460-VI (далі - Закон України «Про безоплатну правову допомогу»).

Статтею 3 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» встановлено, що право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом.

Положеннями статті 7 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» передбачено, що безоплатна первинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг: 1)надання правової інформації; 2) надання консультацій і роз`яснень з правових питань; 3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); 4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Частиною 1 статті 8 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» встановлено, що право на безоплатну первинну правову допомогу згідно з Конституцією України та цим Законом мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» суб`єктами надання безоплатної первинної правової допомоги в Україні є: 1) органи виконавчої влади; 2) органи місцевого самоврядування; 3) фізичні та юридичні особи приватного права; 4) спеціалізовані установи; 5) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Порядок розгляду звернень про надання безоплатної первинної правової допомоги визначений статтею 10 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», згідно з частиною першою якої звернення про надання одного з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону, надсилаються або подаються особами, які досягли повноліття, безпосередньо до центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі письмового звернення осіб про надання будь-якого з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 7 цього Закону, з питань, що віднесені до їх повноважень, зобов`язані надати такі послуги протягом 30 календарних днів з дня надходження звернення (частина 4 статті 10 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»).

Відповідно до частини 5 статті 10 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» якщо у зверненні особи міститься лише прохання про надання відповідної правової інформації, така правова допомога надається не пізніше п`ятнадцятиденного терміну з дня отримання звернення.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» якщо питання, порушені у зверненні, не належать до компетенції органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, до якого надійшло звернення особи, такий орган протягом п`яти календарних днів повинен надіслати це звернення до відповідного органу та повідомити про це особу, яка подала звернення.

За наведених норм Закону України «Про безоплатну правову допомогу», мета безоплатної первинної правової допомоги полягає в інформуванні особи про її індивідуальні права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Звернення про надання одного з видів правових послуг, передбачених частиною 2 статті 7 вказаного Закону, має бути пов`язано із забезпеченням реалізації індивідуально виражених прав і свобод людини і громадянина, захисту цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення.

Отже, чинним законодавством установлено обов`язок суб`єкта надання безоплатної правової допомоги в Україні надати відповідь на звернення про надання безоплатної первинної правової допомоги у встановлений Законом строк, а саме: з питань, що віднесені до їх повноважень зобов`язані надати такі послуги протягом 30 календарних днів з дати надходження звернення.

Зі змісту наявного в матеріалах справи листа Міністерства юстиції України від 23.10.2019 № 38572/М-17430/11.1.1 судом встановлено, що позивачу надано обґрунтовану та змістовну відповідь на звернення позивача у передбачений законом строк.

Оцінюючи доводи позивача щодо покладення на Міністерство юстиції України обов`язку з розгляду звернень громадян з питань відшкодування шкоди, завданої фізичній або юридичній особі внаслідок незаконної дії чи бездіяльності чи незаконного рішення суду, суд зазначає таке.

Пунктом 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2017 № 228, визначено повноваження Міністерства юстиції України, а пунктом 12 повноваження Міністра оборони України.

Так, підпунктом 32 пункту 4 Положення про Міністерство юстиції України передбачено, що Мін`юст відповідно до покладених на нього завдань надає роз`яснення з питань, пов`язаних з діяльністю Мін`юсту, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства, а також стосовно актів, які ним видаються.

Статтею 56 Конституції України передбачено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до статті 91 Конституції України Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші акти більшістю від її конституційного складу, крім випадків, передбачених цією Конституцією.

Відшкодування шкоди, завданої органами дізнання, попереднього слідства, прокуратури та суду, передбачено Законом України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої, незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду» від 01.12.1994 № 266/94-ВР.

Суд наголошує, до повноважень Міністерства юстиції України, Міністра юстиції України, не відноситься надання правової інформації, консультацій з правових питань, роз`яснення законів України, прийнятих Верховною Радою України. Поставлені позивачем перед відповідачами питання не стосуються діяльності Міністерства юстиції України.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Беручи до уваги висновок суду про відмову у задоволенні позову, понесені позивачем витрати, пов`язані з розглядом справи, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства юстиції України (ідентифікаційний код: 00015622, місцезнаходження: 01001. м. Київ, вул. Городецького, 13) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Т.П. Балась