Рішення № 89542065, 29.05.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2020
Номер справи
560/2060/19
Номер документу
89542065
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2060/19

РІШЕННЯ

іменем України

29 травня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу від 12.11.2018 №Ф-42918-17у.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 07.05.2015 року зареєстрований як фізична особа-підприємець та перебуває на спрощеній системі оподаткування, видом економічної діяльності є "Діяльність у сфері права", код 69.10., та згідно з свідоцтвом №739 від 26.04.2012 має право на зайняття адвокатською діяльністю. Зазначає, що як самозайнята особа яка здійснює підприємницьку діяльність сплатив єдиний соціальний внесок за 2017-2019 роки. Отримавши 30 травня 2019 року постанову Першого відділу держаної виконавчої служби міста Хмельницький Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про відкриття виконавчого провадження №59217522 про стягнення заборгованості в розмірі 8672,75 грн на користь Головного управління ДФС у Хмельницькій області дізнався про вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-42918-17у від 07.11.2019 зі сплати єдиного соціального внеску. Важає вимогу сформовану на підставі даних інформаційної системи органу доходів та зборів протиправною. Вказує, що податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа, означена фізичною особою-підприємцем. Просить вимогу скасувати.

У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що позивач як фізична особа-підприємець зареєстрований як платник єдиного податку 3 групи, зі ставкою 5%, (вид діяльності: 69.10 "Діяльність у сфері права", 66.29 "Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсійного забезпечення"). За даними Реєстру адвокатів України ОСОБА_1 26.04.2012 року отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. Отже, позивач здійснює підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець, і незалежну професійну діяльність як адвокат. Зазначає, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є фізичною особою - підприємцем, зобов`язана сплачувати та подавати звітність з єдиного внеску окремо за кожним видом діяльності. Вказує, що відповідно до облікових даних інтегрованої картки платника податків на 31.10.2018, загальна сума заборгованості позивача з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування становила 13887,75 грн. Тому, Головне управління ДФС у Хмельницькій області сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-42918-17у від 12.11.2018. Вважає, що підстав для задоволення позову немає.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 21 жовтня 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд зупинив провадження у справі №560/2060/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №520/3939/19.

Ухвалою від 25.05.2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд провадження у справі №560/2060/19 поновив.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 26.04.2012 року отримав свідоцтво на заняття адвокатською діяльністю.

З 2013 року позивачперебуває на обліку в управління ДФС як самозайнята осооба.

З 07.05.2015 року зареєстрований як фізична особа-підприємець 3 групи, код НОМЕР_1 (основний вид діяльності: 69.10 "Діяльність у сфері права", 66.29 "Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсійного забезпечення").

Протягом 2017-2019 років позивач як фізична особа-підприємець самостійно нараховував та сплачував єдиний соціальний внесок, що підтверджується платіжними дорученнями №26 від 19.04.2018, №28 від 19.07.2018, №31 від 19.10.2018, №33 від 18.01.2019, та чеком від 18.04.2019.

12.11.2018 року Головне управління ДФС у Хмельницькій області на підставі даних інтегрованої картки платника податків станом на 31.10.2018 сформувало вимогу №Ф-42918-17у про сплату боргу в сумі 13887,75 грн, зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Не погоджуючись з вказаною вимогою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VI) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктами 4, 5 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Отже, законодавець розмежовує фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. При цьому порядок обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності Законом №2464- VI не передбачений.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За визначенням підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 ПК України незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою-підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Відповідно до пункту 65.1 статті 65 ПК України взяття на облік фізичних осіб-підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Згідно з пунктом 65.2 статті 65 ПК України облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, що передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.

Відповідно до підпункту 65.4.4 пункту 65.4 статті 65 ПК України контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.

Отже, податковим законодавством виключена можливість одночасного перебування на податковому обліку особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа (фізична особа-підприємець).

Факт наявності в особи статусу фізичної особи-підприємця автоматично виключає можливість її взяття на облік в податкових органах як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

Відповідно до положень пунктів 178.1, 178.2 статті 178 ПК України особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов`язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

З аналізу зазначених положень законодавства слідує, що діяльність адвоката підпадає під визначення незалежної професійної діяльності, оподаткування доходів від отримання якої регулюється статтею 178 ПК України, лише у випадку, якщо така особа не зареєстрована як фізична особа-підприємець відповідно до вимог законодавства.

Згідно з частиною 3 статті 5 Закону №2464-VI взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1 до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 116 від 24.11.2014.

Оскільки позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець згідно з законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", до нього не можуть застосовуватись положення частини 3 статті 5 Закону № 2464-VI.

Вказане підтверджуються також положеннями пункту 2 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VI, відповідно до якого єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у підпункті 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини 1 статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Отже, позивач перебуваючи на податковому обліку як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування, повинен перебувати на податковому обліку як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності та вести єдиний податковий облік та сплату податків саме як фізична особа-підприємець із зареєстрованим видом діяльності (діяльність у сфері права).

Тому, позивач, перебуваючи одночасно на обліку як фізична особа-підприємець та як самозайнята особа, єдиний соціальний внесок має сплачувати один раз, а не в подвійному розмірі.

Взяття контролюючим органом на облік особи як платника єдиного внеску - фізичної особи-підприємця (пункт 4 частини 1 статті 4 Закону №2464) та внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб унеможливлює нарахування єдиного внеску за іншим типом платника без прийняття відповідних рішень і внесення змін щодо попереднього обліку особи у спосіб, визначений Законом і підзаконними нормативно-правовими актами.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 02.09.2019 року по зразковій справі № Пз/9901/10/19 (520/3939/19).

Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 12.11.2018 №Ф-42918-17у необхідно задовольнити.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Хмельницькій області про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2018 №Ф-42918-17у по сплаті єдиного соціального внеску в розмірі 13887,75 грн.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 1921,00 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук Рішення не набрало законної сили