
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
01 червня 2020 р. Справа № 520/6467/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про призначення та проведення судово-медичної експертизи у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Харківської області, скасувати рішення №2 від 2.01.2020 відділу з питань перерахунків пенсій №11 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Харківській області щодо відмов ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ та протиправною відповідь ГУ ПФУ Харківської області на звернення №45\с-13 від 17.04.2020 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ з 1 липня 2019 року з урахуванням раніше виплаченої.
Ухвалою суду від 26.05.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом.
Разом із позовними вимогами позивачем заявлено клопотання про призначення та проведення судов-економічної експертизи в НІЇ ім. Бокаріуса (м. Харків, вул. Золочівська, 8-а), задовольнивши клопотання про проведення судово-економічної експертизи.
Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до частини 3 статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
Правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною, кваліфікованою і об`єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки визначає Закон України "Про судову експертизу" від 25.02.1994 року № 4038.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, попереднього слідства чи суду.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів судом не встановлено наведення позивачем жодних обґрунтувань заявленого клопотання, як і не наведено жодних питань, які мають бути поставлені на вирішення експерту.
Відтак, суд приходить до висновку, що позивачем не наведено обґрунтованих та достатніх доводів стосовно необхідності призначення та проведення судово-економічної експертизи, у зв`язку з чим, у суду відсутні підстави для задоволення клопотання позивача.
Керуючись статтями 102, 103, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання позивача про призначення та проведення судово-економічної експертизи - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Мельников Р.В.