
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження
28 травня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1840/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л,І., розглянув у порядку письмового провадження подання державного виконавця про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРГРАНДПОСТАЧ" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просив суд визнати протиправним та скасувати рішення №1208196/39026230 від 01.07.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної та зобов`язати відповідача зареєструвати податкову накладну №3 від 31.05.2019 р. в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 р., яке залишене без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 р., позов задоволено.
15.01.2020 р. судом видано виконавчий лист у справі (т.2 а.с.190-191).
03.04.2020 р. відкрито виконавче провадження №61715596 (т.2 а.с.192-193).
20.05.2020 р. до суду засобами поштового зв`язку від державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенко В.А. надійшло подання про заміну сторони у виконавчому провадженні - боржника Державну фіскальну службу України на правонаступника - Державну податкову службу України. Подання просив розглянути без його участі (т.2 а.с.187-200).
Ухвалою від 21.05.2020 р. подання призначено до розгляду в судовому засіданні (т.2 а.с.202).
Представники сторін у судове засідання не з`явилися, що відповідно до ч.2 ст.379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд подання проведено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналогічну норму містить ч.5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VIII, у відповідності до якої у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Із системного аналізу зазначених норм встановлено, що заміна сторони виконавчого провадження пов`язується не з припиненням, а саме з вибуттям такої сторони, тобто неможливості здійснювати права та виконувати обов`язки визначені Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно ч.2 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Таким чином, зважаючи на приписи ч.2 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" одним із обов`язків боржника є виконання судового рішення.
Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
За приписами абз.2 ч.3 ст.81 Цивільного кодексу України Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
В силу ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч.7 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон №755) у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.
Згідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 р. №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" (далі - Постанова №1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
З огляду на абзац 4 пункту 2 Постанови №1200, Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до вимог абзацу 6 пункту 2 Постанови №1200, Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Державна фіскальна служба України з 17.05.2019 р. перебуває в стані припинення (т.2 а.с.194-198).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що 17.05.2019 р. було зареєстровано як юридичну особу Державну податкову службу України (т.2 а.с.212-215).
Розпорядженням Кабінету Міністрів від 21.08.2019 р. №682-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227"Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
На підставі зазначеного розпорядження, головою ДПС України видано наказ №36 від 28.08.2019 р. "Про початок діяльності Державної податкової служби України".
Суд зауважує, що інститут правонаступництва органів державної влади (юридичних осіб публічного права) відмінний від інституту правонаступництва юридичних осіб приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов`язків, які складають зміст відповідних правовідносин, тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права.
Відтак, у випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов`язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акту (ч.2 ст.107 ЦК України). При цьому юридична особа є припиненою з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що саме з 29.08.2019 р. діяльність та адміністративна компетенція Державної фіскальної служби України як суб`єкта владних повноважень припинилася, а її функції та зобов`язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого органу державної влади - Державної податкової служби України.
Зважаючи на викладене та беручи до уваги вибуття сторони виконавчого провадження - боржника Державної фіскальної служби України у виконавчому провадженні щодо виконання виконавчого листа, виданого Кіровоградським окружним адміністративним судом 15.01.2020 р. по справі № 340/1840/19, суд дійшов висновку про задоволення подання державного виконавця.
Керуючись ст.ст.205, 229, 248, 256, 293-295, 379 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1.Подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенко В.А. - задовольнити.
2.Допустити заміну сторони у виконавчому провадженні №61715596, а саме: боржника - Державну фіскальну службу України (код 39292197) на її правонаступника - Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).
3.Копію ухвали направити учасникам справи, державному виконавцю.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складення ухвали - 28 травня 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько