
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
29 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/6366/20
категорія 111060000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши клопотання про звільнення позивача від сплати судового в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Житомирській області №Ф-119097-54 від 11.11.2019 про сплату боргу в розмірі 26539,26 гривень.
Одночасно з подачею позовної заяви ОСОБА_1 подала до суду клопотання, в якому просила звільнити її від сплати судового збору у зв`язку з тим, що інших доходів окрім щомісячної компенсаційної виплати в розмірі 33,73 гривень за догляд за своєю матір`ю, яка є інвалідом І групи, вона не отримує, а тому через тяжкий матеріальний стан позбавлена можливості сплатити судовий збір.
В підтвердження даних обставин позивач надала до суду довідку від 27.02.2020 №384, видану Управлінням праці та соціального захисту населення Романівської районної державної адміністрації, про розмір отриманої щомісячної компенсаційної виплати, а також відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2019 рік, видані Головним управління ДПС у Житомирській області.
Розглянувши зазначене клопотання суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платники, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені в Законі України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" встановлено, що з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у становить 2102,00 гривень.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до суду позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи ціну позову у даній справі, яка становить 26539,26 гривень, позивач при подачі до суду даного позову повинна була сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 840,80 гривень.
Вирішуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати з наступних підстав:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Зі змісту викладених норм випливає, що у випадку наявності однієї із альтернативних умов, передбачених ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" та враховуючи майновий стан сторони, суд має право звільнити особу від сплати судового збору. Суд також відмічає, що умовою для звільнення особи від сплати судового збору є її незадовільний майновий стан. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з частиною 1 статті 77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Позивачем до суду надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2019 рік від 14.05.230 №230, видані Головним управління ДПС у Житомирській області, згідно з якими за період з 1 кварталу 2019 року по 4 квартал 2019 року доходи у ОСОБА_1 були відсутні.
Крім того, позивачем було надано довідку від 27.02.2020 №384, видану Управлінням праці та соціального захисту населення Романівської районної державної адміністрації, зі змісту якої вбачається, що розмір отриманої нею в 2019 році щомісячної компенсаційної виплати становить 400,68 гривень.
Суд вважає, що надані позивачем довідки є достатніми доказами для підтвердження її важкого матеріального становища. Крім того, як вбачається з позовної заяви, предметом позову є захист соціальних прав позивача.
З наведеного вбачається, що розмір судового збору (840,80 гривень), що підлягав сплаті позивачем при зверненні з даним позовом до суду перевищує 5 відсотків розміру її доходу за попередній календарний рік (400,68 грн. * 5 % = 20,03 гривень), а тому суд вважає що надані позивачем довідки, є достатніми доказами для підтвердження її важкого матеріального становища.
Враховуючи надані документи про майновий стан позивача, суд вважає, що відповідно до норм статті 8 Закону №3674-VI є достатні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору. Тому, з метою забезпечення доступу позивача до правосуддя, суд вважає за необхідне звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.8 Закону України "Про судовий збір",
ухвалив:
Клопотання ОСОБА_1 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 840,80 гривень за подання до Житомирського окружного адміністративного суду позовної заяви до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправною та скасування вимоги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.Е.Черняхович