
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/178/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: представника позивача Чортков В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання скасувати рішення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства оборони України та до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання скасувати рішення.
14.02.2020року Позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог з метою усунення допущеної механічної помилки в прохальній частині позовної заяви.
Ухвалою суду від 10.01.2020року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 10.02.2020року розгляд справи було відкладено по причині неявки в судове засідання представників Відповідачів.
Судові засідання по справі, призначені на 26.02.2020року, 16.03.2020року, 01.04.2020року та на 29.04.2020року не відбулися по причині неявки представників сторін та подання відповідних клопотань.
Ухвалою суду від 11.05.2020року розгляд справи було відкладено по причині неявки в судове засідання представників Відповідачів та клопотання представника Позивача для надання додаткового часу для підготовки до судового засідання.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що Позивач з вересня 2014року по квітень 2015року в складі окремого штурмового батальйону "Айдар" в/ч В0624 приймав безпосередню участь в бойових діях в м.Щастя Луганської області, що підтверджується відповідними документами та поясненнями учасників таких подій. Така безпосередня участь Позивача в антитерористичній операції є підставою для набуття статусу учасника бойових дій.
Разом з тим, на думку представника Позивача, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України протиправно відмовив Позивачу в наданні такого статусу.
Представник Міністерства оборони України, Відповідача-1 по справі, в судове засідання повторно не прибув, направив до суду відзив на позов. У відзиві проти позову заперечується і зазначається, що заява про уточнення позовних вимог подана з порушенням вимог ст.47 КАС України і не підлягає прийняттю. Крім того, на думку Відповідача, Позивач не був військовослужбовцем, а тому у Міністерства оборони України відсутній обов`язок щодо вирішення питання про надання статусу учасника бойових дій.
Представник Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, Відповідача-2 по справі, в судове засідання повторно не прибув, направив до суду відзив на позов. У відзиві проти позову заперечується і зазначається, що повернення на доопрацювання матеріалів щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій було зумовлено тим, що надані Позивачем довідки 24 окремого штурмового батальйону "Айдар" в/ч В0624 завірені печаткою, яка з 17.01.2015року є не чинною. В зв`язку у відзиві заявлено клопотання про залучення до справи в якості Відповідача військову частину А 3488 (польова пошта в/ч0624).
Заслухавши пояснення представника Позивача, розглянувши подані сторонами документи, матеріали та заперечення на відзив, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них у відзиві на позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав надання статусу ветеранів війни, в тому числі учасникам бойових дій, регулюються правовими нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року N 3551-XII (надалі-Закон N 3551-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.
За приписами ст.5 Закону N 3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Як зазначено в абзаці другому пункту 19 частини першої статті 6 цього ж Закону, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації визначаються відповідно до Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях".
Процедура надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб регламентована правовими нормами Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. N 413 (надалі - Порядок N 413).
Як зазначено в пункті 5 цього Порядку N 413, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.
За приписами пункту 8 цього Порядку N 413 у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
Саме у відповідності до вказаних положень Порядку N 413 мало місце звернення Позивача до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій для надання йому (Позивачу) статусу учасника бойових дій.
Позивач вважає, що з вересня 2014року по квітень 2015року в складі окремого штурмового батальйону "Айдар" в/ч В0624 приймав безпосередню участь в бойових діях в м.Щастя Луганської області, а тому має право на встановлення статусу учасника бойових дій.
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивачем до свого звернення, окрім іншого, були долучені:
- довідка 24 окремого штурмового батальйону "Айдар" в/ч В0624 від 15.04.2015року про перебування Позивача на військовій службі в цій частині з 20.11.2014року;
- довідка 24 окремого штурмового батальйону "Айдар" в/ч В0624 від 15.04.2015року про безпосередню участь в в антитерористичній операції;
- заява - підтвердження ОСОБА_2 , учасника АТО, про факт участі Позивача в бойових діях в складі військової частини в/ч В0624 в зоні проведення АТО з 11.11.2014 року по 20.04.2015року;
- заява - підтвердження ОСОБА_3 , учасника АТО, про факт участі Позивача в бойових діях в складі військової частини в/ч В0624 в зоні проведення АТО з 11.11.2014 року по 20.04.2015року;
- характеристика - підтвердження ОСОБА_4 , учасника АТО, командира 2-ї роти 24 окремого штурмового батальйону "Айдар" в/ч В0624 від 20.03.2018року, про перебування Позивача на військовій службі в цій частині з листопада 2014року та про факт участі в бойових діях в зоні проведення АТО.
За результатами розгляду звернення Позивача Відповідачем-2, Комісії Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, було винесено оскаржуване рішення (протокол №3 від 20.03.2019року) про повернення на доопрацювання матеріалів щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій, так як надані довідки 24 окремого штурмового батальйону "Айдар" в/ч В0624 завірені печаткою, яка з 17.01.2015року є не чинною, про що Позивачу повідомлено листом від 18.06.2019року (а.с.7).
Таке рішення Комісії Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій не ґрунтується на матеріалах справи та не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню з огляду на таке.
Загальновідомо, що в розумінні вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 30 вересня 2019 року N 511 (надалі - Положення N 511), Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісії) створюються, в тому числі, в командуваннях видів Збройних Сил України.
Як зазначено в п.9 Положення N 511, на Комісії командувань видів Збройних Сил України покладається розгляд питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб із числа, окрім інших, осіб добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу відповідного виду Збройних Сил України.
В зв`язку з цим суд вважає безпідставними доводи Відповідачів, наведені у відзиві, про відсутність у Відповідачів обов`язку щодо вирішення питання про надання статусу учасника бойових дій та щодо залучення до справи в якості Відповідача військову частину А 3488 (польова пошта в/ч0624).
Одночасно суд зазначає, що у Комісії командувань видів Збройних Сил України відсутні повноваження щодо повернення на доопрацювання матеріалів про визнання особи учасником бойових дій. Приписами Положення N 511 така Комісія наділена виключно повноваженнями щодо визнання або невизнання особи учасником бойових дій та щодо позбавлення особи статусу учасника бойових дій.
Аналогічні повноваження Комісії закріплені правовими нормами Порядку N 413.
Таким чином, Комісія Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій при ухваленні оскаржуваного рішення (протокол №3 від 20.03.2019року) про повернення на доопрацювання матеріалів щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій вийшла за межі наданих повноважень.
Більш того, відповідно вимог п.14 Положення N 511 за відсутності в особи з незалежних від неї причин необхідних документів, які підтверджують її право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги завірені в установленому законодавством порядку показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, разом із такою особою брали участь у збройній боротьбі у складі організацій, структур та формувань, зазначених у підпункті 13 пункту 13 цього Положення, та отримали статус учасника бойових дій за такий період.
При розгляді звернення Позивача Комісія не врахувала наявність заяв - підтверджень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , учасників АТО, характеристики - підтвердження ОСОБА_4 , учасника АТО, командира 2-ї роти 24 окремого штурмового батальйону "Айдар" в/ч В0624, про факт участі Позивача в бойових діях в складі військової частини в/ч В0624 в зоні проведення АТО з 11.11.2014 року по 20.04.2015року.
При розгляді звернення Позивача Комісія також не врахувала наявність в неї обов`язку відповідно до вимог п.11 Положення N 511 робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника щодо повноважень осіб, зазначених в спірних довідках, на їх видачу.
Таким чином, звернення Позивача до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій для надання йому (Позивачу) статусу учасника бойових дій є нерозглянутим по суті.
Відповідно до вимог ст.9 КАС України суд розглядає спір виключно в межах позовних вимог і в розумінні положень ст.245 КАС України суд при вирішенні спору не наділений повноваженнями Комісій з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій на розгляд звернення Позивача по суті та не може переймати на себе повноваження такої Комісії.
Зазначене свідчить, що порушене право Позивача підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов`язання Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути матеріали щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій з урахуванням висновків, викладених в судовому рішенні.
Одночасно суд враховує про відсутність жодних спірних правовідносин Позивача з Міністерством оборони України, а тому позовні вимоги Позивача до цього Відповідача є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Судові витрати в даній справі, передбаченні ст.139-143 КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (протокол №3 від 20.03.2019року) в частині повернення на доопрацювання матеріалів щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій.
Зобов`язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в особі Комісії з питань розгляду матеріалів (вул. Дегтярівська, 19 м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 22991037) про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути матеріали щодо визнання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) учасником бойових дій з урахуванням висновків, викладених в судовому рішенні.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 01 червня 2020 року