
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3710/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФ України у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною відмови у призначенні пільгової пенсії за віком згідно поданої заяви від 07.11.2019 та зобов`язання призначити та виплачувати (з подальшим перерахунком) пільгову пенсію за віком з моменту звернення із відповідною заявою - з 07.11.2019.
19.03.2020 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, у якій просив визнати протиправною відмову у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу періодів роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 по 31.03.2016 та періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.06.2017 по 30.09.2019 та призначенні пільгової пенсії за віком згідно поданої заяви від 07.11.2019; про зобов`язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 по 31.03.2016 та періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.06.2017 по 30.09.2019; призначити та виплачувати пільгову пенсію за віком (з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу) з дня звернення з відповідною заявою - 07.11.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07.11.2019 позивач звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з досягненням відповідного пенсійного віку 50 років, на що листом відповідача від 15.01.2020 йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового страхового стажу, оскільки страховий стаж позивача становить 36 років 23 дні, в тому числі 08 років 6 місяців 12 днів - робота в шахті, а тому для призначення пенсії за віком на пільгових умовах йому не достатньо пільгового стажу.
Після звернення позивача на Урядову гарячу лінію для роз`яснення підстав відмови, посадовими особами відповідача повторно проведено перерахунок стажу позивача й усно повідомлено, про те, що у нього достатньо пільгового стужу для призначення пільгової пенсії за віком.
Однак, 02.03.2020 позивач отримав лист відповідача у якому, повідомлено про відмову у зарахуванні до пільгового страхового стажу за Списком №1 періодів роботи позивача на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 по 31.03.2016 та періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.06.2017 по 30.09.2019 у зв`язку з тим, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутня інформація про сплату вказаними підприємствами за позивача єдиного соціального внеску за вказані періоди. Відсутність даних про сплату внесків не дає можливості врахувати вказані періоди роботи для призначення пенсії.
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки з наданих ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та ДП «Шахта №1 «Нововолинська» довідок від 05.02.2020 №122, №123, від 10.02.2020 №138 та від 11.03.2020 слідує, що вищевказані страхувальники (роботодавці) щомісячно здійснювали відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачували страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до пільгового страхового стажу періоду роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 по 31.03.2016 та періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.06.2017 по 30.09.2019 та призначенні пільгової пенсії за віком згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити та стягнути з ГУ ПФ України у Волинській області понесені ним судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4500,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) (а.с.30).
У відзиві на позов від 03.04.2020 №0300-0802-7/8155 представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказав, що ОСОБА_1 07.11.2019 звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області, із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
15.01.2020 та 25.02.2020 управлінням позивачу було направлено листи, якими проінформовано про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу у зв`язку з недостатністю пільгового стажу, необхідного для її призначення, через несплату страхувальником страхових внесків. На момент звернення позивача з заявою за даними системи персоніфікованого обліку інформація про сплату страхових внесків ДП «Шахта №1 «Нововолинська» за період з 01.06.2015 по 31.03.2016 та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за період з 01.06.2017 по 30.09.2019 відсутня, тому правових підстав для зарахування до пільгового та страхового стажу вказаних періодів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" немає.
Відповідач вказав, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов`язок сплати таких внесків покладено на страхувальника, якими у даному випадку є ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля». До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески.
Факт сплати страхових внесків підтверджується даними Державного реєстру, який є єдиним (виключним) джерелом про наявність та періоди, за які було сплачено страхові внески. Саме лише нарахування єдиного внеску не є достатньою підставою для зарахування стажу особи як страхового за відсутності його сплати, навіть за умови звільнення роботодавця від виконання зобов`язань платника єдиного внеску в порядку Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Враховуючи наведене, підстав для зарахування до страхового стажу вказаного періоду роботи немає.
Щодо стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат, а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Враховуючи те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час, а дана справа є справою незначної складності, вважає, що зазначені витрати не підлягають до відшкодування.
Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у зв`язку з досягненням п`ятдесятирічного віку, 07.11.2019 звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". До заяви були додані наступні документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт громадянина України; трудова книжка або документи про стаж; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; документи про стаж, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників; заява про спосіб виплати пенсії.
Листом від 15.01.2020 №1790/02-39 ГУ ПФ України у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до частини першої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається працівникам, зайнятим повний робочий день підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на таких роботах і не менше як 20 років у жінок, з них не менше 7 років шість місяців на таких роботах.
У листі зазначено, що відповідно до документів наданих для призначення пенсії та даних системи персоніфікованого обліку страховий стаж ОСОБА_1 становить 36 років 23 дні, в тому числі за Списком №1 - 08 років 06 місяців 12 днів. В індивідуальних відомостях про застраховану особу за номером облікової картки ОСОБА_1 відсутня інформація про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за період з 01.06.2017 по 30.09.2019. Враховуючи вищезазначене, ГУ ПФ України у Волинській області прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та рекомендовано звернутись за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах після досягнення віку 52 років (а.с.5-6).
Після звернення дружини позивача на Урядову гарячу лінію щодо права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, ГУ ПФ України у Волинській області листом від 25.02.2020 №425-382/К-02/8-0300/20 повідомило позивача про те, що згідно з частиною 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників затвердженим Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловікам після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятими - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах (у тому числі зайнятість протягом повного робочого дня), приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Нормами статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Враховуючи викладене, до пільгового стажу по Списку №1 можливо зарахувати періоди пільгової роботи на підставі уточнюючих довідок та лише за умови підтвердження факту сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
У листі зазначено, що спеціалістами управління опрацьовано документи, які надавались ОСОБА_1 до заяви від 07.11.2019. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 до пільгового стажу враховано періоди роботи на посаді гірника підземного на підставі довідки від 21.08.2019 №164, виданої ДП Шахта №1 "Нововолинська" та від 29.10.2019 №207, виданої ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля». Загальна тривалість пільгового стажу роботи по Списку №1складає 08 років 06 місяців 12 днів. Разом з тим, до пільгового та відповідно страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.06.2015 по 31.03.2016 та з 01.06.2017 по 31.10.2019 у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Враховуючи викладене, позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи по Списку №1 (а.с.7-8).
Позивач, не погодившись з відмовою ГУ ПФ України у Волинській області у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 спірних періодів роботи на ДП Шахта №1 "Нововолинська" та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», та призначенні пільгової пенсії за віком згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій та рішень з огляду на наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Постановами Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 та від 24.06.2016 №461 (зі змінами) затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список №1).
Розділ І Списку №1 має назву "Гірничі роботи" (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд).
Підрозділом 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень" (далі - підрозділ 1) розділу І "Гірничі роботи" Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться працівники: зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді) в переліку яких значиться: "гірник підземний".
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , позивач 02.06.2015 був прийнятий по переводу гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем під землею на ДП Шахта №1 "Нововолинська" (наказ №1/к від 02.06.2015); 08.04.2016 звільнений з ДП Шахта №1 "Нововолинська" по переводу на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (наказ №42к від 07.04.2016); 12.04.2016 прийнятий по переводу гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем під землею на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (наказ №62/к від 11.04.2016) де працює по сьогодні (а.с.23-24).
З довідки про доходи ОСОБА_1 від 11.03.2020 №167/04, виданої ДП Шахта №1 "Нововолинська" вбачається, що позивач працював на ДП Шахта №1 "Нововолинська" на посаді гірник підземний з червня 2015 року по квітень 2016 року (включно), за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.20).
З довідок про доходи, ОСОБА_1 від 10.02.2020 №138/7.2.4/01-19, від 05.02.2020 №122/7.2.4/01-19 та від 05.02.2020 №123/7.2.4/01-19, виданих ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» вбачається, що позивач працював на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді гірник підземний з червня 2017 року по вересень 2019 року (включно), за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.16-18).
Таким чином, як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 для призначення пенсії по віку на пільгових умовах періоду роботи позивача на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 по 31.03.2016 та періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.06.2017 по 30.09.2019 у зв`язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків по ЄСВ.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує із записів у трудовій книжці та з довідок про доходи ОСОБА_1 11.03.2020 №167/04, виданої ДП Шахта №1 "Нововолинська" та від 10.02.2020 №138/7.2.4/01-19, від 05.02.2020 №122/7.2.4/01-19 та від 05.02.2020 №123/7.2.4/01-19, виданих ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», в період з 01.06.2015 по 31.03.2016 позивач працював на ДП Шахта №1 "Нововолинська", а в період з 01.06.2017 по 30.09.2019 позивач працював на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.16-18,20,23-24).
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що в період з 01.06.2015 по 31.03.2016 та з 01.06.2017 по 30.09.2019 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески; ОСОБА_1 був включений до звітності ДП Шахта №1 "Нововолинська" та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів та зборів, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до його страхового (пільгового) стажу за Списком №1 періоди роботи на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» з 01.06.2015 по 31.03.2016 та на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.06.2017 по 30.09.2019 у зв`язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків по ЄСВ.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно наданих позивачем документів, страховий стаж, який відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зараховується по сплаті страхових внесків за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (з врахуванням страхового (пільгового) стажу за період роботи з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» (10 місяців) та з 01.06.2017 по 30.09.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (2 роки 4 місяці), становить 39 років 2 місяці 23 дні, в тому числі робота за Списком №1 складає 11 років 8 місяців 12 днів.
Станом на 07.11.2019 (день подання заяви про призначення пенсії) ОСОБА_1 було 50 років ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Таким чином, з зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.06.2017 по 30.09.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», позивач набуває право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Крім того, відповідно до пункту 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Оскільки, позивач ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) із заявою про призначення пенсії за віком до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернувся 07.11.2019, тобто не пізніше трьох місяців дня досягнення особою пенсійного віку, то враховуючи приписи пункту 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням спірних періодів слід проводити з 28.10.2019, тобто з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку для призначення пенсії на пільгових умовах.
Відтак, з наведених вище підстав, позовні вимоги належить задовольнити повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та періоду роботи з 01.06.2017 по 30.09.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» для призначення пільгової пенсії за віком згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та зобов`язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та періоду роботи з 01.06.2017 по 30.09.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та призначити пільгову пенсію за віком згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 28.10.2019.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини п`ятої статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 4500,00 гривень.
Перевіряючи доводи сторін та докази, якими позивач підтверджує понесені витрати, суд встановив, що сплата судового збору у сумі 840,80 грн підтверджується квитанцією від 04.03.2020 №13.
Як вбачається із доданих письмових доказів, а саме: розрахунку витрат на професійну правничу допомогу від 10.02.2020 до договору від 20.01.2020 (а.с.27); квитанції до прибуткового касового ордера від 10.02.2020 серії АС №136 (а.с.2), ордеру про надання правової допомоги від 10.02.2020 №070374, адвокатом Андрейчук С.В. було надано послуги Касяну М.М. на суму 4500,00 грн.
Як вбачається з розрахунку витрат на професійну правничу допомогу від 10.02.2020 адвокатом були вчинені наступні дії: вивчення законодавства, що регулює спірні правовідносини та судової практики, надання консультацій - 100,00 грн; написання та надіслання адвокатських запитів (2) - 1200,00 грн; складання адміністративного позову -3200,00 грн.
Відповідач вважає, що розмір правової допомоги є необгрунтованим, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час, а дана справа є справою незначної складності.
При вирішенні питання щодо розподілу витрат, пов`язаних з правовою допомогою адвоката, суд враховує те, що провадження у справі здійснювалося в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Також, судом враховано відомості Єдиного державного реєстру судових рішень http://reestr.court.gov.ua, за даними яких мають місце оприлюднення численних судових рішень судів різних інстанцій з аналогічного предмету спору та аналогічними мотивами тим, що приведені у позові, що спрощувало роботу адвоката при його підготовці.
Окрім того, відповідно до статті 12 КАС України дана категорія справи відноситься до незначної складності.
З огляду на вказані обставини справи, суд дійшов висновку, що вартістю таких послуг адвоката не є співмірною зі складністю справи та обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг).
Відтак, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, суд (враховуючи також позицію відповідача) вправі зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката з урахуванням конкретних обставин справи та з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
Відтак, суд дійшов висновку, що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України у Волинській області необхідно стягнути судові витрати у розмірі 840,80 грн, сплачені квитанцією від 04.03.2020 №13 та витрати на правову допомогу в сумі 1000 грн. Решту витрат залишити за позивачем.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та періоду роботи з 01.06.2017 по 30.09.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоди роботи з 01.06.2015 по 31.03.2016 на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та періоду роботи з 01.06.2017 по 30.09.2019 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та призначити пільгову пенсію за віком згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням вказаних періодів спеціального (пільгового) страхового стажу з 28.10.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок) та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1000, 00 грн (одну тисячу гривень 00 копійок ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026 Волинська область, місто Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826)
Суддя Т.М. Димарчук