Рішення № 89539725, 01.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2020
Номер справи
160/2854/20
Номер документу
89539725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

01 червня 2020 року Справа № 160/2854/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії протиправними; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,53333 з січня 2008 р. по березень 2018 р. включно та здійснення виплати недотриманого розміру пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

13.03.2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії протиправними; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,53333 з січня 2008 р. по березень 2018 р. включно та здійснення виплати недотриманого розміру пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2020 р., після залишення ухвалою суду від 16.03.2020 р. даної позовної заяви без руху, було відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії протиправними; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,53333 з січня 2008 р. по березень 2018 р. включно та здійснення виплати недотриманого розміру пенсії. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.

05.02.2020 р. позивач отримав відповідь від сервісного центру металургійного відділу обслуговування громадян Управління обслуговування громадян Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яким відповідачем було надано інформацію з приводу врахування стажу, індивідуального коефіцієнту заробітної плати при призначенні мені пенсії.

У відповіді відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком по списку №1 відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення», пенсія розрахована із загального стажу роботи 38 роки 04 місяців 03 днів, в тому числі по Списку №1 - 15 років, стаж для розрахунку пенсії складає - 53 роки 04 місяців 03 дні, коефіцієнт стажу становить 0,53333.

Заробіток застосовано за періоди роботи з 01.01.1995 р. по - 31.12.1999 р., коефіцієнт заробітною плати становить 2,40083.

При цьому, позивач зазначає, що відповідачем невірно застосовано коефіцієнт заробітної плати для розрахунку пенсії останнього, оскільки такий коефіцієнт в дійсності має бути 2,48448.

Раніше, як зазначає позивач, відповідач при розрахунку його пенсії застосовував спірний коефіцієнт заробітної плати 2,48448, який було розраховано на підставі наданих ним документів про заробітну плату, але починаючи з 01 жовтня 2017 р. після чергового перерахунку застосував коефіцієнт 2,40083, відповідно до якого він й отримує пенсійні виплати на даний час.

Відповідач повинен був діяти при визначенні коефіцієнту заробітної плати відповідно до даних, які містяться в документах про заробітну плату в розрізі за кожен місяць роботи, та застосовувати дані, які містяться в додатках до Постанови КМУ від 20 листопада 2003 р. № 1783, а тобто в показниках середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 1992-2002 р., що застосовуються під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до статей 40 і ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в старій редакції.

Відповідачем протягом 10 років, застосовувався коефіцієнт страхового стажу - 0,49250 (за період з 2008 р. по березень 2018 р.), при цьому сам відповідач у відповіді від 12.02.2019 р. за вих. № 805/У-09 зазначає, що станом на 31.01.2008 р. відповідач володів інформацією, що між стаж для розрахунку пенсії - 53 роки 04 місяці 03 дні. При цьому, понад десять років відповідач використовує коефіцієнт страхового стажу 0,49250, замість вірного коефіцієнту -0,53333.

04.05.2020 р., повноважним представником відповідача, шляхом поштового зв`язку, було направлено на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву від 04.05.2020 р. вх.№26913/20-ел, в тексті якого зазначено наступне.

ОСОБА_1 , з 24.10.2002 р. отримує пенсію за віком по Списку №1 відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення". При первинному призначені пенсії загальний стаж зараховано по 22.10.2002 р., що склало 32 роки 10 місяців 07 днів. Розмір пенсії складав 189,20 грн.

З 01.01.2004 р. набув чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, пенсію перераховано відповідно цього Закону. Відповідно до ст. 43 зазначеного закону перерахунок пенсій, призначених до набуття чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше 28.05.2004 р. за особистою заявою позивача проведено перерахунок пенси урахуванням стажу роботи, набутого після призначення пенсії. Загальний стаж зарахована по 31.12.2003, що складало 34 роки 16 днів. Розмір пенсії після перерахунку склав 335,04 грн.

11.01.2006 р. позивач звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу та більшого заробітку, з 01.01.2006 р. був проведений перерахунок пенсії по стажу та заробітку відповідно до норм ст. 40 та 42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Пенсія була обчислена із заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2005 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2005 року (735,57 грн.), де середньомісячний заробіток складав 1821,42 грн. (735,57 гри. х 2,47620).

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2,47620, розмір пенсії з 01.01.2006-937,62 грн. де 860,62 грн.- розмір пенсії за віком (1821,42 * 0,47250 (коефіцієнт страхового стажу). 77,00 грн. - доплата за понаднормативний стаж (22 роки).

07.04.2010 було відкореговано страховий стаж з 01.01.2006 р., після чого коефіцієнт стажу становив - 0,47250.

11.01.2008 р. позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії надавши копію трудової книжки (збільшено стаж) та дані з персоніфікованого обліку. З 01.01.2008 р. був проведений перерахунок пенсії по стажу та заробітку відповідно до норм ст. ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Пенсія була обчислена із заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 31.12.2007 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1197,91 грн.), де середньомісячний заробіток складав 2875,98 грн. (1197,91 грн. х 2,40083).

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2,40083

Розмір пенсії з 01.01.2008 р. - 1812,50 грн., де 1699,70 - розмір пенсії за віком (2875,98 х 0,59100 (коефіцієнт страхового стажу)) 112,80 грн. - доплата за понаднормативний стаж (24 років).

З 01.10.2017 позивачу перераховано пенсію згідно з п.4-3 Прикінцевих положень та ст. 25 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": проведено осучаснення пенсії, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), крім того змінено величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Таким чином з 01.10.2017 р. позивачу при розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), де середньомісячний заробіток складає 9037,68 грн. (3764,40 гри. * 2,40083).

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає (53 роки * 12 міс.+04 міс.= 640 міс.)/ (100%* 12)= 0,53333.

Після проведення перерахунку збільшився розмір призначеної пенсії та склав 5239,23 гри., де 4820,07 грн. - розмір пенсії за віком (9037,68 х 0, 53333 (коефіцієнт страхового стажу)) 419,16 грн. доплата за понаднормативний стаж (28 років).

В подальшому, в березні 2019 р., було проведено індексацію пенсії відповідно до ст. 42 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Постанови КМУ від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та застосовано збільшений показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17. Таким чином, середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії склав 10574,10 грн. (4404,35 грн. (3764,40 грн.*1,17) х 2,60417).

Розмір призначеної пенсії з 01.03.2019 склав 6058,64 гри., де 5639,48 грн. - розмір пенсії за віком (11469,68 х 0,53333 (коефіцієнт страхового стажу)) 419,16 грн. доплата за понаднормативний стаж (28 років).

Індивідуальний коефіцієнт у позивача складав з 01.01.2006 р. - 2,47620, а з 01.01.2008 р. - 2,40083, тож незрозуміло чому позивач у своїх позовних вимогах просить застосувати індивідуальний коефіцієнт для обчислення -2,48448, який начебто колись застосовувався Головним управлінням при розрахунку розміру пенсії.

З 01.01.2008 р. по 30.09.2017 р. Головним управлінням при розрахунку розміру пенсії, застосовувався коефіцієнт страхового стажу - 0,59100, що є значно більшим.

При цьому, відповідач звернув увагу суду, що позивачу проводились перерахунки пенсії, після яких розмір її збільшувався.

Індивідуальний коефіцієнт та відповідно заробітну плату для обчислення пенсії було розраховано зважаючи на наступне.

Страховий стаж 38 роки 3 місяця 2 дня, з них за Списком №1 -15 років 02 місяця 24 дня (коефіцієнт стажу - 0,59100).

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + КзЗ + ... +-Кзп );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Таким чином заробітна плата для обчислення пенсії складає 2875,98 грн. який розраховано за формулою: 1197,91 грн (Зс)х (321,71115(Ск): І34(К)) 1699,70 - розмір пенсії за віком (2875,97 х 0,59100 (коефіцієнт страхового стажу)) 112,80 грн. - доплата за понаднормативний стаж (24 роки).

Відтак, відповідач зазначає, що у позивача збільшився розмір пенсії за рахунок перерахунку пенсії по стажу та заробітку із застосуванням середнього заробітку за 2007 рік (у формулі це - Зс). Якби перерахунок проводився лише з додаванням стажу розмір пенсії був би меншим, так як у такому випадку не застосовувався новий показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України і залишився за 2005 рік.

Крім того, як вже зазначалось вище, індивідуальний коефіцієнт у позивача складав з 01.01.2006 - 2,47620, а з 01.01.2008 - 2,40083 отже твердження позивача що Головним управлінням колись раніше (в заяві від 07.02.2019 р. позивач зазначає - у 2006 р., а у позові зазначає до 01.10.2017 р.) при розрахунку розміру пенсії застосовувався індивідуального коефіцієнту для обчислення - 2,48448 є безпідставними, так як даний коефіцієнт ніколи не застосовувався Головним управлінням. Також не зрозуміло, яким чином був розрахований позивачем індивідуальний коефіцієнт - 4,48448.

Щодо вимоги позивача застосувати коефіцієнт страхового стажу, при розрахунку розміру пенсії з січня 2008 року по березень 201Н року в розмірі 0,53333, зазначаємо наступне.

Одним із складових формули розрахунку розміру пенсії с коефіцієнт страхового стажу.

Відповідно до ст.25 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за відповідною формою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює (враховуючи зміни прийняті ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 та внесення змін до деяких законодавчих актів України» та в ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»): зОІ.ОІ.2004 по 31.12.2017 - 1% з 01.01.2008 по 30.09.2008 - 1,20% з 01.10.2008 по 30.09.2017 - 1,35%. з 01.10.2017 та по теперішній час - 1%.

Для розрахунку суми місяців страхового стажу управлінням було застосовано ст. 24 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині 3 якої зазначається, що страховий стаж обчислюється в місяцях та страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим законом.

Відповідно до частини 4 статті 24 вказаного закону періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

При цьому за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до вищезазначеного, загальний страховий стаж позивача який потрібен для розрахунку коефіцієнту страхового стажу з 01.01.2008 р. складав (з урахуванням перерахунку пенсії у 2010 році): 591 місяця (додатково зараховано по одному року за кожний повний рік стажу роботи за списком №1).

З 01.01.2008 року по 30,09.2017 роки коефіцієнт стажу позивача складав - 0,59100, який розраховано за відповідною формулою.

Таким чином, є незрозумілою вимога позивача про застосування при розрахунку розміру пенсії коефіцієнту страхового стажу з січня 2008 по березень 2018 - 0,53333, адже з 01.01.2008 по 30.09.2017, Головним управлінням при розрахунку розміру пенсії, застосовувався коефіцієнт страхового стажу - 0,59100, що є значно більшим.

Позивач не звертався до Головного управління з питання застосування коефіцієнту стажу з січня 2008 року по березень 2018 року в розмірі 0,53333.

При цьому, повноважний представник відповідача посилається на те, що позивачем порушено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду з позовом.

На підставі викладеного вище, повноважний представник відповідача просить суд у задоволенні пред`явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі, та залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.

При цьому, суд зазначає, що в матеріалах справи міститься довідка від 01.06.2020 р. №95, складена начальником відділу управління персоналу А.В. Шевченко, в тексті якої зазначено, що суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Жукова Євгенія Олексіївна перебувала у щорічній відпустці, а саме: з 04.05.2020 р. по 08.05.2020 р.; з 12.05.2020 р. по 15.05.2020 р.; з 18.05.2020 р. по 22.05.2020 р.; з 25.05.2020 р. по 29.05.2020 р.

Відповідно до ч.2 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у даній адміністративній справі, враховуючи п.3 Розділу VI «Прикінцеві положення», яким визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), приймається 01.06.2020 р.

Відповідно до ст. 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорта останнього, долученого до матеріалів справи.

Всі відомості щодо трудового шляху позивача детально наведені в трудовій книжці ОСОБА_1 , копія якої міститься в матеріалах справи.

ОСОБА_1 з 24.10.2002 р. отримує пенсію за віком по списку № відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Загальний стаж зараховано по 22.10.2002 р., що складало 32 р. 10 міс. 07 днів. Розмір пенсії складав 189,20 грн.

В матеріалах справи містяться відомості, що 28.05.2004 р. за заявою ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи вже набутого після призначення пенсії. Загальний стаж зараховано по 31.12.2003 р., що складало 34 р. 16 д.

В матеріалах справи містяться відомості, що 11.01.2006 р. ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу та більшого заробітку.

Так, розмір пенсії з 01.01.2006 р. - 937,62 грн.

11.01.2008 р. позивач звернувся до ПФУ із заявою про перерахунок пенсії.

Так, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 р. складав - 1812,50 грн.

З 01.10.2017 р. ОСОБА_1 перераховано пенсію за 2014, 2015 та 2016 рр., яка складала - 5 239,23 грн.

В березні 2019 р. ПФУ проведено індексацію пенсії ОСОБА_1 . Так, станом на 01.03.2019 р. розмір пенсії ОСОБА_1 складав 6 058,64 грн.

Судом встановлено, що позивачу заробіток застосовано за період роботи з 01.01.1995 р. по 31.12.1999, коефіцієнт становить - 2,40083

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Так, відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з положеннями ст. 3 Конституції України, як Основного Закону України - людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ст. ст. 21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", знижується на 1 рік.

Відповідно до абзацу 1 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до абзацу 4 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку, що дана позовна заява підлягає частковому задоволенню, саме в частині визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 протиправними, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448 починаючи з 05.02.2019 р.

Суд ставиться критично до відзиву відповідача, оскільки відповідач застосовуючи коефіцієнт страхового стажу - 0,49250, зменшив його до 0,53333, у зв`язку з чим зменшив і саму суму можливої пенсії при залишенні цього коефіцієнту, тобто допустив звуження змісту та обсягу існуючих прав позивача.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що відповідач при прийняті рішення про відмову в застосуванні коефіцієнту 2,48448 діяв не на підставі, та не у межах повноважень, та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, встановивши та підтвердивши матеріалами справи протиправність відмови відповідачем - Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області у застосуванні при визначенні розміру пенсії коефіцієнту заробітної плати - 2,48448., де прийнято останнім не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; без використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; не своєчасно, а тому логічним наслідком є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з відмови у перерахунку розміру його пенсії та застосуванні при визначенні розміру пенсії коефіцієнту заробітної плати - 2,48448, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448, призначити та виплатити йому пенсію із застосуванням такого коефіцієнту заробітної плати, починаючи з моменту його звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а саме: 05.02.2019 р.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,53333 з січня 2008 р. по березень 2018 р. включно та здійснивши виплату недотриманого розміру пенсії суд вважає за необхідне відмовити, зазначивши при цьому, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення позивача - ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,53333 з січня 2008 р. по березень 2018 р. включно.

Щодо посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає, що останнім не було передбачено застосування до позовної заяви поданої ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії протиправними; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,53333 з січня 2008 р. по березень 2018 р. включно та здійснення виплати недотриманого розміру пенсії, суто «формального підходу», та, як наслідок перешкоджання доступу до суду.

Дніпропетровський окружний адміністративним суд, враховуючи ст.55 Конституції України, відповідно до змісту якої кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, надав позивачу - ОСОБА_1 реалізувати своє право на звернення до суду шляхом прихзначення даної позовної заяви до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження, для надання відповідних пояснень та доводів, та вирішення даної позовної заяви по суті, враховуючи підставу, на яку позивач посилається, як на істотну для справи обставину, а також зважаючи на необхідність відсутності суто формального підходу при призначенні, розгляді і вирішенні справ з огляду на пропуск відповідного строку звернення до суду.

Суд зауважує, що зазначена позиція кореспондується позиції Верховного Суду, викладеній в постанові Верховного Суду від 03.05.2018 р. у справі №204/5502/17 (2-а/204/208/17) (адміністративне провадження №К/9901/22212/18), в якій зазначається наступне.

Верховний Суд України в постанові від 11 вересня 2017 року, ухваленій за заявою про перегляд судових рішень з підстави встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні справи судом, зазначив, що у справі, що розглядається, рішенням Європейського суду з прав людини встановлено порушення національним судом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права підприємства-заявника на доступ до суду, оскільки Вищий господарський суд України при розгляді повторної касаційної скарги ТОВ «Фріда» виявив надмірний формалізм, повертаючи скаргу без розгляду у зв`язку пропуском строку, встановленого для її подання, без клопотання про відновлення цього строку, і безпідставно не дав оцінки супровідному листу підприємства-заявника, в якому містилося клопотання продовжити відповідний строк і розглянути по суті касаційну скаргу.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до квитанції № 0.0. 1640711969.1 від 06.03.2020 року за подання позовної заяви позивачем був сплачений судовий збір на загальну суму у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.

Враховуючи часткове задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії протиправними; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,53333 з січня 2008 р. по березень 2018 р. включно та здійснення виплати недотриманого розміру пенсії, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового присудження здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а саме, судового збору у розмірі (840,80 грн./3*2) 560,53 грн. (п`ятсот шістдесят грн., 53 коп.).

Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії протиправними; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448; зобов`язання перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу - 0,53333 з січня 2008 р. по березень 2018 р. включно та здійснення виплати недотриманого розміру пенсії,- задовольнити частково.

Визнання дії щодо відмови у перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати розмір пенсії із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 2,48448 починаючи з 05.02.2019 р.

В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 560,53 грн. (п`ятсот шістдесят грн., 53 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова