
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/2495/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Савчук О. І.,
за участю представника позивача Іванчук Т. Й.,
представника відповідача Виш А. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.02.2020 року №0000293203 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) у сумі 207119,65 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки Головного управління ДПС у Волинській області, викладені у акту перевірки від 27.01.2020 року, про те, що позивач здійснював реалізацію пального не будучи зареєстрованим у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, не відповідають дійсності. Позивач вказує, що 31.05.2019 року ним було подано в електронному варіанті заяву про реєстрацію платником податку і про реєстрацію в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового акцизних складів. 31.05.2019 року заява не приймалася і він в телефоному режимі звертався в до відповідача для з`ясування даної причини, однак йому пояснили, що програма не працює як слід. ОСОБА_1 зазначає, що надсилав даний звіт кілька разів. Після того, як надійшла інформація, що заява не прийнята, він 09.08.2019 року повторно надіслав цю ж заяву в електронному порядку. Йому прийшло повідомлення, що звіт доставлено в електронну скриньку ДПС України 09.08.2019 року. В квитанції № 1 було вказано, що документ збережено на центральному рівні, присутні попередження. А також було вказано, про прийняття квитанції № 2, однак у вікні де висвітлюється інформація про прийняття документів було висвітлено - назва - заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального та акцизних складів - прийнято - травень 2019 року. Оскільки у акті перевірки було вказано про відсутність реєстрації платником акцизного податку, ОСОБА_1 повторно неодноразово подавав заяви про реєстрацію і лише 28.01.2020 року його було зареєстровано у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального. Позивач вважає, що підстави для застосування до нього штрафних санкцій відсутні, оскільки ним було своєчасно - 31.05.2019 року подано заяву про реєстрацію платником акцизного податку.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено у даній справі підготовче засідання на 14:30 06.04.2020 року.
У відзиві на позовну заяву від 23.03.2020 відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, оскільки ОСОБА_1 не був зареєстрований у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, однак здійснював реалізацію пального. Зокрема, за період з 02.07.2019 року по 27.01.2020 року ним здійснено реалізацію пального в кількості 7526,25 літрів на суму 207119,65 грн. без відповідної реєстрації в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового та без реєстрації акцизного складу в підсистемі Відомості про акцизні склади, чим порушено вимоги п.9 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року №408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового», абзац 2 п.22, підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення», п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212, абзац 2 п.п. 230.1.1 п.230.1 ст.230 Податкового Кодексу України.
Відповідач вказує, що спроби подати дану заяву ОСОБА_1 здійснював 09.08.2019р., однак у квитанції №1 було вказано попередження про прийом квитанції №2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття електронного документа. Квитанція №2 про прийняття заяви від 09.08.2019р. не надійшла. Таким чином позивачем за період з 02.07.2019 року по 27.01.2020 року не забезпечено подання заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, не було зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального і не зареєстровано акцизний склад, з якого у даний період здійснювалась реалізація пального. Вказані обставини, на думку відповідача, є достатньою підставою для застосування до позивача штрафних санкцій згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що є платником акцизного податку з 04.03.2016 року, а тому підстав для притягнення його до відповідальності не було. Крім того, ним неодноразово надсилалися відповідачу заяви про реєстрацію платником акцизного податку та акцизного складу, однак з незалежних від нього причин заяви не були прийняті у встановленому порядку.
У запереченні на відповідь на відзив відповідач зазначає, що позивач не мав права здійснювати реалізацію пального, не отримавши належних доказів (квитанція № 1 та № 2) про прийнятті його заяви про реєстрацію платником акцизного податку. Оскільки квитанцію № 2 ОСОБА_1 не було отримано, його заява вважалася не поданою. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем 31.05.2019 року та 09.08.2019 року надсилалася заява про реєстрацію акцизного складу, доказів про надіслання у вказані дати заяви про реєстрацію платником акцизного податку ОСОБА_1 не надано.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у день закінчення підготовчого засідання - 21.05.2020 року.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
31.05.2019 року ОСОБА_1 було подано ГУ ДФС у Волинській області заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового та/або акцизних складів, при цьому у розділі 2 заяви «Дія та види діяльності» поставлено відмітку у графі «Реєстрація акцизного складу».
Як встановлено з пояснень представника позивача 31.05.2019 року заява не була прийнята, квитанції про прийняття заяви податковим органом підприємцю не надходили, у зв`язку з чим 09.08.2019 року ОСОБА_1 повторно надіслав цю ж заяву в електронному порядку до Головного управління ДПС у Волинській області.
09.08.2019 року позивачу надійшла квитанція № 1, у якій зазначено наступне: «Документ доставлено до Державної фіскальної служби України. Документ збережено на центральному рівні. Присутні попередження. Через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття електронного документу».
При розгляді справи судом було встановлено, що квитанція № 2 підприємцю ОСОБА_1 не надходила.
27 січня 2020 року Головним управлінням ДПС у Волинській області на підставі наказу № 232 від 23.01.2020р. та направлень № 045, № 046, № 047 від 23.01.2020 р. проведено фактичну перевірку господарської одиниці - авто-заправної станції за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 .
Перевіркою встановлено, що за період з 02.07.2019 року по 27.01.2020 року позивачем здійснено реалізацію пального в кількості 7526,25 літрів на суму 207119,65 грн.
Водночас за даними Інформаційної системи «Податковий блок» підприємець ОСОБА_1 не зареєстрований у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, підприємцем не зареєстровано акцизні склади в підсистемі Відомості про акцизні склади.
На думку перевіряючих, вказані обставини свідчать про порушення підприємцем ОСОБА_1 вимог п. 9 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового», абзац 2 п.22, підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення», п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212, абзац 2 п.п. 230.1.1 п.230.1 ст.230 Податкового Кодексу України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Податкового кодексу України, передбачено, що особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Пунктом 232.1 статті 232 Податкового кодексу України передбачено, зокрема, що облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.Порядок електронного адміністрування реалізації пального встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаних вимог 24.04.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового», якою затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (надалі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, механізм роботи зазначеної системи, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового вводиться в дію з 1 липня 2019 року.
Платники акцизного податку зобов`язані з 1 травня 2019 р. до 1 червня 2019 р. зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року.
Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 1 липня 2019 р., зобов`язані до 1 липня 2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 1 липня 2019 року.
Згідно з пунктом 4 Порядку юридичні особи (зокрема юридичні особи, що ведуть облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи) та фізичні особи - підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України або до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів (далі - заява), форма якої затверджується Мінфіном.
Також передбачено, що заява складається та подається до контролюючого органу за основним місцем обліку особи як платника податків з використанням засобів електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг. На заяву накладається кваліфікований електронний підпис керівника юридичної особи або уповноваженої особи, фізичної особи - підприємця або її представника. Датою і часом подання заяви до контролюючого органу є дата і час, зазначені у квитанції про доставку заяви (перша квитанція).
Отже, Порядком встановлено обов`язок суб`єктів господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку до 1 липня 2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку.
Всупереч наведеному позивачем не було подано до контролюючого органу заяви про реєстрацію платником акцизного податку. 31.05.2019 року та 09.08.2019 року ОСОБА_1 надсилав ГУ ДФС у Волинській області заяву, у якій було заповнено лише графу «Реєстрація акцизного складу» у розділі 2 «Дія та види діяльності», разом з тим графі «Реєстрація платником податку» жодних відміток немає.
Згідно з пунктом 117.3 статті 117 Податкового кодексу України здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Зважаючи на те, що перевіркою встановлено факт реалізації позивачем пального без реєстрації платником акцизного податку, належних доказів на спростування встановлених порушень позивачем не надано, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що він зареєстрований платником акцизного податку з 04.0.3.2016 року, а тому не повинен був повторно реєструватися з огляду на наступне.
Пунктом 1 Порядку встановлено, що система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового вводиться в дію з 1 липня 2019 року. Платники акцизного податку зобов`язані з 1 травня 2019 р. до 1 червня 2019 р. зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року. Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 1 липня 2019 р., зобов`язані до 1 липня 2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 1 липня 2019 року.
Відповідно до пункту 9 Порядку датою реєстрації платника акцизного податку / акцизного складу є дата включення його до реєстру платників, але не раніше ніж 1 липня 2019 року.
Тобто у зв`язку із запровадженням нової системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового особи, які відповідали визначенню платників акцизного податку, були зобов`язані зареєструватися у цій системі. Порядок не містить винятків щодо осіб, які вже були зареєстровані платниками акцизного податку, а встановлює обов`язок для усіх вищевказаних суб`єктів господарювання зареєструватися у системі. Крім того, пунктом 9 чітко встановлено, що датою реєстрації не може бути дата, що передує 1 липня 2019 року.
Також не заслуговують на увагу пояснення позивача щодо дотримання ним вимог щодо подання заяви про реєстрацію, з урахуванням нижченаведеного.
При розгляді справи судом було встановлено, що 31.05.2019 року ОСОБА_1 було подано ГУ ДФС у Волинській області заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового та/або акцизних складів, при цьому у розділі 2 заяви «Дія та види діяльності» постановлено відмітку у графі «Реєстрація акцизного складу», однак заява не була прийнята, квитанції про прийняття заяви податковим органом підприємцю не надходили, у зв`язку з чим 09.08.2019 року ОСОБА_1 повторно надіслав цю ж заяву в електронному порядку до Головного управління ДПС у Волинській області.
09.08.2019 року позивачу надійшла квитанція № 1, у якій зазначено наступне: «Документ доставлено до Державної фіскальної служби України. Документ збережено на центральному рівні. Присутні попередження. Через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття електронного документу». Водночас, квитанція № 2 підприємцю ОСОБА_1 не надходила.
Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу регулюються Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року № 557 (надалі - Порядок №557).
Відповідно до п.2 Порядку №557:
- перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання;
- друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.
Згідно до п.11 Порядку №557 перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
У п.12 розділу Порядку обміну електронними документами вказано, що не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа.
Оскільки 31.05.2019 року позивачу не надійшла квитанція про прийняття документу (заяви), електронний документ вважався не одержаним адресатом.
У квитанції № 1, яка була отримана ОСОБА_1 09.08.2019 року, зазначено: «Документ доставлено до Державної фіскальної служби України. Документ збережено на центральному рівні. Присутні попередження. Через певний час подбайте про прийом квитанції № 2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття електронного документу». Тобто відомості про прийняття документу фіскальним органом відсутні, а квитанція № 2 не надходила.
Водночас суд наголошує, що позивачем як 31.05.2019 року, так і 09.8.2019 року було подано заяву, у розділі 2 якої «Дія та види діяльності» постановлено відмітку у графі «Реєстрація акцизного складу», у графі «Реєстрація платником акцизного податку» відмітки відсутні. Тобто за заяви про реєстрацію власне платником акцизного податку з реалізації пального позивач ні 31.05.2019 року, ні 09.08.2019 року не подавав.
Також суд не надає оцінку доводам позивача щодо обставин подання ним заяв про реєстрацію платником акцизного податку після проведення перевірки - 28.01.2019 року, 12.02.2020 року та 14.02.2020 року, оскільки такі обставини не можуть свідчити про протиправність чи правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яке прийнято на підставі акту від 27.01.2020 року, де констатовані порушення, що мали місце до 27.01.2020 року.
Оскільки позов не підлягає до задоволення, питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 243 ч. 3, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцевих положень» КАС України.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко
Повний текст судового рішення складено 01.06.2020 року.