
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
25 травня 2020 р. Справа № 120/1011/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Віятик Наталії Володимирівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Драло В.О.,
представника позивача: Кравчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Вінницягаз» до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії та скасувати податкові вимоги
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Акціонерне товариство «Оператор газорозподільних систем «Вінницягаз» з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області, в якому просило:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Вінницькій області щодо незарахування коштів в сумі 390 712,89 грн. згідно листа № 21001.2.2-Сл-578-0120 від 31.01.2020 в рахунок сплати Акціонерним товариством "Оператор газорозподільних систем "Віннинцягаз", в тому числі:
-до Управління казначейства у м. Вінниці податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 66 160,03 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 1 273,91 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі З 337,12 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у м. Вінниці земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 310 732,94 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 225,41 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600) в сумі 8 983,48 грн. за грудень 2019 року.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Вінницькій області зарахувати кошти в сумі 390 712,89 грн. згідно листа № 21001.2.2-Сл-578-0120 від 31.01.2020 в рахунок сплати Акціонерним товариством "Оператор газорозподільних систем "Віннинцягаз", в тому числі:
-до Управління казначейства у м. Вінниці податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 66 160,03 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 1 273,91 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі З 337,12 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у м. Вінниці земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 310 732,94 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 225,41 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600) в сумі 8 983,48 грн. за грудень 2019 року.
Визнати протиправними та скасувати податкові вимоги Головного управління ДПС у Вінницькій області від 10.02.2020 № 1634-50, № 1653-50 від 11.02.2020 № 1847-50.
В обґрунтування позовних вимог, зазначає, що з 08.01.2020 на всі грошові кошти позивача, що знаходились на його рахунках в банківських установах, накладено арешт в рамках відкритих виконавчих проваджень, у зв`язку із чим останній в не мав об`єктивної можливості здійснювати перерахування коштів для сплати податків і зборів, тому з метою недопущення ухилення від задекларованих податків, така сплата за позивача здійснювалася ТОВ «Вінницягаз Збут» на підставі укладеного між позивачем та товариством договору доручення від 14.01.2020 № 30А210-690-20/35А217-49-20, згідно з яким ТОВ «Вінницягаз Збут» за рахунок та від імені АТ «Оператор газорозподільних систем «Вінницягаз» зобов`язались здійснити узгоджені між сторонами платежі на користь третіх осіб та просили сплачені грошові кошти згідно доданих платіжних доручень зарахувати на особовий рахунок АТ «Оператор газорозподільних систем «Вінницягаз» в сумах та за кодами класифікацій, зазначених в платіжних доручень. Одночасно з цим позивач листом від 31.01.2020 № 21001.2.2-Сл-578-0120 повідомив Головне управління ДПС у Вінницькій області про неможливість самостійного виконання обов`язку зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю (земельного податку та орендної плати) через відповідні арешти його рахунків в рамках відкритого виконавчого провадження та просив відповідача зарахувати кошти у відповідних сумах сплачені ТОВ «Вінницягаз Збут» на особовий рахунок АТ «Оператор газорозподільних систем «Вінницягаз» з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю (земельного податку та орендної плати) за кодом класифікації доходів бюджету 18010400, 18010500, 18010600, копії відповідних платіжних доручень про здійснені платежі додавались.
Однак, як зазначає позивач, перераховані ТОВ «Вінницягаз Збут» кошти безпідставно не були зараховані відповідачем в рахунок сплати позивачем податків, внаслідок чого у АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» утворилася недоїмка зі сплати податків, на яку відповідачем виставлено спірні вимоги про їх сплату від 10.02.2020 №1634-50, № 1653-50 та від 11.02.2020 № 1847-50, які за наведених обставин також є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки позивач, доручивши на підставі відповідного доручення сплату податків від свого імені третій особі, вчинив всі залежні від нього дії, спрямовані на належне та своєчасне виконання свого обов`язку зі таких податків, а сплата їх ТОВ «Вінницягаз Збут» від імені позивача не суперечить законодавству України.
Ухвалою суду 10.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, справу призначено до судового розгляду на 01.04.2020. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подачу відзиву на позов.
19.03.2020 від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
20.03.2020 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зазначає, що платники податків зобов`язанні сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та Законами з питань митної справи.
Зазначив, що відповідно до пп.14.1.175 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання, вважається податковим боргом.
Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.87.1. ст.87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Такими чином відповідач вважає, що законодавець передбачає можливість сплати податкових зобов`язань лише самостійно, тому сплата податкових зобов`язань однією юридичною особою в рахунок виконання податкового зобов`язання іншої юридичної особи не передбачена Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання п.59.4 ст. 59 ПК України Головним управлінням ДПС у Вінницькій області були направлені на адресу позивача оскаржувані вимоги рекомендованим листом з повідомленням про вручення, тому дані податкові вимоги вважаються врученими та є невідкликаними, оскільки відсутні правові підстави, передбачені ст.60 Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, ГУ ДПС у Вінницькій області вважає, що при прийнятті рішення, діяло на підставі та в спосіб, що передбачений законодавством.
31.03.2020 від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Ухвалою суду від 01.04.2020 витребувано у Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Вінницягаз» докази зарахування коштів на відповідні казначейські рахунки Головного управління ДПС у Вінницькій області відкриті в органах Державної казначейської служби України сплачені згідно платіжних доручень № 260 від 28.01.2020, № 291 від 28.01.2020, № 300 від 28.01.2020, № 253 від 28.01.2020 та № 288 від 28.01.2020 року та відкладено розгляд справи на 28.04.2020.
24.04.2020 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
27.04.2020 від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Ухвалою суду від 28.04.2020 розгляд справи відкладено на 25.05.2020.
22.05.2020 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній заперечує щодо доводів позивача та просить адміністративний позов задовольнити.
25.05.2020 від представника позивача надійшли витребувані судом докази.
25.05.2020 від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, позицію викладену у відзиві підтримує та просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.
В судовому засіданні 25.05.2020 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, в матеріалах справи містяться його заяви про розгляд справи без його участі.
Суд, заслухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, встановив наступне.
Судом встановлено, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз», є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» зареєстроване як юридична особа 03.11.1994, вид економічної діяльності: 35,22 розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи, є платником податків і зборів.
Так, 19.03.2019 року загальними зборами акціонерів ПАТ «Вінницягаз» було прийнято рішення про зміну типу та найменування товариства з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз».
Відповідно до пункту 1.2.1. Статуту Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз»», затвердженого Загальними зборами акціонерів Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», АТ «Вінницягаз» є правонаступником всіх прав та обов`язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз».
Судом також встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 08.01.2020 постановою приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Пилипчуком В.Г. відкрито виконавче провадження №60946312 з виконання наказу Господарського суду Вінницької області №902/368/16, виданого 12.11.2019 про стягнення з ПАТ «Вінницягаз» заборгованості на користь ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
08.01.2020 приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Пилипчуком В.Г. прийнято постанову про арешт коштів боржника у ВП №60946312. Накладений арешт на грошові кошти, що містяться на рахунках АТ «Вінницягаз», що обліковуються на всіх рахунках і вкладах, що перебувають на зберіганні в банках чи фінансових установах України, та всіх інших відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів АТ «Вінницягаз», крім коштів, що містяться на рахунках накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом, та належать АТ «Вінницягаз» у межах суми звернення стягнення з урахуванням основної винагороди приватного виконавця 109562007,39 грн.
10.01.2020 постановою приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Пилипчуком В.Г. накладений арешт на все майно, що належить АТ «Вінницягаз», у межах суми звернення стягнення з урахуванням основної винагороди приватного виконавця 109562007,39 грн.
Таким чином, з 08.01.2020, на підставі виконавчого провадження №60946312 було накладено арешти на грошові кошти, що знаходяться на рахунках позивача в банківських установах, у зв`язку із чим останній не мав можливості здійснювати з них перерахування коштів для сплати єдиного соціального внеску.
За наведених обставин, позивач не мав об`єктивної можливості самостійно здійснювати перерахування коштів для сплати податків і зборів, тому з метою недопущення ухилення від сплати самостійно задекларованних податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю (земельного податку та орендної плати) його сплата за позивача здійснювалася третіми особами, а саме: ТОВ «Вінницягаз збут» на підставі відповідного договору доручення та виданих позивачем довіреностей, згідно з якими ТОВ «Вінницягаз збут» діяв від імені та за рахунок позивача, як довірителя.
Так, 14.01.2020 між АТ «Вінницягаз» (Довіритель) та ТОВ «Вінницягаз Збут» (Повірений) був укладений договір доручення №30А210-690-20/30А217-49-20, згідно з яким в порядку та на умовах, визначених Договором, Повірений зобов`язується від імені та за рахунок Довірителя виконувати грошові зобов`язання.
Відповідно до пункту 1.2. Договору №30А210-690-20/30А217-49-20 виконані грошові зобов`язання, вчинені Повіреним на виконання Договору, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов`язки Довірителя.
14.01.2020 АТ «Вінницягаз» видало довіреність №007.1Др-4-0120, якою уповноважило ТОВ «Вінницягаз Збут» вчиняти від імені АТ «Вінницягаз» виконати грошові зобов`язання на користь третіх осіб, в сумах визначених договором доручення та додатків до нього, зокрема, як подавати, підписувати та отримувати всі необхідні для виконання цієї довіреності документи; відступити від вказівок Довірителя лише за письмовою згодою останнього; Повірений має право відступити від вказівок Довірителя, без згоди Довірителя у тому разі, якщо за обставин справи це необхідно в інтересах Довірителя і Повірений не міг попередньо запитати у Довірителя або в термін 5 календарних днів не отримав відповіді на свій запит.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ «Віннницягаз Збут» здійснено перерахування коштів в рахунок сплати податків та орендної плати за користування землею за 4 квартал 2019 та грудень 2019 року від імені та за рахунок АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз».
При цьому позивач своїм листом повідомив Головне управління ДПС у Вінницькій області про те, що було перераховано кошти з поточного рахунку підприємства ТОВ «Вінницягаз Збут» за АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз», в наступних сумах:
- 66160,03 грн., податку на нерухомість з 4 квартал 2019 (платіжне доручення № 260 від 28.01.2020)
- 1273,91 грн. податку на нерухомість з 4 квартал 2019 (платіжне доручення № 291 від 28.01.2020)
- 3337,12 грн. податку на нерухомість за 4 квартал 2019 (платіжне доручення № 291 від 28.01.2020)
- 310732,94 грн. податку на землю за грудень 2019 (платіжне доручення № 300 від 28.01.2020)
- 225,40 грн. податку на землю за грудень 2019 (платіжне доручення № 253 від 28.01.2020)
- 8983,48 грн. орендну плату за землю за грудень 2019 (платіжне доручення № 288 від 28.01.2020.
При цьому АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» додало копії платіжних доручень та просило зарахувати кошти в загальній сумі 390712,89 грн. на особовий рахунок позивача за кодом класифікації доходів бюджету 18010400, 18010500, 18010600 (лист від 31.01.2020 № 21001.2.2-Сл-578-0120);
Сплата ТОВ «Вінницягаз Збут» вищевказаних сум коштів від імені та в рахунок сплати позивачем зобов`язань останнього підтверджується платіжними дорученнями, копії яких містяться в матеріалах справи а також довідка АБ «Кліринговий Дім» № 03-05/145 від 22.05.2020 яка підтверджує зарахування коштів на відповідні казначейські відкриті в органах Державної казначейської служби України сплачені згідно платіжних доручень № 260 від 28.01.2020, № 291 від 28.01.2020, № 300 від 28.01.2020, № 253 від 28.01.2020 та № 288 від 28.01.2020.
Листом 2663/10/02-32-50-07 від 25.02.2020 Головне управління ДПС у Вінницькій області повідомило АТ «Вінницягаз» про те, що станом на 25.02.2020 за останнім рахується податковий борг в сумі 13819,92 грн. та керуючись п. 20.1.2 ст. 20, ст. 89 Податкового кодексу України просили надати перелік основних засобів та перелік ліквідного майна для складання акту опису майна в податкову заставу на суму податкового боргу. У разі ненадання вищевказаного переліку майна до підприємства будуть застосовані заходи впливу згідно п. 89.4 ст. 89 Податкового кодексу України.
Через незарахування відповідачем коштів, сплачених ТОВ «Вінницягаз Збут», в загальній сумі 390712,89 грн. в рахунок податку на нерухомість та орендної плати за земельні ділянки позивачем, у останнього виникла недоїмка станом на 29.01.2020 на суму 12320,60 (що увійшло у вимогу від 10.02.2020 №Ю-1634-50), в рахунок податку на нерухомість та земельного податку станом на 10.02.2020 вона склала 376892,97 грн. (що увійшло у вимогу від 11.02.2020 №Ю-1847-50), та станом на 09.02.2020 - 1499,32 грн. (що увійшло у вимогу від 10.02.2020 №Ю-1653-50), що підтверджується відомостями інтегрованої картки АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз».
Внаслідок вищевказаного незарахування відповідачем сплати податків за позивача третіми особами за позивачем обліковується податковий борг, що підтверджується відомостями інтегрованої картки АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз».
24.02.2020 на адресу позивача надійшла податкова вимога від 11.02.2020 № 1847-50 про сплату боргу в сумі 376 832,97 грн., в тому числі 66 160,03 грн. податку на нерухомість та 310 732,94 грн. земельного податку.
28.02.2020 на адресу позивача надійшло 2 податкові вимоги від 10.02.2020 №1634-50 про сплату боргу в сумі 12 320,60 грн., в тому числі 3 337,12 грн. податку на нерухомість та 8 983,48 грн. орендної плати за земельні ділянки та № 1653-50 про сплату боргу в сумі 1499,32 грн. в тому числі 1 273,91 грн. податку на нерухомість та 225,41 грн. земельного податку.
Незгода позивача з бездіяльністю відповідача, яка виявилася у не зарахуванні коштів, сплачених ТОВ «Вінницягаз Збут», в рахунок сплати податків позивачем, а також з направленням на виниклу у зв`язку із цим податкових вимог про сплату податкового боргу, стала підставою для звернення АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зважає на таке.
Правові та організаційні засади що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий Кодекс України.
Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Відповідно до п.п.16.1.4. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
У відповідності до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
На переконання сторони відповідача, саме з огляду на вимоги п. 57.1 ст. 57 та п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, позивач не виконав свого обов`язку зі самостійної сплати податків і зборів, а тому незарахування платежів, здійснених через ТОВ «Віннницягаз Збут» є правомірним.
Щодо зазначених доводів відповідача суд вказує на таке.
Вимогами п. 57.1 ст. 57 та п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України на позивача, як платника податків, покладено безумовний обов`язок зі сплати обов`язкових платежів, незалежно від його фінансового стану, шляхом внесення відповідних сум на рахунки органів доходів і зборів з його банківського рахунку.
Разом з тим, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на всі рахунки позивача було накладено арешт, що унеможливлює виконання позивачем зазначеного обов`язку у спосіб, визначений Податковим кодексом України, тобто шляхом перерахування відповідних коштів з рахунку платника на рахунок органу доходів і зборів.
Суд враховує, що спірні правовідносини, які стосуються збору (справляння) податків, за своєю суттю є публічно-правовими. При цьому Податковим кодексом України не передбачено випадків, коли, як у цій справі, існують обставини, що виключають можливість виконання обов`язку зі податків і зборів.
Тобто має місце ситуація, коли наявні прогалини щодо порядку виконання обов`язку платника податків і зборів щодо їх сплати в умовах, зокрема, неможливості застосування регламентованого цим Кодексом способу виконання відповідного обов`язку.
Наявність таких прогалин обумовлює безпосереднє застосування регламентованих цим Кодексом принципів: обов`язковості сплати податків і зборів (ст. 16 ПК), а також положень інших нормативно-правових актів в частині, що не суперечить законодавству.
Зі змісту спірних правовідносин судом встановлено, що позивач не здійснював передачу свого обов`язку зі сплати єдиного внеску третім особам, натомість вжив усіх залежних від нього заходів з метою виконання цього обов`язку.
За встановлених обставин у справі, суд виходить також з того, що позивач мав на меті виконання покладеного на нього безумовного та пріоритетного обов`язку зі сплати обов`язкових платежів, а тому здійснював пошук шляхів виконання цього обов`язку.
Доказів чи належних обґрунтувань того, що внаслідок обраного позивачем способу реалізації обов`язку по сплаті податків і зборів допущено порушення закону, відповідачем в ході судового розгляду справи не надано.
Щодо сплати з поточних рахунків ТОВ «Вінницягаз Збут» коштів суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, 14.01.2020року між АТ «Вінницягаз» (Довіритель) та ТОВ «Вінницягаз Збут» (Повірений) був укладений договір доручення №30А210-690-20/30А217-49-20, згідно з яким в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Повірений зобов`язується від імені та за рахунок Довірителя виконувати грошові зобов`язання.
Відповідно до пункту 1.2. цього Договору виконані грошові зобов`язання, вчинені Повіреним на виконання Договору №30А210-690-20/30А217-49-20, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов`язки Довірителя.
14.01.2020 АТ «Вінницягаз» видало довіреність №007Др-4-0120, якою уповноважило ТОВ «Вінницягаз Збут» вчиняти від імені АТ «Вінницягаз» такі дії, зокрема, як сплачувати (перераховувати) податки, збори та інші обов`язкові платежі, передбачені чинним законодавством України.
З метою забезпечення своєчасної сплати позивачем податків, на підставі укладеного Договору №30А210-690-20/30А217-49-20 та додатку до нього, ТОВ «Віннитцягаз Збут» сплачувало податки і збори від імені та за рахунок позивача із вказаним кодом бюджетної класифікації, про що також свідчать платіжні доручення.
У відповідності до абз. 1 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Водночас, с. 1 ст. 19 Податкового кодексу України, платник податків веде справи, пов`язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.
Представниками платника податків, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Податкового кодексу України, визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов`язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов`язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до частин 1,3 Цивільного кодексу України, представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочи від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Суд враховує, що відповідно до ч.1, 3 ст.237 Цивільного кодексу України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі зокрема договору.
Частиною 1 ст.1000 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов`язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов`язки довірителя.
Відповідно до вимог ст.1003 Цивільного кодексу України у договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.
Згідно ч. 1 ст. 1004 цього Кодексу, повірений зобов`язаний вчиняти дії відповідно до змісту даного йому доручення. Повірений може відступити від змісту доручення, якщо цього вимагають інтереси довірителя і повірений не міг попередньо запитати довірителя або не одержав у розумний строк відповіді на свій запит. У цьому разі повірений повинен повідомити довірителя про допущені відступи від змісту доручення як тільки це стане можливим.
Зазначені положення цивільного законодавства підтверджують висновок суду про те, що в результаті реалізації між АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» як Довірителем та ТОВ «Вінницягаз Збут» як Повіреними їхніх взаємовідносин за договором доручення, не відбулось передачі третім особам обов`язку позивача по податків і зборів, що заборонено Податковим кодексом.
При цьому, зміст приватно-правових відносин щодо реалізації договорів доручення між Довірителем та Повіреними не входить до предмету доказування в межах даного адміністративного спору.
Як встановлено судом та не спростовано відповідачем, власником коштів, від імені якого здійснено відповідні платежі в рахунок сплати сум коштів за відповідними платіжними дорученнями, є саме позивач, а не будь-яка третя особа.
Сама лише обставина, що відповідні перерахування власних коштів платника єдиного внеску відбулись не з його власного рахунку, в умовах неможливості використання власних рахунків платника (що не є спірним між сторонами), не свідчить про порушення платником вимог податкового законодавства.
У випадку наявності прогалин в законодавстві щодо порядку (способу) виконання обов`язку платника по сплаті обов`язкових платежів, за умов об`єктивної неможливості використати передбачений Законом спосіб виконання такого обов`язку, правомірними є дії платника, спрямовані на забезпечення виконання цього обов`язку у будь-який інший спосіб, що не суперечить чинному законодавству.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 21.12.2018 у справі №805/1429/17-а, від 25.01.2019 у справі №817/85/16, від 25.01.2019 у справі №812/59/16.
Згідно з положеннями п.21.1.10 ст.21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов`язані: вносити до інформаційних баз даних інформацію з документів, отриманих від платників податків у паперовій формі, а також інформацію про взаємодію з платниками податків, отриману в іншій формі.
Інтегрована картка платника податків є документом, який відображає облік нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету, тому відображення в ній податкової заборгованості по фактично сплаченим сумам порушує права платника податків.
У даному випадку у платника податків наявний матеріально-правовий інтерес в тому, щоб дані карток його особових рахунків правильно відображали точний облік усіх нарахованих і сплачених сум до бюджету, оскільки невідповідність такого обліку фактичним задекларованим показникам сталась не з вини позивача.
Частиною четвертою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Відповідно до частини п`ятої вказаної статті податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Згідно із статтею 1 Положення про єдиний казначейський рахунок, затвердженого Наказом Державного казначейства України № 122 від 26 червня 2002 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2002 року за № 594/6882, єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.
Пунктом 2.1 цього Положення визначено, що ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Відповідно до пункту 2.2 цього Положення на ЄКР, відкритому на балансі Державного казначейства України, відображаються операції про рух коштів на рахунках, що відкриті в Державному казначействі України та Головних управліннях Державного казначейства України (далі - органи Державного казначейства України).
ЄКР, відкритий на балансі Державного казначейства України, об`єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України (далі - субрахунки ЄКР).
У Державному казначействі України відкриваються та ведуться програмними засобами рахунки в розрізі Головних управлінь Державного казначейства України, які відображають рух коштів на субрахунках ЄКР та несуть аналогічний інформаційний зміст.
Відповідно до пункту 2.3 цього Положення на субрахунках ЄКР ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Таким чином зі змісту пункту 2.2 та 2.3 цього Положення випливає, що всі сплачені податки та збори зараховуються й акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок, а зарахування податків та зборів на відповідний рахунок має значення лише для обліку коштів.
Аналізуючи наведені вище норми та враховуючи встановлені судом обставини справи, суд вважає, що оскільки суми сплачених коштів були перераховані на єдиний казначейський рахунок, то неврахування податковим органом даних коштів як коштів сплачених самостійно позивачем, не є достатньою правовою підставою для висновку про не сплату грошового зобов`язання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем добросовісно, у відповідності до норм Положення та у передбачений законом строк, своєчасно та в повному обсязі сплачено податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, орендної плати з юридичних осіб, земельного податку, які зараховані до бюджету.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду справи не було встановлено фактів того, що внаслідок обраного позивачем способу реалізації обов`язку по сплаті податків і зборів допущено порушення закону, у зв`язку із чим бездіяльність відповідача щодо не зарахування коштів, сплачених ТОВ «Вінницягаз Збут» в рахунок сплати АТ «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз» є протиправною, що відповідачем не спростовано.
За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача вчинити дії із зарахування коштів:
-до Управління казначейства у м. Вінниці податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 66 160,03 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 1 273,91 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі З 337,12 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у м. Вінниці земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 310 732,94 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 225,41 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600) в сумі 8 983,48 грн. за грудень 2019 року в рахунок сплати Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Вінницягаз», підлягають задоволенню.
Крім того, у зв`язку із тим, що в ході розгляду справи встановлено та відповідачем не заперечувалося, що саме через не зарахування контролюючим органом коштів, сплачених ТОВ «Вінницягаз Збут», в загальній сумі 390712,89 грн. в рахунок податку на нерухомість та орендної плати за земельні ділянки позивачем, у останнього виникла недоїмка станом на 29.01.2020 на суму 12320,60 (що увійшло у вимогу від 10.02.2020 №Ю-1634-50), в рахунок податку на нерухомість та земельного податку станом на 10.02.2020 вона склала 376892,97 грн. (що увійшло у вимогу від 11.02.2020 №Ю-1847-50), та станом на 09.02.2020 - 1499,32 грн. (що увійшло у вимогу від 10.02.2020 №Ю-1653-50), і внаслідок цього відповідачем виставлено спірні податкові вимоги від 10.02.2020 № 1634-50, від 10.02.2020 № 1653-50 та від 11.02.2020 № 1847-50, а також враховуючи, що судом встановлено протиправність бездіяльності відповідача щодо нездійснення зарахування цих коштів в рахунок сплати позивачем обов`язкових платежів, суд доходить висновку про протиправність спірних вимог та про наявність підстав для їх скасування.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на таке.
Як визначено ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З поданої позовної заяви слідує, що позивачем заявлено позовні вимоги майнового характеру на загальну суму 390712,89 грн. та немайнового характеру.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 2102,00 грн.
За змістом приписів п.1 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою -1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру який подано який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З урахуванням наведеного та суми заявлених позовних вимог майнового характеру, позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 5860,68 грн. та 4204 грн.
Однак, відповідно до Закону України «Про судовий збір» та Кодексу адміністративного судочинства, враховуючи, що позовні вимоги немайнового характеру є похідними, належним до сплати є судовий збір в розмірі 2102 грн.
Отже, позивачу безпосередньо належить повернути судові витрати у вигляді сплати судового збору і має бути відшкодована позивачу шляхом стягнення їх з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань останнього в розмірі 7962,69 грн.
Відносно розподілу іншої частини судових витрат, понесених позивачем у вигляді надмірно сплаченої суми судового збору, суд зазначає, що питання про повернення цих судових витрат вирішується відповідно до ст.7 Закону України «Про судовий збір» на підставі відповідного клопотання особи, яка надмірно сплатила судовий збір, проте станом на час розгляду справи таке клопотання від позивача не надходило, тому на теперішній час повернення таких витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Вінницькій області щодо незарахування коштів в сумі 390 712,89 грн. згідно листа № 21001.2.2-Сл-578-0120 від 31.01.2020 в рахунок сплати Акціонерним товариством "Оператор газорозподільних систем "Віннинцягаз", в тому числі:
-до Управління казначейства у м. Вінниці податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 66 160,03 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 1 273,91 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі З 337,12 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у м. Вінниці земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 310 732,94 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 225,41 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600) в сумі 8 983,48 грн. за грудень 2019 року.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Вінницькій області зарахувати кошти в сумі 390 712,89 грн. згідно листа № 21001.2.2-Сл-578-0120 від 31.01.2020 в рахунок сплати Акціонерним товариством "Оператор газорозподільних систем "Віннинцягаз", в тому числі:
-до Управління казначейства у м. Вінниці податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 66 160,03 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі 1 273,91 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є платниками об`єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету 18010400) в сумі З 337,12 грн. за 4 квартал 2019 року;
-до Управління казначейства у м. Вінниці земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 310 732,94 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Вінницькому районі земельного податку з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010500) в сумі 225,41 грн. за грудень 2019 року;
-до Управління казначейства у Тиврівському районі орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600) в сумі 8 983,48 грн. за грудень 2019 року.
Визнати протиправними та скасувати податкові вимоги Головного управління ДПС у Вінницькій області від 10.02.2020 № 1634-50, № 1653-50 від 11.02.2020 № 1847-50.
Стягнути на користь Акціонерного товариство "Оператор газорозподільних систем "Віннинцягаз" сплачений при звернені до суду судовий збір в розмірі 7962,69 грн. (сім тисяч дев`ятсот шістдесят дві гривні шістдесят дев`ять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Акціонерне товариство "Оператор газорозподільних систем "Вінницягаз" (вул. Костя Широцького, 24, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 03338649)
Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельниьцке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 43142454)
Рішення в повному обсязі складено: 01.06.2020 р.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна