
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.05.2020 Справа № 920/406/19
Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Данілової Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/406/19 в порядку загального позовного провадження
за позовом: Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 9, код ЄДРПОУ 03352455),
до відповідача: Спільного Українсько-Білоруського підприємства "Укртехносинтез" у формі ТОВ (40020, м. Суми, пр-т. Курський, 6, код ЄДРПОУ 21127532),
про стягнення 171 604 грн. 30 коп.,
представники учасників справи:
позивача: адвокат Іванченко М.М.;
відповідача: адвокат Кисіль А.В.
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість в розмірі 171 604 грн. 30 коп., з яких: 153 505 грн. 28 коп. заборгованості за об`єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, 13 044 грн. 39 коп. пені, 1 080 грн. 46 коп. 3% річних, 3 974 грн. 17 коп. - інфляційних нарахувань, нарахованих відповідно до договору № 846 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення від 29.01.2018, а також просить стягнути з відповідача судовий збір в сумі 2574,06 грн.
Ухвалою суду від 02.05.2019 (суддя Коваленко О.В.) позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 920/406/19 в порядку спрощеного позовного провадження.
10.06.2019 до суду надійшов відзив відповідача, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки заявлена позивачем сума до стягнення не підтверджена жодним належним і допустимим доказом.
14.06.2019 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій просить суд задовольнити позовні вимоги, оскільки позивачем дотримано процедуру відбирання, зберігання, та транспортування проб, аналіз стічних вод позивачем проведено своєчасно та в строки визначені чинним законодавством, а доводи відповідача є безпідставними, необґрунтованими та непідтвердженими матеріалами справи.
25.10.2019 представник відповідача подав до суду заперечення до відповіді на відзив, в яких зазначив, що вважає викладені в позовній заяві та відповіді на відзив обставини безпідставними та необґрунтованими, позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 18.06.2019 зупинено провадження у справі № 920/406/19 до закінчення перегляду в касаційному порядку Верховним судом справи №920/619/18 за позовом комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" про стягнення заборгованості за об`єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод.
У зв`язку з тим, що постановою Верховного Суду від 28.08.2019 у справі № 920/619/18 постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.04.2019 та рішення господарського суду Сумської області від 12.12.2018 залишено без змін, на підставі розпорядження керівника апарату суду від 07.10.2019 призначено повторний автоматичний розподіл судової справи.
У відповідності до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 07.10.2019 головуючим суддею визначено Яковенка В.В.
Ухвалою суду від 08.10.2019 провадження у справі № 920/406/19 поновлено та призначено підготовче засідання на 05.11.2019.
Однак, 05.11.2019 розгляд справи не відбувся, оскільки суддя Яковенко В.В. знаходився у відпустці, що унеможливлювало розгляд справи.
Ухвалою суду від 19.11.2019 призначено підготовче засідання на 28.11.2019.
Ухвалою суду від 28.11.2019 провадження у справі № 920/406/19 зупинено до вирішення по суті Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду пов`язаної справи № 591/1519/15-а.
Ухвалою суду від 03.01.2020 поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання на 14.01.2020.
Ухвалою суду від 14.01.2020 відкладено підготовче засідання на 04.02.2020.
Ухвалою суду від 04.02.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.02.2020.
Однак, 13.02.2020 розгляд справи не відбувся, оскільки суддя Яковенко В.В. знаходився у відпустці, що унеможливлювало розгляд справи.
Ухвалою суду від 17.02.2020 призначено справу до судового розгляду по суті на 03.03.2020.
У судовому засіданні 03.03.2020 оголошено перерву до 19.03.2020, 11:00.
Однак, 19.03.2020 розгляд справи не відбувся, оскільки суддя Яковенко В.В. знаходився на лікарняному, що унеможливлювало розгляд справи.
Ухвалою суду від 23.03.2020 призначено справу до судового розгляду по суті на 02.04.2020.
Ухвалою суду від 02.04.2020 відкладено розгляд справи по суті на 27.04.2020.
Однак, 27.04.2020 розгляд справи не відбувся, оскільки суддя Яковенко В.В. знаходився у відпустці, що унеможливлювало розгляд справи.
Ухвалою суду від 04.05.2020 призначено розгляд справи по суті на 28.05.2020.
Згідно зі статтею 194 ГПК України завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.
Статтею 114 ГПК України визначено, що суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом у межах наданих йому повноважень створені належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
29.01.2018 між КП «Міськводоканал» Сумської міської ради (позивач - виконавець) та СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ (відповідач - споживач) укладено договір про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення № 846, за умовами якого позивач зобов`язався надавати своєчасно відповідачу послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення, а споживач зобов`язався своєчасно оплачувати надані йому послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.
Договір укладено на строк з 01.01.2018 та діє до 31.12.2018, а в частині фінансових зобов`язань до їх повного виконання сторонами (п. 9.1. договору).
Відповідно до п. 4.2.15 договору споживач зобов`язаний дотримуватися встановлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках. Оплачувати рахунки за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням при порушенні встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у концентрації, визначеної місцевими правилами приймання стічних вод.
Згідно з п. 4.3.7. договору виконавець має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод споживача. Пред`являти споживачу рахунки при порушенні місцевих правил приймання стічних вод та скиду стічних вод з понаднормативним забрудненням.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час здійснення контролю за скидом забруднюючих речовин ним було виявлено факти скиду відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин порівняно з встановленими місцевими Правилами від 10.12.2007 № 596 та Правилами від 06.09.2011 № 539, а саме:
1) 30 липня 2018 року на каналізаційному випуску № 2 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 30.07.2018 № 1486, протоколом дослідження якості стічних вод від 30.07.2018 № 4293: завислих речовин 476,0 мг/л при дозволеній нормі 280,0 мг/л, цинку 0,271 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л, фосфатів 11.60 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, азоту амонійного 27,15 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, міді 0,087 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, заліза 1,8 мг/л при дозволеній нормі 1,0 мг/л.
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 10,85.
30 липня 2018 року на каналізаційному випуску № 1 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 30.07.2018 № 1485, протоколом дослідження якості стічних вод від 30.07.2018 № 4292: фосфатів 9,13 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, міді 0,019 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л.
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 0,98.
Тариф, встановлений за надання послуг з централізованого водовідведення споживачам згідно з постановою НКРЕКП від 28.12.2017 № 1575 та наказом КП "Міськводоканал" Сумської міської ради від 24.01.2018 № 24 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення" складає - 6,36 грн./м3
Об`єм скинутих понаднормативно забруднених стічних вод за липень 2018 року склав по об`єкту за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 1149,00 м3 , що підтверджується копією витягу з електронного Журналу зняття показників лічильників по об`єкту СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ за липень 2018 року.
За перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживачу виставлено до оплати за липень 2018 року суму в розмірі 43188,16 грн., що підтверджується копіями документів: актами відбору проб стічних вод від 30.07.2018 № 1486, № 1485, протоколом дослідження якості стічних вод від 30.07.2018 № 4293, № 4292, листом-повідомленням про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах споживача від 03.08.2018 № 05/5311 (направленим рекомендованим листом 31.07.2018), рахунком від 15.08.2018 № 127 (направленим рекомендованим листом 03.08.2018).
2) 23 серпня 2018 року на каналізаційному випуску № 1 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 23.08.2018 № 1565, протоколом дослідження якості стічних вод від 23.08.2018 № 4340: хлоридів 81,54 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, міді 0,056 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, заліза 1,03 мг/л при дозволеній нормі 1,0 мг/л.
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 3,71.
20 серпня 2018 року на каналізаційному випуску № 2 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 20.08.2018 № 1557, протоколом дослідження якості стічних вод від 20.08.2018 № 4335: хлоридів 120,45 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, фосфатів 9,26 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, азоту амонійного 44,26 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, міді 0,025 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, заліза 1,37 мг/л при дозволеній нормі 1,0 мг/л, цинку 0,123 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 3,66.
Тариф, встановлений за надання послуг з централізованого водовідведення споживачам згідно з постановою НКРЕКП від 28.12.2017 № 1575 та наказом КП "Міськводоканал" Сумської міської ради від 24.01.2018 № 24 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення" складає - 6,36 грн./м3
Об`єм скинутих понаднормативно забруднених стічних вод за серпень 2018 року склав по об`єкту за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 - 1137,00м3 , що підтверджується копією витягу з електронного Журналу зняття показників лічильників по об`єкту СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ за серпень 2018 року.
За перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживачу виставлено до оплати за серпень 2018 року суму в розмірі 26647,52 грн., що підтверджується копіями документів: актами відбору проб стічних вод від 20.08.2018 № 1557, від 23.08.2018 № 1565, протоколами дослідження якості стічних вод від 20.08.2018 № 4335, від 23.08.2018 № 4340, листами-повідомленнями про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах споживача від 27.08.2018 № 05/5872 (направленим рекомендованим листом 27.08.2018), від 29.08.2018 № 05/5915 (направленим рекомендованим листом 30.08.2018), рахунком від 28.09.2018 № 152 (отриманий нарочно 08.10.2018).
3) 10 вересня 2018 року на каналізаційному випуску № 1 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Тополянська, 17 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 10.09.2018 № 1597, протоколом дослідження якості стічних вод від 10.09.2018 № 4363: міді 0,018 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л.
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 0,5.
28 вересня 2018 року на каналізаційному випуску № 1 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 28.09.2018 № 1681, протоколом дослідження якості стічних вод від 28.09.2018 № 4414: міді 0,027 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, фосфатів 6,88 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, цинку 0,148 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л.
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 2,07.
27 вересня 2018 року на каналізаційному випуску № 2 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 27.09.2018 № 1675, протоколом дослідження якості стічних вод від 27.09.2018 № 4411: міді 0,047 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, азоту амонійного 29,26 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л.
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 3,09.
Тариф, встановлений за надання послуг з централізованого водовідведення споживачам згідно з постановою НКРЕКП від 28.12.2017 № 1575 та наказом КП "Міськводоканал" Сумської міської ради від 24.01.2018 № 24 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення" складає - 6,36 грн./м3
Тариф, встановлений з 12.09.2018 за надання послуг з централізованого водовідведення споживачам згідно з постановою НКРЕКП від 04.09.2018 № 957 та наказом КП "Міськводоканал" Сумської міської ради від 11.09.2018 № 331 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення" складає - 7,38 грн./м3
Об`єм скинутих понаднормативно забруднених стічних вод за вересень 2018 року склав по об`єкту за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 - 1357,00м3 , з яких: 497,57 м3 - об`єм стічних вод, скинутих споживачем за період з 01.09.2018 по 12.09.2018 та 859,43 м3 - об`єм стоків за період з 12.09.2018 по 30.09.2018; по об`єкту за адресою: м. Суми, вул. Тополянська, 17 - 34,00 м3, з яких: 12,47 м3 - об`єм стічних вод, скинутих споживачем за період з 01.09.2018 по 12.09.2018 та 21,53 м3 - об`єм стоків за період з 12.09.2018 по 30.09.2018, що підтверджується копією витягу з електронного Журналу зняття показників лічильників по об`єкту СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ за вересень 2018 року.
За перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживачу виставлено до оплати за вересень 2018 року суму в розмірі 24647,52 грн., що підтверджується копіями документів: актами відбору проб стічних вод від 10.09.2018 № 1597, від 28.09.2018 № 1681, від 27.09.2018 № 1675, протоколами дослідження якості стічних вод від 10.09.2018 № 4363, від 28.09.2018 № 4414, від 27.09.2018 № 4411, листами-повідомленнями про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах споживача від 13.09.2018 № 05/6280 (направленим рекомендованим листом 14.09.2018), від 02.10.2018 № 05/6688 (направленим рекомендованим листом 03.10.2018), від 02.10.2018 № 05/6685 (направленим рекомендованим листом 03.10.2018), рахунком від 19.10.2018 № 176 (направленим рекомендованим листом 24.10.2018).
4) 29 жовтня 2018 року на каналізаційному випуску № 2 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 29.10.2018 № 1769, протоколом дослідження якості стічних вод від 29.10.2018 № 4469: хлоридів 132,18 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, фосфатів 9,40 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, азоту амонійного 55,73 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, завислих речовин 376,0 мг/л при дозволеній нормі 280,0 мг/л
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 2,66.
Тариф, встановлений з 12.09.2018 за надання послуг з централізованого водовідведення споживачам згідно з постановою НКРЕКП від 04.09.2018 № 957 та наказом КП "Міськводоканал" Сумської міської ради від 11.09.2018 № 331 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення" складає - 7,38 грн./м3
Об`єм скинутих понаднормативно забруднених стічних вод за жовтень 2018 року склав по об`єкту за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 - 1465,00м3 , що підтверджується копією витягу з електронного Журналу зняття показників лічильників по об`єкту СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ за жовтень 2018 року.
За перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживачу виставлено до оплати за жовтень 2018 року суму в розмірі 28759,13 грн., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 29.10.2018 № 1769, протоколом дослідження якості стічних вод від 29.10.2018 № 4469, листами-повідомленнями про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах споживача від 02.11.2018 № 05/7550 (направленим рекомендованим листом 02.11.2018), рахунком від 14.11.2018 № 190 (направленим рекомендованим листом 20.11.2018).
5) 28 листопада 2018 року на каналізаційному випуску № 2 на виході з контрольного колодязя, за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 відібрані проби стічних вод по об`єкту споживача СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ.
За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, атестованою у даній галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 28.11.2018 № 1878, протоколом дослідження якості стічних вод від 28.11.2018 № 4523: завислих речовин 321,0 мг/л при дозволеній нормі 280,0 мг/л, фосфатів 10,45 мг/л при дозволеній нормі 6,5 мг/л, хлоридів 118,15 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л, азоту амонійного 29,65 мг/л при дозволеній нормі 25,0 мг/л, міді 0,024 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л, цинку 0,129 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л, СПАВ 0,34 мг/л при дозволеній нормі 0,25 мг/л.
Коефіцієнт кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, склав 3,32.
Тариф, встановлений з 12.09.2018 за надання послуг з централізованого водовідведення споживачам згідно з постановою НКРЕКП від 04.09.2018 № 957 та наказом КП "Міськводоканал" Сумської міської ради від 11.09.2018 № 331 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення" складає - 7,38 грн./м3
Об`єм скинутих понаднормативно забруднених стічних вод за листопад 2018 року склав по об`єкту за адресою: м. Суми, вул. Кооперативна, 1 - 1244,00м3 , що підтверджується копією витягу з електронного Журналу зняття показників лічильників по об`єкту СУБП «Укртехносинтез» у формі ТОВ за листопад 2018 року.
За перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживачу виставлено до оплати за листопад 2018 року суму в розмірі 30479,99 грн., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 28.11.2018 № 1878, протоколом дослідження якості стічних вод від 28.11.2018 № 4523, листами-повідомленнями про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах споживача від 04.12.2018 № 05/8175 (направленим рекомендованим листом 04.12.2018), рахунком від 14.11.2018 № 212 (направленим рекомендованим листом 14.12.2018).
Вищезазначені акти відбору проб стічних вод підписані представником споживача без зауважень.
Позивач зазначає, що для розрахунку плати використовуються дані лабораторії КП «Міськводоканал» Сумської міської ради, що передбачені п. 7.10 Правил від 10.12.2007 № 596 та Правил від 06.09.2011 № 539.
Хімічна лабораторія контролю промстоків КП «Міськводоканал» Сумської міської ради відповідає критеріям атестації і атестована на право проведення вимірювань у сфері робіт з контролю стану навколишнього природного середовища (води стічні), що підтверджується Свідоцтвом про атестацію від 23.02.2018 № РУ-0110/18.
Позивач зазначає, що відповідно до п. 2.3.4 Правил від 10.12.2007 № 596 та Правил від 06.09.2011 № 539, якими передбачено, що споживач зобов`язаний оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників протягом 30 банківських днів.
Позивачем на адресу відповідача було надіслано рахунки на оплату рекомендованими листами, рахунок на оплату № 152 від 28.09.2018 отримано відповідачем нарочно 08.10.2018, проте відповідачем рахунки не сплачено.
24.10.2018 рекомендованими листами на адресу відповідача направлено претензію від 18.10.2018 № 22/7082, 02.01.2019 претензію від 27.12.2018 № 22/8693, 22.12.2018 претензію від 15.01.2019 № 22/335, 08.02.2019 претензію від 06.02.2019 № 22/1149, однак вищезазначені претензії залишені відповідачем без задоволення, у зв`язку з чим позивач просить суд стягнути 153505 грн. 28 коп. заборгованості за об`єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод в міську систему каналізації.
Крім того, у зв`язку з несвоєчасною сплатою заборгованості просить також додатково стягнути з відповідача 13044 грн. 39 коп. пені, 1080 грн. 46 коп. 3% річних, 3974 грн. 17 коп. інфляційних нарахувань відповідно до вимог п. 5.1.2. договору та ст. 625 ЦК України.
Згідно з п. 5.1.2. договору споживач несе відповідальність за несвоєчасне внесення платежів за послуги - шляхом сплати пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, сплати суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми заборгованості.
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (стаття 11 ЦК України).
Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, який в силу вимог ч. 1 ст. 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (стаття 628 ЦК України).
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно зі ст. 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
У відповідності до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Як вже зазначалося судом, відносини між сторонами з приводу надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення регулюються договором №846 від 29.01.2018.
Відповідно до п. 3.2. договору оплата споживачем за скид промислових стічних вод здійснюється згідно з Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженою наказом Держбуду від 19.02.2002 № 37 та місцевими правилами приймання стічних вод (п. 3.6. Правил 190).
В обґрунтування позовних вимог в частині нарахування та стягнення плати за об`єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод позивач посилається на порушення відповідачем Правил № 539.
19.06.2017 набрала чинності прийнята 18 травня 2017 року нова редакція Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», згідно з абз. 4 ч. 1 ст. 11 якого, затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства належить затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Відповідно до ст. 13 «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належить затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.
Статтею 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» визначено, що місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
В обґрунтування позовних вимог в частині нарахування та стягнення плати за об`єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод позивач посилається на порушення відповідачем Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, затверджених рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596 та від 06.09.2011 № 539, а також договору.
Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10 грудня 2007 року № 596 були затверджені Правила приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми. Згідно з рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 вересня 2011 року № 539 до Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 10 грудня 2007 року № 596 було внесено зміни та доповнення.
У Правилах № 596 із змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539, (далі Правила №539) визначено допустимі концентрації забруднюючих речовин, що можуть скидатися підприємствами в систему каналізації з врахуванням місцевих особливостей приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.
Допустимі концентрації забруднюючих речовин при скиді стічних вод абонентів у каналізаційну систему м. Суми, що містяться в Таблиці 1 Правил № 539, розроблені та затверджені на підставі Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом № 37 від 19 лютого 2002 року.
У відповідності до п.1.6 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом від 19.02.2002 № 37 Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України (далі Правила №37), який був чинний під час прийняття Правил № 539, місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров`я України. Місцеві Правила приймання є обов`язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539, яким були затверджені Правила, має усі ознаки регуляторного акту та є таким, що потребує реалізації процедур стосовно його прийняття, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Факти, передбачені наведеною нормою, мають для суду преюдиціальний характер. Преюдиціальність - це обов`язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набуло законної сили, в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки їх вже встановлено у рішенні, і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву законність судового акта, який вступив у законну силу.
19.06.2017 втратили свою чинність, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 166-р «Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади», затверджені Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37 Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України.
Суд зазначає, що допустимі концентрації забруднюючих речовин при скиді стічних вод абонентів у каналізаційну систему м. Суми, що містяться в таблиці 1 Правил № 539, розроблені та затверджені на підставі Правил № 37.
У пункті 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 166-р зазначається, що воно набирає чинності через два місяці з дня його опублікування. Дане розпорядження набрало чинності 22.05.2017. Відтак, суд зазначає, що з 22.05.2017 Правила № 37 не є чинними.
На підставі цих Правил №37 були встановлені допустимі концентрації забруднюючих речовин в Правилах приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, а тому, вказані Правила№ 539 з 22.05.2017 не є чинними.
Суд також звертає увагу, що постановою Зарічного районного суду м. Суми від 18.05.2017 року в справі №591/1519/15-а: визнано незаконним та скасоване рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 року №596 «Про затвердження Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми»; визнано незаконним з моменту прийняття та скасоване рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 року № 539 «Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 року №596 «Про затвердження Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми».
Зарічним районним судом м. Суми скасовано зазначені Правила в зв`язку із значними та суттєвими порушеннями при їх прийнятті, зокрема вимог ст.ст. 19, 57 Конституції України, Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України.
У подальшому ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 року скасована вказана постанова суду першої інстанції, а позов залишений без розгляду, оскільки позивач пропустив установлений законом строк для звернення із позовом до адміністративного суду. При цьому, як вбачається з тексту ухвали суду апеляційної інстанції, суд встановив суттєві порушення чисельних нормативно-правових актів при прийнятті Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми. Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 року набрала законної сили.
Суд також зазначає, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.11.2018 року у справі №818/2221/18 визнано протиправним і нечинним рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 року №539.
Також суд зазначає, що рішенням адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.08.2017 року №7 дії виконавчого комітету Сумської міської ради, що полягають у прийнятті рішення від 06.09.2011 року №539 визнані такими, що вчинені з порушенням порядку затвердження місцевих правил приймання стічних вод, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 7 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді вчинення дій, заборонених згідно зі ст. 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції», в частині створення умов Комунальному підприємству «Міськводоканал» Сумської міської ради для вчинення порушення передбаченого п. 2 ст. 50 та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» та ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення органів Антимонопольного комітету України є обов`язковими до виконання.
Зазначеним рішенням адміністративної колегії Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.08.2017 року № 7 дії виконавчого комітету Сумської міської ради, що полягають у прийнятті рішення від 06.09.2011 року № 539 визнані такими, що вчинені з порушенням порядку затвердження місцевих правил приймання стічних вод, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, і вказане рішення є обов`язковим до виконання.
Згідно з ч. 3 ст. 11 ГПК України суд застосовує правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 року у справі № 591/1519/15-а встановлено, що оскаржуване рішення № 539 від 06.09.2011 року відповідачем прийняте не на підставах та у спосіб, що передбачені законодавством, що регулюють спірні правовідносини.
З наведеного вбачається, що в силу ч. 3 ст. 11 ГПК України не підлягають застосуванню господарським судом при розгляді даної справи Правила № 539, які прийняті не на підставах та у спосіб, що передбачені законодавством, що регулюють спірні правовідносини.
Крім того, згідно з ч. 7 ст. 11 ГПК України у разі невідповідності правового акту правовому акту вищої юридичної сили суд застосовує норми правового акту вищої юридичної сили.
Таким чином, з усього вищенаведеного можна зробити обґрунтований висновок, що з 22.05.2017 у м. Суми відсутні нормативи допустимих концентрацій забруднюючих речовин, які були б встановлені місцевими Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми.
З наведеного вище вбачається, що існуючий порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджений центральним органом, на який посилається позивач, було скасовано, а тому використання такого порядку є протиправними, оскільки відповідно до чинного на той час законодавства порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем ценралізованого водовідведення, віднесено до повноваження центрального органу виконавчої влади, а не місцевого.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28.08.2019 року у справі №920/619/18.
Отже, суд зазначає, що застосування позивачем порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення до відібраних проб 30.07.2018, 23.08.2018, 20.08.2018, 10.09.2018, 28.09.2018, 27.09.2018, 29.10.2018, 28.11.2018, є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства і ґрунтуються на нормативно-правовому акті, який на той час вже було скасовано.
02.02.2018 року набув чинності наказ Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України №316 від 01.12.2017 року «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення», яким було встановлено новий порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі Правила№ 316).
Відповідно до пункту 2 Правил № 316 останні поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).
На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів (пункт 4 Правил № 316).
Згідно з Правилами № 316 позивач був зобов`язаний визначати допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах відповідача як найменшу з чотирьох величин:
- допустима концентрація забруднюючої речовини в каналізаційній мережі (на каналізаційному випуску споживача);
- допустима концентрація забруднюючої речовини в спорудах біологічного очищення (на вході в ці споруди);
- величини лімітів на скидання забруднюючих речовин, які визначені у дозволі на спеціальне водокористування, виданому позивачу відповідно до статті 49 Водного кодексу України;
- допустимого вмісту важких металів в осадах стічних вод, що можуть використовуватися як органічні добрива згідно з додатком 3 до цих Правил.
Розрахунок допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах споживачів проводять для кожних каналізаційних очисних споруд виробника або для кожного з каналізаційних колекторів, які відводять стічні води до цих очисних споруд.
У разі визначення допустимої концентрації (далі - ДК) забруднюючої речовини в стічних водах за ДК у каналізаційній мережі приймають ДК, визначені місцевими правилами приймання, а за їх відсутності - відповідно до вимог до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, для безпечного їх відведення та очищення на КОС згідно з додатком 4 до цих Правил.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 21.06.2017 року по 14.01.2019 року місцевими органами влади м. Суми не було розроблено та прийнято в установленому порядку місцеві правила приймання стічних вод. Нові місцеві «Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Суми» було затверджено лише 15.01.2019 року рішенням виконкому Сумської міської ради №4.
Отже суд контстатує, що на період відібрання проб (липень - листопад 2018 року) відсутні законні місцеві правила приймання стічних вод у каналізаційну систему м. Суми.
При цьому суд зазначає, що на час відібрання проб позивачем (липень - листопад 2018 року) вже набули чинності Правила № 316.
На час відібрання проб позивачем (липень - листопад 2018 року) місцевих правил, які б були прийняті на підставі та з урахуванням вимог зазначених Правил № 316, як це вимагає ст.13-1 нової редакції Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», розроблено та прийнято уповноваженим органом місцевого самоврядування м. Сум ще не було, а тому відповідно до вимог абзацу 5 ст. 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» до відносин сторін пов`язаних з відбором проб у період з липня по листопад 2018 року застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, позивач застосував Правила №316 виключно в частині визначення порядку нарахування плати за скид понаднормативних забруднень та не застосував у частині норм гранично допустимих скидів, які встановлені у додатку 4 до Правил №316. Так при розрахунку плати за понаднормативних забруднення стічних вод, які було виявлено в пробах від 30.07.2018, 23.08.2018, 20.08.2018, 10.09.2018, 28.09.2018, 27.09.2018, 29.10.2018, 28.11.2018, позивач для визначення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин використовує норми, встановлені місцевими Правилами №539.
Суд черговий раз наголошує, що, як вже вище було встановлено, ці допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин в Правилах №539 є нечинними.
З огляду на зазначені вище обставини, суд дійшов висновку, що не підлягають застосуванню положення Правил приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, в тому числі допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин при скиді стічних вод Абонентів у каналізаційну систему м. Суми, що містяться в Таблиці 1, які стали підставою для нарахування позивачем відповідачу 153505,28 грн. за об`єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод за липень - листопад 2018 року.
При цьому суд звертає увагу, що Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» зазначено, що місцеві правила повинні відповідати центральним.
Однак, як вже було встановлено вище, на момент спірних правовідносин правила, які приймаються центральним органом були відсутні, а місцеві правила були прийняті лише в 2019 році, оскільки лише в 2018 році були затверджені правила центральним органом виконавчої влади.
З огляду на викладене наслідки відсутності відповідних дій центрального органу та відсутність затверджених центральним органом прави, на момент наявних договірних правовідносин між сторонами, не можна покладати на споживача (відповідача).
Враховуючи зазначене, суд вважає вимоги позивача в частині стягнення з відповідача 153505,28 заборгованості за об`єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, що розрахована на підставі Правил № 539, не обґрунтованими та неправомірними, у зв`язку з чим відмовляє у задоволенні позову.
Крім того, беручи до уваги те, що вимога про стягнення з відповідача 13044,39 грн. пені, 1080,46 грн. 3% річних, 3974,17 грн. інфляційних нарахувань є похідною від основної вимоги про стягнення заборгованості за об`єми скинутих понаднормативно забруднених стічних вод, в задоволенні вимоги в частині стягнення штрафних санкцій суд також відмовляє в повному обсязі.
Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із Законом України «Про судовий збір» і відповідно до п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити.
Повний текст рішення складено 01.06.2020.
Згідно зі статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.
Суддя В.В. Яковенко