
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про розстрочення виконання судового наказу
28.05.2020м. Дніпро№ 904/3538/19
Суддя Манько Г.В., розглянувши заяву: Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради
про розстрочку виконання рішення
У справі:
за позовом: Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради
про стягнення 18 031 578 грн. 83 коп.
Представники:
Від позивача: не з`явився.
Від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з заявою та просить розстрочити виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 26.12.19р. у справі 904/3538/19 строком на дванадцять місяців, шляхом сплати щомісяця суми заборгованості в рівних частинах.
Позивач в судове засідання не з`явися..
Відповідач в судове засідання не з`явився.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 01.10.2019р. позов задоволено частково, стягнуто з Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради (49044, м. Дніпро, пр. Д.Яворницького, 37, ідентифікаційний номер 02128135 ) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" (01601, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6, ідентифікаційний номер 20077720) основний борг у сумі 11 851 268 грн. 20 коп., пеню у сумі 1 247 792 грн. 20 коп., 3% річних 500 675 грн. 44 коп., інфляційні втрати у сумі 1 836 946 грн. 35 коп., судовий збір в сумі 231 550 грн. 23 коп. В решті суми позову відмовити.
Постановою Центрального Апеляційного Господарського суду від 26.12.2019р. рішення Господарського суду Дніпропетровської області скасовано частково.
Господарським судом Дніпропетровської області видано судові накази.
Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», забезпечує галузі національної економіки і населення природним газом. Тобто, Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» як підприємство державного сектору економіки є об`єктом, що має стратегічне значення для економіки, суспільства і безпеки держави. Відсутність можливості вчасно розраховуватись за природний газ а як наслідок - відсутність можливості вчасно надати послуги з постачання природного газу спричинить значні соціально та економічно негативні наслідки для всієї України. Основним нормативним документом, що регулює порядок та умови постачання природного газу та виділення номінацій захищеним споживачам у опалювальний період 2017-2018 років є постанова Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 року №187, якою затверджено Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - Положення про ПСО). Дане Положення визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов`язків, що покладаються на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам, не створюючи загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації - п. Положення. Згідно пп.4 п.3 Положення встановлено обов`язок НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникам теплової енергії для всіх категорій використання природного газу, в тому числі для виробництва електричної енергії такими виробниками, на умовах та у порядку, що визначені Положенням про ПСО.
Таким чином, несвоєчасність оплати контрагентів прямо перешкоджає виконанню покладених на Позивача державою обов`язків, погіршує фінансове становище, впливає на якість та своєчасність надання послуг з поставки газу для інших споживачів природного газу. Крім того, через постійні затримки з розрахунком за поставлений газ Позивач зазнає негативних наслідків. Відповідно до консолідованого звіту про фінансовий стан НАК «Нафтогаз України» за 6 місяців 2019 року торгова дебіторська заборгованість (а основним видом діяльності підприємства є продаж газу) становила 57 910 тис грн». Торгова кредиторська заборгованість за 6 місяців 2019 року становила 8 376 тис. грн. відстрочені податкові зобов`язання складають 37 629 грн. Розмір короткострокових позик складає 51 834 тис. гри. довгострокових - 4 696 тис. грн. (дана інформація є публічно-доступною, розміщена на сайті naftogaz.com). Наведені дані свідчать про значний обсяг несплаченої заборгованості підприємств, нестачу коштів для здійснення поточної діяльності Позивача, у тому числі - для забезпечення підприємств необхідним обсягом природного газу протягом опалювального сезону 2019/2020 років.
У відповідності до ст. 42 Господарського кодексу України, діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Отже, здійснюючи підприємницьку діяльність, Відповідач повинен самостійно нести всі ризики: як щодо дотримання норм чинного законодавства України, так і щодо належного виконання добровільно взятих на себе договірних зобов`язань, а також самостійно нести юридичну відповідальність за допущені у своїй діяльності правопорушення. Укладаючи договір на поставку природного газу Відповідач усвідомлював всі ризики та свідомо, з доброї волі погодився на умови поставки, в тому числі і щодо нарахування пені.
Відповідно вимог ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. 2. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. 3. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. 4. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. 5. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.6. При відстроченні або розстроченні виконання судового рішення суд може вжити заходів щодо забезпечення позову. 7. Про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
Господарський суд дослідивши доводи, викладені в заяві не вбачає підстав для надання розстрочки виконання рішення суду по даній справі.
За даних обставин суд вважає за необхідне в задоволенні заяви про розстрочку виконання рішення відмовити.
Керуючись вимогами ст. 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради про розстрочку виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 26.12.19р. у справі 904/3538/19 відмовити.
Ухвала набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254 - 258 Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст ухвали складено 01.06.2020 р.
Суддя Г.В. Манько