
Справа № 638/19749/19
Провадження № 2/638/1400/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2020 року Дзержинський районний суд міста Харкова в складі:
головуючого судді Семіряд І.В.
за участю секретаря Башинської К.С.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1 М ОСОБА_2
представника відповідача Літвінової ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Дзержинського районного суду міста Харкова цивільну справу за позовом Заступника військового прокурора Харківського гарнізону, який діє в інтересах держави, уповноваженим органом якого є Міністерство внутрішніх справ України, Національна гвардія України до ОСОБА_4 про стягнення суми витрат, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі,-
ВСТАНОВИВ:
З 19.12.2020 в провадженні суду перебуває зазначена цивільна справа. В обгрунтування позову зазначено, що ОСОБА_4 проходив начвчання у Національній гвардії україни у період з 27.07.2017 по 23.09.2019 на посаді курсанта. У подальшому ОСОБА_4 , подано рапорт про відрахування з числа курсантів через системне невиконання умов контракту та небажанням продовжувати навчання. 23.09.2019 контракт про проходження військової служби був розірваний, а відповідач виключений із спиків особового складу. Академією було складено розрахунок витрат, пов`язаних з утриманням відповідача в академії, загальна сума становить 304748 грн 87 коп. ОСОБА_4 , добровільно відмовився відшкодовувати зазначені витрати. У зв`язку з чим позивач просить стягнути з ОСОБА_4 на користь Національної академії Національної гвардії України суму у розмірі 304748,87 грн.
У судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про закриття провадження у справі, у зв`язку з тим, що справу не належить розглядати у порядку цивільного судочинства.
Представник позивача заперечував проти клопотання про закриття провадження у справі.
Суд, вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного:
Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень..
Пунктами 1, 2 частини першої статті 4 КАС України, визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Частиною четвертою статті 5 КАС України передбачено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_4 вартість витрат, пов`язаних з утриманням у навчальному закладі Національній академії Національної гвардії України, у зв`язку з відрахуванням з числа курсантів за власним бажанням.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до статті 74 Закону України «Про Національну поліцію» підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.
Особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З огляду на зазначені положення законодавства, суд зазначає, що спори, що пов`язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов`язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат, відбувається після її звільнення з державної служби, підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства. У межах цивільного судочинства суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному судочинстві, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.
Аналогічний висновок зроблено у постанові від 12 грудня 2018 року у справі № 804/285/16 (провадження № 11-669апп18), у якій Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків, викладених у постановах від 14 березня 2018 року у справі № 461/5577/15-ц (провадження № 14-18цс18), від 31 жовтня 2018 року у справі № 820/5761/15 (провадження № 11-750апп18) та постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 у справі №723/18/17, що свідчить про усталену практику розгляду вказаної категорії спорів.
Із урахуванням викладеного, правовідносини, які виникли між сторонами у справі, є адміністративно-правовими, справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, тому провадження у справі підлягає закриттю із роз`ясненням позивачу права на звернення до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства.
Приписами п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України визначено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 255 ЦПК України, суд-
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за позовом Заступника військового прокурора Харківського гарнізону, який діє в інтересах держави, уповноваженим органом якого є Міністерство внутрішніх справ України, Національна гвардія України до ОСОБА_4 про стягнення суми витрат, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі– закрити.
Роз`яснити позивачу його право на звернення з даним позовом до суду у порядку КАС України.
У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом 15-ти днів з дня її з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення його відповідної ухвали.
Повний текст ухвали складено 28.05.2020.
СУДДЯ: І.В. СЕМІРЯД