Ухвала суду № 89525019, 26.05.2020, Перечинський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
26.05.2020
Номер справи
304/611/20
Номер документу
89525019
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 304/611/20 Провадження № 1-кс/304/234/2020

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2020 рокум. Перечин

Слідчий суддя Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Перечинського відділу Ужгородської місцевої прокуратури ОСОБА_3 , розглянувши клопотання прокурора Перечинського відділу Ужгородської місцевої прокуратури ОСОБА_3 на підставі матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019070170000777 від 25 червня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України, про проведення обшуку, -

В С Т А Н О В И В:

На підставі ч. 2 ст. 376 КПК України повний текст ухвали оголошено 27 травня 2020 року о 15.15 год.

Прокурор Перечинського відділу Ужгородської місцевої прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про проведення обшуку за місцем проживання громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення персональних комп`ютерів, ноутбуків, мобільних телефонів, носіїв інформації (карт пам`яті, жорстких дисків), електронного цифрового підпису користувачів та документів, що відносяться до службової діяльності фігуранта: тендерної документації, договорів між ОСОБА_4 та його клієнтами, а також інших документів, які мають відношення до сфери публічних закупівель та які будуть речовими доказами у даному кримінальному провадженні. Клопотання мотивує тим, що в ході проведення моніторингу державних закупівель, які були здійснені через систему державних закупівель «Prozorro» виявлено, що 29 січня 2019 року та 11 травня 2019 року було здійснено реєстрацію оголошень про проведення тендеру представником сільської ради «К». В ході перевірки вказаної інформації було встановлено, що особа ОСОБА_5 незаконно отримавши кваліфікований електронний підпис представника сільської ради «К», здійснила реєстрацію вказаних оголошень про проведення тендеру у неробочий час доби, а саме о 06:48:41 год. та о 06:04:48 год. на сайті системи державних закупівель «Prozorro». Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що з 01 липня 2018 року по теперішній час визначене коло керуючих справами (секретарі) виконавчих комітетів сільських рад, уповноважені особи з питань закупівель безпідставно, порушуючи вимоги Закону України «Про публічні закупівлі» та п.2 ст.12 Закону України «Про електронні довірчі послуги», передала права доступу фізичній особі підприємцю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцю АДРЕСА_1 до електронної системи публічних закупівель, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами «ProZorro» шляхом надання логіну, пароля доступу та електронного цифрового ключа до автоматизованого робочого місця замовника (Коритнянської сільської ради) тобто до електронного сервісу на авторизованих електронних майданчиках, який забезпечує створення, подання, обробку та оприлюднення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі, створення, подання і зміну інформації та документів для участі у процедурах закупівель, одержання інформації та повідомлень про закупівлі, подання скарг до органу оскарження в електронній системі закупівель через мережу Інтернет, робота якого регламентується наказом міністерства економічного розвитку і торгівлі України 18.03.2016 № 477, з метою створенням тендерів та розміщення останнім тендерної документації. За даним фактом 25 червня 2019 року було розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України. В той же час, в ході виконання доручення про проведення слідчих (розшукових дій) по вищевказаному кримінальному провадженню було проведено комплекс заходів, в результаті яких встановлено, що фізична особа підприємець ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_1 систематично здійснює несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи публічних закупівель електронних майданчиків, шляхом входу в систему, використовуючи незаконно отримані логін та пароль користувача з подальшим внесення до автоматизованої системи інформації у вигляді документів та опублікування відомостей про проведення торгів. Вказані дії здійснюються з 2018 по теперішній ФОП ОСОБА_4 , який надаючи послуги консультанта державним установам різної форми власності, отримує доступ до конфіденційної інформації про проведення торгів, умов для конкурсантів та сам може визначати переможців серед учасників аукціону. Таким чином останній надає послуги з консультування у сфері публічних закупівель як для державних організацій так і приватних установ, при цьому одночасно консультує в одному тендері як замовника так і учасника торгів, при цьому беручи участь від імені замовника володіє конфіденційною інформацією (технічні критерії, які замовник готує для того чи іншого тендеру), які у свою чергу підбирає під свого клієнта тим самим надає перевагу над іншими учасниками торгів. Маючи доступ до особистого кабінету замовника, ОСОБА_4 бачить хід аукціону, документи учасників, після закінчення готує протокол від імені тендерного комітету, де впливає на прийняття рішення про визначення переможця торгів. Виходячи з наведеного, можна зробити висновок, що ФОП ОСОБА_4 усвідомлюючи протиправність своїх дій, використовуючи незаконно здобуті логіни та паролі до електронних систем державних закупівель, входить від імені замовників та учасників торгів до їх особистого кабінету, вносить зміни в тендерні закупівлі шляхом створення нових закупівель, загрузки документів від імені учасників, та остаточного прийняття рішення про визначення переможців торгів, тим самим він всупереч вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», положенням та регламенту електронних майданчиків, які надають доступ до торгів, здійснює несанкціоноване втручання в автоматизовану систему, отримує конфіденційну інформацію, яку використовує для проведення неконкурентних торгів, що в свою чергу призводить до витоку інформації, яка полягає в процедурі автентифікації особи в автоматизованій системі, та інформації, що там зберігається. У зв`язку з чим для документування протиправної діяльності ОСОБА_4 існує необхідність в проведенні обшуку за місцем його проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване за громадянином ОСОБА_4 . Враховуючи вищевикладене, прокурор просить клопотання задовольнити.

У судовому засіданні прокурор Перечинського відділу Ужгородської місцевої прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримав повністю та просив його задовольнити, посилаючись на обставини викладені у ньому.

Слідчий суддя, заслухавши думку прокурора, вивчивши надані матеріали, зваживши доводи викладені у клопотанні, приходить до такого висновку.

Так, відповідно до ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Разом з цим, згідно з частинами 1, 3, 4 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді. У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) речі, документи або осіб, яких планується відшукати. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

У справі «Бакланов проти Росії» (заява №68443/01, п. 39 рішення від 09 червня 2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (заява № 58254/00, п. 33 рішення від 24 березня 2005 року), ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним.

Крім того, у справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи».

Слідчим суддею у судовому засіданні не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто, апріорі, таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №209437269 від 19 травня 2020 року, нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_4 (а. с. 6-7).

Також, згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою: АДРЕСА_1 , здійснює підприємницьку діяльність ОСОБА_4 (а. с. 10-12).

Отже, з урахуванням вищевикладеного та приймаючи до уваги відомості, отримані в ході проведення досудового розслідування, слідчий суддя приходить до висновку, що є всі підстави надати дозвіл на проведення обшуку за місцем проживання громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення персональних комп`ютерів, ноутбуків, мобільних телефонів, носіїв інформації (карт пам`яті, жорстких дисків), електронного цифрового підпису користувачів та документів, що відносяться до службової діяльності фігуранта: тендерної документації, договорів між ОСОБА_4 та його клієнтами, а також інших документів, які мають відношення до сфери публічних закупівель та які будуть речовими доказами у даному кримінальному провадженні.

Керуючись ст. 30 Конституції України, статтями 233, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання прокурора Перечинського відділу Ужгородської місцевої прокуратури ОСОБА_3 на підставі матеріалів досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019070170000777 від 25 червня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України, про проведення обшуку, задовольнити.

Надати слідчим СВ Ужгородського РВП Ужгородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , а також прокурорам Ужгородської місцевої прокуратури ОСОБА_15 , ОСОБА_3 та ОСОБА_16 дозвіл на проведення обшуку за місцем проживання громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення персональних комп`ютерів, ноутбуків, мобільних телефонів, носіїв інформації (карт пам`яті, жорстких дисків), електронного цифрового підпису користувачів та документів, що відносяться до службової діяльності фігуранта: тендерної документації, договорів між ОСОБА_4 та його клієнтами, а також інших документів, які мають відношення до сфери публічних закупівель та які будуть речовими доказами у даному кримінальному провадженні.

Строк дії даної ухвали до 10 червня 2020 року.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: ОСОБА_1