
Справа № 219/13313/19
Провадження № 2/219/843/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2020 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Любчика О.В., за участю секретаря Єлісеєвої С.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бахмут цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, в якому зазначила, що з 11 липня 2016 року по 17 липня 2017 року вона знаходилась в трудових відносинах з відповідачем та працювала на посаді техніка 1 категорії авто цеху 1 групи виробничого підрозділу «Дебальцевська дистанція електропостачання» структурного підрозділу «Донецька дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця». З березня 2017 року відповідач припинив виплачувати заробітну плату. На день звільнення розмір нарахованої, але не виплаченої заробітної плати за період з 01.03.2017 по 17.07.2017, становить 21 619 гривень 72 копійки, за вирахуванням податків, до виплати належить 17 403 гривні 88 копійок. Добровільно виплатити заборгованість по заробітній платі відповідач відмовляється. Просить стягнути з відповідача на її користь нараховану, але не виплачену заробітну плату, за період з 01.03.2017 по 17.07.2017, в сумі 17 403 гривні 88 копійок за вирахуванням обов`язкових платежів.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 20.11.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 , будучи повідомленою про місце, дату та час судового засідання, до суду не з`явилася. У позовній заяві зазначила про розгляд справи у її відсутність.
Представник АТ «Українська залізниця» в судове засідання не з`явився, надав відзив на позовну заяву (а.с.37-38), просив справу розглянути у його відсутність та відмовити в задоволенні позову повністю, обґрунтовуючи свою позицію наступними обставинами:
- позивачу ОСОБА_2 необхідно було надати на підконтрольну територію України (м. Лиман) документи, за період з березня 2017 року по 17 липня 2017 року, згідно Наказу № 899-Н від 26.06.2017 року «Про введення в дію порядку остаточного розрахунку працівників структурних підрозділів «Донецька дирекція залізничних перевезень» та «Донецька дирекція залізничних перевезень», зокрема, особову картку працівника форми П-2, паспорт та іпн, табель обліку робочого часу, накази про відпустки, особовий рахунок працівника форми П-54А, наказ про надання матеріальної допомоги, наказ про звільнення або переведення в іншій структурній підрозділ регіональної філії ««Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця», наряди на відрядні роботи з підписами керівника, головного бухгалтера, відповідної особи, інженера з організації та нормування праці ВП, маршрути локомотивних бригад з підписами керівника, головного бухгалтера, працівника відділу кадрів (виробничого) підрозділу, накази про встановлення доплат та надбавок з підписами керівника та головного бухгалтера ВП, перелік разових та приміських квитків форми АБУ- 4а або довідку про відсутність заборгованості перед квитковим бюро, довідку по депонованій заробітній платі окремо по кожному працівнику Дирекції з візою керівника та бухгалтера виробничого підрозділу, довідку-розрахунок за спецодяг та спецвзуття або про відсутність за працівником спецодягу та спецвзуття завірену головним бухгалтером, лист непрацездатності, довідку ОК-5, протокол робочої комісії з соціального страхування, медичні документи щодо медогляду, протокол засідання комісії з встановлення стажу роботи та розміру вихідної допомоги у зв`язку з виходом на пенсію, в разі звільнення на пенсію, наказ про звільнення у зв`язку з виходом на пенсію, виконавчий лист або у разі відсутності особову заяву працівника на утримання з зазначенням обов`язкових реквізитів, документи на право податкової пільги, інвалідності, інші первинні та розпорядчі документи, що пов`язані з оплатою заробітної плати;
- за період з 01.03.2017 року по 15.03.2017 року ОСОБА_2 була нарахована заробітна плата з урахуванням утримань податків на доходи та інших зборів у сумі 1642,86 грн. та отримана нею у касі м. Лиман 24.07.2017 року. Сума нарахованої заробітної плати за період з 01.03.2017 року по 15.03.2017 року обліковується на балансі Дирекції;
- на підконтрольній Україні території відсутні оригінали кадрових та фінансових документів, оскільки вся документації знаходиться у виробничих підрозділах на непідконтрольній Україні території;
- з 16.03.2017 року від бухгалтерії ВП «Дебальцевське локомотивне депо» до Дирекції у м. Лиман не надходили оригінали документів для нарахування та виплати заробітної плати, оригінал особової картки форми П-2, оригінали внутрішніх наказів (розпоряджень) та інше;
- станом на день звільнення ОСОБА_2 заборгованість з виплати заробітної плати за період березень-липень 2017 року відсутня;
- позивачем не надано до АТ «Українська залізниця» регіональна філія «Донецька залізниця» за період з березня по теперішній час документального підтвердження присутності її на роботі на час простою (табель обліку використання робочого часу типової форми № П-5).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 перебувала у трудових правовідносинах із відповідачем по справі, працювала на посаді техніка 1 категорії авто цеху 1 групи виробничого підрозділу «Дебальцевська дистанція електропостачання» структурного підрозділу «Донецька дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», з 11 липня 2016 року по 17 липня 2017 року, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 , виданої 20.03.1989 року (а.с.6-11).
17 липня 2017 року ОСОБА_1 звільнена із займаної посади згідно п.1 ст. 40 КЗпП України (скорочення штату), наказ № 9987/ДН-ос від 10.07.2017, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 20.03.1989 (а.с.6-11).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 року № 938 змінено тип та найменування відповідача по справі на Акціонерне товариство «Українська залізниця».
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці», ст. 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно частини першої статті 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном; ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до частин першої, другої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Частиною першою статті 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Відповідно до ст. ст. 79, 80 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
На підтвердження заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1 надала копію довідки, за підписом, як в ній зазначено начальника ОСОБА_3 (а.с.4), виготовлену на аркушу паперу, а не на бланку структурного/виробничого підрозділу, із змісту якої вбачається, що сума нарахованої позивачу заробітної плати з березня 2017 року по липень 2017 року становить 21619 грн. 72 коп. (за березень - 4023 грн. 38 коп., квітень - 2852 грн. 92 коп., травень - 2852 грн. 92 коп., червень - 1866 грн. 07 коп., липень - 10024 грн. 43 коп.), сума до виплати за цей період часу складає 17403 грн. 88 коп. Відсутнє документальне підтвердження про виплату заробітної плати з березня 2017 року по липень 2017 року із структурного підрозділу «Донецька дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця».
Як вбачається із змісту відзиву, АТ «Укрзалізниця» не визнає обставини, зазначені у вказаній довідці.
Відповідно до пункту 11 параграфу 1 "Загальні вимоги до створення управлінських документів" розділу II "Документування управлінської інформації" Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, які затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 року № 1000/5, оформлення реквізитів організаційно-розпорядчої документації та порядок їх розташування мають відповідати Національному стандарту України "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів. ДСТУ 4163-2003", затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07 квітня 2003 року № 55.
Відповідно до пунктів 1, 2 параграфу 2 "Бланки документів" розділу II "Документування управлінської інформації" цих Правил організаційно-розпорядчі документи оформляють на бланках. Розміщення реквізитів на бланку повинно відповідати ДСТУ 4163-2003. Зразки бланків затверджуються розпорядчим документом установи. Установи розробляють бланки документів структурних підрозділів, відокремлених підрозділів та бланки документів посадової особи в тому разі, якщо керівник структурного підрозділу, відокремленого підрозділу чи посадова особа мають право підписувати документи в межах їх повноважень.
Згідно пунктів 1, 2 параграфу 3 "Печатки" зазначених Правил право на застосування гербових печаток (для установ, які мають право використовувати державну символіку) або печаток установи із зазначенням найменування установи та ідентифікаційного коду закріплюється у положенні (статуті) установи і зумовлюється її правовим статусом. На документах, що засвідчують права громадян і юридичних осіб, на яких фіксується факт витрати коштів і проведення операцій з матеріальними цінностями, підпис посадової (відповідальної) особи скріплюється печаткою установи (за наявності).
В установах дозволяється також застосовувати печатки структурних підрозділів (служби діловодства, бухгалтерії, кадрової служби тощо), печатки для окремих категорій документів (для копій, перепусток, конвертів тощо), а також металеві печатки - для опечатування приміщень, шаф, сейфів.
Разом з тим, надана позивачем ОСОБА_1 на підтвердження заявлених позовних вимог довідка про розмір заборгованості по заробітній платі наведеним вище вимогам Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, які затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 року № 1000/5 не відповідає, оскільки виготовлена не на бланку відповідача чи його структурного підрозділу, не містить зазначення підприємства, яке її видало, дати її видачі, не засвідчена печаткою, зважаючи на що не є належним, достовірним та достатнім доказом, отже не може бути взята до уваги судом.
З наданих відповідачем відомостей на виплату грошей № 37 за березень 2017 року та довідки про доходи від 14.05.2020 року, ОСОБА_1 отримала заробітну плату за першу половину березня 2017 року у розмірі 1642 грн. 86 коп. (а.с.39-40,67).
На виконання ухвали Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 20 листопада 2019 року Бахмутсько-лиманським об`єднаним управлінням ПФ України Донецької області надано індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 У реєстрі застрахованих осіб, сформованих станом на 20 грудня 2019 року, страхувальником зазначено регіональну філію «Донецька залізниця» АТ «Українська залізниця» та вбачається, що заробітна плата позивача по справі в березні 2017 року склала 4023 грн. 38 коп., з квітня по липень 2017 року - відомості про заробітну плату відсутні (а.с.29,30).
Відповідно до статті 20 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 5 розділу I "Загальні положення" Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, який затверджений постановою Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1, Реєстр застрахованих осіб забезпечує, в тому числі, облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 2 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" зазначеного Положення до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме:
персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов`язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності; відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховані і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Згідно правового висновку Верховного Суду, який викладений у постанові від 28 березня 2018 року у справі № 243/5469/17, відомості щодо виплати заробітної плати не обмежуються лише первинною документацією роботодавця.
Отже, відомості про заробітну плату, що подаються роботодавцями до Реєстру застрахованих осіб, є офіційними відомостями, а тому індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5, ОК-7) є належним доказом, що містить інформацію щодо предмету доказування у цій справі - розміру нарахованої позивачу ОСОБА_1 заробітної плати за період з березня 2017 року по липень 2017 року.
Відповідачем не надано суду доказів сплати ОСОБА_1 нарахованої заробітної плати за другу половину березня 2017 року.
Враховуючи, що згідно відомостей з Реєстру застрахованих осіб, які сформовані станом на 20 грудня 2019 року, ОСОБА_1 за березень 2017 року була нарахована заробітна плата у сумі 4023 грн. 38 коп., виплачено - 2040 грн. 82 коп. (за вирахуванням податків отримано 1642 грн. 86 коп.), тому невиплачена заробітна плата за березень 2017 року складає 1982 грн. 56 коп. (4023 грн. 38 коп. - 2040 грн. 82 коп.), яка підлягає стягненню з відповідача.
Заборгованість по заробітній платі за березень 2017 року в сумі 1982 грн. 56 коп. підлягає виплаті позивачу за вирахуванням суми податку з доходів фізичних осіб та інших обов`язкових платежів, що відповідно до статей 14.1.180, 18, 162.1.3, 168 Податкового кодексу України є обов`язком податкового агента, яким є відповідач.
Як зазначено у ч.1 ст. 94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Разом з тим, належних та допустимих доказів щодо виконання ОСОБА_2 робіт під час перебування у трудових відносинах з відповідачем у період з квітня 2017 року по день її звільнення позивачем суду не надано, а тому позовні вимоги в частині стягнення заробітної плати з 01 квітня по 17 липня 2017 року задоволенню не підлягають.
За викладених обставин суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати слід покласти на відповідача по справі пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 76, 81, 141, 263, 265, 274 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов задовольнити частково.
Стягнути з Акціонерного товариства «Українська залізниця» (адреса знаходження: м. Київ, вул.Тверська, 5, ЄДРПОУ 40075815) на користь ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_2 ) заборгованість по заробітній платі за березень 2017 року в розмірі 1982 (одна тисяча дев`ятсот вісімдесят дві) гривні 56 копійок.
Зобов`язати Акціонерне товариство "Українська залізниця" при виплаті ОСОБА_1 заборгованості по заробітній платі за березень 2017 року в розмірі 1982 гривні 56 копійок утримати з цієї суми податки та інші обов`язкові платежі.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства «Українська залізниця» в дохід держави судовий збір у розмірі 105 (сто п`ять) гривень 04 копійки.
Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Артемівський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подано апеляційної скарги, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Цивільного процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки, визначені статтею 354 Цивільного процесуального кодексу України щодо апеляційного оскарження рішення продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя О.В. Любчик