
Справа № 420/973/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
за участі:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.
представника позивача Рудого В.В. за ордером,
представника відповідача Коліогло П.П., за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про скасування податкових повідомлень-рішень форма "Ф" від 15.01.2019 р. № 0000708-5007-1532 та № 0000707-5007-1532 за платежем транспортний податок з фізичних осіб, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
1.1. 07 лютого 2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління ДПС в Одеській області, в якому просив:
(1) скасувати податкові повідомлення-рішення форма «Ф» від 15 січня 2019 року №0000708-5007-1532 та № 0000707-5007-1532.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
2. Поданий позов обґрунтовувався тим, що податковим повідомленням-рішенням форми «Ф» від 15.01.2019 року № 0000708-5007-1532 та податковим повідомленням-рішенням форми«Ф» від 15.01.2019 року № 0000707-5007-1532, позивачу було визначено зобов`язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб відповідно за 2017 та 2018 роки, у розмірі 25000 грн. за кожний рік.
3.Позивач зазначив, що йому на праві власності належить легковий автомобіль марки "Land Rover", модель "Range Rover Sport" загальний легковий універсал-В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , 2015року випуску, з дизельним двигуном, та об`ємом циліндрів двигуна 2993 кубічних сантиметра, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 08.07.2015року.
4.У переліку транспортних засобів, розміщеному на офіційному сайті Мінекономрозвитку, за 2017 та 2018 роки для автомобіля марки "Land Rover", модель "Range Rover Sport" з дизельним двигуном вказані наступні градації об`єму циліндрів двигуна: " 2", " 3" та " 4,4" літра. Автомобілі марки "Land Rover", модель "Range Rover Sport" з дизельним двигуном за умови об`єму циліндрів двигуна 3 літра та більше, а саме 4,4 літра, підпадають під дію ст.267 ПК України протягом п`яти років, а такі ж авто з об`ємом циліндрів двигуна 2 літри - протягом двох років.
5.Таким чином, на думку позивача, податковим органом безпідставно збільшено об`єм циліндрів двигуна автомобіля, застосувавши при розрахунку податкових зобов`язань технічні характеристики іншого, більш потужного, транспортного засобу.
6.Позивач вважає прийняті податкові повідомлення - рішення протиправними та такими, що належать до скасування.
7.Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові.
(б) Позиція Відповідача
8.Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити, з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
9.В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що, оскільки позивачуна праві власності належить легковий автомобіль марки "Land Rover", модель "Range Rover Sport" загальний легковий універсал-В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , 2015року випуску, з дизельним двигуном, та об`ємом циліндрів двигуна 2993 кубічних сантиметра. Згідно з даними сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, вартість нового транспортного засобу Land Rover Range Rover Sport, 2015року випуску, об`єм двигуна 3 літри, дизель, складає 2 995 504,00 грн.
10.Відповідно до п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України середньоринкова вартість транспортного засобу, який є об`єктом оподаткування у 2017року складала - 1200000грн., та відповідно у 2018році - 1 396 125грн. Таким чином, транспортний засіб, який належить позивачу є об`єктом оподаткування у 2017р. та 2018р. Крім того, показники транспортних засобів, які відображають кількісний вимір та визначаються у цифровому форматі, зокрема, об`єм циліндрів двигуна округляються до найбільшого цілого значення. Таким чином, об`єм циліндрів двигуна транспортного засобу, котрий належить позивачу (2993см.куб.) округляється до 3000см.куб.
11.Таким чином, на думку представника відповідача, податкові повідомлення - рішення форми «Ф» від 15 січня 2019 року №0000708-5007-1532 та № 0000707-5007-1532 не належать до скасування.
(в) Відповідь на відзив Позивача
12. 06.03.2020 р. від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що податковий орган як під час надсилання оскаржуваних повідомлень- рішень так і у своєму відзиві безпідставно збільшив об`єм циліндрів двигуна автомобіля позивача, застосувавши при розрахунку податкових зобов`язань технічні характеристики іншого, більш потужного транспортного засобу.
ІІІ. Процедура та рух справи
13. 12 лютого 2020 р. Одеський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про відкриття провадження за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання.
14. 20 травня 2020 р. р. суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, закрив підтовче провадження та продовжив розгляд справи по суті.
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
15.Позивачу на праві власності належить легковий автомобіль марки "Land Rover", модель "Range Rover Sport" загальний легковий універсал-В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , 2015року випуску, з дизельним двигуном, та об`ємом циліндрів двигуна 2993 кубічних сантиметра, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 08.07.2015року (а.с.9).
16.Відповідач 15.01.2019 прийняв податкові повідомлення - рішення форми «Ф» № 0000708-5007-1532 та № 0000707-5007-1532, якими визначено позивачу зобов`язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб відповідно за 2017 та 2018 роки, у розмірі 25000 грн. за кожний рік (а.с.7-8).
V. Джерела права та висновки суду
17.Підпунктом 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
18.Відповідно до п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
19.Тобто, власники транспортних засобів віком до 5 років, вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, є платниками транспортного податку.
20.Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
21.Відповідно до п.п.267.3.1 п.267.3 ст.267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
22.Згідно з статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016р. №1801-VIII, станом на 1 січня 2017 року мінімальна заробітна плата встановлена в розмірі 3200грн.
23.Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 7 грудня 2017року №2246-VIII, станом на 1 січня 2018 року мінімальна заробітна плата встановлена в розмірі 3723грн.
24.Таким чином, об`єктом оподаткування у 2017р., та 2018р. є легкові автомобілі середньоринкова вартість яких становить понад 1200000грн., та 1396125грн. відповідно, та з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно).
25.Згідно з п.267.4 ст.267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
26.Відповідно до п.п.267.5.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
27.Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст.267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
28.Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком визначено Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016року №66, положеннями якої визначено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об`єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
29.Згідно з п.2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013року №403.
30.Відповідно до п.2 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки.
31.Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (п.3 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
32.Пунктом 4 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів визначено, що інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.
33.Відповідно до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, Мінекономрозвитку розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
34.Таким чином, перелік легкових автомобілів, які є об`єктом оподаткування у 2017р., та 2018р. (з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
35.Обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017р., та 2018р.
36.У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті (п.13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
37.Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об`єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
38.На коефіцієнт коригування ринкової вартості транспортних засобів згідно додатком 1 та додатком 2 Методики впливає строк експлуатації транспортних засобів та нормативний середньорічний пробіг транспортних засобів.
39.Отже, із системного аналізу наведених положень Податкового кодексу України, Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів вбачається, що для визнання автомобіля об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема, середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу, та встановлюється виключно Мінекономрозвитку.
40.Так, дослідивши наявний в матеріалах справи (а.с.17) перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017, та 2018 (звітних) років, який розміщено на офіційному сайті Мінекономрозвитку, судом встановлено наявність у даному переліку транспортного засобу марки "Land Rover", модель "Range Rover Sport", 2015 року випуску, об`ємом двигуна 3літри, дизель.
41.Суд встановив, що технічні характеристики автомобілів, зазначених у вказаному переліку, не співпадають з технічними характеристиками автомобіля позивача, оскільки відповідно до наявної у матеріалах справи копії Свідоцтва про реєстрації транспортного засобу серії НОМЕР_2 позивач є власником автомобіля марки "Land Rover", модель "Range Rover Sport", об`ємом двигуна 2993см.куб., тип палива "D", 2015року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 , а отже вказаний автомобіль не входить до переліку автомобілів з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2017, та 2018 (звітних) років.
42.Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов робить висновок про протиправність та безпідставність винесення відповідачем спірних податкових повідомлень-рішень від 15.01.2020р. №0000707-5007-1532, №0000708-5007-1532.
43.При цьому, суд відхиляє, та не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що показники транспортних засобів, які відображають кількісний вимір та визначаються у цифровому форматі, зокрема, об`єм циліндрів двигуна округляються до найбільшого цілого значення, оскільки суб`єктом владних повноважень, на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, не вказано на наявність норми закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, з якого б вбачалася можливість застосування приблизного (заокругленого) показника об`єму циліндрів двигунів автомобілів, котрі визначено в переліку, затвердженому Мінекономрозвитку.
44.Аналогічна правова позиція викладено Верховним Судом у Постанові від 05 листопада 2018року по справі №822/2687/17.
45.Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
VI. Розподіл судових витрат
46.Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
47.У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246КАС України суд,
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Скасувати податкові повідомлення-рішення форма «Ф» від 15 січня 2019 року №0000708-5007-1532 та № 0000707-5007-1532.
3.Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок),80 грн.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суд зазначає, що під час карантину, встановленого постановою Кабінетом Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", строки на апеляційне провадження, визначені КАС України продовжуються на строк дії карантину.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська,5; ЄДРПОУ 43142370.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29 травня 2020 р.
Головуючий суддя Бойко О.Я.
.