
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
"27" травня 2020 р. справа № 300/1059/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову громадської організації “Ошукані українці” до Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу”, політичної партії “Слуга Народу” про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним рішення та зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ГО “Ошукані українці” звернулася до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу”, політичної партії “Слуга Народу”, відповідно до змісту якого просить:
- визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу” в частині відсутності розробки та реалізації ідеологічної та політичної роботи; не прийнятті участі та висуванні кандидатів на місцевих виборах протягом 2016-11.2019 років в межах Івано-Франківської області; не проведенні регіональних конференцій для обрання делегатів на З`їзди партії “Слуга Народу”, що відбулися протягом 2018-2020 років;
- визнати протиправним рішення Вищої Ради Партії “Слуга Народу” щодо створення Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу”;
- зобов`язати Вищу Раду Партії “Слуга Народу” привести у відповідність вимог статуту політичної партії “Слуга Народу” склад та діяльність Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу”.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у справі суд виходить з наступного.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
За статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) передбачено, що кожна особа має право в порядку, визначеному цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України).
Справою адміністративної юрисдикції у розумінні пункту 1 частини 1 статті 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Вжитий термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Положеннями статті 19 КАС України визначено справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
При цьому, згідно пункту 4 частини 2 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об`єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
Громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів (ст.1 Закону України “Про громадські об`єднання”).
Водночас, політична партія, відповідно до ст.2 Закону України “Про політичні партії в Україні” - це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Обласні, міські, районні організації, первинні осередки політичної партії або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, утворюються в порядку, визначеному статутом партії (ст.10 Закону України “Про політичні партії в Україні”).
Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Політичні партії діють на підставі статуту. Статут політичної партії містить відомості, зокрема, перелік статутних органів політичної партії, порядок їх утворення, їхні повноваження і термін цих повноважень; порядок створення, загальну структуру та повноваження обласних, міських, районних організацій політичної партії та її первинних осередків; порядок скликання та проведення партійних з`їздів, конференцій, зборів та інших представницьких органів політичної партії (ст.8 Закону України “Про політичні партії в Україні”).
З матеріалів позову слідує, що спір виник між громадською організацією “Ошукані українці”, та Івано-Франківською обласною регіональною організацією політичної партії “Слуга Народу” і політичною партією “Слуга Народу”, які є добровільними об`єднаннями громадян, відповідно до прийнятого статуту наділені відповідними правами, завданнями та метою.
В аспекті спірних правовідносин суд звертає увагу на те, що предметом позову у цій справі є оскарження бездіяльності Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу” в частині відсутності розробки та реалізації ідеологічної та політичної роботи, не прийнятті участі та висуванні кандидатів на місцевих виборах протягом 2016-11.2019 років в межах Івано-Франківської області, не проведенні регіональних конференцій для обрання делегатів на З`їзди партії “Слуга Народу”, що відбулися протягом 2018-2020 років, а також рішення Вищої Ради Партії “Слуга Народу” щодо створення Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу”, та зобов`язання Вищої Ради Партії “Слуга Народу” привести у відповідність вимог Статуту склад та діяльність Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу”.
Обґрунтовуючи бездіяльність відповідача та посилаючись на вимоги Статуту, позивач вказує на те, що Івано-Франківська обласна регіональна організація політичної партії “Слуга Народу” вчинила бездіяльність протягом 2018-2020 років, оскільки проведено тільки єдину позачергову конференцію 23.08.2018, не проведено конференції регіональних парторганізацій (обрання делегатів на З`їзд) у 2019 році, вчинення бездіяльності у місцевих виборах 2016-2018 років, не брала участі у жодних місцевих виборах 2016-2019 р.р., а таким чином, на думку позивача, порушує право громадян в частині “обирати та бути обраним”, позбавляє правомірних очікувань отримувати достовірну інформацію про кандидатів у депутати, які приймають участь у виборах України.
Суд зазначає, що питання висування кандидатів на виборах, створення та забезпечення функціонування первинних, міських та регіональних парторганізацій, обрання делегатів З`їзду, скликання та проведення З`їзду, проведення позачергових конференцій, участь у місцевих виборах передбачено та визначено як права, завдання політичної партії, у прийнятому Статуті політичної партії “Слуга Народу”.
Так, згідно пункту 2.3 Статуту для здійснення своєї мети та завдань партія має право вільно проводити свою діяльність у межах, передбачених Конституцією України та чинним законодавством України, брати участь у виборах Президента України, народних депутатів Верховної Ради України, до інших органів державної влади органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у порядку, встановленому відповідними законами України, брати участь у політичній діяльності, проводити масові заходи (збори, мітинги, тощо) відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, оскаржуючи бездіяльність та рішення відповідачів, позивач фактично зводить позов до невиконання відповідачами вимог, передбачених статутом, що є їх виключною компетенцією та правом вільно, в межах закону та статуту, виконувати свої цілі, мету та завдання.
Отже, вирішення питань, які є предметом спору належать до внутрішньо-організаційної діяльності партії та є виключною компетенцією відповідного статутного органу, а тому в силу п.4 ч.2 ст.19 КАС України не можуть бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Стосовно доводів позивача про порушення виборчих прав, суд зазначає наступне.
Так, Законом України “Про вибори Президента України”, Законом України “Про вибори народних депутатів України”, Законом України “Про місцеві вибори” (статті 99, 108, 94, відповідно) передбачено право на оскарження за правилами адміністративного судочинства рішень, дій чи бездіяльності, зокрема, політичних партій (місцевих організацій партій). Однак, згідно приписів цих же статей таке оскарження можливе за умов, якщо відповідна партія (місцева організація партії), є суб`єктом виборчого процесу та якщо оскаржені рішення, дії чи бездіяльність стосуються виборів. Згідно п.6 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб`єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів (вибори Президента України) або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення. Пов`язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу, що станом на час подання позивачем позову до суду відсутній виборчий процес. Таким чином, позивач звернувся до суду поза межами виборчого процесу, що виключає можливість розгляду справи за особливостями, встановленими статтями 273-279 Кодексу адміністративного судочинства України.
Окрім цього, суд також звертає увагу на те, що органи, які здійснюють державний контроль за діяльність політичних партій, визначені статтею 18 Закону України “Про політичні партії в Україні”.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21 листопада 2018 року в справі № 757/43355/16-ц (провадження №14-399цс18) звернула увагу на те, що приписи «заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства», «заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства» (пункт 1 частини першої статті 109 КАС України у редакції, чинній на час вирішення питання про відкриття провадження), «позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства» (пункт 1 частини першої статті 170 КАС України у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року) стосуються як позовів, які не можуть розглядатися за правилами цивільного чи адміністративного судочинства, відповідно, так і тих позовів, які взагалі не можуть розглядатися судами.
Враховуючи, що заявлені позовні вимоги стосуються внутрішньої діяльності партії та виключної компетенції відповідного статутного органу, суд дійшов висновку, що законність бездіяльності та рішення, які є предметом позову, не може бути перевірена в судовому порядку.
Підсумовуючи наведене вище суд зазначає, що поданий позов не може бути розглянутий в судовому порядку адміністративним судом (у тому числі у судовому порядку будь-якої юрисдикції).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Оскільки із зазначених вище обґрунтувань вимоги позивача не можуть бути предметом судового розгляду, суд не роз`яснює заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 4, 19, 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити громадській організації “Ошукані українці” у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовом до Івано-Франківської обласної регіональної організації політичної партії “Слуга Народу”, політичної партії “Слуга Народу” про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним рішення та зобов`язання до вчинення дій.
Роз`яснити громадській організації “Ошукані українці”, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 256, 295, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.