
Справа № 675/739/20
Провадження № 2-о/675/41/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" травня 2020 р. м.Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Трасковського С.Л., за участю: секретаря судового засідання - Ящука О.І., заявника - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ізяслав в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні,-
В С Т А Н О В И В:
В квітні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту її перебування на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , посилаючись на те, що вони проживали разом з ним та вели спільне господарство. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Заявниця перебувала на утриманні чоловіка, який отримував пенсію, яка перевищувала розмір її пенсії. Доходи чоловіка були постійним джерелом для її існування, які вона втратила у зв`язку із його смертю.
Встановлення зазначеного факту необхідно ОСОБА_1 , як непрацездатному члену сім`ї свого покійного чоловіка, для переходу на пенсію у разі втрати годувальника. Іншим чином довести цей юридичний факт вона не має змоги, а тому і звернулася з вказаною заявою до суду.
Ухвалою суду від 28.04.2020 року прийнято вказану заяву до розгляду за правилами окремого провадження та призначено судове засідання по справі. Також, судом витребувано інформацію щодо розміру отримуваної пенсії ОСОБА_2 та належним чином завірену копію заяви ОСОБА_1 про призначення їй пенсії в разі втрати годувальника після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та рішення головного управління за результатами розгляду вказаної заяви ОСОБА_1 .
Заявник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити, вказала, що має хронічне захворювання, в зв`язку із чим має додаткові витрати для придбання ліків, дієтичного харчування. За життя чоловіка, вона мала від нього постійну допомогу, адже його пенсія з надбавками мала більший розмір, чим розмір отримуваної нею пенсії, тобто була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування, дозволяла придбавати необхідні ліки, продукти харчування тощо.
Представник головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений в установленому порядку, у надісланих на адресу суду письмових поясненнях просив суд дослідити матеріали справи та ухвалити обґрунтоване рішення.
Заслухавши заявника та з`ясувавши позицію заінтересованої особи, дослідивши письмові матеріали справи, допитавши свідків, суд приходить до наступних висновків.
Як пояснила заявник в судовому засіданні та свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 до дня смерті отримував пенсію як військовослужбовець згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За змістом ст.6 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» сім`ї померлих пенсіонерів з числа військовослужбовців мають право на пенсію в разі втрати годувальника на загальних підставах із членами сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до положень ст.ст.30, 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» або є особами з інвалідністю. Члени сім`ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували будь-яку пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Зі змісту вказаних норм матеріального права вбачається, що право на пенсію в разі втрати годувальника має, зокрема, дружина померлого пенсіонера з числа військовослужбовців, якщо вона досягла пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» або є особою з інвалідністю, та перебувала на утриманні свого чоловіка.
Чинним законодавством України визначено певний порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії в разі втрати годувальника.
Так, відповідно до п.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, для призначення пенсії в разі втрати годувальника подається, зокрема, довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім`ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника або рішення суду про перебування на утриманні.
Судом об`єктивно встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 06.05.1978 року, ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_2 та змінила прізвище з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », тобто підтверджено, що заявник по справі є дружиною ОСОБА_2 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 03.04.2020 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Ізяслав Хмельницької області, про що складено відповідний актовий запис №69.
Факт спільного проживання заявниці із ОСОБА_2 підтверджено довідкою виконавчого комітету Ізяславської міської ради від 15.04.2020 року №493, відповідно до якої ОСОБА_1 на день смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована з ним за однією адресою: АДРЕСА_1 , проживали разом та вели спільне господарство.
Відповідно до копії заяви від 14.04.2020 року, ОСОБА_1 звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, проте рішення щодо призначення відповідної пенсії головним управлінням не прийнято у зв`язку з відсутністю довідки уповноваженого органу за місцем проживання про її перебування на утриманні померлого годувальника, або рішення суду про перебування на утриманні.
Відсутність документів, які підтверджують факт перебування заявниці на утриманні чоловіка, є підставою для звернення до суду з заявою про встановлення вказаного факту, що має юридичне значення.
Відповідно до довідки про доходи №7979 НОМЕР_3 , виданої 15.04.2020 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ОСОБА_1 перебуває на обліку в даному управлінні та отримує пенсію за віком, дохід якої за останній рік, а саме: квітень 2019 року - березень 2020 року склав 27355,65 грн., і на момент смерті ОСОБА_2 , її пенсія складала 2289,55 грн. на місяць. Факт отримання ОСОБА_1 пенсії за віком підтверджено також копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_4 від 06.02.2008 року, яке міститься в матеріалах справи.
Згідно копії посвідчення №88/5345 від 29.11.2004 року та відповіді головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 18.05.2020 року №2200-0302-7/20219, ОСОБА_2 з 01.01.2007 і до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Протягом 2019 року - квітня 2020 року основний розмір пенсії щомісяця становив 2394,32 грн. Крім того, ОСОБА_2 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 головним управлінням проводились виплати з 01.01.2019 року в розмірі 563,08 грн., а за 01.01.2020 року - 1126,17 грн. щомісяця. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_2 перевищував розмір пенсії його дружини ОСОБА_1 .
Допитані в судовому засіданні окремо один від одного свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підтвердили факт спільного проживання та ведення спільного господарства ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до дня смерті останнього, а також, що пенсія чоловіка заявниці ОСОБА_2 була більшою пенсії ОСОБА_1 та основним джерелом доходів їх сім`ї. Також зазначили, що заявник перебуває на обліку в лікаря - ендокринолога, потребує дієтичного харчування, систематичного прийому ліків, витрати на які покривались за рахунок коштів її чоловіка.
Факт перебування заявника на обліку у лікаря - ендокринолога з відповідним діагнозом підтверджено наявною в матеріалах справи копією медичної карти амбулаторного хворого, заведеної на ОСОБА_1 .
З наведеного вбачається, що розмір пенсійних виплат ОСОБА_2 був більшим за розмір пенсії заявника, остання, будучи непрацездатною, перебувала на утриманні свого чоловіка, так як його пенсія була основним джерелом її доходу, за рахунок якої проводилась оплата необхідних для її лікування та проживання витрат.
Згідно з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Пленум Верховного Суду України в п. 8 своєї Постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснив, що судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Факт, про встановлення якого просить заявниця, має для неї юридичне значення, оскільки надає право на перехід на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, враховуючи, що в даній справі спір про право відсутній, а факт перебування заявниці на утриманні чоловіка знайшов своє підтвердження у судовому засіданні і іншим чином довести зазначений факт вона не має можливості, суд прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6, 30, 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», керуючись ст.ст. 259, 263-265, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , податковий номер НОМЕР_5 , на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Ізяслав Хмельницької області.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ізяславський районний суд Хмельницької області.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк на апеляційне оскарження рішення суду продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , податковий номер НОМЕР_5 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа - головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, код ЄДРПОУ 21318350, місце знаходження: м.Хмельницький, вул.Герцена, 10.
Повний текст рішення складено 28.05.2020 року.
Суддя С.Л.Трасковський