
Провадження № 2/537/555/2020
Справа № 537/1358/20
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.05.2020 р.Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі
головуючого судді Маханькова О.В.,
секретаря судових засідань Скічко Н.В.,
за участі представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Крюківського районного суду м. Кременчука цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до ОСОБА_2 про відшкодування надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
в с т а н о в и в :
Позивач Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В обґрунтування заявлених вимог зазначили, що ОСОБА_2 перебувала на обліку як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям згідно з Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 19.10.2016 року та наданих нею документів, відповідно до зазначених нормативних актів , було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.10.2016р. по 31.03.2017р. У листопаді 2017 року під час проведення перевірки правильності та повноти інформації, яку надала відповідач при подачі заяви на призначення вищевказаної допомоги було виявлено,що її чоловік ОСОБА_3 (як член малозабезпеченої сім`ї) у серпні 2016 року мав дохід від продажу квартири, який ОСОБА_2 не задекларувала під час звернення за призначенням допомоги . Заявниця була ознайомлена з порядком виплати допомоги, попереджена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, будуть перевірені, та дала на це згоду, про що свідчать її підписи у заяві до УСЗН від 19.10.2016. Також ОСОБА_2 під розпис була попереджена про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання нею неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім*ї.
Внаслідок надання недостовірних відомостей заявниці були надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім*ям за період з 01.10.2016року по 31.03.2017 рік у сумі 15379,94 грн., хоча права на них вона не мала. Відповідач була повідомлена про надмірно виплачені їй кошти, їй було запропоновано щомісячно частками сплачувати борг, на що вона погодилася, що підтверджується її заявою від 09.02.2018 року про зобов`язання добровільно вчасно погасити суму переплати (копія додається). В подальшому кошти сплачувались нерегулярно, за досить тривалий час було внесено лише 1100 грн., з яких остання сплата у розмірі 100 грн. відбулася 09.12.2019 року , що підтверджується відомістю управління станом на 10 грудня 2019 року. На даний час розмір коштів, які ОСОБА_2 повинна повернути, складає 14 279,94 грн.
За таких обставин позивач вимушений був звернутися до суду для захисту своїх законних прав та прохали стягнути з ОСОБА_4 на їх користь надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 1197 грн. 64 коп.. Судові витрати покласти на відповідача.
Представник Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Прохала стягнути з відповідача по справі ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 14 279 грн. 94 коп. та судовий збір.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала. Пояснила, що її чоловік ОСОБА_3 не отримував кошти від продажу квартири. Прохала відмовити в задоволенні позову Управлінню соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та застосувати строки позовної давності .
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що гр. ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради (на даний час - управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям згідно з Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Судом встановлено, що 19.10.2016 року ОСОБА_2 звернулась до управління з заявою про призначення їй державної допомоги як малозабезпеченим сім`ям. Відповідно до зазначених нормативних актів ОСОБА_2 , згідно з її заяви та наданих до нею документів, було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.10.2016р. по 31.03.2017р. У листопаді 2017 року під час проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надала відповідач при подачі заяви на призначення вищевказаної допомоги, було виявлено,що її чоловік ОСОБА_3 (як член малозабезпеченої сім`ї) у серпні 2016 року мав дохід від продажу квартири (копія договору купівлі-продажу квартири а.с.5-6), який ОСОБА_2 не задекларувала під час звернення за призначенням допомоги.
Відповідно до п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;
Відповідно до п. 28 вищезазначеного Порядку, якщо сім*єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім*ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Внаслідок надання недостовірних відомостей заявницею, останній були надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім*ям за період з 01.10.2016року по 31.03.2017 рік у сумі 15379,94 грн. Відповідач була повідомлена про надмірно виплачені їй кошти, їй було запропоновано щомісячно частками сплачувати борг, на що вона погодилася, що підтверджується її заявою від 09.02.2018 року про зобов`язання добровільно вчасно погасити суму переплати . В подальшому кошти сплачувались нерегулярно, за досить тривалий час було внесено лише 1100 грн., з яких остання сплата у розмірі 100 грн. відбулася 09.12.2019 року , що підтверджується відомістю управління станом на 10 грудня 2019 року. На даний час розмір коштів, які ОСОБА_2 повинна повернути, складає 14 279,94 грн.
Щодо твердження відповідача застосувати строки позовної давності, суд вважає їх безпідставними.
Відповідно ст.264 ЦК України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов*язку. Позовна давність переривається у разі пред*явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.
Відповідачем ОСОБА_2 надмірно виплачені кошти сплачувались, хоча й не регулярно, за тривалий час було внесено всього1100 грн., з яких остання сплата у розмірі 100 грн. відбулася 09.12.2019 року , що підтверджується відомістю управління станом на 10 грудня 2019 року (а.с.9).Тому слід вважати , що строк позовної давності почався після останньої оплати боргу відповідачем.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»
Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Статтею 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року, соціальна допомога не призначається коли під час вибіркового обстеження матеріально – побутових умов сім`ї з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення або його частини), один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку.
Згідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, у зв`язку з чим вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, оскільки позов задоволений , суд вважає за необхідне стягнути з відповідача судові витрати на користь держави в розмірі 2102грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, ст.16 ЦК України, п. п. 25, 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, суд -
у х в а л и в :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до ОСОБА_2 про відшкодування надміру виплачених сум державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 14279 (чотирнадцять тисяч двісті сімдесят дев*ять) грн..94 коп. з перерахуванням їх на розрахунковий рахунок
р/р НОМЕР_2 відкритий в Державній казначейській службі України, отримувач УСЗН Крюківського району код ЄДРПОУ 05385878.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір на користь держави в розмірі 2102 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.В. Маханьков
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27.05.2020 року