
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2020 р. № 520/3230/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (03048, м.Київ, вул. Ф.Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому просить суд :
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та невиплати інспектору роти №5 батальйону №2 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної ОСОБА_1 доплати за період виконання ним додаткової роботи за посадою поліцейського - водія;
- зобов`язати Департамент патрульної поліції здійснити інспектору роти №5 батальйону №2 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції ОСОБА_1 нарахування та виплату доплати за період виконання ним додаткової роботи за посадою поліцейського - водія з урахуванням часу виконання вказаної роботи та розмірів всіх складових грошового забезпечення поліцейського - водія.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач за весь період несення ним служби в патрульній поліції жодних доплат за виконання ним додаткової роботи за посадою поліцейського - водія не здійснювалось. Фактично інспектор патрульної поліції ОСОБА_1 здійснює виконання додаткової роботи за посадою поліцейського-водія безоплатно, що забезпечується психічним тиском на нього у вигляді погрози застосування дисциплінарних стягнень за порушення службової дисципліни. З огляду на викладене, позивач вважає, що має право доплати за виконання ним додаткової роботи за посадою поліцейського - водія.
Через канцелярію суду представником відповідача надано відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, вказав, що відповідач діяв у межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Позивач надав через канцелярію суду відповідь на відзив, в якій підтримав свою позицію викладену у позовній заяві.
Дослідивши надані до справи матеріали, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Наказом Національної поліції України від 07.11.2015 № 115о/с ОСОБА_1 , призначено інспектором роти № 5 батальйону № 2 управління патрульної поліції у м. Харкові Департаменту патрульної поліції.
Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 13.07.2018 № 680 о/с, лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено з попередньої посади та призначено на посаду інспектора роти № 4 батальйону № 2 управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, з установленим посадовим окладом - 2400 грн.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).
Поліцейський зобов`язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
Відповідно п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 Закону № 580-VIII поліцейський зобов`язаний професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.
Згідно ч. 1 ст. 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно ст. 66 Закону № 580-VIII поліцейський не може під час проходження служби займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім науково-педагогічної, наукової або творчої.
Обмеження, встановлене в ст. 66 Закону України «Про Національну поліцію є тотожним, встановленому в ст. 25 «Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності» Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII, поліцейським, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю) якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Згідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 69 Закону № 580-VIII, у зв`язку зі службовою необхідністю на поліцейського, який займає штатну посаду, може бути покладено тимчасове виконання обов`язків за іншою посадою, а саме: 1) вакантною - за його згодою; 2) невакантною - у разі тимчасової відсутності або внаслідок усунення чи відсторонення від посади поліцейського, який займає таку посаду, незалежно від його згоди.
Тимчасове виконання обов`язків покладається на поліцейських письмовим наказом керівника органу (закладу, установи) поліції, який уповноважений призначати на відповідну посаду згідно з цим Законом. (ч.3 ст.69 Закону № 580-VIII).
Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання (ч. 1 ст. 94 Закону № 580-VIII).
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 11 листопада 2015 року № 988 (Далі - Постанова № 988), з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260.
Суд зазначає, що матеріали справи не місять доказів того, що позивач протягом строку служби в УПП в Харківській області ДПП призначався тимчасово виконуючим обов`язки за посадою "водій".
Пунктом 5 розділу І Постанови № 988 визначено перелік доплат та надбавок, що виплачуються поліцейському. Здійснення доплати за виконання додаткових обов`язків, оплати позаштатної діяльності, вищезазначеним пунктом не передбачено.
Підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат (п.6 розділу І Постанови № 988).
Посадова інструкція інспектора управління патрульної поліції в Харківської області Департаменту патрульної поліції ОСОБА_1 , затверджена наказом Департаменту патрульної поліції від 22.11.2018 № 5217 (Далі - Посадова інструкція), зобов`язує інспектора відповідно до покладених на нього завдань під час несення служби, здійснювати:
1) безперервне та цілодобове патрулювання території обслуговування з метою забезпечення публічної безпеки і порядку, контролю за дотриманням правил дорожнього руху, забезпечення його безпеки та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі; 2) первинне реагування на повідомлення про правопорушення (у тому числі, ті що надходять на планшет), а також самостійне виявлення правопорушень під час патрулювання та в інших випадках передбачених законодавством; 3) надання невідкладної допомоги, зокрема домедичної і медичної, допомоги особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров`я; 4) вжиття заходів для визначення осіб, які не здатні через стан здоров`я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе; 5)самостійне виявлення правопорушень під час патрулювання та в інших випадках передбачених патрулюванням; 6) припинення виявлених кримінальних правопорушень, застосовуючи для цього передбачені законодавством права та повноваження; 7) розгляд справ про адміністративні правопорушення, застосовує заходи адміністративного впливу до правопорушників у випадках та спосіб, які передбачені законодавством; 8) затримання осіб на підставах і в порядку, передбачених законодавством; 9) охорону місця події з метою забезпечення подальшого розслідування, а також вживає заходів, щодо охорони; 10) співпрацю з іншими підрозділами Національної поліції України;
П. 2. У сфері забезпечення безпеки дорожнього руху інспектор під час несення служби здійснює також:
1) організацію безпечного та безперешкодного дорожнього руху; 2) контроль за дотриманням часниками дорожнього руху чинних правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху; 3) з`ясування обставин, що призвели до дорожньо-транспортної пригоди, 4) регулювання дорожнього руху, забезпечення організації руху транспортних засобів і пішоходів у місцях проведення аварійно - рятувальних робіт, масових заходів та під час виникнення заторів; 5) спільно з іншими підрозділами Національної поліції України розшук транспортних засобів, водії яких зникли з місця скоєння ДТП, та транспортних засобів які викрадені або якими незаконно заволоділи в межах території обслуговування під час введення відповідного оперативного плану; 6) надання практичної допомоги учасникам дорожнього руху; 7) заходи із забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі тимчасове затримання транспортних засобів і доставляння їх на спеціальні майданчики чи стоянки; 8) профілактику, попередження та припинення злочинів адміністративних правопорушень у сфері дорожнього руху; 9) інші функції передбачені законодавством.
П. 3 У сфері забезпечення публічної безпеки і порядку інспектор під час несення служби здійснює також:
1) забезпечення публічної безпеки і порядку під час проведення масових заходів; 2) спілкування і співпрацю із суспільством реалізовуючи підхід «поліція та громада» а також постійно співпрацює з населенням та громадськими організаціями з метою підвищення рівню публічної безпеки і порядку запобігання вчиненню правопорушень та встановлення довірливих відносин між поліцією та населенням; 3) у випадках та в межах передбачених законодавством України, виконує інші функції спрямовані на реалізацію своїх завдань.
Інспектор поліції під час несення служби зобов`язаний, зокрема: постійно утримувати в належному стані спеціальні засоби захисту, елементи екіпіювання, транспортні засоби та їх обладнання... (пп. 4 п. 3.1 розділу III Посадової інструкції); під час керування патрульним автомобілем бути прикладом для інших учасників дорожнього руху в частині дотримання ПДР (пп.12 п. 3.1 розділу III Посадової інструкції), виконувати інші обов`язки поліцейського відповідно до законодавства, нормативно-правових актів МВС та організаційно - розпорядчих документів Національної поліції України (пп.13 п. 3.1 розділу III Посадової інструкції).
Використання службових автомобілів у службовій діяльності поліцейських прямо передбачено Інструкцією з організації реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події та оперативного інформування в органах (підрозділах) Національної поліції України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.02.2018 № 111, яка встановлює порядок реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події (далі - правопорушення або події), а також оперативного інформування в центральному органі управління поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції України, територіальних органах поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях, м. Києві (далі -ГУНП), їх територіальних (відокремлених) підрозділах (далі - ТВП).
Оперативне реагування - скоординовані дії чергової служби, нарядів патрульної поліції, груп реагування патрульної поліції та інших нарядів, спрямовані на організацію невідкладного прибуття працівників поліції до заявника або на вказане місце події з метою припинення правопорушення, установлення особи та затримання ймовірного правопорушника, збереження слідів злочину, а також надання допомоги потерпілим особам у межах повноважень поліції (ч. 7 п. 2 розділу І Інструкції № 111).
Поліцейський незалежно від місцеперебування після отримання доручення диспетчера або оперативного чергового щодо реагування на правопорушення або подію зобов`язаний негайно здійснити всі необхідні заходи щодо безумовного виконання такого доручення, (п. 6 розділу II Інструкції № 111).
Орієнтовний час прибуття наряду поліції на місце події з моменту призначення наряду для реагування на правопорушення або подію (з урахуванням середньої швидкості руху автомобіля 40 - 50 км/год) складає: 1) у межах міста: до 7 хвилин - при перебуванні наряду в зоні оперативного реагування; до 10 хвилин - у разі якщо задіяно наряд з іншої (сусідньої) зони обслуговування; 2) у сільській місцевості: до 20 хвилин - при перебуванні наряду в зоні оперативного реагування; до 40 хвилин - у разі якщо задіяно наряд з іншої дільниці.
Порядок використання і зберігання транспортних засобів Національної поліції України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 07 вересня 2017 року № 757 (Далі - Порядок № 757), встановлений з метою регулювання правових відносин органів і підрозділів Національної поліції України, які мають на балансовому обліку та/або експлуатують транспортні засоби, у сфері придбання, використання, зберігання, технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів, розроблення заходів щодо забезпечення безаварійної експлуатації службового автотранспорту, організації контролю за дотриманням безпеки дорожнього руху штатними та позаштатними водіями.
Оперативні транспортні засоби - штатна група службових транспортних засобів, призначених для виконання органами поліції оперативних завдань (ч. 5 п. З p. І Порядку № 757).
Позаштатні водії - працівники органів поліції, які не перебувають на посадах водіїв (судноводіїв), але мають посвідчення водія відповідної категорії та керують закріпленими за ними транспортними засобами (ч. 6 п. З p. І Порядку № 757)
Порядком № 757, в частині, що покладає обов`язки на позаштатних водіїв, врегульовані правові аспекти правильного використовування транспортних засобів, закріплення транспортних засобів за водіями, дбайливого ставлення до ввіреної техніки, порядок ведення і зберігання дорожньої документації, проходження щозмінних передрейсових та періодичних післярейсових медичних оглядів.
На підтвердження обґрунтування позову тим, що позивач здійснює виконання додаткової роботи за посадою поліцейського-водія безоплатно, що забезпечується психічним тиском на нього у вигляді погрози застосування дисциплінарних стягнень за порушення службової дисципліни позивачем жодного доказу не надано.
Зважаючи на вищевикладене, виконання службових обов`язків поліцейських, відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва, оперативне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події, здійснюється з використанням службових автомобілів. Керування патрульним автомобілем, передбачено посадовою інструкцією, в частині обов`язків інспектора щодо дотримання ПДР України, крім того, посадовою інструкцією у випадках та в межах передбачених законодавством України, передбачено виконання інших функцій спрямованих на реалізацію своїх завдань.
Отже, ОСОБА_1 , під час служби, реалізовував уніфіковані для своєї посади повноваження, внаслідок чого, отримував обумовлений займаною посадою рівень грошового забезпечення.
Обов`язком поліцейського, визначеним Інструкцією № 111 є оперативне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події, з використанням службового автомобілю. У зв`язку з вищезазначеним, керування поліцейськими автомобілем, за наявністю прав водія відповідної категорії, є однією з умов реалізації поліцейським покладених на нього обов`язків.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що керування службовим автомобілем, під час несення служби на займаної позивачем посаді, не може вважатись окремою додатково оплачуваною діяльністю.
Таким чином, при розгляді даної справи судом не встановлено порушень права позивача з боку відповідача, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (03048, м.Київ, вул. Ф.Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.