
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 травня 2020 року м. Рівне№460/3734/20Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискін С.А., перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою
ОСОБА_1
до Головного територіального управління юстиції у Рівненській області
про стягнення грошової допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, в якому просила:
- стягнути з Головного територіального управління юстиції у Рівненській області на користь ОСОБА_1 грошову допомогу у зв`язку з відпусткою за період 2015-2019 роки в сумі - 75213,00 грн. та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за період 2015-2020 роки в сумі 90256,00 грн., а всього: 165 469,00 грн.
Згідно з п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.
Перевіривши відповідність позовної заяви ст.160, 161 КАС України, суддя встановив наступне.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі – Закон України "Про судовий збір") судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір").
Відповідно до абз.4 ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX з 01 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу у розмірі 2102,00 грн.
За змістом п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду фізичною особою або фізичною особою - підприємцем адміністративного позову майнового характеру, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, п.1 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Судом встановлено, що предметом позову в цій справі є вимоги ОСОБА_1 про стягнення на її користь грошової допомоги, передбаченої ст.57 Закону України "Про державну службу" у сумі 75213,00 грн., а також матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у відповідності до ст.54 Закону України "Про державну службу" у сумі 90256,00 грн., у зв`язку з тривалим невиконанням судового рішення у справі №817/1828/15 про її поновлення на роботі.
У відповідності до вимог чинного законодавства зазначені грошові допомоги обраховуються і виплачуються у розмірі середньомісячного заробітку.
Згідно з п.4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995, при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження згідно з чинним законодавством поряд з іншим не враховуються:
а) виплати за виконання окремих доручень (одноразового характеру), що не входять в обов`язки працівника (за винятком доплат за суміщення професій і посад, розширення зон обслуговування або виконання додаткових обсягів робіт та виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників, а також різниці в посадових окладах, що виплачується працівникам, які виконують обов`язки тимчасово відсутнього керівника підприємства або його структурного підрозділу і не є штатними заступниками);
б) одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо).
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постанові від 12.02.2020 у справі №620/3884/18.
Частиною 2 статті 50 Закону "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, закріплено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; премії (у разі встановлення).
Жодні одноразові виплати, компенсації та гарантії до структури заробітної плати не включені.
Отже, цей спір стосується стягнення на користь позивача грошових допомог, що не входять в структуру заробітної плати, а отже не надають позивачеві пільги зі сплати судового збору, передбаченої п.1 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".
За наведених обставин відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.
Відтак, за позовні вимоги майнового характеру на загальну суму 165469,00 грн., в даному формулюванні змісту позовної заяви, позивачу належало сплатити судовий збір у сумі 1654,69 грн. (з розрахунку: 165469,00 *1%).
Відповідно до ч.1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху.
Позивачу недоліки позовної заяви слід усунути шляхом подання до суду: документу про сплату судового збору у сумі 1654,69 грн. чи документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені, зокрема, ст.169 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Керуючись ст.169 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про стягнення грошової допомоги залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня закінчення дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Борискін С.А.