
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2020 року Чернігів Справа № 620/1055/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі законного представника ОСОБА_3 до Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради, Деснянської районної у місті Чернігові ради в особі виконавчого комітету Деснянської районної у місті Чернігові ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) та ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2 ) в особі законного представника – ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3 ) звернулись до суду з адміністративним позовом до Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради ( далі також - відповідач 1), Деснянської районної у місті Чернігові ради в особі виконавчого комітету Деснянської районної у місті Чернігові ради (далі також – відповідач2), третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (далі також – третя особа), в якому просять:
- визнати протиправною відмову Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради у наданні неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пільг на житлово-комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , як члену сім`ї інваліда війни ІІ групи - ОСОБА_1 , що викладена у протокольному рішенні від 11.10.2019 №41 засідання Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради;
- зобов`язати Комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.10.2019 та включити інформацію відносно неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як члена сім`ї інваліда війни ІІ групи - ОСОБА_1 , з моменту звернення з відповідною, тобто з 09.10.2019.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачами зазначено про протиправність відмови Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради (далі-Комісія) з підстав не розповсюдження на падчерку ОСОБА_1 пільг, передбачених Законом України «Про правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як на члена сім`ї учасника бойових дій, оскільки вважають, що частина п`ята статті 51 Бюджетного кодексу України передбачає надання пільг та здійснення видатків з бюджету щодо їх виплати, зокрема, дружині пільговика та їхнім дітям, без зазначення, що такі діти мають бути спільними. Водночас вказали, що ОСОБА_1 проживає однією сім`єю із, зокрема, своєю падчеркою ОСОБА_2 , що підтверджується доданими до адміністративного позову доказами.
Ухвалою судді від 30.02.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачами подано відзиви на позов, в якому просять відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає види пільг та категорії осіб, на яких вони поширюються, а Бюджетний кодекс України конкретизує певні процедури та критерії надання таких пільг. Зокрема, в статті 51 Бюджетного кодексу України конкретизовано вимоги до членів сім`ї пільговика, які враховуються при наданні пільг. Однак до жодної із зазначених у вказаній статті категорій осіб падчерка не належать і відповідно, не може враховуватись як член сім`ї ОСОБА_1 при наданні пільг із сплати житлово-комунальних послуг. Сам по собі факт родинних відносин в розумінні сімейного чи цивільного законодавства, а також спільне проживання з позивачем і ведення спільного господарства, не є достатньою підставою для віднесення ОСОБА_2 до категорії осіб, передбачених статтею 51 Бюджетного кодексу України. Зважаючи на те, що падчерка не відносяться до кола осіб, на яких поширюються пільги, встановлені статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідач вважає, що комісія прийняла правомірне рішення.
Третя особа на стороні відповідачів надала пояснення на позовну заяву обґрунтовуючи свої заперечення аналогічними доводами, викладеними відповідачами у відзивах.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивач є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого Деснянською районною у м. Чернігові ради Управління праці та соціального захисту населення, яке дійсне довічно на всій території України від 02.09.2019 (а.с.17).
Відповідно до довідки Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 09.10.2019 №1284 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок травми, пов`язаної з виконанням військової служби, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(а.с.22).
ОСОБА_1 та ОСОБА_4 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції від 09.11.2013 (а.с.23).
У дружини позивача ОСОБА_3 є неповнолітня дочка – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які проживають постійно з листопада 2013 року без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.24-33).
Також судом встановлено, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є спільні неповнолітні діти (а.с.56,57 на звороті): син – ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і дочка – ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які (батько і діти) зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою від 07.11.2019 №10007, виданою Управлінням адміністративних послуг Чернігівської міської ради (віддалене робоче місце в КП «ЖЕК-13» Чернігівської міської ради) (а.с.27).
До складу сім`ї, яка має право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей, входять: мати - ОСОБА_3 , батько - ОСОБА_1 , а також діти: ОСОБА_2 , 2009 року народження, ОСОБА_6 , 2015 року народження та ОСОБА_5 , 2015 року народження, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , виданого Відділом у справах сім`ї та молоді Чернігівської міської ради від 30.10.2018 (а.с.25).
Як вбачається з посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого Відділом у справах сім`ї та молоді Чернігівської міської ради від 30.10.2018, ОСОБА_2 має право на пільги, передбачені законодавством України для дітей з багатодітної сім`ї (а.с.26).
09.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Комісії з заявою щодо внесення інформації про доньку його дружини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка знаходиться на його повному утриманні, до ЄДАРП за фактичним місцем проживанням: АДРЕСА_1 .
Комісію у протоколі від 11.10.2019 №41 відповідно до пункту 5 статті 51 Бюджетного кодексу України вирішено не вносити інформацію про ОСОБА_2 , як про члена сім`ї пільговика ОСОБА_1 , до особової справи ОСОБА_1 , в ЄДАРП за фактичним місцем проживання (а.с.34).
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивачі звернулись до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
За частиною другою статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини першої статті 13 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон №3551-XII) особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, зокрема: 4) 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю); 5) 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього (частина 2 статті 13 Закону №3551-XII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі – Положення №117).
Відповідно до вимог пункту 1 Положення №117 Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Пунктом 3 Положення №117 визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):
- організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;
- ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою «1 – пільга», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма «1 – пільга» затверджується Мінсоцполітики;
- ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою «1 – допомога», в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;
- надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Згідно з вимогами пункту 5 Положення №117 для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачі оскаржують рішення Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, яке оформлене протоколом від 11 жовтня 2019 року № 41.
У відповідності до вимог пункту 2 Положення про комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у місті Чернігові ради від 10 червня 2019 року № 150 (далі - Положення № 150) Комісія по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги створена виконавчим комітетом Деснянської районної у місті Чернігові ради та йому безпосередньо підпорядковується.
Повноваження Комісії призначенню усіх видів державної соціальної допомоги визначені у пункті 4 та пункті 10 Положення № 150, зокрема, Комісія може розглядати подані громадянами документи та приймати рішення про призначення (відмову у призначенні), припинення соціальних допомог та житлової субсидії, внесення (відмови у внесенні) інформації про пільгові категорії громадян до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, внесення (відмови у внесенні) інформації про пільгові категорії громадян до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, по Деснянському району м. Чернігова за фактичним місцем проживання відповідно до пункту 2 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117.
Судом встановлено, що Комісією відмовлено позивачу у внесенні інформації про ОСОБА_2 , як про члена сім`ї пільговика ОСОБА_1 , до особової справи ОСОБА_1 , в ЄДАРП за фактичним місцем проживання відповідно до пункту 5 статті 51 Бюджетного кодексу України, оскільки до жодної із зазначених у вказаній статті категорій осіб падчерка не належать і, відповідно, не може враховуватись як член сім`ї ОСОБА_1 при наданні пільг із сплати житлово-комунальних послуг.
Суд вважає такі твердження Комісії необґрунтованими, з огляду на таке.
Відповідно до частини п`ятої статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Суд враховує, що тлумачення терміну «член сім`ї» міститься в Рішенні Конституційного Суду України від 03.06.1999 у справі № 1-8/99 (№ 5-рп/99) за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п`ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку» (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») (далі - Рішення КСУ від 03.06.1999).
Так, пункт 6 цього Рішення КСУ від 03.06.1999 визначив: «Стосовно поняття «член сім`ї» Конституційний Суд України виходить з об`єктивної відмінності його змісту залежно від галузі законодавства. Використаний законодавцем підхід до визначення членів сім`ї стосовно інших правовідносин за аналогією можна застосувати і для тлумачення поняття «член сім`ї» у контексті пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п`ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку». Наведені правові норми дають підстави для диференціації членів сімей взагалі, членів сімей, які перебувають на утриманні або проживають з суб`єктами права на пільги щодо оплати користування житлом і комунальними послугами, на дві групи.
До першої з них слід віднести чоловіка або дружину військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони та їх прямих родичів по низхідній і висхідній лініях - дітей і батьків. Право на отримання 50-відсоткової знижки на оплату жилої площі та комунальних послуг для дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця, який загинув, помер, пропав безвісти або став інвалідом під час проходження військової служби, працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони, виникає за наявності лише однієї у мови - належності до сім`ї суб`єкта права на зазначені пільги. Таке ж право для дружини (чоловіка), дітей та батьків військовослужбовця, який несе службу на загальних підставах, набувається за тієї ж умови, але тільки у випадках, коли вони перебувають на повному утриманні військовослужбовця або одержують від нього допомогу, яка є для таких членів сім`ї постійним і основним джерелом засобів до існування. Але за будь-яких з названих обставин право на зазначені пільги не залежить від того, хто з членів сім`ї е наймачем чи власником (співвласником) жилого приміщення.
Дружина (чоловік), їх діти і батьки с членами сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони і нарівні з ним користуються пільгами щодо оплати житла і комунальних послуг, якщо вони проживають разом з ним, а у передбачених законом випадках ще й ведуть спільне господарство. Стосовно дітей не має значення їх походження, а також те, народжені вони у шлюбі чи поза ним.
Якщо дорослі діти чи батьки мають чи створюють власні сім`ї, то члени їх сімей набувають право на зазначені пільги нарівні з іншими членами сім`ї військовослужбовця, працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони, але лише за умов, коли вони визнані як інші особи, що належать до членів сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони на підставі положень частини другої статті 64 Житлового кодексу Української PCP, тобто як такі, що постійно проживають з наймачем і ведуть з ним спільне господарство, та з дотриманням правил, визначених частиною третьою цієї ж статті та статтею 65 названого Кодексу.
Другу групу членів сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони складають інші особи, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші). Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з суб`єктом права на пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Питання про визнання членом сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони інших осіб (крім подружжя, дітей, батьків) вирішуються відповідними органами і організаціями, а у спірних випадках - судами загальної юрисдикції, які з`ясовують характер відносин з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони при розгляді кожної конкретної справи.
Суттєвим правовим чинником для визначення кола осіб, яким надається право па пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, є факт їх спільного проживання з суб`єктом права на такі пільги. Це випливає з наведених положень статті 64 Житлового кодексу Української PCP (який чинний на момент звернення), інших законів України та тих міжнародних угод, які стали невід`ємними складовими національного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 64 статті 64 Житлового кодексу Української PCP до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
Крім того засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначені Сімейним кодексом України (далі – СК України).
Відповідно до частини другої статті 2 СК України він регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між бабою, дідом, прабабою, прадідом та внуками, правнуками, рідними братами та сестрами, мачухою, вітчимом та падчеркою, пасинком.
Частинами другою та четвертою статті 3 СК України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
З вищевикладених норм вбачається, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані побутом, мають взаємні права та обов`язки.
У даному випадку, наявними у матеріалах справи належними та допустимими доказами підтверджено факт сумісного проживання позивача та його падчерки ОСОБА_2 , отже, суд вважає останню повноцінним та безумовним членом сім`ї позивача - ОСОБА_1 .
У той же час суд відхиляє посилання відповідача на відсутність падчерки у переліку членів сім`ї пільговика, яким може надаватися пільга, відповідно до положень частини п`ятої статті 51 Бюджетного кодексу України, з огляду той факт, що вказаною нормою передбачено надання пільг дружині пільговика та їхнім дітям, без наявності уточнень, що такі діти мають бути спільними, а тому таке тлумачення суб`єктом владних повноважень вказаної норми є довільним тлумаченням, з яким суд не погоджується.
Згідно зі статтею 268 СК України вітчим зобов`язаний утримувати неповнолітню падчерку, яка з ним проживає.
Також суд враховує, що Закон №3551-XII є спеціальним законом, яким встановлено розмір пільг щодо плати за користування комунальними послугами та коло осіб, на які вони поширюються, зокрема на осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів їх сімей, які проживають разом з ними, без зазначення будь-яких виключень.
За таких обставин суд вважає помилковим висновок Комісії, що на падчерку не розповсюджуються пільги, передбачені Законом №3551-XII, як на члена сім`ї інваліда війни ІІ групи.
Враховуючи вищевикладене та той факт, що ОСОБА_2 є падчеркою ОСОБА_1 , який має право на пільги як інвалід ІІ групи, та є членом його сім`ї, разом з ОСОБА_3 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , з якими постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , суд дійшов висновку, що відповідно до Положення №117 та частини 2 статті 13 Закону №3551-ХІІ, ОСОБА_2 має право бути включеною до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Комісія не довела правомірність своїх дій та свого рішення.
Водночас позивачами були надані належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ними доводи не було спростовано відповідачем.
За таких обставин адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.
Підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради у наданні неповнолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пільг на житлово-комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , як члену сім`ї інваліда війни ІІ групи - ОСОБА_1 , що викладена у протокольному рішенні від 11.10.2019 №41 засідання Комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради.
Зобов`язати Комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.10.2019 та включити інформацію відносно неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як члена сім`ї інваліда війни ІІ групи - ОСОБА_1 , з моменту звернення з відповідною вимогою – 09.10.2019.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_5 .
Позивач: ОСОБА_2 в особі законного представника ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_5 .
Відповідач: Комісія по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги при виконавчому комітеті Деснянської районної у місті Чернігові ради, просп.Перемоги, буд.141,Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 04061949.
Відповідач: Деснянська районна у місті Чернігові ради в особі виконавчого комітету Деснянської районної у місті Чернігові ради, проспект Перемоги,141, м. Чернігів, 14000, код. ЄДРПОУ 04061949.
Третя особа : Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, вул. Шевченка, буд.44, м. Чернігів, 14035, код ЄДРПОУ 03196191.
Повний текст рішення виготовлено 28 травня 2020 року.
Суддя І.І. Соломко